HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Gnosticismul, Religia Cenzurata., Principiul Gnosticilor
Marduk
mesaj 18 Dec 2006, 09:59 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"CUNOASTEREA A CEEA CE SUNTEM, A CEEA CE AM DEVENIT, A LOCULUI DE UNDE VENIM, A ACELUIA IN CARE AM CAZUT, A TELULUI CATRE CARE NE GRABIM SA MERGEM, A STARII DIN CARE AM FOST RASCUMPARATI, A NATURII NASTERII NOASTRE SI ACEEA A RENASTERII NOASTRE"


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Clopotel
mesaj 21 Dec 2006, 08:47 AM
Mesaj #2


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Marduk, han.gif
Mi-au atras atentia cateva lucruri in mesajul tau, si daca nu te superi, as dori sa le discutam... Sa le luam pe rand.
QUOTE
Din cate stiu, si din ceea ce am citit, am inteles ca la inceput "crestinismul" (am pus chilimele, deoarece I.C. nu se nascuse inca) au existat diverse secte religioase. Secte care consider, au avut cu siguranta legaturi cu Mozaismul, Zoroastrismul, sau Budismul.
Sunt de acord cu tine aici...
QUOTE
Esenienii si gnostici se pare ca erau cele mai puternice sau cel putin au fost principalele secte care au colaborat la scrierea Bibliei si la transmiterea noilor percepte religioase.
Aici, as dori sa stiu daca poti argumenta aceste lucruri..
QUOTE
Cred ca la un moment dat a existat un singur invingator, care a dorit sa ascunda alte relatari (evanghelii).

De ce, si de cine sa le ascunda?
QUOTE
Consider ca primul "crestin" a fost Ioan Botezatorul, cel care stia, cunostea potentialul lui I.C.

Si eu cred la fel... Inclusiv ghilimelele, desigur smile.gif
QUOTE
Nu mi-am propus sa fac referiri la religiile acestui pamant, vreau doar sa arat ca ma deranjeaza faptul ca biserica care propovaduieste adevarul, l-a ascuns secole de-a randul.
Uite aici nu prea inteleg eu ce vrei sa spui. De ce zici tu ca Biserica l-a ascuns, si mai ales de ce crezi tu ca Biserica Crestina ar fi avut vreo obligatie fata de gnosticism ca sa-l propovaduiasca?
QUOTE
Ni s-au ascuns oameni, fapte, scrieri, ni s-a impus o religie regizata dupa un scenariu care a fost cenzurat de parintii biserici crestine.

Draga Marduk, prin ceva asemanator am trecut si eu acum vreo 10 ani... Pe atunci eram ateu sau mai bland spus, un fel de liber cugetator. Si ajunsesem ca acuz biserica crestina de faptul ca mi-a ascuns budhismul si taoismul, religii pe care eu le descoperisem singur, prin eforturi propri, si eram entuziasmat de ele. Acum, ca si crestin ortodox, privind in urma, ma amuza chiar stupizenia gandirii mele de atunci... Tu spui ca ti s-au ascuns oameni, fapte, scrieri... Te intreb, ca nu inteleg, cine, ce si de ce a facut asta? Apoi spui ca ti s-a impus o religie regizata... Te intreb cine si cum a putut sa-ti impuna tie o religie, caci sincer, mie nu mi s-a intamplat asa, am ales singur... Despre scenariu regizat, pot sa te intreb din nou: adu si ceva argumente, caci asa putem toti face scenarii si dezvalui conspiratii imaginate... Hai sa discutam pe argumente...
QUOTE
In numele acestei religii s-au comis crime monstruoase, s-au adunat averi fabuloase, s-a facut negot cu indulgente, oase, moaste,etc.
Asta e foarte adevarat, insa nu crestinismul e de vina pentru asta, ci cei ce au facut crimele si faradelegile... Poti sa realizezi singur asta, punand poruncile Mantuitorului langa faptele oamenilor care zic ca lucreaza in numele Lui, si daca ele corespund, atunci erau crestini, iar daca nu corespund, adica sunt exact opuse, (cum ar fi de ex. faptul ca Iisus a poruncit sa ne iubim aproapele si vrajmasii, si oamenii aceia au facut crime), atunci nu avem de-a face cu crestini, desi dupa haine,insemne, institutii etc ar parea ca sunt...
QUOTE
Aceasta atitudine, o pun in discutie, atitudinea papusarilor, care manipuleaza oamenii, care ne-au ascuns adevarul si ne-au dat sa citim doar ceea ce au considerat ca trebuie citit.
Inca odata, te rog, cine sunt papusarii? Ce anume ti-au ascuns tie? Si mai ales de ce?
QUOTE
Au cenzurat ceea ce au crezut ca trebuia cenzurat, au ascuns, descoperiri care ar fi putut ridica nivelul tehnologic cu cateva sute de ani.
Hai sa vorbim si la concret... Ce anume au cenzurat si ce anume au ascuns? La ce descoperiri tehnologice te referi?
QUOTE
Tin sa va anunt ca sunt crestin, botezat ortodox de catre parintii mei, cred in Dumnezeu si nu-L neg.
Acesta este un lucru bun, insa este primul pas, nu-i asa?
QUOTE
Am citit despre gnostici cu multi ani in urma, atunci am realizat ca perceptele propovaduite de aceasta secta, era mai aproape de modul in care simteam si percepeam, Divinitatea, Dumnezeirea, Credinta. Nu mai stiu in ce carte am gasit principiul gnosticilor, poate in cartile lui C. Daniel, or M. Eliade sau Tarle, cert este ca atunci dupa ce am citit, am realizat cat de gresit a aplicat biserica principiile primilor crestini si mesajul lui Cristos.
Desigur si eu am gandit odata asa, chiar faceam planuri cum as putea sa chem niste calugari shaolin, care sa-i invete pe calugarii ortodocsi adevarata credinta... Pe bune, nu glumesc... Adica ma gandeam eu: rugaciune rugaciune, dar chiar asa toata ziua, mai trebuie si ceva miscare, si chiar imi placea cum se miscau calugarii shaolin si taoisti...
In cazul tau, te rog, ai putea sa-mi spui mai in detaliu, ce anume este diferit in dogma ortodoxa de principiile primilor crestini si mesajul lui Hristos? Hai sa trecem la concret... Asta e mesajul, si asa il interpreteaza dogma ortodoxa... (Eu ma refer la dogma ortodoxa, pentru ca stiu ca ea reprezinta crestinismul autentic, adevarat, de altfel si numele ei, asta inseamna, dar poate e irelevant) Dar tu daca zici ca ai fost ortodox, banuiesc ca ai studiat intai ortodoxia si ai aplicat-o si apoi ai putut sa compari cu alte religii, deci esti in masura sa faci aceste comparatii si sa indici hibele... Adica nu ai cazut in greseala ce am facut-o eu, ca fara sa am atunci habar de Ortodoxie, emiteam pareri vis a vis de ea si alte religii...Am observat ca multi cadem in aceasta greseala, din pacate...
QUOTE
Unul din aceste mesaje "Lasati copii sa vina la mine" arata ca I.C. stia cat de importanta este educatia, stia cat rau aduce mentalitatea mostenita de la parinti ori preluata in urma unor experiente.

Aici sincer nu prea te inteleg... Deci tu afirmi ca educatia este importanta, iar mentalitatile, adica cunoasterea parintilor aflata si prin exepriente ar fi rea... Pai atunci avem o problema: cine ce ii invata pe copii, daca nu parintii lor? Cine ii vorbeste copilului de Iisus daca nu chiar parintele lui? Poate detaliezi si aici putin te rog...
QUOTE
Accept orice discutie pe aceasta tema, atata vreme cat respecta buna cuvinta.

Sper ca m-am conformat notiunilor tale de buna cuvinta wub.gif , si sper ca in aceasta buna cuvinta intra si argumentarea afirmatiilor...
Sunt chiar interesat in aceasta discutie, insa este posibil ca in urmatoarea perioada, sa intervin cu intarziere...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
marduk   Gnosticismul, Religia Cenzurata.   18 Dec 2006, 09:59 PM
exergy33   Ai pus textul in ghilimele. Cui apartin aceste cuv...   18 Dec 2006, 10:08 PM
marduk   Aceste cuvinte fac parte din ceea ce se numeste, ...   18 Dec 2006, 11:54 PM
Kyklos   Vorbeşti de omul care a "răsăr...   19 Dec 2006, 12:13 AM
exergy33   Am fost curioasa sa stiu cine a spus asta . Multu...   19 Dec 2006, 04:36 AM
andra_v   In primul rand, gnosticismul nu este o religie cen...   19 Dec 2006, 10:22 AM
zexelica   andra_v Cam ce legatura ar avea gnosticismul cu B...   19 Dec 2006, 04:41 PM
marduk   Din cate stiu, si din ceea ce am citit, am inteles...   20 Dec 2006, 11:59 PM
Clopotel   Draga Marduk, Mi-au atras atentia cateva lucruri...   21 Dec 2006, 08:47 AM
Artanis   QUOTE (marduk @ 20 Dec 2006, 11:51 PM)Au cenz...   21 Dec 2006, 09:25 AM
marduk   Draga Clopotel, "Esenienii si gnostici se pa...   22 Dec 2006, 01:11 AM
andra_v   Si cu respect pt. credinta fiecaruia, inclusiv a o...   22 Dec 2006, 10:09 AM
marduk   QUOTE (andra_v @ 22 Dec 2006, 10:01 AM) Si cu...   22 Dec 2006, 10:38 AM
Clopotel   Draga Marduk, QUOTE In primul rand vreau sa accept...   22 Dec 2006, 11:23 AM
marduk   Draga Clopotel, "In primul rand vreau sa acc...   23 Dec 2006, 04:49 PM
andra_v   Care este problema, Marduk? Biserica are dogmele e...   23 Dec 2006, 05:55 PM
zexelica   Sarbatori fericite la toti paticipantii de pe foru...   26 Dec 2006, 02:46 PM
marduk   Andra_V QUOTE Care este problema, Marduk? Biseric...   8 Jan 2007, 05:40 PM
zexelica   Marduk QUOTE Sper sa nu fiu ars pe rug pentru aces...   8 Jan 2007, 07:25 PM
Figaro   Exista anumite lucruri care ar trebui lamurite des...   13 Jan 2007, 01:20 AM
marduk   Gnostic (grec. gnvsiV - cunoastere) - fidel ai un...   21 Jan 2007, 12:50 PM
cocosel   Socotiţi multă vreme eretici creşti...   22 Jan 2007, 04:09 PM
raduv   Andra V ...trebuia sa intemeieze un templu/cult ...   22 Jan 2007, 07:45 PM
raduv   Cocosel, [QUOTE] „Dacă există un Dumnez...   22 Jan 2007, 07:57 PM
cocosel   QUOTE Aici cred ca e vorba de liberul arbitru. ......   22 Jan 2007, 08:02 PM
Clopotel   Raduv   23 Jan 2007, 08:01 AM
raduv   E un lucru interesant (ceea ce a inceput sa se veh...   23 Jan 2007, 05:13 PM
cocosel   ....Răspunsul la această īntrebare (pe c...   23 Jan 2007, 05:39 PM
marduk   Ptr. Cocosel. Multumesc pentru postari, sper sa av...   23 Jan 2007, 11:02 PM
cocosel   QUOTE Multumesc pentru postari, sper sa avem un di...   23 Jan 2007, 11:15 PM
cocosel   In timp ce gnosticii din secolul I, Simon Magician...   23 Jan 2007, 11:24 PM
cocosel   Pe līngă această gnoză care combina...   5 Feb 2007, 10:05 PM
marduk   Am gasit ceva interesant despre gnostici si sper c...   27 Jul 2008, 08:59 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 12 May 2024 - 04:10 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman