HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Inchisori Americane In Baze Romanesti?
cocosel
mesaj 8 Jun 2007, 03:01 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Secret prisons run by the CIA did exist in Europe to facilitate the worldwide kidnap and torture of terror suspects according to an official investigation. The governments of both countries have vigorously denied any involvement.
But investigators found that the facilities were run by CIA operatives reporting directly to the offices of the country's presidents.
Dick Marty said: "We can now confirm that there were secret CIA prisons in Poland and there were secret CIA prisons in Romania."The CIA, it says, was able to fly prisoners to these ghost prisons thanks to an agreement signed by all NATO members, including Britain, granting "blanket over flight clearances" to US forces involved in the War on Terror."


Oare chiar au fost si sunt ??? rofl.gif hh.gif



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 8 Jun 2007, 03:08 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Romania si Bulgaria au respins acuzatiile cotidianului elvetian "Blick", care a publicat duminica un material, ce arata ca la baza militara de la Mihail Kogalniceanu CIA ar fi interogat 23 de prizonieri afgani si irakieni.
Interesant este faptul ca Romania este prezenta din nou in dovezi, pe cand rolul Poloniei din acuzatiile Human Right Watch a fost luat de Bulgaria. In afara de noi si bulgari ar mai fi implicate in afacerea transferurilor de detinuti, centrelor de detentie si a inchisorilor si Macedonia, Ucraina si Kosovo.
Poate ca informatia nu ar fi scandalizat din nou europenii daca publicatia "Blick" n-ar fi avut drept dovada un document secret al serviciilor militare de informatie.

Precizand ca inca nu a primit datele despre zborurile CIA in Europa de la Eurocontrol si nici imaginile prin satelit, care ar putea indica existenta inchisorilor, Dick Marty, a afirmat ca si faptul de a nu primi deloc aceste date, reprezinta un raspuns la ancheta Consiliului Europei.
Pana la aflarea adevarului "mai este un drum lung si complicat", a spus Marty, "dar sunt increzator ca vom atinge scopul".

"Aproape toate guvernele nu spun adevarul in afacerea CIA"


"S-a dovedit ca, in fapt, nimeni nu a negat ca au fost rapiti indivizi, ca au fost privati de libertate si transportati in Europa, pentru a fi predati tarilor in care au fost supusi torturii", scrie Dick Marty in nota sa de informare. Este foarte probabil ca guvernele europene sau macar serviciile lor de informatii sa fi fost la curent cu "predarea" a peste o suta de persoane in Europa, a adaugat el. Citand declaratii facute de oficiali americani si de alte oficialitati, Marty a declarat ca exista numeroase dovezi coerente si convergente care indica existenta unui sistem de "relocare" si "sub-tratare" a torturii. Marty a salutat in acelasi timp sosirea, luni, a unor informatii detaliate de la Eurocontrol, Organizatia Europeana pentru Siguranta Spatiului Aerian, si a imaginilor prin satelit de la Centrul Spatial al Uniunii Europene (Satellite Centre), inclusiv a locatiilor aflate pe teritoriul Romaniei. Marty a precizat ca abia mai tarziu se va putea pronunta asupra importantei acestor informatii.

adunate din presa de cand sa declansat aceasta stire... ohyeah.gif


Acest topic a fost editat de cocosel: 8 Jun 2007, 03:11 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 8 Jun 2007, 03:16 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Cotidianul „Washington Post”, care a dezvăluit pentru prima oară, în noiembrie 2005, presupusa existență a acestor centre, menționează că raportorul Consiliului Europei a "stabilit clar" faptul că pe teritoriul celor două state au existat astfel de închisori, cu acordul autorităților locale, unde suspecți Al-Qaeda au fost deținuți și interogați. Marty mai susține în raport că "deținuții considerați de mare risc au fost încarcerați în Polonia, iar cei mai puțin importanți au fost deținuți în România".

Cotidianul britanic „The Guardian” informează că raportorul a declarat, pentru postul de televiziune Channel 4, că închisorile erau operate "direct și exclusiv" de CIA, oficialii locali neavând acces la centrele de detenție. Oficialul elvețian a reușit să confirme detaliile privind activitatea secretă a CIA folosind propriile "metode de informare", printre care s-au numărat urmărirea și convingerea unor agenți de informații aflați de ambele părți ale Atlanticului.

Potrivit „The Guardian”, raportul pare să ofere primele dovezi concrete privind existența închisorilor secrete ale CIA și detaliază modul de funcționare al acestora și identitatea unora dintre deținuți. Și publicația „International Herald Tribune” menționează faptul că raportul lui Marty conține detalii concrete asupra modului de operare a centrelor de detenție ale CIA.

„În pofida faptului că guvernele român și polonez au negat vehement astfel de acuzații, anchetatorii lui Marty au confirmat existența închisorilor CIA. Marty a ajuns la concluzia că, în estul Europei, CIA a însărcinat oameni de încredere, singurii care aveau cunoștință de aceste închisori secrete. Partenerii lor au fost agențiile de informații militare din Polonia și România, care raportau direct fostului președinte polonez Aleksander Kwasniewski și președinților Ion Iliescu și apoi Traian Băsescu în România, precum și consilierilor de securitate apropiați acestora”, mai scrie publicația citată.


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Jun 2007, 03:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cocosel
mesaj 8 Jun 2007, 03:30 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Commission spokesman Friso Roscam Abbing told a daily news briefing the European Union executive was "very concerned indeed" about a Council of Europe report alleging that Poland and Romania hosted secret U.S. detention centers in 2003-5.
President George W. Bush has confirmed the CIA used secret prisons to interrogate terrorism suspects in the aftermath of the September 11, 2001 attacks on the United States but has not said where they were located.
Roscam Abbing said the Commission considered "extraordinary rendition" -- the extra-judicial capture and secret transfer of suspects to countries where they may face torture -- was illegal under EU law and harmed the fight against terrorism.

He said he could not comment in detail on a report which the Commission had not had time to analyze but the findings were clearly very serious and EU states were required by the European Convention on Human Rights to hold a full investigation.
"Such effective investigations should be fully carried out as quickly as possible in the member states concerned -- and this is not yet the case -- in order to establish both responsibilities as well as to enable the victims to obtain compensation for damages," he said.

EU Justice and Security Commissioner Franco Frattini said in November 2005 that if reports of secret CIA prisons in Europe were true, states would face serious consequences including the possible suspension of their EU voting rights.

Roscam Abbing said the Commission took the latest report very seriously and intended to discuss the issue further both within the Council of Europe, a pan-European human rights watchdog, and in the EU institutions.

Oare pentru ce a aparut aceast raport tocmai acum...care ne ataca implicit??? hh.gif unsure.gif ohyeah.gif



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Jun 2007, 03:33 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Comisia Europeana ingrijorata ca CIA-ul " Marelui licurici" si-ar fi facut de cap cu teroristii in inchisorile secrete si din Romania ! Si ca autoritatile ar fi impedicat ancheta oficialilor europeni in aceasta chestiune !!!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 8 Jun 2007, 03:37 PM
Mesaj #6


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Eu sper ca vreti o discutie pe tema asta, altfel topicul asta gen revista presei nu o sa aiba viata lunga.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 8 Jun 2007, 03:42 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



DA si astept sa vad cine si de ce face jocul Rusiei??? hh.gif
In baza de la Kogalniceanu nu exista torturi si alte bazaconii,insa as vrea sa stiu care este motivatia raportorului???
Cine se afla in spatele jocului ?? hh.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 8 Jun 2007, 03:43 PM
Mesaj #8


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Propun sa faceti o petitie online, ca e la moda. Inca. ohyeah.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 8 Jun 2007, 03:45 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Petitiile online merg doar pentru Baselu.... rofl.gif jamie.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Jun 2007, 03:57 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (nefertiti @ 8 Jun 2007, 05:37 PM)
Eu sper ca vreti o discutie pe tema asta, altfel topicul asta gen revista presei nu o sa aiba viata lunga.

Pai discuta , spune-ti opinia, cine te opreste !? tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 8 Jun 2007, 04:00 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Intru si eu in jocul de-a revista presei . smile.gif

QUOTE
Extraordinary Rendition

According to a June 2006 report in Scotland's Sunday Herald, a fax intercepted by Swiss intelligence has revealed that the base is the site of a secret CIA prison:[7]

"The fax, datelined November 10, 2005, 8.24pm, was sent by the Egyptian foreign minister, Ahmed Aboul Gheit, in Cairo, to his ambassador in London. It revealed that the US had detained at least 23 Iraqi and Afghani captives at a military base called Mihail Kogalniceanu in Romania, and added that similar secret prisons were also to be found in Poland, Ukraine, Kosovo, Macedonia and Bulgaria. "...The fax, intercepted by Swiss intelligence, indicates that Egypt has such proof. It is headed: 'The Egyptians have access to sources which confirm the existence of American secret prisons'.
"Its shocking contents would never have been uncovered if it hadn’t been for a conscientious surveillance officer with the Swiss secret service, stationed at an eavesdropping centre in Zimmerwald, south of Berne. On November 16, six days after the fax was first sent via satellite from Cairo to London, the officer intercepted it using the Onyx eavesdropping system. The officer marked their personal coded identifier, wbm, on the page and put the information down in a COMINT SAT report. The intercepted fax was given the reference number S160018TER00000115."
[edit]Human Rights Watch Report: November 2005
The November 7, 2005, Human Rights Watch "Statement on U.S. Secret Detention Facilities in Europe" stated:

"The records show that the N313P plane landed the next day, September 23, 2003, at the Mihail Kogalniceanu military airfield in Romania. The flight records indicate that the plane flew on to Morocco the same day, and then to Guantanamo Bay. The Department of Defense, which releases information about all detainee transfers to Guantanamo, released no statement about a transfer to Guantanamo around this date.
"According to our research, the United States has been using the Mihail Kogalniceanu airfield in Romania for operations in Iraq and Afghanistan since 2002, and the base has been closed to the public and journalists since early 2004. Secretary of Defense Donald Rumsfeld visited Romania and the Mihail Kogalniceanu base in October 2004. The N313P plane also flew from Kabul to Timisoara airport in Romania on January 25, 2004."


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 8 Jun 2007, 04:01 PM
Mesaj #12


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Cand o sa am ceva de spus, o sa spun. Iar daca nu am, nu ma apuc sa fac copy/paste la diverse stiri. Asta astept si de la voi, altfel nu inteleg rostul topicului.
Si n-o sa ma mai repet. tongue.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 8 Jun 2007, 04:04 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Pai atunci inchide-l daca asa consideri... hh.gif revista presei inseamna altceva...
Aici este vorba simplu.. despre o stire care o sa mai puna jar pe un foc abia incins.Nu se va stinge asa usor cum vor unii.
Astept comentari nu atacuri gen mac-mac cum sunt permise pe alte topicuri..multumesc. thumb_yello.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Jun 2007, 04:09 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



O fi ceva adevar in raportul asta a lui Marty ? Chiar asa sa iasa fum fara foc ? Sa-i acuze chiar asa direct pe Iliescu si Basescu si veriga dintre ei generalul Medar fara nicio proba ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Jun 2007, 09:19 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Raportorul Consiliului Europei vine cu acuzații noi:

Iliescu, Băsescu, Pașcu, Talpeș și Medar – complici ai CIA în scandalul închisorilor secrete


UE cere anchete independente urgente !

Chestiunea devine din ce in ce mai grava iar de pe Dambovita reactia este una fara vlaga !




Acest topic a fost editat de March: 9 Jun 2007, 09:36 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alixanther
mesaj 9 Jun 2007, 01:24 PM
Mesaj #16


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 86
Inscris: 24 January 04
Forumist Nr.: 1.975



Asa, si? Pozitia voastra care e? E de bine, e de rau? Tot ce-am priceput e ca Cocosel se distreaza de minune, cu emoticoanele lui... ceea ce poate fi de bine, dar sincer nu ma prea intereseaza. Ok, ati prezentat niste stiri, menite de obicei sa asigure informatiile necesare interlocutorilor vostri sa va inteleaga pozitia. Dar pozitia voastra lipseste... "Churchill, bolnav de nervi la stomac... de Gaulle calatoreste in America... ample manifestatii in Rhodesia..." Asa, si? Ma intelegeti? Forumul nu e gazeta de perete. Motivul pentru care intra cineva sa-l citeasca este sa vada o parere personala. Sigur, e dreptul vostru sa-l percepeti in "felul" care va intereseaza, dar mi-e ca-i pierdere de vreme. Pot sa citesc presa de oriunde, n-am nevoie s-o citesc de la voi. Si, sincer, parca mai degraba cred un articol de ziar publicat pe alta pagina de web, decat pe cele customizate de voi, cu emoticoane amplasate "strategic"... Daca tot tineti neaparat sa oferiti un suport mediatic, veniti nene cu niste linkuri si atat, dar mai intai precizati pozitia voastra. Asta e tot ce va cer.


QUOTE
Chestiunea devine din ce in ce mai grava iar de pe Dambovita reactia este una fara vlaga !


Constatarea asta o putea face oricine... ce-ai face tu, daca ai putea? Asta cred ca ar fi interesant, mai degraba... Sau ce-ar trebui facut, in loc de ceea ce se face gresit (sau ceea ce nu se face deloc).

Acest topic a fost editat de Alixanther: 9 Jun 2007, 01:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 9 Jun 2007, 01:53 PM
Mesaj #17


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Alixanther spoton.gif

Asta ma chinui si eu sa ii fac sa inteleaga.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Jun 2007, 02:01 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Alixanther @ 9 Jun 2007, 03:24 PM)
Asa, si? Pozitia voastra care e? E de bine, e de rau?

QUOTE
Chestiunea devine din ce in ce mai grava iar de pe Dambovita reactia este una fara vlaga !


Constatarea asta o putea face oricine... ce-ai face tu, daca ai putea? Asta cred ca ar fi interesant, mai degraba... Sau ce-ar trebui facut, in loc de ceea ce se face gresit (sau ceea ce nu se face deloc).

Arunci un potop de reprosuri , da' taci chitic cu privire la ce-ai face tu daca ai putea sau ce ar trebui facut in aceasta privinta !!

alo ,doamna moderatoare : in loc de bazaituri sau indicatii , mai bine contribuie cu ceva daca poti !

Acest topic a fost editat de March: 9 Jun 2007, 02:11 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheK
mesaj 9 Jun 2007, 05:49 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 527
Inscris: 18 December 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 7.493



QUOTE
Forumul nu e gazeta de perete. Motivul pentru care intra cineva sa-l citeasca este sa vada o parere personala.


Eu nu sunt de acord.. Forumul este si un loc unde poti schimba informatii care nu trebuie sa reprezinte neaparat o parere personala.

Eu de exemplu nu pot fi decat recunoscator cand anumite persoane isi consuma din timpul lor pentru a cauta si posta un articol pe care probabil nu as fi avut de unde sa il citesc. E un aport de informatii care pot genera pareri personale.
Considerati citatele respective ca fiind date ale unei probleme si pe marginea carora cineva poate va incerca si o parere personala la un moment dat.
Daca nu apare si o parere personala, nu-i bai,eu personal am iesit mai castigat macar prin prisma aflarii unor informatii noi.
Informatiile aduse sunt la subiect pana la urma, de ce le-am limita?

QUOTE
Pot sa citesc presa de oriunde, n-am nevoie s-o citesc de la voi.


Atunci nu o citi de la ei, dar adu o parere personala in schimb. biggrin.gif



Acest topic a fost editat de TheK: 9 Jun 2007, 05:54 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 9 Jun 2007, 06:09 PM
Mesaj #20


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Off topic:
March, scuteste-ma. Incearca sa vorbesti si tu pe un ton mai domolit, nu tot sari ca ars de parca dau turcii. Atunci, probabil ca nu va avea nimeni motiv sa te ia la misto.

Cat despre articole, v-am rugat de o gramada de ori: dati un citat de cateva cuvinte (2-3-4-5) si LINK. Atat. Nu placinte cu articole intregi sau paragrafe kilometrice. Daca puneti link, cei interesati pot citi acolo materialul intreg.

Cu nemultumiri la adresa moderarii, va rog sa mergeti la topicurile specifice. Dar, pentru a evita penibilul, sa fie plangeri justificate, nu chestiuni de genul "to'arasaaaa, X rade de mine". Va reamintesc ca, pentru dueluri personalizate, exista si mesageria privata.

Si cu asta sper ca ne-am lamurit si poate incepeti sa DISCUTATI pe tema de la acest topic, altfel, repet, nu ii vad rostul.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 9 Jun 2007, 06:10 PM


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 9 Jun 2007, 08:09 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Da...
De ieri si pina azi la ora 9 seara am vazut vreo patru reportaje detaliate despre inchisorile CIA din Europa .
Acum citeva minute televiziunea iraniana a difuzat fragmente dintr-un film realizat de BBC.
Imagini si date cu duiumul. Printre ele si marturiile a doi cetateni, unul din Pakistan iar celalalt din Germania , care au fost detinuti in astfel de inchisori.
Tipul din Pakistan a fost detinut in Polonia, iar cel din Germania in Germania.
Nu vreau sa vorbesc despre felul torturilor la care au fost supusi.
Romania a fost pomenita de mai multe ori , insa nimic nu a fost exemplificat cu imagini ... ca in cazul inchisorilor din Polonia, Germania, Marea Britanie si Spania.
Am retinut ce a spus Dick Marty ... ca dupa expirarea mandatului de presedinte si cel de prim ministru , Bush si Blaire vor putea fi pusi sub acuzare , exact ca Slobodan Milosevic ... si ca raportorii de la Drepturile Omului lucreaza intensiv ca sa puna la punct capetele de acuzare si sa stringa dovezile necesare ...
Condoleeza Rice risca un acelasi lucru.
Eu sunt curioasa sa vad ce se va intimpla.
A.., sa nu uit.
Dovezile ca presedintii statelor din est au 'cooperat' masiv cu CIA stimulati si de unele sume in $ nu este o birfa sau fictiune politica ... este o realitate demonstrabila prin dovezile care au intrat in posesia lui Marty si a avocatilor care il secondeaza in aceasta actiune. smile.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 9 Jun 2007, 08:11 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 9 Jun 2007, 08:27 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE (March @ 9 Jun 2007, 03:01 PM)
QUOTE (Alixanther @ 9 Jun 2007, 03:24 PM)
Asa, si? Pozitia voastra care e? E de bine, e de rau?

QUOTE
Chestiunea devine din ce in ce mai grava iar de pe Dambovita reactia este una fara vlaga !


Constatarea asta o putea face oricine... ce-ai face tu, daca ai putea? Asta cred ca ar fi interesant, mai degraba... Sau ce-ar trebui facut, in loc de ceea ce se face gresit (sau ceea ce nu se face deloc).

Arunci un potop de reprosuri , da' taci chitic cu privire la ce-ai face tu daca ai putea sau ce ar trebui facut in aceasta privinta !!

alo ,doamna moderatoare : in loc de bazaituri sau indicatii , mai bine contribuie cu ceva daca poti !

Da' tu unde spui aici ce ai face daca ai putea sau ce ar trebui facut ?
Cred ca am citit tot topicul, nu ti-am gasit opinia personala...


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 9 Jun 2007, 10:53 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (exergy33 @ 9 Jun 2007, 09:09 PM)
Am retinut ce a spus Dick Marty ... ca dupa expirarea mandatului de presedinte si cel de prim ministru , Bush si Blaire vor putea fi pusi sub acuzare , exact ca Slobodan Milosevic ... si ca raportorii de la Drepturile Omului lucreaza intensiv ca sa puna la punct capetele de acuzare si sa stringa dovezile necesare ...
Condoleeza Rice risca un acelasi lucru.
Eu sunt curioasa sa vad ce se va intimpla.
A.., sa nu uit.
Dovezile ca presedintii statelor din est au 'cooperat' masiv cu CIA stimulati si de unele sume in $ nu este o birfa sau fictiune politica ... este o realitate demonstrabila prin dovezile care au intrat in posesia lui Marty si a avocatilor care il secondeaza in aceasta actiune. smile.gif

Foarte interesant. Presa romaneasca n-a suflat nici macar o silaba despre asa ceva.

Deci presedinti si premieri pusi sub acuzare ... dry.gif Si pt lucruri serioase, nu ... Si cand ma gandesc ca media romaneasca se screme cu deposedarea tigancii si stergerea proprilor imaginii de catre Traian Basescu ... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 10 Jun 2007, 07:02 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Ce mi-a placut la filmul realizat de BBC a fost urmatorul fapt : .. la inceputul scandalului cu inchisorile CIA din Europa , atit Bush cit si Rice , dar si Blair negau cu vehementa existenta acestora. Condy Rice utiliza termenul de 'fictiune politica' smile.gif.
Trebuia sa fi vazut declaratiile , dar mai ales figurile lor, dupa ce Marty a facut publice dovezile.
Bush, cu o figura spasita, spunea ca ei , adica americanii, nu fac decit sa se apere fata de teroristi.
Condoleeza Rice afirma ca aceste tehnici de tortura reprezinta ceva obisnuit ... si ca 'partenerii europeni' au dat dovada de intelegere in rezolvarea acestor probleme.
Din film am inteles ca in cea mai mare parte a cazurilor persoanele suspecte erau rapite si apoi duse la Rabat , iar de acolo , cu avioane speciale erau transportate la 'destinatie' ... adica inchisorile CIA.
Au aratat trei astfel de aeroporturi , filmate de la distanta, unul in apropierea Londrei, unul in Spania si altul in Polonia ... bineinteles cu explicatia ca realizatorii filmului nu au putut primi aprobari ca sa filmeze in incinta lor .


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 10 Jun 2007, 09:34 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Cum poti sa ai intredere in ceea ce spune un raport prost Documentat?In raportul lui Dick Marty gasim afirmatia: 'Mihail Kogalniceanu a fost primul presedinte al Romaniei'. laugh.gif
sursa
Cum spuneam si despre armaghedoanele care tot apar despre diversi oameni politici e de ajuns sa gasesti lucruri simple care pot fi verificate usor si care arata cat de prost sunt documentate niste afirmatii care au pretentia de a dezvalui mari secrete.
Pai daca nu esti in stare sa te documentezi in mod serios cu privire la lucruri simple si la indemana oricui, cum as putea eu sa cred ca poti sa te documentezi serios cu privire la lucruri mai putin accesibile?



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 10 Jun 2007, 09:54 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Da ... Marty a inventat totul pentru ca nu avea altceva mai bun de facut. smile.gif
Iar cei de la Drepturile Omului sunt niste copii de lapte care cred orice fara dovezi.
...nu as fi vrut sa fiu in pielea lui Mircea Has, seful misiunii diplomatice romane din Iran, atunci cind i s-a cerut sa explice implicatiile Romaniei in problema inchisorilor.

Nu ma mira gafa din raport ( Kogalniceanu) ... nu e prima , si nu cred ca va fi nici ultima.
De nenumarate ori Bucurestiul a fost trecut ca fiind capitala Bulgariei ... si asta in materiale publicate sub egida NATO. smile.gif
QUOTE
Pai daca nu esti in stare sa te documentezi in mod serios cu privire la lucruri simple si la indemana oricui, cum as putea eu sa cred ca poti sa te documentezi serios cu privire la lucruri mai putin accesibile?

Multumesc de constatare. Asa sunt eu ... limitata si incapabila .



--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 10 Jun 2007, 10:20 PM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



exergy, desigur ca actionmedia se referea la domnul Marty: daca nu a fost in stare sa se documenteze cu privire la o chestiune atat de simpla precum cea cu primul presedinte, de ce am crede ca restul raportului este documentat serios si poate fi luat in seama?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 11 Jun 2007, 11:22 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (exergy33 @ 10 Jun 2007, 10:54 PM)
QUOTE
Pai daca nu esti in stare sa te documentezi in mod serios cu privire la lucruri simple si la indemana oricui, cum as putea eu sa cred ca poti sa te documentezi serios cu privire la lucruri mai putin accesibile?

Multumesc de constatare. Asa sunt eu ... limitata si incapabila .

Nu ma refeream la tine draguta. Vorbeam la modul general si cu trimitere la Marty
Imi cer scuze, dar nu am avut timp si nici interes sa citesc ceea ce ai postat tu sau ceilalti pe acest topic. Interesul meu este scazut in aceasta privinta. Pe de alta parte mi-a sarit in ochi articolul cu pricina si am zis sa imi exprim si eu punctul de vedere.
Pana la urma raportul ala in consider un demers strict politic. E vorba de anumite interese politice si economnice, nu de lipsa de ocupatie. Parerea mea. Nu am de gand sa ma implic in dezbateri pe teme conspirationiste.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Jun 2007, 11:43 AM
Mesaj #29


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (exergy33 @ 9 Jun 2007, 09:09 PM)
Dovezile ca presedintii statelor din est au 'cooperat' masiv cu CIA stimulati si de unele sume in $ nu este o birfa sau fictiune politica ... este o realitate demonstrabila prin dovezile care au intrat in posesia lui Marty si a avocatilor care il secondeaza in aceasta actiune. smile.gif

Cat imi este mie de antipatic Base, refuz sa cred ca Marty asta al matale vorbeste cu probe. Cre'ca face si el ceva valuri, na, cum sa se afirme omul altfel!

QUOTE
...nu as fi vrut sa fiu in pielea lui Mircea Has, seful misiunii diplomatice romane din Iran, atunci cind i s-a cerut sa explice implicatiile Romaniei in problema inchisorilor.

Vezi? Curva mai e politica asta, se creeaza conflictul, samburele deja a iesit la iveala. In cateva luni, mai dau aia cu niscai amenintari cu atomica, mai ceva fumigene si cateva autobuze aruncate in aer, si gata trupele merigane si in Iran. De ce e nevoie si de Romania, Bulgaria, Polonia, Anglia?! Suport logistic. wink.gif Si cum ii poti aduna in jurul unei idei? Aratandu-le bau-bau-ul! Cine sa le arate baubauul? Pai mister Marty! wink.gif Ptiu, drace, m-a facut mama conspirationist. laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 11 Jun 2007, 03:10 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (actionmedia @ 11 Jun 2007, 02:52 PM)
Nu ma refeream la tine draguta. Vorbeam la modul general si cu trimitere la Marty

????? wub.gif
Nu stiam ca atunci cind cineva se adreseaza la modul general foloseste persoana a II-a singular.
QUOTE
Pai daca nu esti in stare sa te documentezi in mod serios cu privire la lucruri simple si la indemana oricui, cum as putea eu sa cred ca poti sa te documentezi serios cu privire la lucruri mai putin accesibile?


...nu esti in stare , .. nu poti ... ... modul general vasazica. smile.gif

Nu te supara dar apelativul 'draguta' poti sa-l folosesti in discutiile cu oricine iti permite asta, nu cu mine.
Sau si aici a fost vorba de modul general ?! wub.gif

poti sa-l folosesti = se cuvine sa-l folosesti

Acest topic a fost editat de exergy33: 11 Jun 2007, 03:38 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Jun 2007, 04:57 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Un critic vehement al lui Marty este Denis MacShane membru al parlamentului britanic , care il acuza pe investigatorul si autorul raportului ca " aduce grave acuzatii impotriva a doua state membre a UE, Romania si Bulgaria, far nicio dovada credibila" .

Sper ca toate autoritatile romane la cel mai inalt nivel sa ia o pozitie oficiala dupa dezbaterea raportului "Marty" in Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei. Si atunci la o ora de cea mai mare audienta, si in prezenta reprezentantilor presei straine , sa fie demontate toate acuzatiile aduse Romaniei , fara a lasa nicio urma de dubiu.

Acest topic a fost editat de March: 11 Jun 2007, 04:58 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ics G
mesaj 11 Jun 2007, 05:59 PM
Mesaj #32


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 15 May 07
Forumist Nr.: 9.829



Impresia mea referitor la acest Marty e ca vrea sa fie bagat in seama,ca anumiti politicieni mioritici.Scopul scuza mijloacele. ohyeah.gif ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 11 Jun 2007, 08:13 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (exergy33 @ 11 Jun 2007, 04:10 PM)
Nu stiam ca atunci cind cineva se adreseaza la modul general foloseste persoana a II-a singular.

Se foloseste. Exemplu:
"De treci codri de aramă, de departe vezi albind
Ș-auzi mîndra glăsuire a pădurii de argint"

Mihai Eminescu.

Este primul exemplu care mi-a venit in minte. Nu prea le am eu cu limba romana, dar in aceste versuri nu pare sa se adreseze nimanui poetul ci face o descriere folosind persoana a II-a singular.

QUOTE
Nu te supara dar apelativul 'draguta' poti sa-l folosesti in discutiile cu oricine iti permite asta, nu cu mine.


OK, imi cer scuze. Am incercat sa fiu amabil dar se pare ca facem parte din culturi diferite si intelegem diferit unele cuvinte si expresii.

Prefer sa inchid aici aceasta discutie fara sens. Iti repet, si sper sa nu te superi, dar nu am comentat si nu am avut nici cea mai mica intentie sa comentez ceea ce ai scris inaintea mesajului meu. Nici macar nu am citit ce ai scris acolo. Nici macar acum nu am citit. Faptul ca am postat dupa ce ai postat tu si am folosit persoana s II-a singular (ca exprimare generala si impersonala), este pura coincidenta.
Mai mult nu mai am ce adauga.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 24 Jun 2007, 06:25 PM
Mesaj #34


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443





Pascu il trage de urechi pe acest Marty, si afirma ca a cam batut campii pe raportul lui. Chiar, ala nu a mai avut nicio declaratie de atunci?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Jun 2007, 06:40 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Consiliul Adunarii Parlamentare a Europei va dezbate raportul lui Marty pe 27 iunie .

Acest topic a fost editat de March: 24 Jun 2007, 06:41 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 12:49 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman