HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

> Preoti, Artisti Si Militieni In Republica Moldova, arta si cenzura
vitalic sprincea...
mesaj 4 Oct 2007, 01:40 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 4 August 04
Din: chisinau
Forumist Nr.: 4.185



Cu o oră înainte de începerea spectacolului "Monoloagele vaginului", actorii şi spectatorii au fost anunţaţi că acesta nu se va mai juca02 Octombrie 2007, 20:49
Afişări: 349
Astăzi, la ora 19.00, era preconizat începutul spectacolului "Monoloagele Vaginului" de Eve Ensler, în regia lui Nelly Cozaru, şi urma să fie găzduit de Filarmonica Naţională. Deşi postul de ştiri ProTV Chişinău aunţa azi la ştiri că spectacolul are loc şi azi, cu o oră înainte de începutul acestuia, regizoarea şi actorii au aflat că există un ordin care interzice derularea acestuia. Contactată de UNIMEDIA, Nelly Cozaru ne-a declarat următoarele:

"Spectacolul a fost suspendat pe o perioadă nedefinită şi ne pare foarte rău. Cu mare chin, spectacolul s-a desfăşurat ieri, astăzi însă, nu s-a putut.
Azi, spectacolul nu ar fi trebuit să aibă loc, însă s-au depus toate eforturile, şi în final am obţinut aprobarea ministrului.

Azi toată ziua, a am scris cereri şi explicaţii la comisariatul de poliţie că spectacolul nu este erotic sau depravant. În final totul a fost bine, domnii de la comisariat ne-au urat succes şi chiar i-am invitat la spectacol.
În a doua parte a zilei mă liniştisem pentru că ştiam că totul este bine şi nu vor mai exista aceleaşi probleme".

Întrebată de UNIMEDIA cum s-a ajuns ca seara spectacolul să nu aibă loc, dna Cozaru a menţionat că atît ea cît şi toată echipa, care era gata machiată, au fost anunţaţi că deşi obţinuseră aprobarea, spectacolul nu va avea loc.

"M-a sunat doamna Bivol, directorul Filarmonicii, şi mi-a zis că au luat-o pe sus cei de la comisariat din cauza spectacolului şi trebuie să suspendăm desfăşurarea lui".

Regizoarea nu a putut să ne răspundă cine totuşi se face reponsabil de interzicerea desfăşurarării spectacolului. "Nu ştiu nimic, ne simţim foarte neajutoraţi şi nu avem cui să ne adresăm. Vreau doar să spun că nu suntem slugile Satanei, aşa cum se spune. Ne pare foarte rău că suntem judecaţi fără acoperire. Cei care ne vorbesc de rău ar trebui întîi să vină să vadă spectacolul şi apoi să-şi facă o opinie.

Ne cerem scuze de la toţi spectatorii care ar fi dorit să vadă "Monoloagele vaginului", dar în situaţia în care pur şi simplu nu ni se permie, nu putem face nimic" a menţionat Cozaru.

Spectacolul buclucaş a fost suspendat pe o perioadă nedeterminată şi nu se ştie dacă va mai avea loc.

Cu alte detalii revenim în zilele următoare. Fiţi pe fază!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
vitalic sprincea...
mesaj 4 Oct 2007, 01:44 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 4 August 04
Din: chisinau
Forumist Nr.: 4.185



pozitia Bisericii:

DECLARAŢIE vizavi de atacul făţiş asupra temeiurilor moral-creştine ale societăţii noastreoctombrie 2 2007 - 21:40 (Centrul de Monitorizare şi Analiză Strategică) „Fericita Maica Matrona”


Continuă marşul distructiv al liberalismului agresiv, care este cel mai crâncen duşman al Ortodoxiei şi al poporului nostru, jertfele lui fiind sufletele copiilor, tinerilor şi semenilor noştri. Din acest marş face parte şi înscenarea moldovenească a piesei „Monoloagele vaginului” de Eve Ensler. Căci spectacolul care urmează să fie demonstrat în centrul oraşului Chişinău, este asemeni unei bombe lansate din iad cu scopul de a spurca fetele şi femeile noastre. El se înscrie în planul antihriştilor-luptători cu Dumnezeu de a nimici chipul lui Dumnezeu din om, de a-l batjocori şi a-l depersonaliza. Şi este dureros să constatăm că acest atac asupra pilonilor de bază ale credinţei şi existenţei noastre se făptuieşte de oameni hrăniţi din seva pământului ortodox şi botezaţi în biserici ortodoxe. Este dureros să constatăm că şi-au vândut sufletul şi ministrul culturii dl Cosma, şi regizorul piesei dna Cozaru, şi directorul Filarmonicii de Stat dna Bivol, nemaivorbind de studentele, care cu sau fără voia lor, aruncă noroi şi scuipă în propriile mame, surori şi fiice. Cu ce drept această piesa satanică, promovată de Campania „PRO Viaţă” (mai corect s-ar numi „PRO Moarte!”) şi sponsorizată generos de dubioasa organizaţie „Gender-D”, se lansează pe scena Filarmonicii de Stat? Oare chiar am ajuns să fim martori ai instituţionalizării păcatelor strigătoare la cer?

Nu ne mai miră că astfel de piese apar în Occidentul secularizat, care demult s-a lepădat de Hristos, revenind la practici păgâne, ci ne miră şi ne doare că trup din trupul nostru, fraţii şi surorile noastre, urmându-şi în necredinţa lor poftele nesăţioase, au ajuns să promoveze de pe scenă păcate împotriva firii cum ar fi malahia, onanismul, sodomia etc. Aceste monologuri care reduc femeia, mama, sora la vagin numai diavolul putea să le sugereze. Nu în zadar spunea Sf. Grigore Palama: „Mintea, îndepărtându-se de Dumnezeu, se face sau animalică, sau demonică”. Şi vai de acele femei care au devenit instrumente şi trâmbiţe în mâinile celui rău!

Această piesa nu doar cheamă spectatorii în abisurile patimilor carnale, ci prezintă mai multe variante patologice de autoîncântare şi autoînchinare. În nebunia lor eroinele piesei, străine de credinţă şi sfinţenie, îşi idolatrizează vaginul, dându-i grai şi umanizându-l, astfel sfidându-L pe Dumnezeu şi rânduiala firii dată de El. Pasiunile din piesă coboară spectatorul în întunericul viciilor nefireşti, demonice. Autoarea piesei, făcând vaginul cuvântător, reduce femeia la un animal necuvântător, lipsit de suflet, după cum scrie şi Sf. Pr. David:. “Omul în cinste fiind n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte şi s-a asemănat lor” (Psalmii, 48, 21).

Dintotdeauna au existat oameni cu diverse abateri şi patologii psihice. Însă atunci când maladiile sufleteşti, iar în cazul dat, posedările demonice şi îndrăcirile, sunt date drept exemple de urmat cu scopul declarat de a “descătuşa minţile”, dar, de fapt, ţintind surparea temeiurilor morale ale societăţii, nu avem decît să le barăm calea, zicând hotărât: “Înapoia mea, satano!”.

Mântuitorul nostru Iisus Hristos ne cheamă la castitate, sfinţenie şi viaţă veşnică. Porunca Dumnezeiască „Să nu săvârşeşti adulter!” (Mat. 5, 27) este dată tuturor: şi bărbaţilor, şi femeilor. Or, piesa sus-numită învaţă femeile să facă un anumit fel de adulter, intrînd în contact direct cu diavolul. Aceste păcate sunt împotriva firii şi strigătoare la cer. Dacă nu le vom opri, întorcându-ne ochii ca să nu vadă fărădelegea ne aşteaptă mânia lui Dumnezeu. Oare nu ne este de ajuns pârjolul şi seceta din acest an, oare nu ne înfricoşează valul ucigaş tsunami care a spălat sute de mii de oameni în ocean, oare nu este grăitor uraganul „Cathrine” care a înecat oraşul New-Orleans în ziua când se preconiza parada homosexualilor din toată lumea? Ce dovezi mai aşteptăm?

Sfântul Apostol Petru îi numeşte pe cei ce seamănă neghina păcatului „fii ai blestemului”„care amăgesc sufletele cele nestatornice…, făgăduindu-le libertate, fiind ei înşişi robii stricăciunii, fiindcă ceea ce te biruieşte, aceea te şi stăpâneşte” (II Pet. 2, 14, 19). Astfel, toţi cei angajaţi în subminarea şi răsturnarea valorilor tradiţional-creştine sunt slugi ale satanei şi urmăresc un singur scop: pregătirea degradării sufletelor pentru instaurarea lui antihhrist. Şi precum un organism pentru a nu muri se expune operaţiei, fiindu-i extirpată partea bolnavă, care-i poate provoca moartea, la fel şi noi, îi chemăm la pocăinţă pe cei rătăciţi şi cerem anatemizarea duşmanilor ortodoxiei, a tuturor celor, care prin activitatea lor aduc daune sufleteşti şi trupeşti contemporanilor săi, întregului popor ortodox. Sub această incidenţă cad şi promotorii piesei “Monologurile vaginului”.

Suntem popor ortodox, ne închinăm Domnului nostru Iisus Hristos, Mântuitorului lumii şi Biruitorului iadului, credem şi nădăjduim în nemăsurata lui milă şi spunem cu tărie şi răspicat: “Înapoia mea, satano!”


Întru mărturisirea valorilor creştin-ortodoxe,
Asociaţia Creştinilor Ortodocşi „Fericita Maica Matrona”

sau

Declaratiein urma prezentarii unui spectacol rusinos
Ferice de cei cu inima curata, caci aceea vor vedea pe Dumnezeu! (Matei 5, 8)

Numerosi tineri din Chsinau in aceste zile sunt supusi unei noi provocari. O multime de avize sunt impartite studentilor drept invitatie la spectacolul „Monoloagele vaginului” de Eve Ensler. Si aceasta scena plina de rusine incearca sa o preznte nimeni altul decat Filarmonica de Stat. Cei care mereu au fost abilitati sa promoveze frumosul si realizarile vrednice de apreciat si urmat, astazi ne indeamna spre acceptul amoralului ca normal.

Prin aceasta ne este pusa imaginea unei femei razvratite, amorala, care isi impartaseste din experientele sale intime. Pentru ea relatiile intime si placerea sunt unicul scop al vietii. Ea ne prezinta imaginea unei fapturi decazute, care traieste in exclusivitate numai pentru poftele carnale. Firea umana privita in acest sens aduce lauda adulterului si imoralitatii.

Piesa denatureaza intimitatea noastra, rupe legatura binecuvantata prin Taina Cununiei, depaseste granitele morale ale familiei crestine. Prin aceasta se vrea o pseudo-educatie, amorala, perversa si distructiva. Se revine la stergerea acelor valori care mereu au fost tratate cu mare atentie, cu frica de a nu se gresi, cu sfintenie. Toate acestea sunt depasite de cei care vin cu ideea unei revolutii sexuale, prin crearea unei lumi noi, unde ar dainui faradelegea.

Biserica nu poate ramane indiferenta fata de acest fenomen si vine cu un indemn la trezvie. Sa constientizam ca si prin aceasta scena rusinoasa va intra mult rau in sufletele unor tineri nevinovati. Dar vai de cei prin care vine ispita, vai de cei care lucreaza patarea launtrica, vai de cei care nu mai au nimic sfant, vai de cei pentru care pacatul a devenit virtute si se mandresc cu asta.

Gandul nostru ramane acelasi: sa ramanem cu totii curati in trup si suflet, iar la orice provocare sa luam aminte. Nu ucideti frumosul, inocenta din inimile copiilor nostri. Si daca alegeti sa mergeti la acest spectacol, sa stiti ca mergeti sa platiti pentru violarea sau moartea copiilor vostri!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
vitalic sprinceana   Preoti, Artisti Si Militieni In Republica Moldova   4 Oct 2007, 01:40 PM
vitalic sprinceana   pozitia Bisericii: DECLARAŢIE vizavi de atac...   4 Oct 2007, 01:44 PM
vitalic sprinceana   pozitia mea: niste crestini si arta Aseară, 2...   4 Oct 2007, 01:51 PM
abis   Urata treaba... E mai rau la voi decat la noi...   4 Oct 2007, 02:19 PM
flori   Cu cit o sa interzica mai mult asemenea porcarii, ...   4 Oct 2007, 03:03 PM
Felina   QUOTE(flori @ 4 Oct 2007, 02:03 PM) Cu ci...   4 Oct 2007, 03:15 PM
flori   QUOTE(Felina @ 4 Oct 2007, 03:15 PM) Flor...   4 Oct 2007, 04:56 PM
Felina   Flori, ai spus ca e o porcarie referindu-te la o p...   4 Oct 2007, 05:44 PM
andra_v   N-am vazut piesa, nu pot sa ma pronunt. Poate a fo...   4 Oct 2007, 03:38 PM
Blakut   Rog ca topicul sa fie mutat la Teatru si film, ava...   4 Oct 2007, 04:43 PM
flori   Felina...intuitia mea nu ma inseala, si ca dovada ...   4 Oct 2007, 06:14 PM
vitalic sprinceana   QUOTE(flori @ 4 Oct 2007, 07:14 PM) Felin...   5 Oct 2007, 11:09 AM
andra_v   Imi mentin parearea: e o afacere politica. Il muta...   5 Oct 2007, 11:46 AM
flori   Da sint de acord cu tine politia si biserica intr-...   5 Oct 2007, 11:55 AM
Felina   QUOTE(flori)[/b]10:55 AM' post='590379...   5 Oct 2007, 12:15 PM
flori   Felina...pot fi sute de admiratori ai acestei pies...   5 Oct 2007, 12:33 PM
Felina   QUOTE(flori @ 5 Oct 2007, 11:33 AM) nu cr...   5 Oct 2007, 12:53 PM
flori   Ce te astepti sa inteleg? Daca-i asa nici eu nu ma...   5 Oct 2007, 01:59 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 13 May 2024 - 04:59 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman