HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

> De Ce Vor Policitienii Puterea?, Ce este in spatele luptei pentru putere?
actionmedia
mesaj 21 Sep 2006, 02:53 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Mi-am pus de nenumarate ori aceasta intrebare, care pare mai mult intrebare filosofica. Probabil ca si topicului i-ar fi stat mai bine la dezbateri, dar pentru ca discutam despre politicieni si politica si putere, am zis ca e cel mai bine sa il deschid aici. Nici nu mai stiu daca nu cumva am mai deschis vreun topic asemanator, atat de mult m-am gandit la chestia asta.

Deci. Vedem ca oamenii politici isi doresc sa obtina puterea, adica sa aibe functii importante in stat, in structura de conducere a unei tari, in aparatul administrativ.
Stim ca salariile nu sunt chiar asa de mari. Da, se tot da la televizor cate o stire ca senatorii sau deputatii si-au marit lefurile si si-au mai tras nu stiu ce avantaje materiale. Dar daca ii luam pe fiecare la puricat vedem ca inainte de a deveni demnitari, ei aveau o pozitie sociala buna, unii erau oameni de afacer de succes, cu conturi grase, altii probabil angajati ai vreunei firme de renume si cu salarii mult mai mari. (nu vorbesc doar de politicienii romani ci de politicieni dintr-o tara democractica in general). Evident exista si unii care au plecat de pe pozitii inferioare, dar acestia sunt putini. Dupa parerea mea salariul unui demnitar nu este suficient de motivant pentur a intra in politica.
Ce alte avantaje ar mai avea un politician.
Sigur o sa-mi spuneti ca e evident ca "ciolanul". Bun dar ce inseamna ciolanul? Inseamna bani publici? Daca un politician intra in politica pentru a manevra bani publici in interes propriu, atunci inseamna ca este corupt. Oare toti politicienii fac asta? Daca da? Ce nevoie mai avem de politicieni? De ce sa mai platim taxe? De ce sa ii mai imbuibam din buzunarul nostru?
Exista oare politicieni care fac politica de dragul politicii? Daca da, oare cati sunt, si cum am putea face sa creasca numarul lor?

Ma uitam la razboiul care se da acum pe scena politica Romaneasca. Parca pe masura ce ne apropiem de data aderarii se acutizeaza razboiul. Se desfac si se refac tot felul de aliante. Aliantele nu mai tin cont de culoarea politica si nici de ideologie. Ma gandesc ca motivul principal pentru aceasta lupta la baioneta si aceste aliante create adhoc (nu intre partide ci intre politicieni) este incercarea de a prinde un loc cat mai favorabil in fata, atunci cand se va da drumul la conducta cu bani europeni. Practic aproape ca nu mai conteaza ideologia politica (asta e doar de fatada) important este in ultima perioada interesul propriu. Sunt eu oare paranoic?
Pana la urma ce este in spatele luptei pentru putere? Pentru ce se lupta intre ei politicienii? Pentru astfel de locuri privilegiate? Daca este asa, mai are rost sa mai spunem ca ala e mai hot decat celalt? Sau ce rost mai au ideologiile politice daca primeaza interesul propriu?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 09:51 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman