HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Stiri Despre Mediu Din Intreaga Lume
jet li
mesaj 5 Mar 2007, 09:42 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Aici daca se poate as vrea sa fac un thread cu asemenea stiri, in intreaga lume mediul natural e distrus. Nici nu poate fi altfel

http://www.glumbert.com/media/dolphin
Uciderea delfinilor in Japonia. Noi facem asta, prin stilul nostru "civilizat" de viata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
tontoi
mesaj 16 Oct 2009, 11:17 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 274
Inscris: 15 April 08
Din: Intr-o gubernie
Forumist Nr.: 11.499



ANIMALE DISPARUTE

UN articol foarte bine scris. Merita sa-l citim macar asa informativ, sa stim ca o traim si-n ROMANIA Magarul SALBATIC MONGOL sau Marmota de stepa aka BOBACUL blink.gif

Acest topic a fost editat de tontoi: 16 Oct 2009, 11:17 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 30 Oct 2009, 03:46 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE(tontoi @ 17 Oct 2009, 01:17 AM) *


Zeii au scris în lume o lege pentru toţi, dar
nu mi se poate aplica şi mie, căci eu sunt egalul lor. Prin urmare voi trăi în afara aceastei legi, şi voi
creşte fără limită. Să fii limitat e rău. Voi fura focul vieţii din mâinile zeilor şi-l voi aduna şi-l voi
folosi pentru creşterea mea, şi asta va fi bine. Voi distruge acele specii care nu mă ajută să cresc, şi
asta va fi bine. Voi lua cu forţa grădina din mâinile zeilor şi o voi transforma pentru a servi doar
creşterii mele, şi asta va fi bine. Şi din cauză că aceste lucruri sunt bune, ele trebuie făcute cu orice
preţ. S-ar putea întâmpla să distrug grădina şi să o ruinez. S-ar putea ca progeniturile mele să
colcăie asupra pământului precum lăcustele, pustiindu-l, înnecându-se în propria lor mizerie, până
într-atât încât să urască a-şi arunca privirea una asupra celeilalte, până într-atât încât îşi vor pierde
minţile. Totuşi, ei vor trebui să continue, căci a creşte fără limită e bine, şi a accepta limitele legii
este rău. Iar dacă vre-unii vor spune, "Hai să renunţăm la poverile acestei vieţi nelegiuite şi să trăim
din nou în mâinile zeilor", îi vom ucide, căci ceea ce spun e rău. Şi când întreaga grădină va fi
supusă propriului nostru folos, şi toate speciile ce nu-mi servesc la creştere vor fi date afară, şi tot
focul vieţii din această lume va curge prin progeniturile mele, încă va trebui să cresc. Şi acestui
popor îi voi spune, "Creşteţi, căci asta e bine", şi ei vor creşte. Şi poporului vecin îi voi spune,
"Creşteţi, căci asta e bine", şi ei vor creşte. Şi când nu vor mai avea loc pentru a creşte, acest popor
se va năpusti asupra celui de lângă, pentru a-i ucide, ca să poată creşte chiar mai mult. Şi chiar dacă
gemetele progeniturilor mele vor umple văzduhul pe tot cuprinsul acestei lumi, le voi spune,
"Suferinţele voastre trebuie răbdate, căci suferiţi pentru cauza binelui. Priviţi căt de măreţi am ajuns
! Stăpânind cunoaşterea binelui şi a răului am devenit noi înşine stăpânii lumii iar zeii nu mai au
nici o putere asupra noastră. Cu toate că gemetele voastre umplu văzduhul, nu-i aşa că-i mai dulce
să trăim în propriile noastre mâini decât în mâinile zeilor ?""


http://www.scribd.com/doc/7829409/Daniel-Q...Ismael-Romanian

Legea aceea - care tine in echilibru un ecosistem - ni se aplica si noua. Planeta e finita. Se aplica deja pentru 1 miliard care mor de foame si nu au apa curata.

http://paimei02.blogspot.com/2009/10/no-comment.html



Acest topic a fost editat de jet li: 30 Oct 2009, 03:50 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 13 May 2024 - 06:03 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman