HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

> Stie Careva?, Despre "noua ordine Europeana"
actionmedia
mesaj 14 Nov 2006, 02:55 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



M-am gandit sa deschid acest nou topic in care cei interesati sau oamenii care au intrebari concrete despre UE sa le puna, iar cei care cunosc raspunsul sau stiu unde sa il caute sa raspunda.

Incep eu cu intrebarile.

Stiu ca de la 1 ianuarie 2007 sau la o data ulterioara, punctele vamale de la granita cu UE (Ungaria) vor fi desfiintate.
Intrebarea mea este cum se va desfasura in aceste conditii comertul intre statele membre UE precum si circulatia persoanelor?
De exemplu, daca aduc o marfa de provenienta UE se mai face vama? Daca da, unde, cum si cand? Cand trebuie sa platesc TVA-ul de exemplu?
Stie cineva daca ne vom alinia la taxele vamale ale UE si care sunt acestea, de exemplu, pentru echipamente.

In caz de litigiu intre doua persoane juridice din tari diferite ale UE, la ce instanta se apeleaza?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 05:58 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman