HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

> Borat, un film controversat
tikky
mesaj 30 Nov 2006, 12:41 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006)

trailer

QUOTE
Pagini romāneşti
De filmul Borat - Invataturi din America pentru ca toata natia Kazahstanului sa profite ati auzit, cu siguranta. E filmul care are cel mai mare succes de box-office din ultima perioada si care a iscat un mare scandal pe mai multe continente. Intre altii, localnicii din satul romanesc Glod - unde s-au facut filmari - sunt hotarati sa dea in judecata producatorii filmului, sub motiv ca au fost pacaliti spunandu-li-se ca e vorba despre un documentar despre viata lor si nu despre un film unde sunt prezentati ca violatori, hoti si prostituate. La fel, doi americani care joaca rolul unor studenti depravati si rasisti, au dat studiourile 20th Century Fox in judecata, sustinand ca au semnat contractul la betie si ca li s-a promis ca filmul nu va fi difuzat in Statele Unite. Mai mult, filmul realizat de Larry Charles a fost interzis in Rusia, pe motiv ca umileste diverse grupari etnice si religioase. Culmea ironiei: Kazahstanul - tara "luata in ras" - a permis difuzarea filmului pe teritoriul sau, bucurandu-se chiar de faptul ca acum se vorbeste despre ea in toata lumea.


Aşadar, un film controversat. Filmat īn Romānia, interzis īn Rusia, cu cel mai mare succes de box-office īn SUA.

Īncă nu am ajuns să-l vad, dar din cāt am văzut şi citit, mi-a lăsat un gust amar. Sunt contrariată de prezentarea făcută cazacilor, şi nici imaginile filmate īn Romania nu mi se par prea strălucite. Cu toate acestea filmul a fost mai mult decāt apreciat īn Occident.



--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 03:04 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman