HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Antropologie, noutati si descoperiri in domeniu
Erwin
mesaj 21 Sep 2006, 12:24 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



In Etiopia, in aceiasi regiune unde a fost gasit scheletul lui Lucy s-a descoperit o sora a ei mai mica (australopitecus afarensis) in varsta de 3 ani, un schelet aproape complet, inclusiv osul hyoid a carui forma asemanatoare maimutelor sugereaza ca aceasta specie inca nu avea vorbirea dezvoltata, forma picioarelor si a bazinului indica mersul biped, acum 3.3 milioane de ani in aceasta zona exista o flora mixta, padure si savana, populatia respectiva dormind in copaci si umbland pe sol. Se presupune ca in urma unei viituri corpul copilei a fost inglobat in aluviuni si astfel a ramas intreg, nedezmembrat de pradatori. Urmeaza ca importante parti din schelet inca aflate in roca sa fie eliberate si studiate.

Sursa: New Scientist

Acest topic a fost editat de Erwin: 21 Sep 2006, 12:27 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
mothman
mesaj 21 Sep 2006, 03:58 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



De asemenea, offtopic :

Lasa ca e bine ca te-ai gandit sa faci un subiect dedicat stirilor in domeniu si nu numai. Aici am sa mai postez si eu stiri mai interesante. Cat despre pasiunea mea pentru acest domeniu, ce sa zic...ce poate fimai palpitant decat deslusirea misterului evolutiei omului ? tongue.gif


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 13 May 2024 - 12:28 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman