HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

> Despre Hamsteri
Gavrochette
mesaj 1 Feb 2008, 11:00 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 351
Inscris: 6 September 07
Din: in iarba
Forumist Nr.: 10.485



M-am uitat bine si am vazut ca sunt topicuri despre toate animalurile, pana si despre rinoceri, numai despre hamsteri nu. Pai cum se poate dom'le asa ceva? blink.gif
Eu fiind o mare iubitoare de astfel de rozatoare pufoase wub.gif trebuia sa deschid deci un topic despre hamsteri - intrebari, nelamuriri, poze, povesti si orice altceva legat de ei. Pe cand eram cu fostul iubit, aveam crescatorie de hamsteri (no, glumesc, n-am avut decat 3), iar de Craciun l-am pacalit pe al meu sa-mi ia unul, deci am ceva experienta biggrin.gif

Pentru inceput, sa vi-l prezint pe ...Schumi rofl.gif









E un hamster rus in varsta de aproape 2 luni, curios, mancacios (s-a facut cat un porc de cand l-am luat laugh.gif) si caruia ii place viteza in roata lui, mai ales la ore foarte tarzii de noapte cand lumea doarme rolleyes.gif


Acest topic a fost editat de Gavrochette: 1 Feb 2008, 11:01 AM


--------------------
I got PMS and a gun, so don't push it.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Gavrochette
mesaj 2 Feb 2008, 01:20 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 351
Inscris: 6 September 07
Din: in iarba
Forumist Nr.: 10.485



asta e o intrebare mai complicata, o sa incerc sa-mi aduc aminte preturile din Romania - ultima data cand am cumparat hamsteri a fost in iulie.
Un hamster e in jur de 6, maxim 10 lei. Apoi conteaza ce cusca doresti - exista de plastic, la care se pot atasa alte "jucarele" de genul rotilor, tuburilor in care sa se plimbe, casutelor si altele - cat si marimea custii. Daca imi amintesc bine, o cusca de aprox 40x60x35 era pe la 25-40 de lei pana la 100 cele mari si utilate cu tot felul. Exista si optiunea de a cumpara un acvariu (cu putin noroc exista in magazin unul mai urat de sticla simpla, dar mare, pe care vanzatorul il da mai ieftin), insa asta iti reduce posibilitatile de a adauga accesorii (exista roti speciale care se pot fixa pe peretii acvariului, dar cam atat), iar hamsterilor le place sa aiba ce explora si cu ce se juca. Cel putin o roata e indispensabila (costa intre 2 si 5 lei), pentru ca au nevoie de miscare (in natura un hamster poate parcurge pana la 3,5 km pe zi in cautare de mancare) si un coltisor unde sa-si faca vizuina.
Mancarea nu e scumpa. Eu cumpar cate o punga (sau o cutie, depinde de marca) de graunte complete (grau, mei, seminte de floarea soarelui, de dovleac si altele), care e 2,5 - 4 lei, apoi ceva complemente alimentare (vitamine, batoane de "desert" pentru ocazii mai rare"), iarasi in jur de 2-3 lei fiecare. O punga de seminte dureaza 2-3 luni pentru un hamster caruia i se da de mancare o data pe zi (nu i se lasa farfuriuta plina mereu ca stocheaza mancarea in alta parte si se invecheste, nu o mananca). In afara de asta i se poate da o data pe saptamana un varf de lingurita de iaurt natural (e bun pentru digestie), o felie de mar, o bucata de salata si alte verdeturi care trebuie indepartate din cusca indata ce se invechesc, dar astea nu intra a cheltuieli speciale pentru hamster.
Mai e si rumegusul care nu mai stiu cat costa, dar e ieftin.

Pentru curiosi, incercati http://www.habitrail.com, poate au magazine si prin Romania. Au foarte, foarte multe obiecte pentru hamsteri. De la ei ne-am luat noi cusca, tuburile, roata si tot restul, un total de vreo 50 de euro (cele mai scumpe sunt tuburile, mai ales ca se vand la bucata si nu-ti dai seama cand se duc banii... rolleyes.gif)


--------------------
I got PMS and a gun, so don't push it.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 04:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman