HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Eroism - Terapie Contra Mediocritatii, Ioan Suciu
IoanV
mesaj 26 Apr 2007, 08:01 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Episcopul Ioan Suciu continuă prin viața sa și prin scrierile sale să fascineze și astăzi. Re-editările operelor sale continuă, iar Editura Galaxia Gutenberg propune mai ales tinerelor generații binecunoscuta lucrare "Eroism". "A trăit cu adevărat eroic", scriu pr. Silvestru Augustin Prunduș și pr. Clemente Plăian în prefața cărții. Iar această trăire eroică a dorit să o transmită celorlalți prin această carte, a cărei lectură nu a fost comodă nici când a fost scrisă, nici acum, când materialismul și consumerismul domină societatea.

"`Eroism` este un poem în proză, un cântec de slavă destinat sufletelor ahtiate după harul lui Dumnezeu, care zboară din cotidianul obișnuit și vrăjiți de dorul purității nu se mai mulțumesc decât cu cele înalte, divine. În primul rând lucrarea este dedicată tinerilor, chemați la lupta eroică pentru păstrarea frumuseții juvenile și a purității harice. Acesta este țelul primordial al vieții: harul lui Dumnezeu și mântuirea sufletelor", scriu cei doi preoți greco-catolici, trecuți la Domnul asemenea Episcopului Suciu. Ei amintesc în prefață: "Într-una din vizitațiile canonice ce le făcea în parohii, într-o dimineață a fost surprins îngenuncheat lângă pat. Nu se dezbrăcase și nu a clintit așternutul. Se rugase toată noaptea și doar printre rugăciuni și meditație își mai lăsa capul pe așternut și ațipea."

Ne permitem în încheiere să cităm ultima pagină a cărții "Eroism": "Înfige-ți privirea în cruce! Când vezi acele răni pe acel trup crispat de nemăsurată suferință, acea cruce și acel răstignit, o iubire nebiruită, o voință neînfrântă, un ideal neclătinat, o înfrățire cu moartea, o moarte care-i încredințare în mâinile Dumnezeului oștirilor, o făgăduință de veșnicie și fericire, o, atunci ești înfometat după martiriu și tremuri în fiorii primăvăratici ai dorinței după viață eroică. Îndârjește-te, frate, și azvârle din arcul voinței săgeata vieții mai departe, mai sus, în zborul peste hăurile răului, prin văzduhul imaculat, sub cupola de azur, spre rosturile pentru care a pătimit pe cruce Fiul lui Dumnezeu. În vatra sufletului tău să fermenteze vinul vieții eroice, la care te cheamă și firea ta omenească și febra ta tinerească și numele tău de creștin și de român. Când Domnul va trimite istoria și veșnicia să culeagă viața și numele nostru, să nu fim găsiți, frate, pe maluri de mlaștini, ci în înălțimile vieții eroice, care sunt mândria pământului și împlinirea voinței cerului. Și, uluită, moartea ne va privi apoteoza."


Sursa catholica.ro

Mie imi place aceasta carte, de aceea o sa postez cite ceva din ea, poate o sa palca si altora.

Acest topic a fost editat de IoanV: 26 Apr 2007, 08:15 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
IoanV
mesaj 26 Apr 2007, 08:11 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



4. Un erou zace în noi

Imigrat în timp, porți țintuit în tine chipul Dumnezeului Atotputernic. Să nu masacrezi acest germen al eroului din tine.
Toți suntem chemați la eroism!
Cum se poate atunci că atât de puțini reușesc? Răspunde La Bruyere: "Cei mai mulți oameni întrebuințează prima parte a vieții ca să și-o facă nenorocită pe cealaltă ". Citind viața lui Mirabeau și a lui Napoleon am aflat destăinuirea curajoasă și sinceră: "Mă îngrozesc amintirile tinereții" sau "Câtă pagubă a făcut tinerețea mea țării!"
Lăsăm fără noimă, ba chiar le devastăm, zăcămintele de sublim ce se află în fiecare dintre noi; zăcăminte mai scumpe chiar decât geniul.
Marele sculptor francez Carpeaux, în ora morții, făcea aceste destăinuiri elevei sale, domnișoara Foivart: "îmi vorbești de geniul meu, dar sufletul îmi este mai presus... Ah! De ce nu mi-a îngăduit Dumnezeu să mă bucur de sufletul meu și să permit altora să se bucure de geniul meu!? " Artistul se converti la credință numai pe patul suferinței. Atunci abia ajunse să bănuiască existența comorilor spirituale din sufletul omenesc. Un erou, un sfânt este în fiecare din noi, așa cum simțim că este și un criminal, un Nero sau un Baraba. Insă închiriem viața de cele mai deseori acestora din urmă.
Mărturia savanților confirmă pretențiile Evangheliei și ale conștiinței.
"In copilăria noastră - scrie Dr. Alexis Carrel, 12
laureat al premiului Nobel - purtăm în noi o mulțime de ființe virtuale, care apoi mor una câte una. Fiecare bătrân este înconjurat de cortegiul acelora care ar fi putut sa fie, de toate posibilitățile avortate. Noi suntem deopotrivă un fluid care se solidifică, o comoară care se sărăcește, o istorie care se scrie, o personalitate care se creează ".
Trăim cu pumnalul în mână, pândind orele când "Eroul" din noi ar avea îndrăzneala să răspundă împrejurărilor vieții, un "da, sunt de față", ca să lovim în el. Natural, că în felul acesta noi devenim asasinul și cimitirul eroismului căruia Domnul l-apus sămânța din veșnicie în noi.
"Pe lângă ceea ce ar fi trebuit să fim, suntem numai pe jumătate treziți. Nu facem uz decât de o mică parte din posibilitățile noastre fizice și morale. Omul trăiește mai prost decât ar putea. El posedă tot felul de comori, pe care nu le cunoaște" (W. Kames).
Păcatul cel mai mare nu este că ne ridicăm fruntea sus, ar trebui s-o ridicăm mai presus decât stelele, deasupra nebuloaselor uriașe în spirală și oricât am ridica-o nu am ajunge la înălțimea care Dumnezeu ne-o cere, ci rămânem vlăstare pitice în fața măririi dăruite nouă. Păcatul este că trăim chirciți, și respingând noblețea noastră, refuzăm totodată să trăim viața autentică. Păcatul nostru este păcat de trândăvie, de orbire, de refuz, de tăgadă, de absență, de sloi de gheață. In viață nu suntem decât excepțional de rar aceia care trebuie să fim. Suntem jumătăți de oameni, cioburi și țăndări ridicole din adevăratul "eu însumi".
"Nu e nevoie de un suflet mare pentru aface un erou. E nevoie de un suflet creat de Dumnezeu, care să nu-și dezmintă obârșia; acesta va fi un suflet mare" (Th. Caryle).
Fiecare suntem chemați să devenim izvor a cărui apă să poată țâșni în viața veșnică (Ev. Sf. Ioan, 4,14). Izvorul eroismului este în noi și mulți murim de sete după sufletul celui ce trăiește eroic. Sapă-ți în suflet, ca să dai de fărâma aceasta de veșnicie, cu apa care plămădește eroii.
"Cerul nu ne-a făcut frumoși, ci capabili de-a ne înfrumuseța" (Joubert). A pus în mâna voinței noastre dalta cu care să ne putem lucra viața, înfrumusețăm viața trăind eroic. Și nu este altă frumusețe în afară de aceasta. E singura frumusețe prin care Iisus este admirabil ca om, este singura frumusețe în care este imitabil.
Vorbind despre sfinți, despre cel mai înalt și prăpăstios eroism ce a locuit scoarța bietului pământ, filozoful H. Bergson, urmând observația marelui psiholog american, profesor la universitatea din Harvard, scrie că "auzindu-i vorbind, se găsește în adâncul fiecăruia dintre noi ceva ce le face un neluat în seamă ecou".
Tresărim, pentru că eroul exprimă ceea ce noi nu am reușit să dăm la lumină din noi înșine, pentru că ne face să mărturisim: "Acesta sunt "eu" cel din adâncul și îndepărtatul eu, sunt "eu" așa cum Dumnezeu mă vrea". Acest ecou de simpatie și admirație care răsună în noi și ne cutremură cu fiori de nostalgie mărturisește prezența plasmei eroice în făptura noastră.
Dacă iau în serios cuvintele Fiului lui Dumnezeu, nu înțeleg cum ar putea să fie străină de eroism și cea din urmă viață de om. Toți avem vocația la o viață eroică. W. James decopiază mărturisirile repetate ale lui Iisus, când scrie: " Viața nu este altceva decât un efort, mai mult sau mai puțin reușit, spre ideal: un eroism..."
Suntem plini de posibilități de rău și de bine. Suntem un leagăn de rele și de lucruri sublime. Cutreierați de năpraznice aplecări spre rău, ospătăm simultan fețe sfinte de eroi. Dacă purtăm viața noastră în mijlocul vieții comune și ne scăldăm în cotidianul fără nume al trăirii mulțimii fără ideal, atunci va dormi pe veci în leagănul lăuntric fața Fătului Frumos și a Ilenei Cosânzene din noi. Dimpotrivă, dacă lucrăm stăruitor și dârz asupra noastră și nu ne este teamă de ascensiune într-o lume care nu aspiră decât la coborâș și râvnim să fim prezenți în zona gândirii și a simțirii înalte, sfârșim prin a ne ridica pe culmile eroismului, a ne sincroniza eternității și a ne face contemporanii Paștilor aducătoare de înviere și Rusaliilor dătătoare de Duh, "în chip de foc".
Și aceasta este profesiunea omului: de-a se depăși, de-a urca, de-a săvârși imposibilul. Cu adevărat, noi trebuie să fim mai mult decât suntem. Aceasta e chemarea cerului. Mirați să spunem și noi cu Shakespeare: "Inpivnița din noi atâta aur?". Atâta, frate, atâta ca să poleiești cu el tristețea tuturor amăgiților și posomorârea tuturor îmbătrâniților înainte de vreme... Este aurul vieții eroice!
Socotește, fiu al neamului tău, de veacuri învrăjbit cu furtunile din munți, cu încăpățânarea vitregiilor ce intrau gonind în viață, socotește-te urmaș al celor ce au știut să lupte și să moară, că tu ești fructul unei istorii de încăpățânare, de luptă și credință. Până când rămâi omidă omenească, suspină în tine bisericuțele de lemn de pe colinele Transilvaniei și gem biruințele de la Podul înalt, de la Călugăreni...
Tu ai rădăcini adânci, frate, și mormintele străbunilor tăi sunt în afund, în șira spinării pământului, acolo aproape de focul din miezul lui. Ești chemat la fapte mari! 16
"Nimic nu înalță sufletul cât credința că ești chemat la lucruri mari" (Aristotel).
Ești în "vârsta de aur" a vieții. Simțurile tale sunt treze, imaginația e în floare, afecțiunile tale sunt văpăi, în tine freamătă speranțe mari căci orizonturile nu-ți sunt graniță; mintea prinde curaj ca un lup flămând, iar inima, ca o duminică de mai, e un rubin între stele de argint; viața tremură cu belșug, energică și vioaie, ca undele unei mări tropicale... Ești o putere ce mijește. Ești o primejdie ce încearcă să te încununeze.
Ești o flacără și ca orice flacără ai un singur drum: să urci spre culmi, să pâlpâi spre ceruri.
Și chiar de-mi vei spune:
- "Tu știi că sunt mai mult un iezer mort". Iți voi răspunde:
- "Eu vreau să te văd transformat în fluviu" (Shakespeare).
Toată fapta scrisă în Evanghelie.
Toate isprăvile scrise în cronici.
Tot ce a curs cu faimă peste istoria "Neamului" tău.
S-au împăturat să-ți intre în suflet, să fie izvorul trăirii eroice.
"Nu lăsa Sublimul să se coboare în Josnicie!"
"Nu azvârli eroul ce sălășluiește în sufletul tău!"
Ar fi al doilea păcat originar... al tău, de astă dată.
Chemare!
Zăcăminte de eroism se găsesc în fiecare suflet, în anumite ore ale istoriei, sub lovituri și împrejurări neașteptate, se deșteaptă în mulți eroul. Unii trăiesc, alții mor eroic. Se vede că nu răspundem eroic, decât la anumite sunete de clopot. Și providența trage acest clopot... îl auzi cum răsună prin văi, prin munți, prin dumbrăvile sufletului tău?...
Răspunde!



--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
IoanV   Eroism - Terapie Contra Mediocritatii   26 Apr 2007, 08:01 PM
IoanV   Cuprins I. STRIGĂT DE ALARMĂ ÎN SUFLET..............   26 Apr 2007, 08:04 PM
IoanV   I STRIGĂT DE ALARMĂ ÎN SUFLET Aș vrea să prefac ...   26 Apr 2007, 08:10 PM
IoanV   4. Un erou zace în noi Imigrat în timp, porți țin...   26 Apr 2007, 08:11 PM
IoanV   5. Eroismul este poezia vieții Nu suntem de priso...   26 Apr 2007, 08:12 PM
IoanV   CAPITOLUL II. ELEMENTELE EROISMULUI 1. Colaborato...   5 May 2007, 08:55 AM
IoanV   2. Vizionar al Luminii De aici nevoia ca eroul să...   5 May 2007, 08:56 AM
IoanV   3. Salt în Iubire Un salt săvârșește eroul dincol...   5 May 2007, 08:58 AM
IoanV   III CONDIȚIA PENTRU EROISM 1. Refuza trăirea medi...   5 May 2007, 09:02 AM
IoanV   IV. DORINȚĂ FIERBINTE ȘI GÂND MARE Realizăm ceva...   7 May 2007, 12:26 PM
IoanV   Nu brațele fac viața mare. Ele sunt purtate de gân...   7 May 2007, 12:29 PM
IoanV   1. Idealul aceasta-i mântuirea (Goethe) Dacă vrei...   7 May 2007, 12:31 PM
IoanV   3. Ideal și Iluzie "Este o demență, o deraie...   7 May 2007, 12:46 PM
IoanV   4. Idealul și Credința Nu putem avea cu toții ful...   7 May 2007, 12:49 PM
IoanV   5. Putină tehnică În jurul tău, în cercul cu red...   7 May 2007, 12:50 PM
IoanV   V. INCENDIU ÎN SUFLET Lasă Idealul să coboare în ...   7 May 2007, 12:52 PM
IoanV   2. Voință Entuziasmul vieții eroice este entuzias...   7 May 2007, 12:54 PM
IoanV   4. Iubire Voința eroului, mai presus de orice, es...   7 May 2007, 12:55 PM
Cla   Ce ma bucur, Ioane, ca nu ne-ai pus toata biblia î...   2 Apr 2010, 02:20 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 06:43 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman