HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Antiscrisul, despre pacatele scrisului
katrynell
mesaj 21 Sep 2007, 02:57 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 24
Inscris: 3 July 07
Forumist Nr.: 10.048






AntiScrisul


A SCRIE!... ce ritual pagan!
Oferi pe altarul celorlalti o parte din tine, o bucatica rupta din ce ai tu mai bun…
Iti insiri sufletul pe hartie ca pe-o tava de argint, ce-o duci de unul singur la altar. Asezi jertfa pe altar cu smerenie si-apoi te retragi cu plecaciune si mergand indarat, pentru a nu intoarce spatele sfinteniei. Si dupa aceea astepti…mult si bine!!…
Astepti ca jertfa ta sa-ti aduca mantuirea.
Si de la cine mantuirea?!... De la ceilalti?
De unde stii ca dupa terminarea slujbei nu se pun la mancat pe-nfulecate? Toate jertfele sunt, pana la urma, intr-un fel sau altul, consumate.
Mere dulci, placinte, nuci si-o lumanare-aprinsa…
Ti-ai cules ca din gradina gandurile tale cele mai oachese si mai parguite, asupra carora ai ars ca soarele de iulie si-ai plouat cu lacrimi fierbinti; le-ai asezat in cuvinte-ntinse-n siruri mandre, unul dupa altul. Cuvant dupa cuvant, sir dupa sir, noapte dupa zi, zi dupa noapte…Ai albit noptile si-ai intunecat zilele in cautarile tale prin lumea asta si prin alte lumi, doar-doar te vei gasi pe tine.
Si cand vor talmaci, cu banuiala-n suflet , fasii din adevarurile tale, mai tare isi vor casca falcile si mai puternici se vor face, hranindu-se, impotriva ta.
Scrisul e-un adevar ce se grabeste sa-ti scuipe-afara natura dintr-o data. Te va fura pe tine tie insuti .
Cuvintele se vor ingreuna si vor deveni colturoase precum pietrele aruncate-n ceilalti.
Si pentru asta, cand te vor palmui, iti vor taia o mana pentru a o face; iti vor smulge din trup un picior pentru a-ti da cu el suturi in fund.
S-a ales singur, scrisul, in rolul de-ati improsca afara din “eu”-l halucinant, de-ati cultiva iluzia, udand-o la radacina ca pe-o floare rara. De a-ti truca sufletul, de-al droga, de-al face si de-al desface, pana cand te arunca undeva la mijlocul drumului dintre tine si tine insuti; locul unde ai toata libertatea de-a pretinde prea mult de la tine.
Scrisul e grabit in a te vinde si usuratec, precum o curtezana ce se ofera din prima unui visator a carui fantezie nu indraznise altceva decat timide atingeri de mana. Spulbera cu nepasare visul si aseaza femeia nuda in fata ravnitorului. Si se produc explozii in tot universul, se distrug intregi constelatii… Caci visul se ciocneste de realitate.
.De ce oare nu s-a multumit sa-mbrace cuvintele in haine lucitoare, sa le travesteasca si sa le trimita la plimbare in fraze voluptoase si onduitoare?. Sa creeze astfel confuzia, ce-i mult mai dulce si mai seducatoare. .
Nu-i decat un tortionar nemilos, scrisul, care vrea sa te oblige sa marturisesti odata pentru totdeauna ceea ce nici tu nu stii: cine esti, Don Quijote ori Sancho Panza?
E o bestie ce nu iese afara decat exorcizata si decat pentru a pangari imaculatele foi de hartie, planuindu-ti moartea prin cuvinte.
O moarte miseleasca, mintit ca ti se eutanasiaza sufletul, aflat de mult in metastaza. Si ca va fi ingropat, apoi, tot in mormantul fiintei tale…Si tot fictiv…

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
katrynell   Antiscrisul   21 Sep 2007, 02:57 AM
katrynell   Antiscrisul (continuare) Scrisul , ca si bufo...   20 Nov 2007, 12:44 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman