HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Gnosticismul, Religia Cenzurata., Principiul Gnosticilor
Marduk
mesaj 18 Dec 2006, 09:59 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"CUNOASTEREA A CEEA CE SUNTEM, A CEEA CE AM DEVENIT, A LOCULUI DE UNDE VENIM, A ACELUIA IN CARE AM CAZUT, A TELULUI CATRE CARE NE GRABIM SA MERGEM, A STARII DIN CARE AM FOST RASCUMPARATI, A NATURII NASTERII NOASTRE SI ACEEA A RENASTERII NOASTRE"


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
cocosel
mesaj 23 Jan 2007, 05:39 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



....Răspunsul la această întrebare (pe care am sugerat-o mai sus) îl aduce în scenă pe ateu care respinge în bloc toate religiile din pricina divergenţelor lor şi pe fanatic, care se izolează în religia sa închizînd ochii şi astupîndu-şi urechile, descumpănit de credinţe contrarii. Gnosticul se foloseşte de Gnoză ca de un filtru prin care trece religiile şi filozofiile pentru a nu păstra decît ceea ce consideră că e mai bun. El îşi fabrică o religie intelectuală, savant elaborată, în locul unei religii revelate ale cărei enormităţi sînt justificate prin viziuni, extazuri, halucinaţii auditive. Puţinii vizionari în gnosticism: Valentin, căruia cuvăntul i-a apărut sub forma unui nou-născut, Marcos, care a văzut pe cer Adevărul ca pe o imensă femeie goală tatuată cu literele alfabetului, sînt nişte exceptii.
Profeţii Bibliei erau detestaţi fiind acuzaţi de a fi fost cu toţii inspiraţi de Dumnezeul cel rău (ceea ce explica faptul că, în general, ei anunţau numai catastrofe).
Această atitudine ar putea fi contestată dacă Gnoza ar lua de ici şi colo noţiuni contradictorii şi le-ar uni fără noimă; dar ea procedează la topirea lor şi la recrearea lor.
Jacques Matter o recunoaşte explicit:
„Gnosticismul nu compilează; el modifică tot ceea ce a luat de la alţii."
Iată de ce nu trebuie să ne lăsăm înşelati de elementele creştine din Gnoză; ele îşi schimbă sensul în funcţie de context. Carpocraţii se mîndreau că posedă un portret autentic al lui lisus Hristos, făcut la ordinul lui Pilat din Pont, şi la ceremoniile lor făceau statui care-l reproduceau şi pe care aşezau coroane de flori; dar îl cinsteau în acelaşi fel pe Pitagora şi pe Platon. Prodicienii (discipolii lui Prodicos) aveau ca texte sacre Apocalipsele lui Zoroastru; alte comunităţi se refereau la versiuni noi ale unor episoade biblice ce se intitulau Evanghelia Evei, Evanghelia după şfintul Toma, Apocrifo-ul lui Ioan etc. Toate aceste lucruri nu ţineau de eclectism, deoarece exista întotdeauna o încercare de sinteză; este tocmai lucrul care face ca anumite cosmogonii gnostice să fie atît de complicate, în care grija de a pune de acord valori ce nu se pot împăca între ele se epuizează în subtilităţi nesfarşite.

A evalua Gnoza este o treabă anevoioasă din pricina numărului de şcoli care au practicat-o. Epiphanes, în secolul al IV-lea, a consacrat gnosticilor trei sferturi din al său Panarion (sau „cutie cu medicamente") împotriva a optzeci de erezii, numind astfel opt grupuri acefale şi studiind separat pe toţi cei care, de la Basilidieni la Heracieoniţi, aveau un maestru anume. S-au propus diferite tipuri de clasificare: Jacques Matter îi repartiza geografic, distingînd „şcolile din Siria, din Egipt şi din Asia mică", dar au existat gnostici şi în Spania (Agapeţii şi Pris-cillianiştii), în Italia (unii Valentinieni s-au aşezat la Milano), în Galia (Marcosienii au avut o biserică la Lyon). Eugene de Faye a preferat să-i împartă în patru categorii: „gnosticii antibiblici", „Adepţii Mamei" „gnosticii licenţios!" şl „gnosticii legendei", ceea ce nu are nimic exhaustiv; într-adevăr unde-i pui pe Naaseeni, adoratorii şarpelui, pe Antitacţi, care erau împotriva legilor omeneşti din dragoste pentru legile divine, şi alte grupuri?
Cea mal bună ar fi o clasificare mixtă, pe perioade şi pe teme.... thumb_yello.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
marduk   Gnosticismul, Religia Cenzurata.   18 Dec 2006, 09:59 PM
exergy33   Ai pus textul in ghilimele. Cui apartin aceste cuv...   18 Dec 2006, 10:08 PM
marduk   Aceste cuvinte fac parte din ceea ce se numeste, ...   18 Dec 2006, 11:54 PM
Kyklos   Vorbeşti de omul care a "răsăr...   19 Dec 2006, 12:13 AM
exergy33   Am fost curioasa sa stiu cine a spus asta . Multu...   19 Dec 2006, 04:36 AM
andra_v   In primul rand, gnosticismul nu este o religie cen...   19 Dec 2006, 10:22 AM
zexelica   andra_v Cam ce legatura ar avea gnosticismul cu B...   19 Dec 2006, 04:41 PM
marduk   Din cate stiu, si din ceea ce am citit, am inteles...   20 Dec 2006, 11:59 PM
Clopotel   Draga Marduk, Mi-au atras atentia cateva lucruri...   21 Dec 2006, 08:47 AM
Artanis   QUOTE (marduk @ 20 Dec 2006, 11:51 PM)Au cenz...   21 Dec 2006, 09:25 AM
marduk   Draga Clopotel, "Esenienii si gnostici se pa...   22 Dec 2006, 01:11 AM
andra_v   Si cu respect pt. credinta fiecaruia, inclusiv a o...   22 Dec 2006, 10:09 AM
marduk   QUOTE (andra_v @ 22 Dec 2006, 10:01 AM) Si cu...   22 Dec 2006, 10:38 AM
Clopotel   Draga Marduk, QUOTE In primul rand vreau sa accept...   22 Dec 2006, 11:23 AM
marduk   Draga Clopotel, "In primul rand vreau sa acc...   23 Dec 2006, 04:49 PM
andra_v   Care este problema, Marduk? Biserica are dogmele e...   23 Dec 2006, 05:55 PM
zexelica   Sarbatori fericite la toti paticipantii de pe foru...   26 Dec 2006, 02:46 PM
marduk   Andra_V QUOTE Care este problema, Marduk? Biseric...   8 Jan 2007, 05:40 PM
zexelica   Marduk QUOTE Sper sa nu fiu ars pe rug pentru aces...   8 Jan 2007, 07:25 PM
Figaro   Exista anumite lucruri care ar trebui lamurite des...   13 Jan 2007, 01:20 AM
marduk   Gnostic (grec. gnvsiV - cunoastere) - fidel ai un...   21 Jan 2007, 12:50 PM
cocosel   Socotiţi multă vreme eretici creşti...   22 Jan 2007, 04:09 PM
raduv   Andra V ...trebuia sa intemeieze un templu/cult ...   22 Jan 2007, 07:45 PM
raduv   Cocosel, [QUOTE] „Dacă există un Dumnez...   22 Jan 2007, 07:57 PM
cocosel   QUOTE Aici cred ca e vorba de liberul arbitru. ......   22 Jan 2007, 08:02 PM
Clopotel   Raduv   23 Jan 2007, 08:01 AM
raduv   E un lucru interesant (ceea ce a inceput sa se veh...   23 Jan 2007, 05:13 PM
cocosel   ....Răspunsul la această întrebare (pe c...   23 Jan 2007, 05:39 PM
marduk   Ptr. Cocosel. Multumesc pentru postari, sper sa av...   23 Jan 2007, 11:02 PM
cocosel   QUOTE Multumesc pentru postari, sper sa avem un di...   23 Jan 2007, 11:15 PM
cocosel   In timp ce gnosticii din secolul I, Simon Magician...   23 Jan 2007, 11:24 PM
cocosel   Pe lîngă această gnoză care combina...   5 Feb 2007, 10:05 PM
marduk   Am gasit ceva interesant despre gnostici si sper c...   27 Jul 2008, 08:59 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 12 May 2024 - 01:24 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman