HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

> Papagalii Nimfa, Am si eu doi...draci
miam
mesaj 7 Feb 2007, 07:11 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 6 February 07
Forumist Nr.: 9.360



Am descoperit acest site absolut intamplator, in timp ce cautam pe google informatii despre papagalii nimfa, si am descoperit niste topicuri mai vechi, dar de frica, ca nu imi va raspunde nimeni am postat eu acest topic nou.
De aproximativ doua sapt si jumatate am 1 drac devil.gif si un ingeras wub.gif sub forma a doi papagali nimfa. Ingerasul este Rică, care este si primul luat, iar dracul este perechea sa Rica luata la o diferenta de o zi.
Initial trebuia sa fie numai baiatul dar cum am ajuns acasa am primit reclamatii din mai multe parti ca cusca este prea mica ( desi cel de la magazin ne spusese ca pentru o singura nimfa acea cusca este de ajuns), apoi ca de ce nu am luat si pereche, ca se va plictisi singur, ca isi va smulge penele etc... asa ca doua zi, am fost la magazinul de animale, am luat o cusca mai mare si pe Rica.
Rica abia dupa cele doua saptamani a inceput sa se acomodeze cu vocea si cu stilul meu. Problema a fost ca desi barbatusul l-am putut lua pe mana( mana fiind imbracata cu o manusa) din prima zi, imediat dupa aparitia femelei s-a salbaticit. Acum nu ma mai plang de acest lucru, am inceput sa le dau drumul prin casa, si am inceput sa caut informatii despre aceste pasari. Asa ca o sa intreb cate ceva si daca o sa mi se raspunda cu atat mai bine...
1: Am cumparat un mix special pentru pasari dar barbatusul mananca numai meiul si femela restul de seminte si alunele, este normal, vor ajunge amandoi sa manance tot?
2: De la pet shop am cumparat un fel de graunte care sunt speciale pentru pus pe jos in custile animalelor, pentru a curata mai usor, dar vanzatorul ne-a zis ca ei vor mai si ciupi, mai este necesar sa cumpar acel nisip special sau este de ajuns?
3: Am gasit undeva pe internet ca in afara de mixul de seminte le pot da si portocale , kiwi, grepfruit, mar, morcov, si trifoi, dar le mai pot da si altceva? alt tip de verdeata sau de fructe&legume? eu le-am dat pana acum mar si morcov dar nu s-au atins de ele
4: le pot pune un vas cu apa in care sa faca baie, sau sa astept vara? pun aceasta intrebare deoarece nu vreau sa raceasca
Si cam atat, multumesc celor care vor avea rabdare sa citeasca tot ce am scris si astept raspunsurile cu nerabdare....multumesc anticipat
P.S: eu am doar 14 ani dar vreau sa fiu pe cat de responsabila, de aceea incerc sa ma informez pe cat posibil...
P.P.S: ii mai pot invata sa vorbeasca daca sunt in pereche?

Acest topic a fost editat de miam: 7 Feb 2007, 07:12 PM


--------------------
Growing old is manditory, growing up is optional.

We could all take a lesson from crayons: Some are sharp, some are beautiful, some have weird names, all are different colors; but they all have to learn to live in the same box.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
miam   Papagalii Nimfa   7 Feb 2007, 07:11 PM
SORIN   Salut! Am mai explicat si in alte parti pe aic...   7 Feb 2007, 09:02 PM
Kyklos   Ai milă de papagali !!! cāt mai s...   7 Feb 2007, 09:51 PM
miam   multumesc mult pentru raspunsuri...am sa tin cont ...   7 Feb 2007, 10:18 PM
miam   ah...mi-am mai adus aminte, pentru a-si ascuti ghe...   8 Feb 2007, 04:34 PM
SORIN   Osul de sepie se pune pt. calcium si nu pt. gheare...   8 Feb 2007, 04:56 PM
contraste   Dacă le pui o oglindă, să vezi ce s...   8 Feb 2007, 05:32 PM
miam   of doamne sunt ca o idioata de aia care uita si du...   10 Feb 2007, 01:24 PM
SORIN   QUOTE (miam @ 10 Feb 2007, 12:24 PM) of doamne sun...   10 Feb 2007, 06:07 PM
March   Salut Sorine ! Mai, nu credeam ca dupa moto...   10 Feb 2007, 06:19 PM
SORIN   Inca n-ai vazut Oltean demodat?? Sorin.   10 Feb 2007, 07:18 PM
miam   And here she comes to ruin the day...iar revin, cu...   13 Feb 2007, 09:09 PM
SORIN   QUOTE (miam @ 13 Feb 2007, 08:09 PM) And here...   13 Feb 2007, 09:56 PM
miam   eu as alege spanacul...nu fiert dar intr-o salata ...   13 Feb 2007, 11:39 PM
Nico   QUOTE (miam @ 13 Feb 2007, 08:09 PM)Si inca o...   13 Feb 2007, 11:57 PM
SORIN   QUOTE (miam @ 13 Feb 2007, 10:39 PM) eu as alege s...   14 Feb 2007, 10:22 PM
miam   Scuze Sorin, nu am vrut sa te supar...chiar imi pa...   16 Feb 2007, 11:41 AM
miam   ok...uite alta intrebare: De ce pufaie asa ca nis...   16 Feb 2007, 07:36 PM
miam   stiti cum e in filmele alea western cand bate vant...   20 Feb 2007, 08:47 PM
SORIN   QUOTE (SORIN @ 7 Feb 2007, 08:02 PM) Salut! Am...   20 Feb 2007, 09:33 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 06:45 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman