HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> A Scrie Un Roman
dor
mesaj 4 Dec 2007, 09:09 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 128
Inscris: 18 August 06
Din: Brasov
Forumist Nr.: 8.572



Sper că am nimerit categoria corectă, că postez unde trebuie, ok here is my problem:

Încerc să scriu o carte, cel puţin am început din vară şi am înaintat extrem de lent, am ajuns de curând la o parte unde îmi sunt necesare cunoştiinţe din domeniul filozofiei, cunoştiinţe pe care eu nu prea le am decât "în mare" (adică ştiu cine a fost Hegel, Kant, Socrate şi ce au făcut la viaţa lor) doar că pentru ceea ce scriu eu nu-i suficient. Şi în ce sens nu e suficient: dacă mă apus să scriu în continuare 80% din imaginaţie şi 20% experienţe din viaţă risc să mă trezesc autoarea vreunui Harry Potter sau Războiul Stelelor, şi tocmai asta doresc să încerc a evita. Am nevoie de cineva care chiar să fie în domeniu, şi să aibe chef şi în primul rând TIMP să stea cu mine de vorbă să-mi spună unde intră acţiunea din cartea mea în contradicţie cu anumite principii, legi după care se desfăşoară realitate... în mare, e nevoie de nişte filozofie.

De ce nu scriu concret aici, despre ce-i vorba în carte şi care e buba şi unde, pentru că simt nevoia mai întâi să fie scrisă până la capăt, nu să ajung să public nişte fragmente din ceva ce nici nu se numeşte carte. Pentru că mi-e frică să nu-mi fie furată idea, de către cineva care are cunoştiinţele pe care nu le am eu şi nu se avansează ca melcul.

Ce pot eu oferi la schimb? Multe mulţumiri şi fac cinste cu ce doreşte respectivul, iar când ajung să public mulţumiri pe copertă! Aşadar, cine are chef şi timp, să mă bage în seamă aici sau prin pm, cum doreşte el. Mulţumesc anticipat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
dor
mesaj 16 Jan 2008, 03:27 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 128
Inscris: 18 August 06
Din: Brasov
Forumist Nr.: 8.572



Ce încerc eu să fac, e să iniţiez nişte oameni (personaje) într-o lume nouă. Să citesc nişte filozofi nu mă mulţumeşte, pentru că dau peste Cioran şi contaminez cartea cu "nebunie", dau peste Mircea Eliade şi aberez prea lung şi prea plictisitor pe tema istoriei religiilor. Pe lângă asta, de ce am eu nevoie e o concepţie cât se poate de validă asupra vieţii de aici, având un oarecare fundament de cunoştiinţe cu privire la ce se-ntâmplă aici "jos", încerc să reinventez ce se întâmplă după moarte, încercând să evit un oarecare conflict ideologic cu Biblia, concepţiile şi crediinţele actuale despre viaţa de după moarte, fără să devină întâmplările ridicole. Nu vreau să ajungă Harry Potter, de-aia e nevoie să am ceva prin care să leg lumea de acolo "sus" mai bine de realitate.

The Dude, am o filozofie a mea,diluată cât de cât cu puţina filozofie pe care-am prins-o până acuma. Dacă merge însă pe filozofia mea, care la momentul de faţă este imprecisă, delimitează vag unde se termină albul şi unde începe negrul, dacă aş merge pe ea sunt 100% sigură că voi avea "scăpări" sau erori logice de-a lungul poveştii. De informaţiile din filozofie, civică şi alte câteva domenii am nevoie ca să dau credibilitate cititorului, vreau să-l fac pe parcurs să-şi pună întrebarea "Oare chiar e o lume inventată?"

Dacă există o altă cale de a face asta.. în afară de-a îţi însuşi nişte cunoştiinţe.. să n-o ţineţi numa' pentru voi tongue.gif

Mulţumesc de ajutor! Vă dau PM, când reuşesc să ajung undeva cu nişte întrebări sau nelămuriri concrete.
PS: a trecut aproape o lună, că n-am avut net, nu-nseamnă că am stagnat

Acest topic a fost editat de doro: 16 Jan 2008, 03:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 May 2024 - 10:28 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman