HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

> Preoti, Artisti Si Militieni In Republica Moldova, arta si cenzura
vitalic sprincea...
mesaj 4 Oct 2007, 01:40 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 4 August 04
Din: chisinau
Forumist Nr.: 4.185



Cu o oră īnainte de īnceperea spectacolului "Monoloagele vaginului", actorii şi spectatorii au fost anunţaţi că acesta nu se va mai juca02 Octombrie 2007, 20:49
Afişări: 349
Astăzi, la ora 19.00, era preconizat īnceputul spectacolului "Monoloagele Vaginului" de Eve Ensler, īn regia lui Nelly Cozaru, şi urma să fie găzduit de Filarmonica Naţională. Deşi postul de ştiri ProTV Chişinău aunţa azi la ştiri că spectacolul are loc şi azi, cu o oră īnainte de īnceputul acestuia, regizoarea şi actorii au aflat că există un ordin care interzice derularea acestuia. Contactată de UNIMEDIA, Nelly Cozaru ne-a declarat următoarele:

"Spectacolul a fost suspendat pe o perioadă nedefinită şi ne pare foarte rău. Cu mare chin, spectacolul s-a desfăşurat ieri, astăzi īnsă, nu s-a putut.
Azi, spectacolul nu ar fi trebuit să aibă loc, īnsă s-au depus toate eforturile, şi īn final am obţinut aprobarea ministrului.

Azi toată ziua, a am scris cereri şi explicaţii la comisariatul de poliţie că spectacolul nu este erotic sau depravant. Īn final totul a fost bine, domnii de la comisariat ne-au urat succes şi chiar i-am invitat la spectacol.
Īn a doua parte a zilei mă liniştisem pentru că ştiam că totul este bine şi nu vor mai exista aceleaşi probleme".

Īntrebată de UNIMEDIA cum s-a ajuns ca seara spectacolul să nu aibă loc, dna Cozaru a menţionat că atīt ea cīt şi toată echipa, care era gata machiată, au fost anunţaţi că deşi obţinuseră aprobarea, spectacolul nu va avea loc.

"M-a sunat doamna Bivol, directorul Filarmonicii, şi mi-a zis că au luat-o pe sus cei de la comisariat din cauza spectacolului şi trebuie să suspendăm desfăşurarea lui".

Regizoarea nu a putut să ne răspundă cine totuşi se face reponsabil de interzicerea desfăşurarării spectacolului. "Nu ştiu nimic, ne simţim foarte neajutoraţi şi nu avem cui să ne adresăm. Vreau doar să spun că nu suntem slugile Satanei, aşa cum se spune. Ne pare foarte rău că suntem judecaţi fără acoperire. Cei care ne vorbesc de rău ar trebui īntīi să vină să vadă spectacolul şi apoi să-şi facă o opinie.

Ne cerem scuze de la toţi spectatorii care ar fi dorit să vadă "Monoloagele vaginului", dar īn situaţia īn care pur şi simplu nu ni se permie, nu putem face nimic" a menţionat Cozaru.

Spectacolul buclucaş a fost suspendat pe o perioadă nedeterminată şi nu se ştie dacă va mai avea loc.

Cu alte detalii revenim īn zilele următoare. Fiţi pe fază!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
vitalic sprinceana   Preoti, Artisti Si Militieni In Republica Moldova   4 Oct 2007, 01:40 PM
vitalic sprinceana   pozitia Bisericii: DECLARAŢIE vizavi de atac...   4 Oct 2007, 01:44 PM
vitalic sprinceana   pozitia mea: niste crestini si arta Aseară, 2...   4 Oct 2007, 01:51 PM
abis   Urata treaba... E mai rau la voi decat la noi...   4 Oct 2007, 02:19 PM
flori   Cu cit o sa interzica mai mult asemenea porcarii, ...   4 Oct 2007, 03:03 PM
Felina   QUOTE(flori @ 4 Oct 2007, 02:03 PM) Cu ci...   4 Oct 2007, 03:15 PM
flori   QUOTE(Felina @ 4 Oct 2007, 03:15 PM) Flor...   4 Oct 2007, 04:56 PM
Felina   Flori, ai spus ca e o porcarie referindu-te la o p...   4 Oct 2007, 05:44 PM
andra_v   N-am vazut piesa, nu pot sa ma pronunt. Poate a fo...   4 Oct 2007, 03:38 PM
Blakut   Rog ca topicul sa fie mutat la Teatru si film, ava...   4 Oct 2007, 04:43 PM
flori   Felina...intuitia mea nu ma inseala, si ca dovada ...   4 Oct 2007, 06:14 PM
vitalic sprinceana   QUOTE(flori @ 4 Oct 2007, 07:14 PM) Felin...   5 Oct 2007, 11:09 AM
andra_v   Imi mentin parearea: e o afacere politica. Il muta...   5 Oct 2007, 11:46 AM
flori   Da sint de acord cu tine politia si biserica intr-...   5 Oct 2007, 11:55 AM
Felina   QUOTE(flori)[/b]10:55 AM' post='590379...   5 Oct 2007, 12:15 PM
flori   Felina...pot fi sute de admiratori ai acestei pies...   5 Oct 2007, 12:33 PM
Felina   QUOTE(flori @ 5 Oct 2007, 11:33 AM) nu cr...   5 Oct 2007, 12:53 PM
flori   Ce te astepti sa inteleg? Daca-i asa nici eu nu ma...   5 Oct 2007, 01:59 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 02:31 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman