HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

> Fenomenul Oglinda, in relatiile intre oameni
calfa
mesaj 8 Dec 2006, 02:01 PM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



De comun acord cu Frisky am sters din PsihoBlog ( user posted image ) mesajul de mai jos, si am deschis acest subiect.

QUOTE
Calfa, permite-mi, te rog, sa postez aici un articol care mi s-a parut foarte interesant. Cred ca e potrivit pentru mai multe din topicurile acestui forum.

"Se vorbeste in aceasta carte despre relatiile dintre oameni ca despre manifestari particulare ale aceluiasi fenomen: “fenomenul oglinda”.

Iata cum prezinta Pierre Lassalle acest fenomen:

Nimic din ceea ce ni se intimpla nu este de domeniul hazardului (…). Fiecare intilnire, fiecare situatie traita ne pune in fata unei parti din noi insine: gratie acestei intilniri sau situatii, poate sa se dezvaluie o parte luminoasa din noi insine, dar si o parte intunecoasa, mai putin agreabila.

A accepta sa ne asumam responsabilitatea intr-o situatie sau intr-o relatie care ne perturba cere mult curaj (virtute care adesea le lipseste contemporanilor nostri).

Insa numai acceptind sa ne confruntam cu “oglinda” si sa vedem ceea ce reflecta din noi insine (defectele noastre, partea “intunecata” sau inconstienta), vom putea descoperi partea luminoasa din noi. Aceasta parte reprezinta potentialul nostru de creativitate (in sensul larg al termenului) si de evolutie spirituala.

Studiul obiectiv si sincer al fenomenului “oglinda” in relatiile noastre ne ajuta sa indraznim a privi in fata aspectele noastre “intunecate” si egoiste pe care le proiectam asupra celorlalti.

Fenomenul oglinda este un principiu uimitor, pentru ca ne poate ajuta sa aflam multe despre functionarea noastra inconstienta. De altfel, cuvintul “mirror” (”oglinda”) vine din latinescul “mirus”, care inseamna “uimitor”.

Pentru a experimenta corect fenomenul “oglinda”, se impune sa analizam atent relatiile noastre, raspunzindu-ne la urmatoarele intrebari:

Ce ma fascineaza sau ma intereseaza la aceasta persoana?

Ce nu-mi place sau ma indeparteaza de aceasta persoana?

1.Toate calitatile sau capacitatile care ne uimesc si ne atrag corespund acelorlasi calitati si capacitati, nedezvaluite inca, pe care le purtam in noi insine. Daca nu le-am avea in noi, nu le-am putea vedea in altii. Le sesizam pentru ca ating in adincul nostru o energie identica. Deci daca o anumita calitate sau capacitate ne fascineaza la ceilalti, inseamna ca sintem gata sa o cultivam in noi si sa o dezvaluim. Este un “semn” care ne poate ajuta sa devenim constienti de acest potential interior.

2.Tot ceea ce detestam si respingem la celalalt corespunde unor probleme si defecte care ar trebui rezolvate in noi insine. Nu este placut sa recunoastem, dar de fiecare data cind ne enerveaza comportamentul cuiva, inseamna ca acel comportament “ne atinge” unde ne doare, adica acolo unde exista o problema nerezolvata. In acest caz fenomenul “oglinda” dezvaluie o problema a noastra pe care sintem pregatiti sa o rezolvam.

Regula generala va fi, pentru cei curajosi si responsabili, aceeasi: de a se reconsidera mereu, oricare ar fi omul, situatia sau conflictul; de a nu cauta sa reprosam nimic celuilalt, pentru ca acest lucru ascunde intotdeauna o problema a noastra pe care nu am rezolvat-o.

“Care este responsabilitatea mea in aceasta situatie sau conflict si ce invataminte pot trage de aici?” Iata intrebarile potrivite pe care si le poate pune cel care tine cont de oglinda vietii.

Sa nu uitam ca studiul fenomenului “oglinda” este o batalie impotriva propriului nostru egoism."

Ar fi o explicatie destul de buna pentru asteptarile noastre...


Am copiat mai jos si replica lui Ioan. smile.gif

QUOTE (IoanV)
Frisky, azi am vazut 2 mesaje f. frumoase si interesante de la tine. Unul la iubire si celalat aici. Tine-o tot asa!
Mersi! jamie.gif


Frisky, am o rugaminte, sa ne dai un link catre articolul de mai sus. smile.gif


Later edit: rofl.gif

Copiez si replica scrisa de Don Quijote smile.gif ...
QUOTE
Friscky permite-mi sa te contrazic. Uite mie nu-mi plac oamenii care consuma alcol. Eu nu am avut niciodata probleme cu alcoolul. Nu-mi plac cei prefacuti. Eu nu am fost prefacuta niciodata. Nu-mi plac profitorii. Nu am fost profitoare niciodata. Nu imi plac ipocritii. Nu am fost ipocrita. Ar mai fi multre exemple. Vreau sa arat acum ca eu mu ma regasesc deloc in ceea ce nu-mi place la ceilalti. Asa ca efectul oglinda s-ar numi mai bine efectul bumerang. In general nu stau mult sa analizez un om. Il plac sau nu instinctiv.


Acest topic a fost editat de calfa: 8 Dec 2006, 02:15 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
mothman
mesaj 9 Dec 2006, 12:24 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Nu-mi dau seama in ce masura e valabil principiul asta. Probabil ca in anumite situatii sa functioneze, dar de aici pana a ne imagina ca e universal valabil, e cale lunga. Nu trebuie absolutizat, asa ca a spune : "Tot ceea ce detestam si respingem la celalalt corespunde unor probleme si defecte care ar trebui rezolvate in noi insine" consider ca este gresit.

Haideti sa fortam putin nota si sa luam urmatorul caz ipotetic. Sa zicem ca X este o persoana pe care o detest. Ceea ce detest eu in primul rand la aceasta persoana, este faptul ca este deosebit de violenta si ca se delecteaza cu omoratul pisicilor, sau mai stiu eu ce alte activitati de genul asta. Conform principiului oglinzii, ar insemna ca pe undeva si in mine zace o o mica fiara, care in anumite situatii poate sa iasa la suprafata. Asa stau lucrurile ? Spune-mi ce urasti, ca sa-ti spun ce ascunzi ?

Principiul asta pare sa nu tina cont de niste chestii elementare, de bun simt. Nu tine seama de ceea ce ne invata societatea ca fiind bun, curat, frumos, adica acel ceva care trebuie promovat, incurajat si invers, ce anume este de evitat, ce nu este frumos. Am putea numi acest lucru : teoria invatarii sociale. Conform acestei teorii, datorita pedepselor, rasplatilor pe care le-am primit in educatia noastra, am ajuns sa reactionam intr-un fel sau altul cand suntem pusi "fata in fata" cu anumite comportamente. De altfel, asa ia nastere si constiinta morala. Ea se educa. Cu alte cuvinte ne place un anumit comportament si ne displace un altul, pentru ca ne-am format de-a lungul timpului niste conceptii despre ce inseamna binele si raul si pentru ca avem un oarecare discernamant care ne ajuta sa distingem intre acestea doua, iar odata ce un comportament corespunde acestor idei despre bine si rau, reactioma asa cum am fost invatati.

Fenomenul asta al oglinzii aduce pe undeva cu proiectiile de care vorbeste psihanaliza. De ex : Spun despre X sau Y ca este un nenorocit, un ipoctit, pentru ca proiectez asupra lui anumite caractesristici ce corespund persoanei mele.

QUOTE
1.Toate calitatile sau capacitatile care ne uimesc si ne atrag corespund acelorlasi calitati si capacitati, nedezvaluite inca, pe care le purtam in noi insine


Asta nu intra deloc in contradictie cu teoria invatarii sociale de care am vorbit mai devreme. E firesc sa vrem sa fim alaturi de persoanele care impartasesc aceleasi principii ca si noi.

QUOTE
2.Tot ceea ce detestam si respingem la celalalt corespunde unor probleme si defecte care ar trebui rezolvate in noi insine. Nu este placut sa recunoastem, dar de fiecare data cind ne enerveaza comportamentul cuiva, inseamna ca acel comportament “ne atinge” unde ne doare.


As putea fi de acord aici daca prin acest "ne atinge unde ne doare", nu s-ar intelege cum ca ne-am regasi - inconstient - in acel comportament. Sublinierea imi apartine.

Apropo de ce a spus Serenity. Cand ma deranjeaza nesimtirea unei anumite persoane intr-o anumita situatie sunt "atins" (a se citi deranjat) din cauza faptului ca eu intr-o situiatia ca aceea stiu ca as fi procedat cu totul altfel, in nici un caz nu sunt deranjat pentru ca eu insumi sunt sau ascund un nesimtit. Asadar, urasc un comportament dintr-o situatie data pentru ca il pun in contrast cu modul in care stiu ca m-as fi comportat eu in situatia respectiva.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 17 May 2024 - 04:29 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman