HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Taxele In Germania
axel
mesaj 23 Oct 2006, 04:33 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Pentru cei care locuiesc (sau au locuit) acolo, cum vi se par taxele in Germania?

Am vazut un exemplu de taxare care includea:
- 20.65% asigurare sociala cry.gif
- 5.5% taxa de solidaritate blink.gif
- taxa de biserica devil.gif

Si asta neluaind in calcul taxa pe venit...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
dead-cat
mesaj 25 Oct 2006, 09:38 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



asigurarea sociala se compune din:

asigurare medicala
asigurare "de invaliditate" (adica din care se platesc costurile de supraveghere etc)
asigurarea impotriva accidentelor
asigurarea de pensie
asigurarea "de somaj"

asigurarea medicala poate fi de stat sau privata (sau mixt)
esti obligat sa te asiguri la o asigurare medicala de stat daca salariul tau lunar e sub 3562,25€ /brut) in mediu pe ultimul an. procentajul e variabil si depinde de casa de asigurari (cam intre 13.5-14% in mediu) si e platit fifty-fifty de angajat si angajator.

cea de invaliditate e 0.85% din salariul brut dar numai pina la suma de 3562,25€/luna salar brut, exceptie fiind statul "liber" saxonia unde-i 1.35%

cea impotriva accidentelor e zero, prestatiile asigurarii find dictate de lege.

asigurarea de pensie e iara fifty-fifty cu angajatorul si e 19.5% din salariul brut pina la suma de 3562,25€ salar lunar.

asigurarea de somaj e iarasi impartita frateste si e 2% din salariul brut

taxa de "solidaritate" e o taxa pentru fínantarea structurala (ineficienta) a fostei RDG (cei ce locuiesc acolo o platesc si ei) si reprezinta 5.5 din taxa pe venit si nu 5.5% din venitul brut.

taxa pe culte e 9% din taxa pe venit (8% in bavaria si baden-würtemberg)


astea se platesc pausal lunar din salariul brut.
cit % apuci sa vezi din salariul brut nu stii decit daca faci declaratia de venit la sfirsitul anului si (in functie de ce poti deduce, ca de ex. drumul la munci in anumite conditii, computer, carti, etc) mai primesti cite ceva inapoi (sau ai de dat din urma).

cu cit cistigi mai putin cu atit e mai mare % din salariul brut pe care-l vezi net.
la un venit anual de cca 25000 neajustat prin declaratia de venit, primesti net cam 60%, la 50.000€, cca 53%. la 100.000€ e undeva pe la 47%. asta daca esti necasatorit si fara copii. la familisti % sunt mai mari.

depinde mult de asigurarea medicala. din biserica poti "demisiona" daca vrei, e suficienta o declaratie de intentie la primarie. restul is fixe.

asigurarea medicala teoretic e "all inclusive", practic nu, in special la chestii ca imbracaminte de ceramica sau implantate la dinti, etc. pentru toate exista optiunea de a te asigura in plus privat. se merita daca esti familist, restul familiei fiind asigurat pe asigurarea ta, daca esti la stat. la privat poate fi mai bine sau mai naspa, depinde de imprejurari.

in general in Germania fiscalitatea e ridicata, dar comparabila cu nivelul vecinilor. in Olanda e mai mare in Franta la fel. protectia sociala include 1 an de zile bani de somaj la 60% din ultimul salar net, apoi un fel de ajutor social la care se adauga ajutor pentru chirie, diverse achizitii necesare traiului, spor pt. hrana etc.
bineinteles ca exista exceptii la cam toate ce-am zis mai sus, statul fiind federal, diverse componente cad in competenta autoritatiilor locale.



--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
axel   Taxele In Germania   23 Oct 2006, 04:33 AM
dead-cat   asigurarea sociala se compune din: asigurare medi...   25 Oct 2006, 09:38 PM
Mrs. Rogers   QUOTE (axel @ 23 Oct 2006, 06:33 AM) Pentru cei ca...   25 Oct 2006, 10:07 PM
axel   QUOTE (toxic @ 26 Oct 2006, 12:07 AM) QUOTE (axel ...   26 Oct 2006, 04:09 AM
Mrs. Rogers   oui   26 Oct 2006, 04:29 AM
mutulica   care pensie? de stat sau cea particulara?   26 Oct 2006, 04:41 AM
Mrs. Rogers   de stat   26 Oct 2006, 04:49 AM
dead-cat   inca mai. se estimeaza ca pina la generatia '7...   26 Oct 2006, 11:20 AM
Mrs. Rogers   Oricum, e mai bine ca la noi ...   26 Oct 2006, 03:37 PM
Cla   Tot ce scrie dead-cat e corect. O nota doar: QUOTE...   26 Oct 2006, 04:16 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 02:36 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman