HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Mastile Si Femeia In Rosu, proza scurta
Yvonne
mesaj 11 Nov 2006, 02:42 PM
Mesaj #1


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



...doamna, in noaptea asta vreau sa fac dragoste cu dumneavoastra. Stupoare. Fraza a fost rostita calm, aproape poruncitor, plat si fara emotie. Barbatul se oprise in mijlocul scenei, in mijlocul unei fraze cu privirea indreptata in public inspre o femeie din randul din mijlocul sali. Actorii au ramas nemiscati cu fetele ascunse sub masca fardurilor.Cel ce vorbise avea fata pictata jumatate rosu, jumatate negru, purta un costum nornal si o esarfa rosie in jurul gatului.
Sigur pe el, cu pas hotarat se indreapta spre femeia din sala. Toti ii fac loc privin fascinati cum se indreapta spre femeia inbracata in rosu. In lumina slaba, femeia il urmareste cu respiratia retinuta si ochii stralucitori. Da; acest barbat se indrepta spre ea, cinci, patru, ...doi, un pas si ca intr-o vraja se ridica si intinde mana spre el. Rochia fosneste, infasurindu-i si mai strins corpul subtire, o suvita neagra se desprinde acoperindu-i pe jumatate fata. Vrea sa o dea la o parte dar barbatul ii opreste gestul si fara a o atinge o conduce pe scena. Linistea devenise taioasa ca respiratia unui animal care sta la panda.
Ajunsi pe scena barbatul intoarce usor capul spre culise si aproape soptest: Vreau lumina purpurie si un scaun pentru doamna mea. Ceilalti actori contemplau scena fara sa intervina. Un om de scena aduce un scaun, apoi lumina se face purpurie, asemenea unui apus de soare.
Femeia se aseaza, invaluita in matasea lunga si rosie acum cu slipiri de flacara, trandafirul de satin de pe umar parand a prinde viata.
Esti frumoasa spune barbatul si pentru ca inaintea dimineti am sa ma sinucid vreau sa imi dai binecuvantarea ta.
Spectacolul s-a terminat, spune barbatul intorcandu-se sprea sala plina, puteti pleca, sau puteti face orice doriti. Colegii lui s-au asezat pe scena, la distanta unul de celalalt, undeva in sala cineva tuseste dar nimeni nu paraseste sala.
Asadar, frumoasa doamna, spune-mi ca esti fericita.
Sint , raspunde femeia. Nu vrei sa stii numele meu?
Nu. Pentru ca eu pot sa-ti dau nu unul ci o suta de nume si asta nu ar insemna nimic. Te pot numi, Femeie, te pot numi Pacat, te pot numi Tarfa, te pot numi Fecioara, pot sa-ti dau nume de floare sau de furtuna. Dar vei fi aceeasi, femeia din randul din mijlocul sali, o femeia care si-a cumparat sau poate a primit o invitatie la reprezentatia din aceasta seara, a venit sa vada o piesa dar va pleca de aici cu sufletul blestemat sau binecuvantat. Depinde. Depinde de cat de mult esti femeie si de cat de mult ai iubit.
Nu ma intrebi daca te vreau?, zice femeia. Nu. Ma vrei si asta se vede in albastrul venei care iti brazdeaza tampla.
De ce m-ai ales pe mine ?
Pentru ca esti frumoasa in rochia asta rosie, nu e suficient....nu -mi spune de suflet si de-astea....pentru mine conteaza ca esti frumoasa si asta e primul lucru care te face sa doresti ceva sau pe cineva.
Barbatul se aseaza jos, pe scandura cu spatele la femeie.
De ce ti-ai intors fata? intreaba aceasta.
Pentru ca nu ai nici ce nici cum sa vezi.
Ai rosul pasiuni si negrul nebuniei pe fata zice femeia.
Ha, Ha....nu ma dezamagi te rog, mai incearca....
Sala parea goala, nici o soapta, parca totul incremenise in acea halucinanta lumina purpurie.
Asadar, ce rol vrei sa joc in noaptea asta pentru tine? intreaba femeia cu vocea usor ragusita, usor iritata. Ma vrei fecioara, tarfa, vagaboanda, mama, iubita,...
Tu alegi zice neutru barbatul, la momentul potrivit pentru mine dar prea tarziu pentru tine vei sti.
Pana atunci te rog ...doi pasi de dans, fara muzica...
Amandoi se ridica, o secunda se privesc ca doi necunoscuti apoi femeia intinde bratele si face primul pas de tango. Cu un zambet pe buze barbatul se lasa condus. Actorii se string in cerc in jurul lor.
Femeia priveste obrazul negru al barbatului, doar jumatatea aceea intunecata si incepe sa planga. Degetele lui ii desprind parul strins si-i acopera fata cu el.
Brusc se opresc ,el se apleaca si-i scoate pantofi.
Cineva a adus pe scena doua pahare cu apa.

va continua


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 11 Nov 2006, 07:18 PM
Mesaj #2


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



QUOTE
fata pictata jumatate rosu, jumatate negru,
este contrastul cel mai dramatic pe care culorile îl pot da.
Dacă ştiai, ai ales bine. Dacă nu, intuitivul a făcut ca balanţa să încline acolo unde trebuia: contrastele vieţii ...


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 11 Nov 2006, 07:50 PM
Mesaj #3


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



...am stiut...stiu...sper ca nu voi uita....


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Nov 2006, 07:50 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Yvonne
mesaj 11 Nov 2006, 08:44 PM
Mesaj #4


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Femeia ia un pahar, sticla trimitea reflexe rosiatice in apa. Este un pahar ordinar spune ea si cu un gest grusc il tranteste de podea. Apa pare a se transforma in sange.
Vreau o lumina violeta, striga ea.
Barbatul zambeste intorcandu-si obrazul rosu spre ea. Este atat de palida incat pare un trandafir insangerat.
Nu credeam ca poti fi si mai frumoasa, spune barbatul.
Pot sa fiu cum vreau, in mai mult de o suta de feluri dar tu nu ai intelege.
Femeia se roteste in jurul lui. Cioburile patrund in talpile goale si barbatul o priveste cu interes. Neasteptata miscare, spune el.
Nu asta ti-ai dorit? Putin sange, putina durere, cateva lacrimi, poate un tipat sau o soapta, discretie si scandal...nu asta visai ? Dar sint sigura ca tu nu esti genul... tu nu vrei o floare, vrei un tablou cu aceea floare...sa-l stergi din cand de praf si sa plangi langa rama lui, sa-l tii ascuns cu anii in mansarda si sa-l scoti doar in noptile de iarna. Creatia ta.Tu pictorul de fete, de suflete, mutilat de neputinta ta.
Cu palma intinsa femeia incearca sa-i atinga obrazul negru. Se opreste, se apropie, il miroasa si ii atige obrajul rosu cu obrazul ei O atingere suficienta ca acum urmele lui sa fie pe fata ei.
Se aseaza cu mainile in poala si tace.
Nu trebuia sa faci asta spune barbatul.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 11 Nov 2006, 08:57 PM
Mesaj #5


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Se misca agitat in jurul ei, actorii s-au risipit pe scena si asteapta ca niste pasari de prada.
Nu ai dreptul asta spune el cu miscari nesigure.
Ai spus ca vrei sa faci dragoste cu mine , sopteste femeia.
Barbatul se apropie de fata ei si isi apasa obrazul negru peste obrazul ei rosu.
Suspin si o tresarire de gene. Celalalt obraz al femei era mai alb ca o aripa de inger.
Stau fata in fata, doua masti? doua suflete? doi sinucigasi?
Cine vin sala spune: se face dimineata.
Da; se face dimineata si voi asteptati de atata timp sa vedeti ce vom face. Dragoste sau moarte....ce-ati zice daca totul nu a fost decat un joc? ati fi dezamagiti...fericiti?....voi stiti, pentru mine chiar nu conteaza.
Priviti aceasta femeie. Ce vedeti ?
Te vedem pe tine, respunde cineva.
Barbatul ia celalalt pahar cu apa si spala fata femeii.
Apoi, isi desprinde esarfa de la gat si o infasoara in jurul ei.
E umeda , spune aceasta. Pe palmele ei sint suvite rosi.
Barbatul zambeste, se intinde pe spate si spune: lumina .
In acel moment sala se cufunda in intuneric.
Venise dimineata.

Sfarsit.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(yronick)
mesaj 4 Jan 2007, 12:38 PM
Mesaj #6





Guests






In viata mea nu am citit o mai mare prostie si mizerie ca asta. Si am pierdut si cateva minute din viata mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 12:51 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman