HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Ce Va Place In Orasul In Care Locuiti?, sau/si va displace
Mistinguett
mesaj 17 Jun 2003, 12:50 AM
Mesaj #1


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



M-am gandit eu ca ar fi dragut sa ne impartasim parerile despre locul unde ne ducem viata de zi cu zi. Desi poate voi ati vizitat NY-ul, sau eu am vizitat Vegas-ul, altfel vezi lucrurile cand locuiesti acolo si altfel cand le vizitezi.

Si o sa urmez regula "cine-ntreaba raspunde primul/a".

Ce-mi place prima data:

In primul rand, trebuie sa spun ca e un oras pe care il iubesti sau il urasti si daca nu-l iubesti nu poti trai aici. Este un oras dur, stressant si trebuie multa dragoste sa-i treci cu vederea partile negative. Cand sotul meu mi-a descris orasul prima data mi-a spus ca desi NY reprezinta America, nu este deloc ca restul tarii. In ziua de azi inteleg ce-a vrut sa spuna.

Imi place ca orasul nu prea doarme. biggrin.gif
Numarul de restaurante, mai mult sau mai putin pretentioase, cu aproape orice fel de mancare din lume.
Imi place Chinatown, si merg saptamanal acolo la cumparaturi si sa mananc. Imi place Little India, care desi e un cartier mic are o atmosfera deosebita cu magazinele de sari-uri si bijuterii specifice. Si mancare, bineinteles. Fac astia o inghetata de fistic de nu se poate laugh.gif
Imi place ca nu te simti imigrant, pentru ca sunt prea multi altii ca si tine.
Imi place cand merg pe strada si se "intampla" unde nu te-astepti o formatie de muzica sau un grup care danseaza. Sau un clown, sau o statuie a Libertatii care nu se misca decat daca-i arunci un banut...
Atat cat am umblat in lume, NY-ul ramane pentru mine capitala mondiala a cumparaturilor. Orice stil, oricum vrei, dupa gustul si buzunarul fiecaruia, si oricand reduceri tentante.
Ca nu trebuie sa conduci o masina. E poate singurul oras din America unde poti trai o viata fara sa conduci, unde ai posibilitatea sa ajungi unde ai treaba cu mijloacele de transport in comun.
Imi place ca am multe restaurante romanesti, mezelarii delicioase cu toate specialitatile care le stim de "acasa", bors, piftie si mici (tinute romani din Banatul sarbesc, asa se numesc ei), si o cofetarie care are prajiturile copilariei noastre, si mult mai bune decat le tineam eu minte. Plus cozonaci (tot anul) si pasca de Paste... Singurul lucru rar la vedere din ce stim noi din tara e leusteanul.
Si cred ca mai sunt si altele care-mi plac, dar nu-mi vin acum in minte.

Ce nu-mi place:
Aglomeratia. Sunt zile cand efectiv simti ca "innoti" pe trotuare, cand trebuie sa te misti in grup ca la parada. Si tot aici intra si traficul de masini. Uneori stai in masina jumatate de ora sa parcurgi distanta dintre 2 strazi (sau blocks, cum zic americanii).
Cand merg pe strada si mi se adreseaza cineva in spaniola. Hei, suntem in America si eu stiu ca limba oficiala e engleza, si cum am invatat-o eu am pretentia sa o invete toata lumea care traieste aici. Unul din primele socuri avute aici a fost numarul mare de latinos, sau spaniarzi cum le zic eu. Nu am stiu ca sunt chiar atatia, nu am stiut ca sunt billboarduri scrise in spaniola. Nu sunt rasista, ba chiar din contra, dar asta e o chestie care ma deranjeaza.
Mizeria. Trotuarele sunt "imbulinate" de guma de mestecat care se innegreste si eventual ti se lipeste de talpa pantofilor. Mirosul din Chinatown vara, cind sacii cu gunoi sunt scosi in strada (si contin resturi de peste) si stau in calduri de 40 de grade C cu orele. Dar cica e normal la o populatie de 8 milioane (legali si numarati, plus alte cateva milioane care doar trec prin oras zilnic si plus alte cateva milioane ilegali). O fi un motiv intemeiat, dar tot nu-mi place.
Ca apartamentele sunt mici si scumpe (de cumparat sau inchiriat, nu conteaza), iar lumina zilei si aerul curat in casa sunt rare. Stau la parter, ferestrele dau spre trotuar si nu pot tine jaluzelele ridicate pentru ca se vede din strada, dar chiar daca as sta la un etaj superior, te vad vecinii de vis-a-vis. Ferestrele sunt pe sistem vechi, se ridica greu si e durere sa le tot inchizi si sa le deschizi - asa ca le tin ridicate permanent vreo 20 de cm.
Asa de tare imi doresc 2 m patrati de balcon... nici nu visez la o gradina, e imposibil aici.

Si cam asta. Destul, oricum. laugh.gif

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 17 Jun 2003, 01:02 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
2 Pagini V   1 2 >  
Start new topic
Raspunsuri (1 - 34)
(Dianna)
mesaj 18 Jun 2003, 05:05 AM
Mesaj #2





Guests






N-am fost niciodata in NY, dar am auzit multe lucruri frumoase despre el si cateva lucruri mai putin frumoase. smile.gif Eu cred ca dupa ce te obisnuiesti cu un loc si iti place, n-ai mai pleca de acolo.
Eu stau in Perry Township, desi adresa mea e de Canton. Singurul lucru mai "celebru" din Canton este ca avem The Football Hall of Fame. Nu ma atrage fotbalul american, asa ca n-am fost niciodata acolo. E un orasel de marime mijlocie, dar e intins. E destul de linistit, daca nu iei in consideratie centrul orasului (din cand in cand se mai intrerupe linistea). Sunt multi pomi, verdeata si gradini. Sunt si cateva lanuri de porumb la vreo jumatate de ora de casa mea. Cand ne-am mutat aici, m-am mirat sa vad veverite si iepuri salbatici. M-am mirat si mai mult cand m-am vazut inconjurata de un stol de rate salbatice intr-un parc din apropiere. Desi in Romania am locuit intr-un orasel micut, aveam bunici in satul de langa el. Nu vazusem pana atunci asa de multe animale si pasari salbatice la un loc.
Ce sa mai zic... aici, vara, te plictisesti de moarte. Poti sa mergi la cumparaturi, la un film, la o inghetata sau in parc. In rest, nu poti face nimic decat sa stai la soare.
Imi place... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
mesaj 18 Jun 2003, 05:38 AM
Mesaj #3


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 57
Inscris: 23 April 03
Din: USA
Forumist Nr.: 226



Eu nu prea am ce sa vorbesc de orasul meu. Stau in suburbiile de pe langa Detroit si pe aici e destul de monoton. Bucurestiul e un parc frumos pe langa Detroit, dar mi-a placut ce a povestit Misti, cred ca mi-ar fi placut sa locuiesc intr-un oras mare si aglomerat ca NY, imi aminteste de Bucuresti.
Dianna, suntem oarecum vecine, eu stau in Michigan.

Acest topic a fost editat de Oana: 18 Jun 2003, 05:39 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Jun 2003, 05:38 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Vegas2002
mesaj 18 Jun 2003, 06:07 AM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 776
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 241



Buna Oana,
Unde ai stat in MI?Eu am locuit in SOUTHFIELD,pentru 2 ani de zile.De un an sint in Las Vegas.Promit sa scriu mai mult despre orasul in care locuiesc acum....
Te pup si numai bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 18 Jun 2003, 06:09 AM
Mesaj #5


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Oana, zi-ne si noua de Detroit macar. Ca uite, eu pe acolo nu am ajuns si nu stiu cum e decat din carti si filme. wink.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Dianna)
mesaj 27 Jun 2003, 03:56 AM
Mesaj #6





Guests






Eminem s-a nascut in Detroit... laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 27 Jun 2003, 09:56 AM
Mesaj #7


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Si ceva gangsteri erau pe-acolo... parca. biggrin.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana
mesaj 19 Jul 2003, 12:43 AM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 July 03
Din: USA-PA state
Forumist Nr.: 478



Salutari la toata lumea!

Eu locuiesc in mijlocul Pennsylvaniei, linga oraselul Altoona. Sint aici de 5 ani si inainte de asta am locuit in zona Atlanta Georgia pentru 7 ani. Voi reveni cu povestirri despore locurile respctive. Astazi numai ce am gasit acest forum si mi-a captivat atentia. In total sint plecata din tara de 13 ani--un an inainte de a veni in state, am locuit in Suedia.
Am si eu o intrebare pt Las Vegas: Cum de reusesti sa traiesti in Las Vegas.? Eu tocmai am petrecut o spatamina d evacanta in Vegas si am crezut ca mor la asa temperaturi. Altfel foarte frumos. Cum e piata de joburi?

Numai bine, Roxana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 19 Jul 2003, 01:09 AM
Mesaj #9


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, Roxana!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oden
mesaj 19 Jul 2003, 02:37 AM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 130
Inscris: 21 April 03
Din: Malmö Suedia
Forumist Nr.: 211



Eu locuiesc in sudul Suediei in Malmö, la o aruncatura de bat de Copenhaga capitala Danemarcei.
Este un oras mic cochet nu pot sa zic ca este frumos dar mie imi place si aici am locuit de cind am venit in Suedia din 1989.
Vara nu este prea cald iarna nu este frig (in Bucuresti este mult mai frig iarna iar vara te "coci" de caldura)
Aerul este foarte curat, este ca la munte in Romania, nu vezi aglomeratie pe strazi, lumea este civilizata, ordonata, soselele sint ca in palma, nu vezi o groapa, cu alte cuvinte este un oras de vis.....
Mai spre nord la vreo 60 de km. este orasul Helsinborg un oras foarte frumos am sa va dau niste linkuri ca sa vedeti niste poze pe care le-am facut acum vreo 3 saptamini...sa vedeti si voi cum arata un oras din Suedia....daca va roade curiozitatea.....

primaria orasului
http://hem.bredband.net/nilemi/bilder/h1.JPG

submarin rusesc ancorat in port
http://hem.bredband.net/nilemi/bilder/h2.JPG

acelas submarin
http://hem.bredband.net/nilemi/bilder/h3.JPG

terminalul de ferryboat-uri dintre Suedia si Danemarca
http://hem.bredband.net/nilemi/bilder/h4.JPG

partea mai veche a orasului
http://hem.bredband.net/nilemi/bilder/h6.JPG

partea mai moderna a orasului
http://hem.bredband.net/nilemi/bilder/h7.JPG

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vegas2002
mesaj 19 Jul 2003, 09:07 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 776
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 241



Buna Roxana,
Intr-adevar Las Vegas este un oras f.f. viu si frumos.Cit despre "calduri",sint si ele f.f. mari(au fost si 46 de gradeC),dar suportabile totusi pt. ca nu este umiditate.Spun acest lucru deoarece am locuit si in Italia pt. 7 ani de zile si era groaznic din cauza umiditatii.In rest este un oras care nu doarme niciodata,este mereu ceva nou de vazut si m-am acomodat destul de bine.Este o f.f. mare diferenta de unde am venit SOUTHFIELD(MI) si LAS VEGAS!!!
Numai bine smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vegas2002
mesaj 19 Jul 2003, 09:14 AM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 776
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 241



Scuza-ma Roxana,acum am vazut ca am omis sa-ti raspund la "cum este piata de job-uri".Ziarele sint pline de oferte de munca.Chiar eu de curind imi gasisem ceva la Dillard`s,ca sales assistant,dar am demisionat din motive personale.Deci pot sa-ti spun ca job-uri sint peste tot si ca viata in general nu este scumpa.Fata de MI de unde am venit,aici este mult mai ieftin.......si mai frumos smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana
mesaj 21 Jul 2003, 09:35 PM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 July 03
Din: USA-PA state
Forumist Nr.: 478



Multumesc de raspunsuri Vegas!
Pina una alta abia astept sa mai merg in vacanta acolo la tine. Sint multi romani in Vegas?
Numai bine, roxana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana
mesaj 21 Jul 2003, 09:38 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 July 03
Din: USA-PA state
Forumist Nr.: 478



QUOTE (Mihai @ Jul 19 2003, 02:09 AM)
Bine ai venit la Han, Roxana!

Mihai, bine v-am gasit smile.gif Roxana

Acest topic a fost editat de Roxana: 21 Jul 2003, 09:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
david
mesaj 21 Jul 2003, 09:49 PM
Mesaj #15


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 21 April 03
Din: Athens, Greece
Forumist Nr.: 212



QUOTE (Mistinguett @ Jun 27 2003, 10:56 AM)
Si ceva gangsteri erau pe-acolo... parca.  biggrin.gif

Doamna Constantinides?

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Eu David... daca da si esti tu Roxana prietena mea, atunci multe pupici din partea mea!

David


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vegas2002
mesaj 22 Jul 2003, 01:20 AM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 776
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 241



Buna Roxana,
M-am bucurat f. mult ca mi-ai raspuns smile.gif .Nu stiu daca sint multi romani pe aici,eu pina acum nu am cunoscut pe nimeni,dar am auzit ca sint.Daca mai ajungi pe aici,trimite-mi un PM inainte cu o zi,doua si poate ne vedem!!! Mie mi-ar face mare placere smile.gif smile.gif smile.gif.
Te pup si numai bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana
mesaj 24 Jul 2003, 06:32 PM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 July 03
Din: USA-PA state
Forumist Nr.: 478



Draga vegas--multumesc , si promit cind mai trag o fuga sa dau un semn d e viata. Stiu ca sint romani caci la hotel m-am uitat in cartea d etelefon si am gasit destule nume romanesti tongue.gif Nuami bine, roxana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ratacitprinlume
mesaj 30 Jul 2003, 01:11 AM
Mesaj #18


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 522



in sudul californiei a fost foarte cald, aseara a dat o ploaie, iar astazi se simte iarasi caldura.
mi-a placut in san francisco mult....
care locuiti prin sudul californiei (los angeles, ventura, orange county,....)???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 30 Jul 2003, 04:47 AM
Mesaj #19


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Bine-ai venit la Han, ratacit!

Se pare ca esti singurel prin partile alea, cel putin deocamdata - dar n-avea teama, o sa ne inmultim noi incet-incet si poate apare cineva si de prin zona ta. Pana atunci o sa trebuiasca sa te multumesti cu compania noastra. tongue.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ratacitprinlume
mesaj 30 Jul 2003, 10:48 PM
Mesaj #20


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 522



Bine v-am gasit, oameni buni!!!
Aici iarasi caldura mare.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 31 Jul 2003, 12:40 AM
Mesaj #21


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Ratacit, curaj - spune-ne si noua cum e viata pe la tine inafara caldurilor... (79 F aici, super fain)


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana
mesaj 4 Sep 2003, 01:04 PM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 July 03
Din: USA-PA state
Forumist Nr.: 478



QUOTE (david @ Jul 21 2003, 10:49 PM)
QUOTE (Mistinguett @ Jun 27 2003, 10:56 AM)
Si ceva gangsteri erau pe-acolo... parca.  biggrin.gif

Doamna Constantinides?

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Eu David... daca da si esti tu Roxana prietena mea, atunci multe pupici din partea mea!

David

Davidaki, acuma dupa 3 secole am vazut raspunsul tau........da eu sint..pupic inapoi de la mine biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 4 Sep 2003, 01:11 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



diversitatea


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana
mesaj 4 Sep 2003, 01:13 PM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 July 03
Din: USA-PA state
Forumist Nr.: 478



cam despre cum arata zona ema, am pus poze la turism.
In ceea ce priveste ce-mi place si displace aici:
Placut: natura si pitorescul,distantele mici intre obiective ( comparativ cu zona din Georgia und e faceam 15 minute cu maina ca s a cumpar o piine), viata ieftina si putrea mai mare de cumparare la anumite lucruri si servicii.Legume si fructe bune si proaspete ca la bunici acasa in Romania.
Nu place: ignoranta si rata mare de analfabetism a oamenilor de aici. Am intilnit pentru prima oara in viata oameni care nu stiu sa scrie.Si uite ca supravietueisc. Mentalitatea ingusta si nedeschisa la nou si cultura, la orice este diferit de coada vacii.
Intr-un cuvint imi vine sa spun: Pennsylvania stat frumos dar pacat ca este locuit....pe aici pe und e sint eu biggrin.gif blink.gif blink.gif ,caci nu pot generaliza in zone ca Pittsburgh etc.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 4 Sep 2003, 06:05 PM
Mesaj #25


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Hehe, Roxana, tu te uiti la Street Smarts? Daca nu, pune-l la inregistrat (ca e la ore mici). N-o sa stii daca sa razi sau sa plangi.
Cat de departe esti de Philly? Parca ai zis ca esti in NW, deci nu asa aproape, nu?

Menthoru', poate ne spui si unde esti? Ca diversitate e peste tot in tara asta...tongue.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana
mesaj 5 Sep 2003, 12:05 PM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 July 03
Din: USA-PA state
Forumist Nr.: 478



QUOTE (Mistinguett @ Sep 4 2003, 07:05 PM)
Hehe, Roxana, tu te uiti la Street Smarts? Daca nu, pune-l la inregistrat (ca e la ore mici). N-o sa stii daca sa razi sau sa plangi.
Cat de departe esti de Philly? Parca ai zis ca esti in NW, deci nu asa aproape, nu?

Menthoru', poate ne spui si unde esti? Ca diversitate e peste tot in tara asta...tongue.gif

Cu masina, de la mine la Philly---4;5 ore
pina la Pittsburgh..cam 2 ore

street smarts.......o sa-l caut sa vad despre ce-i vorba...insa incep sa deduc ca am destule specimene din astae si pe aici,..nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 5 Sep 2003, 09:16 PM
Mesaj #27


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Uita-te aici la ce ora si pe ce program e in zona ta, si inregistreaza-l macar odata de doua ori, ca merita. Ai sa fii surprinsa ca nu numai pe la tine sunt specimene laugh.gif
http://streetsmartstv.warnerbros.com/street/host.html


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arty
mesaj 20 Jan 2004, 08:45 AM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.897



QUOTE (ratacitprinlume @ Jul 30 2003, 01:13 AM)
in sudul californiei a fost foarte cald, aseara a dat o ploaie, iar astazi se simte iarasi caldura.
mi-a placut in san francisco mult....
care locuiti prin sudul californiei (los angeles, ventura, orange county,....)???


eu, in inima OC... fullerton, nici cald nici frig,

deja am trecut la pantaloni scurti smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arty
mesaj 20 Jan 2004, 09:12 AM
Mesaj #29


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.897



am uitat sa stau la subject smile.gif

ce imi place? clima, oamenii, atmosfera de munca, climatul de biz, opportunitatile, e chiar cool...

ce nu imi place? traffic on freeways... i hate it

Acest topic a fost editat de arty: 20 Jan 2004, 09:13 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 20 Jan 2004, 02:10 PM
Mesaj #30


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



ce-mi place la Toulouse:) :
_ asezarea geografica- sint la 150 km de Mediterana, 100km de Spania, 100 km de Pirinei.
_ clima mediteraneeana.
_ firea deschisa a oamenilor.
_ faptul ca este un oras care "traieste", sint 100 000 de studenti care se tin de chefuri non-stop, si nu numai ei smile.gif
_ este un pol stiintific, aici se construiesc air-bus-urile, sateliti, aici se face cercetarea spatiala....
_ este un oras "verde", cu multe parcuri, cu riul Garonne care trece prin mijlocul orasului, ocazia de a trece peste poduri superbe, cel mai vechi datind de pe timpul lui François Ier, construit intre 1544 et 1627.
http://tourisme.voila.fr/villes/toulouse/f...ontneuf/acc.htm

ce nu-mi place:
_ nu este un oras curat, ca mai toate orasele din sud sad.gif
_ nu se poate trai fara masina.
_ sint prea multi sdf (sans domicile fixe).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 21 Jan 2004, 02:37 AM
Mesaj #31


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Ete c-am vazut ca Oana e din "suburbiile" Detroitului dar nu a spus unde si nu am mai vazut-o postand. sad.gif
Imi place la nebunie paleta de culori de piele, faptul ca gasesc restaurante din toata lumea, toate scoalele cu o multime de optiuni... Si organizatii pentru toate mofturile: pentru nudisti, vegetarieni, pentru pace, pentru femei, pentru... ce vrei si ce nu vrei, asta inseamna diversitate. thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lauracluj
mesaj 20 Feb 2004, 08:51 PM
Mesaj #32


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 16 February 04
Forumist Nr.: 2.246





Salutare tuturor ,

Este cineva pe aici din Boston sau imprejurimi? aici e iarna, ultimele 2 zile a nins serios si ...tocmai m-am intors din Florida. Dupa +30 C direct la zapada.... laugh.gif laugh.gif


--------------------
laura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 20 Feb 2004, 09:16 PM
Mesaj #33


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, Laura! welcome.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cleomax
mesaj 27 Feb 2004, 06:56 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 2 January 04
Forumist Nr.: 1.674



eu stau in atlanta, mai precis intr-o suburbie din nord.
nu stiu daca imi place sau urasc orasul asta, cred ca amandoua deodata.
e curat, oamenii destul de prietenosi, chiar si cei de la tara, rednecks.
vegetatia este foarte abundenta, desi primavara suferim toti de alergii.
clima e destul de blanda, insa verile-s prea calduroase si cu multa umiditate.
este un oras perfect sa cresti copii, insa odata mari vor pleca si atunci realizezi ca de fapt e o plictiseala de moarte.
nu se poate fara masina.
nu ninge decat foarte rar si atunci, clar, se blocheaza totul. ieri am avut prima zapada din aceasta iarna si au fost inchise scolile pentru ca sunt multe coline unde nu patrund deszapezitoarele si e pericol de ghetus. rolleyes.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kelly
mesaj 8 Oct 2004, 11:40 AM
Mesaj #35


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 30 August 04
Din: USA
Forumist Nr.: 4.365



Stiu ca am ajuns foarte tarziu aici dar sper sa mai raspunda cineva.
Eu sunt de 6 luni in Hawaii si as vrea sa stiu daca mai exista vreun roman aici sau sunt singura oaie ratacita ? laugh.gif
Pana acum i-am tot cautat dar cred ca s-au ascuns atat de bine ca nu ii gasesc nicicum


--------------------
Have a nice day !!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 02:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman