HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

> Nati Meir A Dat Foc Puşcăriilor?, articol
loricutza
mesaj 11 Dec 2006, 11:44 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 7 July 06
Forumist Nr.: 8.419



Īn prag de integrare europeană, ca şi cum n-ar fi fost destule veşti proaste īn privinţa scumpirii gazelor şi, implicit a tuturor preţurilor producătorilor de bunuri şi servicii care sunt consumatori de gaze, īn plină ,,criză guvernamentală'', pusă la cale ,,de-ai lor'' şi regizată ,,de-ai noştri'', se mai prefigurează īncă o criză si anume criza penitenciarelor. Şugubăţul deputat, norocos moştenitor, el īnsuşi cercetat de Parchet, după un tur de forţă prin puşcăriile patriei (care, să fim cinstiţi, arată īntr-un fel....) a ajuns la concluzia că ar trebui dat un decret, de bucurie că vom deveni europeni tongue.gif , cu drepturi depline. Nimic rău īn asta, s-au mai făcut asemenea gesturi de bunăvoinţă, dar s-au făcut cu anume rigoare īn ceea ce priveşte siguranţa celor care ar putea ajunge īn postura de ,,următoarea victimă''. Nu cred că ar fi nimeni contra să se elibereze deţinuţi precum cel de 60 de ani, care a făcut infarct īn detenţie, fiind condamnat pentru o amarātă de bucată de pămānt, care susţine omul, ar fi a lui... mă rog, ale justiţiei meandre. Sau, să fie eliberaţi cei care sunt la prima greşeală şi nu au comis fapte grave. Dar a da drumul pe străzi, īnainte de sărbători, la cāteva zeci de mii de infractori, violatori, hoţi sau criminali, mi se pare de-o iresponsabilitate fără margini. Soluţia ar fi trebuit să fie construirea de puşcării, evitāndu-se supraaglomerarea, īn fond, cei care au greşit trebuie să plătească. La acest capitol, cel mai caragialesc aspect ar fi cel īn care ne-am īntreba cam cāte locuri ar fi necesare pentru cei care au greşit şi se lăfăie pe fotolii de piele cu fax-urile ţăcănind īn urechi... Cine ştie? poate ne dă tot UE o soluţie, că noi avem treabă să urmărim ştirile de la ora 5.


--------------------
L.C.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 08:42 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman