HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

18 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Discutii Despre Doctrine
zexelica
mesaj 29 Aug 2006, 06:28 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Pe acest topic am incercat sa adun mesajele care erau offtopic pe diferite topice, din ultimele zile...
Discutiile deschise pe diferite teme, care nu au, sau nu doriti sa aibe, topicuri dedicate, le puteti continua aici...
Astept sugestii de titlu potrivit...
Multumesc frumos pentru intelegere si scuze pentru eventualele greutati in urmarirea mesajelor de pe acest topic!


Dar scrie ca semnele vorinsoti toti credinciosii. Este vreo diferenta intre sfinti si credinciosi? Nu este. Atunci, in principiu toti credinciosii daca beau soricioaica nu mor, si toti pot scula mortii din moarte.
Hai sa fim seriosi.
Numai la biserica vin toti cei bolnavi si aia e treaba lor: sa se vindece.
Vindecarea adevarate este plata pacatelor. Asta este ceea ce nu se intelege de serminaristi: Biblia este TOATA o metafora.
De aceea ajungem sa-l citam pe Nea' Siminica Paleologu & Company in loc sa citam numai Biblia.
Si tot nu mi-ati dat versurile cu Hermenutica gramatical-literal-istorica. Gheata la mal si liniste totala. Nici un cuvint...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 13 Sep 2006, 08:42 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Aug 2006, 08:53 PM
Mesaj #2


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Dar scrie ca semnele vorinsoti toti credinciosii. Este vreo diferenta intre sfinti si credinciosi? Nu este. Atunci, in principiu toti credinciosii daca beau soricioaica nu mor, si toti pot scula mortii din moarte.
Hai sa fim seriosi.

Legat de acest subiect, chiar in pare rau ca nu ai inteles nimic din Sfanta Scriptura sad.gif
O sa-ti dau un citat, ca sa vezi cat de minunat si limpede e daca intelegi corect Biblia...
La Marcu 9, in cazul vindecarii lunaticului:
23 Iar Iisus i-a zis: De poţi crede, toate sunt cu putinţă celui ce crede.
24 Şi īndată strigānd tatăl copilului, a zis cu lacrimi: Cred, Doamne! Ajută necredinţei mele.

Dupa mine este minunat si edificator acest pasaj...
Pe de o parte, Mantuitorul zice ca toate sunt cu putinta celui ce crede... Si intareste aceasta de multe ori in Sfanta Scriptura, ca de pilda la Matei 17:
20 Iar Iisus le-a răspuns: Pentru puţina voastră credinţă. Căci adevărat grăiesc vouă: Dacă veţi avea credinţă īn voi cāt un grăunte de muştar, veţi zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, şi se va muta; şi nimic nu va fi vouă cu neputinţă. Si tu inca te intrebi care e treaba cu soricioaica...
Dar, sa revenim... deci tatal copilului se roaga cu lacrimi... Aceste lacrimi, daca poti tu intelege, sunt lacrimi venite dintr-o adanca credinta si evlavie, si nu doar simpla durere pentru starea copilului sau... Caci el zice: "Cred, Doamne"...Dar cat de smerit si de patruns de credinta continua: "Ajuta necredintei mele".... Adica el singur, isi recunoaste smerit, ca a lui credinta, mare, zic eu, pentru ca i s-a vindecat copilul, ... este inca "necredinta" in proprii lui ochi...

Este evident ca oamenii nu au toti aceeasi credinta, chiar daca sunt credinciosi cu adevarat... Chiar si o credinta mica de tot, cat a unui graunte de mustar, poate face ca omul respectiv sa mute muntele doar prin cuvant...
Se pare ca tu nu sti cine au fost sfintii si se pare ca nu dai crezare vorbelor Mantuitorului, devreme ce crezi ca un credincios cu credinta fie si cat a unui graunte de mustar, adica putina, ar putea fi vatamat de soricioaica ta, sau de altele...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 29 Aug 2006, 08:54 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Este vreo diferenta intre sfinti si credinciosi?
Mare diferenta. Unii sunt cu adevarat credinciosi, altii doar isi inchipuie ca sunt astfel. Unii fac faptele cerute, altii se cred salvati inainte de a incepe mintuirea. Dar necredinciosi sunt si multi dintre cei ce se cred ortodocsi. Caci nu cauta a intelege nici macar ce inseamna mintuirea cu adevarat.
QUOTE
Asta este ceea ce nu se intelege de serminaristi: Biblia este TOATA o metafora.
O, da! Atunci ce mai discutam noi aici? Scuza-ma, eu nu sunt asa destept. Pt. mine porunca lui Hristos cu iubirea, trebuie musai pusa in practica. Cred ca si Iisus va spune celor care cred ca tine ca "mintuirea voastra e doar o metafora, daca cauvintul meu e numai metafora!" Ce sa mai citam aunci din Biblie? Pt. sfinti e lege, pt. tine metafora pe care o poti interpreta fara Duhul Sfint dupa starea ta de moment si nr. raspunsurilor pe care le primesti la o cautare prin Biblie.

Acest topic a fost editat de IoanV: 29 Aug 2006, 09:16 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Aug 2006, 08:54 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 01:08 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Salut abureala!

Hai ca ma apuc de chineza si o sa-ti scriu pe un forum chinezesc, ca poate o sa intelegi.
Ni hau, ma? Hau djongo? Ua ma si Zexelica.

QUOTE
Fiindca dupa logica de fier ca daca nu esti trecut in Biblie rezulta in mod clar ca nu mai exista sfintenie


De unde si pina unde? Exista sfintenie, da' daca nu scrie despre o persoana IN BIBLIE ca este sfint, de unde stii tu ca este sau a fost sfint? Asta-i problema. N-am zis niciodata asa ceva. Iti place tie sa acuzi aiurea si sa pui cuvinte in gura altcuiva, ca are alta parere decit a ta.
Da' unde scrie de avaramu' Sisoe? In Biblie? Si daca avaramu' Sisoe a facut ceva, de unde stiu eu? Numai din gura ALTOR OAMENI. Cu asta nu-s de acord. Hai sa raminem la Biblie.

QUOTE
Cu versurile din Ioan care spune ca sfintii sunt una cu Dumnezeu.


Pai hai sa raminem la aceia despre care Dumnezeu a spus ca au fost sfinti. Fara avaramu' Siftoie.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 01:18 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 03:08 PM)
QUOTE
Cu versurile din Ioan care spune ca sfintii sunt una cu Dumnezeu.


Pai hai sa raminem la aceia despre care Dumnezeu a spus ca au fost sfinti. Fara avaramu' Siftoie.

QUOTE

16. Ei nu sunt din lume, precum nici Eu nu sunt din lume. 
17. Sfinteste-i pe ei intru adevarul Tau; cuvantul Tau este adevarul. 
18. Precum M-ai trimis pe Mine in lume, si Eu i-am trimis pe ei in lume. 
19. Pentru ei Eu Ma sfintesc pe Mine Insumi, ca si ei sa fie sfintiti intru adevar. 
20. Dar nu numai pentru acestia Ma rog, ci si pentru cei ce vor crede in Mine, prin cuvantul lor, 
21. Ca toti sa fie una, dupa cum Tu, Parinte, intru Mine si Eu intru Tine, asa si acestia in Noi sa fie una, ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis. 
22. Si slava pe care Tu Mi-ai dat-o, le-am dat-o lor, ca sa fie una, precum Noi una suntem: 
23. Eu intru ei si Tu intru Mine, ca ei sa fie desavarsiti intru unime, si sa cunoasca lumea ca Tu M-ai trimis si ca i-ai iubit pe ei, precum M-ai iubit pe Mine. 


Am inteles . Alegi din Scriptura doar ceea ce iti convine, insa te dai cu fundul de pamant ca TOATA SCRIPTURA trebuie respectat. Iubesti minciuna, nu adevarul.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 01:35 PM
Mesaj #6


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Pai hai sa raminem la aceia despre care Dumnezeu a spus ca au fost sfinti. Fara avaramu' Siftoie.

Pai Dumnezeu a facut mai mult decat sa ne spuna care sunt sfintii Sai: ni i-a aratat clar si fara dubiu...
Pentru mine asa cum Dumnezeu ni l-a arata sfant pe Stefan, cel dintai mucenic, tot asa, tot Dumnezeu ni L-a aratat sfant si pe avva Sisoe... Te crezi tu capabil sa separi oamenii lui Dumnezeu? Poti face tu faptele avvei Sisoe, ca sa-l contesti???
Tot spui ca in afara Bibliei nu mai exista fapte ale lui Dumnezeu ca nu erau trecute acolo...
Eu asa cum cred Biblia asa cred si Vietile Sfintilor(ca adevaruri infaptuite)...
Iata cum se termina Evanghelia lui Ioan:
24 Acesta este ucenicul care mărturiseşte despre acestea şi care a scris acestea, şi ştim că mărturia lui e adevărată.
25 Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus şi care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin.

Prin urmare, Biblia spune clar, ca sunt si alte lucruri ale lui Dumnezeu care nu sunt scrise in Biblie... De asemenea mai spune ca aceste Evanghelii au fost scrise de ucenicii lui Iisus, sau de ucenici ai ucenicilor, la fel ca Vietile Sfintilor, printre care si a avvei Sisoe...
Pe ce baza contesti una si negi alta???
Cine ti-a pus tie cartea Bibliei in mana? Nu tot un om? Vietile Sfintilor nu tot un om?
Ai verificat tu intamplarile din Biblie ca sa le crezi?
Ai verificat tu intamplarile din Vietile Sfintilor ca sa le contesti?
Daca citeai Vietile Sfintilor, vedeai ca prin ele Sfanta Scriptura se completeaza, caci asa cum sunt descrise Faptele Apostolilor, in Vietile Sfintilor sunt descrise faptele ucenicilor apostolilor si ucenicilor acestora...
Pana la urma de unde ai luat tu Biblia si cine ti-a spus tie ca e adevarata, iar Vietile Sfintilor nu????


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 01:36 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abureala, devii si tu precum Clopotel?

EU NU CONTEST ca au fost si vor mai fi sfinti. Ci doar DE UNDE STII TU sau oricare alt om ca noi, ca avaramu' siftoie a fost sfint? Ca nu scrie specific de el in Biblie. In Biblie scrie ca vor mai fi. Corect. Da' nu exista metode de verificare. Mai ales cind au o doctrina falsa, n-au cum sa fi fost..


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 01:43 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 03:36 PM)
Abureala, devii si tu precum Clopotel?

EU NU CONTEST ca au fost si vor mai fi sfinti. Ci doar DE UNDE STII TU sau oricare alt om ca noi, ca avaramu' siftoie a fost sfint? Ca nu scrie specific de el in Biblie. In Biblie scrie ca vor mai fi. Corect. Da' nu exista metode de verificare. Mai ales cind au o doctrina falsa, n-au cum sa fi fost..

Te auzi ce spui ?

Cum adica nu exista? "Crezul" in care nu crezi , spune , pentru cine are urechi de auzit "Duhul Sfant care a grait prin prorooci". Asa cum a grait si prin ei, dar fiindca nu ai urechi de auzit , nu L-ai auzit. Asa ca ai ajuns sa spui ca fals este si Dumnezeu. Fiindca "doctrina" lor este imaginea Lui Dumnezeu. Dar fiindca NU IL CUNOSTI PE DUMNEZEU, NU CUNOSTI NICI "DOCTRINA" LOR.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 02:09 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel
QUOTE
Pai Dumnezeu a facut mai mult decat sa ne spuna care sunt sfintii Sai: ni i-a aratat clar si fara dubiu


Unde inafara de Biblie ni i-a aratat? In mintea lu' ala care a POVESTIT de avaramu' Chiftoita ca a facut si a dres...
Daca nu scrie de el in Biblie nu stiu 100% ca a fost sfint.

QUOTE
Poti face tu faptele avvei Sisoe, ca sa-l contesti???


Ai vazut tu faptele lu' Baba Sisoe? Nu. Le-ai citit de la cineva care a auzit de la altcineva.... D-aia si asa scrie in carticelele alea "se spune..."
"Se spune despre avva Iliescu (,) ca n-ar fi fost agent KGB, ci un om sarac si cinstit..."
Fa tu dovada ca este sau nu este asa...

QUOTE
De asemenea mai spune ca aceste Evanghelii au fost scrise de ucenicii lui Iisus, sau de ucenici ai ucenicilor, la fel ca Vietile Sfintilor, printre care si a avvei Sisoe...


Evanghelia=Vietile "sfintilor"?????????

QUOTE
Pe ce baza contesti una si negi alta???


apocalipsa22:18, 19
"Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu īi va adăuga urgiile scrise īn cartea aceasta.
"Şi dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei proorocii, īi va scoate Dumnezeu partea lui dela pomul vieţii şi din cetatea sfīntă, scrise īn cartea aceasta.``
N-ai voie sa scoti nici sa adaugi la Biblie.

QUOTE
Ai verificat tu intamplarile din Biblie ca sa le crezi?

N-am nevoie, pentru ca scrie:
2Petre 1:21"Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mīnaţi de Duhul Sfīnt"

2Timotei 3:16 :"Toată Scriptura este īnsuflată de Dumnezeu şi de folos ca să īnveţe, să mustre, să īndrepte, să dea īnţelepciune īn neprihănire,"

QUOTE
Pana la urma de unde ai luat tu Biblia si cine ti-a spus tie ca e adevarata, iar Vietile Sfintilor nu????


Pai aici este problema.
Eu am autoritate NUMAI pe Hristos (Cuvintul lui Dumnezeu).

Ereticii au autoritate Biblia+Baal. Dumnezeu ne-a aratat ce a facut cu Israel care cinstea pe Baal (Sisoe) si pe Dumnezeu; i-a dat sub autoritatea regelui Babilonului.

Asta fac mahomedanii. Au autoritate parte din Vechiul Testament + scrierile lu' avaramu' marcel. Daca citesti marturiile lor, ehei...n-ai aer cite au facut si aia. Zic ei. Cred tot ei. Si vai de cei care spun ca ce zic ei sunt minciuni.

Cum sa ne lase Dumnezeu prada acestor minciuni? Nu se poate. Asa ca El ne invata: "scris este..." Unde? In Cuvintul sau.
Daca tu il crezi pe avaramu' sisoe, de ce nu-l crezi si pe avaramu' mahmedel? Daca macar unu' a vorbit in numele lui Dumnezeu, inseamna ca El inca aduce revelatii si isi completeaza Cuvintul. Deci trebuie sa-i ascultam pe toti.

Acest topic a fost editat de zexelica: 11 Sep 2006, 02:11 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 02:18 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 04:09 PM)

Ereticii au autoritate Biblia+Baal. Dumnezeu ne-a aratat ce a facut cu Israel care cinstea pe Baal (Sisoe) si pe Dumnezeu; i-a dat sub autoritatea regelui Babilonului.


Eretici sunteti voi, cei care v-ati desprins de Biserica si ati luat-o pe aratura. Si de tare ce ati luat-o pe aratura , nu mai cunoasteti NIMIC din Dumnezeu.

p.s vezi ce insemna intai erezie si apoi sa vorbesti : erezie
Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nu apartii nici unei biserici. Vezi istoria si vezi de unde vine toata nebunia ereziei, si vezi si de unde se trag toate sectele si sectulitele. Iti spun eu. Se trag din caderea catolismului, cel care s-a rupt de Biserica initiala. Din nebunia lui au venit toate nebuniile .

Acest topic a fost editat de abureala: 11 Sep 2006, 02:24 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 02:32 PM
Mesaj #11


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Daca nu scrie de el in Biblie nu stiu 100% ca a fost sfint.

Daca recunosti ca nu sti atunci abtinete de a mai vorbi prosti... Eu asta ti-am recomnadat...
QUOTE
Ai vazut tu faptele lu' Baba Sisoe? Nu.

Ai vazut tu faptele Sfantului Stefan?
QUOTE
Evanghelia=Vietile "sfintilor"?????????

In nici un caz... Nu am spus niciodata asta, si nici nu e adevarat... Asa se autoamagesc si se autocomplac in ereziile lor doar sectarii...
Sfanta Evanghelie este Sfanta Evanghelie, iar Vietile sSfintilor sunt cu totul altceva... Ele descriu intamplari adevarate, la fel ca cele din Biblie, si care arata ca intr-adevar, cei ce urmeaza poruncile lui Dumnezeu, devin bineplacuti Lui...
QUOTE
apocalipsa22:18, 19
"Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu īi va adăuga urgiile scrise īn cartea aceasta.
"Şi dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei proorocii, īi va scoate Dumnezeu partea lui dela pomul vieţii şi din cetatea sfīntă, scrise īn cartea aceasta.``
N-ai voie sa scoti nici sa adaugi la Biblie.

Exact... Si cine a facut asta??? Vietile Sfintilor nu fac parte din Biblie...Asta e clar...
QUOTE
N-am nevoie, pentru ca scrie:
2Petre 1:21"Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mīnaţi de Duhul Sfīnt"

2Timotei 3:16 :"Toată Scriptura este īnsuflată de Dumnezeu şi de folos ca să īnveţe, să mustre, să īndrepte, să dea īnţelepciune īn neprihănire,"
Exact, si de aceea si credem in ea, pentru ca este insuflata de Dumnezeu, dar asta nu numai pentru ca scrie acolo negru pe alb...
Raspunde sincer daca poti:
1. Daca acolo nu scria fraza ca e insuflata de Dumnezeu mai credeai in ea?
2. Tu crezi ca nu exista posibilitatea ca vreun ateu, de ex., sa se fi jucat si sa fi scris vreun roman SF si care sa contina fraza asta?
3. Iliada, Odiseea si Eneida sunt mai vechi decat NT... Daca in ele se scria aceasta fraza, credeai in Zeus si contestai pe Iisus???
hh.gif Halal logica...
Adica tu de asta crezi Biblia, ca exista acolo fraza aia...???!!! Pai pe logica ta, esti in stare sa crezi orice fantezie care cuprinde aceasta fraza...
QUOTE
Eu am autoritate NUMAI pe Hristos (Cuvintul lui Dumnezeu).

Si sfintii lui Dumnezu din Vietile Sfintilor tot NUMAI PE IISUS l-au avut ca autoritate, si noi la fel...
Pentru noi sfintii nu sunt zei, ci simpli oameni... De ex. pentru noi, ortodocsii, si Maria Magdalena este sfanta...Numai ca prin ei, s-a aratat slava lui Dumnezeu

Ca sa-ti vezi ratacirea, o sa-ti dau acum inceputul de la Viata Sfintei Maria Egiptenca, din Vietile Sfintilor...
Taina īmpărătească a o păzi bine este, iară lucrurile lui Dumnezeu a le descoperi şi a le vesti, datorie sfāntă este. Drept aceea şi eu, zice Sfāntul Sofronie, temāndu-mă a ascunde īn tăcere cele dumnezeeşti, aducāndu-mi aminte de soarta cea īnfricoşată a slugii ceii leneşe, carele luānd dela Domnul talantul, l-a īngropat īn pămānt, şi pre cel dat pentru lucrare l-a ascuns, nelucrāndu-l, nu voiu tăcea povestirea aceasta sfāntă carea a ajuns pānă la mine; nimenea īnsă să nu fie necredincios celor ce voiu scrie, pre carile eu singur le-am auzit, nici să socotească cineva că īndrăznesc a scrie lucruri neadevărate, īndoindu-se de asemenea lucru mare. Să nu-mi fie mie a minţi celor sfinte. Iară de vor fi oarecari din cei ce vor ceti scrierea mea, şi de lucrul acesta minunāndu-se, nu vor voģ cu lesnire să crează, milostiv le fie Domnul şi acelora: De vreme ce ei, neputinţa firii omeneşti cugetāndu-o, socotesc că sānt cu neputinţă cele ce pentru oameni preaslăvite se grăiesc. Să īncepem dară povestirea de lucrul acesta preaminunat, carele s’a făcut īn neamul nostru.
Daca se strecura acolo fraza ca e inspirata de Dumnezeu, ii dadea mai multa credibilitate?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 02:37 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abureala

QUOTE
Eretici sunteti voi, cei care v-ati desprins de Biserica si ati luat-o pe aratura


Care biserica? Cea eterna? Sau biserica eterna este una si aceeasi in mintea ta cu BOR?

QUOTE
Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nu apartii nici unei biserici


Da' Petre la inceput carei biserici apartinea? Hai sa fim seriosi.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 02:45 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 04:37 PM)
Abureala

QUOTE
Eretici sunteti voi, cei care v-ati desprins de Biserica si ati luat-o pe aratura


Care biserica? Cea eterna? Sau biserica eterna este una si aceeasi in mintea ta cu BOR?

QUOTE
Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nu apartii nici unei biserici


Da' Petre la inceput carei biserici apartinea? Hai sa fim seriosi.

Halal nebunie. Te compari cu Sfantul Petru acum. M-am lamurit.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 02:56 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

QUOTE
Ai vazut tu faptele Sfantului Stefan?


Nu. Dar DUMNEZEU imi spune ce a facut.
Baba sisoe ce a facut? Si cine-l cunoaste? De ce numai BOR stie ce a facut El?

QUOTE
Sfanta Evanghelie este Sfanta Evanghelie, iar Vietile sSfintilor sunt cu totul altceva...


Corect. Sunt o minciuna iesita din capul celor care cred ca Dumnezeu INCA mai adauga la Cuvintul Sau.

QUOTE
Ele descriu intamplari adevarate, la fel ca cele din Biblie,


Aici se vede credinta voastra: Biblie=Vietile.......
Blasfemie.

QUOTE
Vietile Sfintilor nu fac parte din Biblie...Asta e clar...


Corect. Atunci nu mai te raporta la ele.
Regula este sa comparam SPIRITUAL CU SPIRITUAL.(1Cor. 2:13)
Ioan 6:63 "Duhul este acela care dă viaţă, carnea nu foloseşte la nimic; cuvintele, pe cari vi le-am spus Eu, sīnt duh şi viaţă."

QUOTE
Raspunde sincer daca poti:
1. Daca acolo nu scria fraza ca e insuflata de Dumnezeu mai credeai in ea?


Da.
QUOTE
Si sfintii lui Dumnezu din Vietile Sfintilor tot NUMAI PE IISUS l-au avut ca autoritate, si noi la fel...


Ce treaba am eu cu ce-au facut unii despre care NUMAI OAMENI, si aceia dintr-un anumit cult, imi spun ca au avut si au facut....?

QUOTE
Ca sa-ti vezi ratacirea, o sa-ti dau acum inceputul de la Viata Sfintei Maria Egiptenca, din Vietile Sfintilor...


Da' pe avaramu' mohamed de ce nu-l crezi? De unde sti ca nu a fost profet? a ai lui, mai ceva ca tine. Aia iti pun si pocnitori daca nu-i crezi. Aia nu te mai fac eretic sau sectar... Direct infidel, jihad, ales bules...




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 03:23 PM
Mesaj #15


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
Ai vazut tu faptele Sfantului Stefan?

Nu. Dar DUMNEZEU imi spune ce a facut.
Baba sisoe ce a facut? Si cine-l cunoaste? De ce numai BOR stie ce a facut El?

Pai mai citeste odata Biblia si o sa vezi ca acolo de fapt ti-au spus ucenicii despre Sfantul Stefan, la fel cum altii au povestit despre alti Sfinti... Avva Sisoe spune in Vietile Sfintilor ce a facut... Le-ai citit?!! Aiurea... Dar de hula impotriva slavei lui Dumnezeu vad ca te stradui... hh.gif
QUOTE
QUOTE

Sfanta Evanghelie este Sfanta Evanghelie, iar Vietile sSfintilor sunt cu totul altceva... 

Corect. Sunt o minciuna iesita din capul celor care cred ca Dumnezeu INCA mai adauga la Cuvintul Sau.

Ce nu poti tu pricepe este ca nu a adaugat la Cuvantul Sau, ci la faptele Sale, la slava Sa... CAci Dumnezue pana acum lucreaza, asa cum scrie si Biblia de altfel, dar vad ca nu ai ajuns la acel vers...
QUOTE
QUOTE
Ele descriu intamplari adevarate, la fel ca cele din Biblie,

Aici se vede credinta voastra: Biblie=Vietile.......
Blasfemie.
Nu, nicidecum, aici se vede putina ta intelegere si lipsa ta de logica...
Am precizat ca Vietile Sfintilor nu egaleaza Biblia, si nici nu-si propun asta...
Deci disperarea cu care tu insisti pe "Biblie=Vietile..."...., desi nimeni nu zice asta, ba din contra neaga cu argumenete clare, arata inca odata vicleniile duhului necurat ce te invata...
Daca in fizica se spune ca v=km/h iar biologia afirma ca bradul este conifer, logica ta intelege ca desi acestea sunt adevaruri, rezulta ca fizica = biologia??
QUOTE

QUOTE
Vietile Sfintilor nu fac parte din Biblie...Asta e clar...

Corect. Atunci nu mai te raporta la ele.

Asta cu raportatul este doar in mintea ta... Cine ti-a spus ca eu ma raportez la ele???? Oare nu toate invatamintele mari si importante vin din Biblie? Numai ca in Vietile Sfintilor, vedem in plus, nu in completarea Bibliei, slava lui Dumnezeu si dovada ca nu ne-a parasit, asa cum gresit sustii tu...
Vietile Sfintilor sunt pur si simplu o colectie de intamplari adevarate, la fel de adevarate ca cele din Biblie, si la fel de adevarate ca cele din fizica si din chimie... Nu poti pune egalitate intre ele... Ce au in comun este ca sunt adevarate...
QUOTE
Regula este sa comparam SPIRITUAL CU SPIRITUAL.(1Cor. 2:13)
Ioan 6:63 "Duhul este acela care dă viaţă, carnea nu foloseşte la nimic; cuvintele, pe cari vi le-am spus Eu, sīnt duh şi viaţă."
Exact, si cine a contestat asta??
QUOTE
QUOTE
Raspunde sincer daca poti:
1. Daca acolo nu scria fraza ca e insuflata de Dumnezeu mai credeai in ea?

Da.
Cu ce justificare? Argument??? hh.gif Evident ca nu o sa raspunzi...
QUOTE
QUOTE
Si sfintii lui Dumnezu din Vietile Sfintilor tot NUMAI PE IISUS l-au avut ca autoritate, si noi la fel...

Ce treaba am eu cu ce-au facut unii despre care NUMAI OAMENI, si aceia dintr-un anumit cult, imi spun ca au avut si au facut....?
Asa e, tu nu ai nici o treaba... Despre ce cult vorbesti?? Pai Ortodoxia nu e de la Iisus incoace??? Normal ca toti aceia au urmat dreapta credinta....de aceea noi ii pomenim si ii cinstim... Doar nu o sa-i pomeneasca sectarii, sau shintoistii de ex., sau cei din secta ta, daca o mai fi vreunul in afara de tine, care nu au in comun nimic cu crestinismul...
QUOTE
QUOTE
Ca sa-ti vezi ratacirea, o sa-ti dau acum inceputul de la Viata Sfintei Maria Egiptenca, din Vietile Sfintilor...

Da' pe avaramu' mohamed de ce nu-l crezi? De unde sti ca nu a fost profet? a ai lui, mai ceva ca tine. Aia iti pun si pocnitori daca nu-i crezi. Aia nu te mai fac eretic sau sectar... Direct infidel, jihad, ales bules...

Mahomed este avaramuul tau, ca vad ca nu intelegi diferenta... Cand Mahomed va sustine ca Iisus este Dumnezeu, Unul din Sfanta Treime, si va face faptele lui Dumnezeu, atunci il voi crede si pe el...
Pana la urma tu te crezi mai crestin ca Mahomed???


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 03:30 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Clopotel,

iti pierzi vremea cu el. Se compara cu sfantul Petru. E inutil.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 03:55 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel.

Tot ii dai cu Babele tale.

De cele 1290 de zile, nimic?

QUOTE
Doar nu o sa-i pomeneasca sectarii, sau shintoistii de ex., sau cei din secta ta, daca o mai fi vreunul in afara de tine, care nu au in comun nimic cu crestinismul...

Pai, hai sa vedem pina la urma cine-i cu Dumnezeu si cine nu.
Ca aici nu este cu POATE sau PARCA sau SE SPUNEA sau SE ZICE. Aici este simplu : daca ai Duhul, stii. Nu ai Duhul, nu stii.
Ma tot acuzi cu vorba goale ca nu-mi place de babetele tau si ma faci eretic si sectar.
Arata-mi tu ca stii si atunci o sa dai un exemplu si eu si altii ca mine vom vedea adevarata credinta.
Daca nu, atunci nu esti vrednic de comentarii. Vezi-ti de avaramu', nu mai pretinde apartenenta la Hristos.


Abureala, la fel. Numai vorbe goale: baba vasile, avaramu' bibel.
Ajuta-l tu pe Clopotel cu cele 1290 de zile.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 04:06 PM
Mesaj #18


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abureala,
QUOTE
Clopotel,
iti pierzi vremea cu el. Se compara cu sfantul Petru. E inutil.

Ai dreptate, numai ca eu desi ma adresez lui, de fapt nu vorbesc pentru el... oricum el e ca un fel de Iuda, cand duhul necurat pune stapanire pe un om, acela nu mai vede nimic clar, iar adevarul i se pare minciuna si orice minciuna i se pare adevar...

Draga Zexelica,
QUOTE
Clopotel.
Tot ii dai cu Babele tale.
De cele 1290 de zile, nimic?
Nu stiu despre ce babe vorbesti... Dar vad ca ai facut o obsesie cu 1290... Ia un calculator si fa permutari de n luate cate 4...
QUOTE
Pai, hai sa vedem pina la urma cine-i cu Dumnezeu si cine nu.
Ca aici nu este cu POATE sau PARCA sau SE SPUNEA sau SE ZICE. Aici este simplu : daca ai Duhul, stii. Nu ai Duhul, nu stii.
Avand in vedere ca tu contrazici flagrant Biblia, arata ca nu ai cum sa ai Duhul Sfant, ci cu totul un alt fel de duh.. hh.gif Ti-am cerut sa justifici de ce crezi ca Biblia este de la Dumnezeu, daca spui ca mai ai si alt motiv decat acela ca ea insasi asa sustine... Ca de obicei: pauza...
QUOTE
Ajuta-l tu pe Clopotel cu cele 1290 de zile.
Exact ce-ti spuneam.. rofl.gif Da' pe bune ca nu-ti zic, pana cand nu raspunzi la ce te-am intrebat clar, si mai ales sa treci de "Pasul 1"... laugh.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 11 Sep 2006, 04:06 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 11 Sep 2006, 04:07 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Mai zexelica tu vii cu chestii vechi! Asa ca tine sa ne spuna exact cind e sfirsitul, etc. sau gasit multi pina acum. Dumnezeu a dat insa dreptate intotdeauna lui Iisus care evident ca e mai mare decit toti prorocii si care a spus foarte clar ca numai Tatal stie cind e aceea zi.

Ce ma distreaza acum e ca dupa ce ai invatat de la noi ca numai Duhul descopera adevarul ai inceput sa te dai mare cum ca ai dovada prezentei lui la tine prin luminarea (de fapt intelepciune lumeasca) pe care presupui ca ai primit-o. Eu o vad doar ca pe o alta amagire pe care ai imbratisat-o. Ai lasat "hermeneuticul" si ai luat "pecetea Duhului". Dar mai sunt multe semne care arata prezenta sau absenta duhului insa nu oricine le vede. La tine nu sunt iluminari ci constructii teoretice (cu baza in hermeneutica ta), iar asta se vede si se simte de la o posta...

Acest topic a fost editat de IoanV: 11 Sep 2006, 04:08 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 04:08 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 05:55 PM)


Abureala, la fel. Numai vorbe goale: baba vasile, avaramu' bibel.
Ajuta-l tu pe Clopotel cu cele 1290 de zile.

Ce pot sa mai spun unui om, care se compara cu sfantul Petru , in materie de teologie?
Referitor la cele 12xx zile am sa iti spun ca in vietile sfintilor, pe care tu nu le-ai citit, calugarii indraciti erau foarte iubitori de VECHIUL TESTMENT. In schimb fugeau ca dracul de tamaie, de NOUL TESTAMENT. Asa ca judeca tu ce ti-am spus.
Apropo, ca mai devreme il tot huleai pe Mahomed profetul. Si el , ca si tine, a primit o revelatie, dar numai pentru el. Asa ca nu il huli. Te asemeni cu el. Succes.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 04:16 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Clopotel @ 11 Sep 2006, 06:06 PM)

Ai dreptate, numai ca eu desi ma adresez lui, de fapt nu vorbesc pentru el... oricum el e ca un fel de Iuda, cand duhul necurat pune stapanire pe un om, acela nu mai vede nimic clar, iar adevarul i se pare minciuna si orice minciuna i se pare adevar...


Printele Cleopa spune ca aceia cu care incerci sa vorbesti sunt cei mai rai...


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 04:34 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abureala.

QUOTE
Si el , ca si tine, a primit o revelatie, dar numai pentru el. Asa ca nu il huli. Te asemeni cu el. Succes.


Am declarat eu vreodata ca am primit vreo revelatie? Tot ce-am scris este postat. Esti .....ncinos.

QUOTE
Ce pot sa mai spun unui om, care se compara cu sfantul Petru , in materie de teologie


In materie de teologie..... Mai ai d-astea, Abureala? Sau le faci ad-hoc?

IoanV.
QUOTE
Ai lasat "hermeneuticul" si ai luat "pecetea Duhului".

Am lasat ca n-am primit raspuns. Raspunsul cu "noi, ortodocsii interpretam cu inima..." este un raspuns evaziv, incomplet, din care lipseste metodologia descrisa de Biblie la modul concret.

Faptul ca am trecut la faza cu 1290 de zile este urmare a intrebarii mele cu hermenuticul. Iti arat ca n-ai hermenuticul bun prin faptul ca unde Dumnezeu, nu eu, spune ca daca ai Duhul, stii, daca nu, nu stii, atunci degeaba mai imi spui ca interpretezi cu inima, ca nu poti. N-ai duhul, nu poti interpreta cu inima.
De ce evitati TOTI care dati in mine ca la fasole sa discutati la concret cu cele 1290 de zile? Ca NU PUTETI sa dati un raspuns biblic, cu versuri care sa conecteze cele 1290 de zile


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 04:41 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV.

QUOTE
Pt. sfinti e lege, pt. tine metafora pe care o poti interpreta fara Duhul Sfint dupa starea ta de moment si nr. raspunsurilor pe care le primesti la o cautare prin Biblie.


Afirmatii ca la gradinita.
Daca minti cind ne putem uita la posturile mele si verifica, atunci la ce bun sa ne asteptam?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 11 Sep 2006, 04:42 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Insistenta ta nu e decit o alta dovada ca vrei sa te ridici deasupra cu intelpciunea ta, intr-o naivitate copilareasca. Te las sa iti aduci singur aminte unde scrie ca sunt mai multe daruri ale duhului si care e mai important. Daca nu reusesti, promit sa te ajut!


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 04:51 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 06:34 PM)
Duhul, stii, daca nu, nu stii, atunci degeaba mai imi spui ca interpretezi cu inima, ca nu poti. N-ai duhul, nu poti interpreta cu inima.

De ce evitati TOTI care dati in mine ca la fasole sa discutati la concret cu cele 1290 de zile? Ca NU PUTETI sa dati un raspuns biblic, cu versuri care sa conecteze cele 1290 de zile

Sa ne fereasca Dumnezeu sa avem "duhul tau". Am vazut ce roade are "duhul" tau.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 05:11 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abureala

QUOTE
Sa ne fereasca Dumnezeu sa avem "duhul tau". Am vazut ce roade are "duhul" tau.


Pai daca nu stii de cele 1290 de zile, Dumnezeu zice ca te-a ferit de acel Duh. Nu-ti fa probleme...

IoanV

QUOTE
Insistenta ta nu e decit o alta dovada ca vrei sa te ridici deasupra cu intelpciunea ta


De ce nu ma faci sa tac, atunci? Arata-mi ce ti-am cerut din Scriptura si este OK.
Daca POTI.
Dar Scriptura zice ca daca nu ai doctrina lui Hristos, nu ai pe Dumnezeu in tine. Iar daca nu ai pe Dumnezeu in tine, nu stii cele 1290 de zile.
Da' voi aveti un stil mai ceva ca a lu' avva Iliescu cu KGB-ul: intrebi de una, el zice de alta. Acest stil se cheama "deznostia".

Pune-ma tu la punct si calculeaza cele 1290 de zile.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 11 Sep 2006, 05:15 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Daca minti cind ne putem uita la posturile mele si verifica, atunci la ce bun sa ne asteptam?
Dar chiar te rog sa te uiti, dar in posturile cu care ti-ai inceput pledoaria pe han, inainte sa iti dam noi citate despre necesitatea intelegerii in Duh Sfint. Dupa aceea ai inceput sa rafinezi si sa faci nivelurile de interpretare. Pina atunci nivelul ultim era "hermeneuticul" apoi ai spus ca nu are acoperire in biblie si ai introdus nivelul spiritual.

Iti insusesti din mers anumite lucruri discutind cu altii apoi crezi ca sunt ale tale dar nu le mai recunosti pe cele dinainte. Sublinierea "fara Duhul" am facut-o pt. ca pina la data mesajului nu ajunsesesi la nivelul spiritual, erai la hermeneuticul cu 7 luni cautare pe o tema...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 05:21 PM
Mesaj #28


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Faptul ca am trecut la faza cu 1290 de zile este urmare a intrebarii mele cu hermenuticul.

Tu de fapt pur si simplu te-ai trezit la faza asta....te-ai blocat pe acel citat din Daniel...
Ok... eu inteleg prea bine de ce, in schimb tu stii cat de bine cunostea Daniel istoria poporului sau?
Ca sa te scot totusi din blocajul in care singur ai intrat, iti spun ca numerele simbolice nu se supun calculelor omenesti...
Iar acel citat este strans legat de cele de la Marcu 13,13, de cele de la Matei 10,22, de cele de la 2 Tes. 2,8 si altele, dar sa inteleg ca tu poti intelege mai multe decat a inteles chiar Daniel ??? Iar legatura este de ansamblu, si vedenia lui Daniel este in acelasi context duhovnicesc cu vedenia Sfantului Ioan...
Asa cum ti-am spus pe acel topic, atunci cand imi vei pune intrebari, nu din ispitire diavoleasca, caci eu nu trebuie sa demonstrez nimanui nimic, ci doar din inima curata, atunci iti voi spune cu placere mai multe despre aceasta pe topicul de Ortodoxie...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 11 Sep 2006, 05:22 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 05:30 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
se spune ca atunci cind avva Iliescu era printre noi el era un om sarac si cinstit.."


QUOTE
Dar chiar te rog sa te uiti, dar in posturile cu care ti-ai inceput pledoaria pe han, inainte sa iti dam noi citate despre necesitatea intelegerii in Duh Sfint.


Acelasi stil. Se spune, se zice..

Intotdeauna am afirmat ca hermenuticul gramatical-literal-istoric este o inventie omeneasca. D-aia v-am cerut versuri. N-am primit, ci mi-ati zis ca voi interpretati din inima. Fara a-mi prezenta metodologia exacta din Biblie.
Ca si cum la intrebarea ce este mintuirea ti-as da versul Ioan 4:22 ".... căci Mīntuirea vine dela Iudei."
Pai Biblia are numai asta de zis referitor la salvare?
Numai cineva care n-are nicio idee poate veni cu un raspuns incomplet ca acesta.
Pai daca e asa, atunci cum explici interpretarea literal-istorica? Cu versuri, bineinteles.
Si-mi tot zici ca mi-ai dat raspunsul cu hermenuticul. NICIODATA. Ti-am si zis ca este un raspuns INCOMPLET, la fel cu ex. de mai sus.
Ca sa nu te mai chinui, NU POTI sa adeveresti interpretarea literal-istorica pe care toate bisericile o folosesc cu versuri din Biblie. NU EXISTA.

Daca n-ai interpretarea buna, atunci CUM vrei sa stii cele 1290 de zile? Si daca nu stii, cum ai Duhul? Ca Dumnezeu zice ca daca-l ai, stii.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 11 Sep 2006, 05:33 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Dar Scriptura zice ca daca nu ai doctrina lui Hristos, nu ai pe Dumnezeu in tine. Iar daca nu ai pe Dumnezeu in tine, nu stii cele 1290 de zile.
rofl.gif Daca te lasam incet spui tot mai zexelica. Deci pina acolo am ajuns: un crestin se dovedeste prin concordanta raspunsului la citatul din Daniel cu asteptarile lui zexelica. Daca nu, adio, puteti avea oricita dragoste, nestiinta va omoara! Oare unde este confirmarea biblica a acestei definitii?

Opreste-te sa te racoresti ca te-ai incins si deja ies tot felul de enormitati.

Ti-am raspuns de 2 ori. Doar n-o sa te cred pe tine, orice interpretare ai da, mai mult decit pe Hristos.

Acest topic a fost editat de IoanV: 11 Sep 2006, 05:34 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 06:02 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

QUOTE
in schimb tu stii cat de bine cunostea Daniel istoria poporului sau?


N-am intrebari care pot sa schimbe cursul discutiei, ca asta asteptati toti.

Stii sau nu stii de cind au inceput cele 1290 de zile?
Foarte simplu.
Nu m-am blocat, da' este o maniera bliblica sa-ti arat ca ai doctrina falsa.
Stii sau nu?

QUOTE
Ca sa te scot totusi din blocajul in care singur ai intrat, iti spun ca numerele simbolice nu se supun calculelor omenesti...


Ce vers stabileste aceasta? Unde scrie in Scriptura de calculele omenesti?

QUOTE
caci eu nu trebuie sa demonstrez nimanui nimic


Corect. Atunci confirmi clar banuiala mea ca te eschivezi numai pentru a fugi de faptul ca nu stii. Daca stiai, imi spuneai din prima: uita, ba, zexelica, versul ala si cu ala...
Cum poti sa-mi dai citate imediat din baba vasile, daca ai sti mi-ai da si acum.

IoanV
Arata-mi dragostea ta si lamureste-mi Scriptura ceruta. Sa nu mai zic de Da. 12:12 ca exagerez...

QUOTE
Ti-am raspuns de 2 ori. Doar n-o sa te cred pe tine, orice interpretare ai da, mai mult decit pe Hristos.


Mi-ai raspuns ce? De baba vasile?
Ca de cele 1290 de zile, NIMIC.

M-as bucura sincer ca autoritatea ta sa fie NUMAI Biblia.
Da' o cam ai cu vietile fotbalistilor facuti de fotbalisti...


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 06:08 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 08:02 PM)

M-as bucura sincer ca autoritatea ta sa fie NUMAI Biblia.
Da' o cam ai cu vietile fotbalistilor facuti de fotbalisti...

Sa nu cumva sa iti inchipui ca autoritatea ta este NUMAI BIBLIA. Faci cea mai mare greseala. Daca autoritatea ta ar fi Biblia, atunci ai cunoste ca sfintii vin de la Dumnezeu. Tu nu ai nici o autoritate. Doar propriile inchipuiri care te duc la pierzanie.

Acest topic a fost editat de abureala: 11 Sep 2006, 06:09 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 06:18 PM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abureala

QUOTE
Daca autoritatea ta ar fi Biblia, atunci ai cunoste ca sfintii vin de la Dumnezeu.


Sfintii vin NUMAI de la Dumnezeu.
Da' nu poti spune de cei despre care au zis altii ca au fost sfinti. Nu este biblic.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 06:32 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 08:18 PM)
Abureala

QUOTE
Daca autoritatea ta ar fi Biblia, atunci ai cunoste ca sfintii vin de la Dumnezeu.


Sfintii vin NUMAI de la Dumnezeu.
Da' nu poti spune de cei despre care au zis altii ca au fost sfinti. Nu este biblic.

Si ce faci cu ei, saracii, ca la Biblie nu se mai scrie?

p.s. Nu au zis altii despre ei, ci Dumnezeu a marturisit despre ei. Adu-ti aminte cand a murit Avva Sisoe, ce a spus Domnul?
"Aduceti-mi vasul pustiei". Este glasul Domnului, insa se pare ca tu nu il auzi, si nici nu crezi ca altii il pot auzi. E Dumnezeu Cel Inalt iti spun asta cu mana pe inima.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 07:14 PM
Mesaj #35


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
Clopotel
in schimb tu stii cat de bine cunostea Daniel istoria poporului sau?

N-am intrebari care pot sa schimbe cursul discutiei, ca asta asteptati toti.

Asa cum am banuit, nu poti intelege de ce te-am intrebat asta... Avea legatura cu cifra de care vad ca esti obsedat...
QUOTE
Stii sau nu stii de cind au inceput cele 1290 de zile?
Foarte simplu.
Nu m-am blocat, da' este o maniera bliblica sa-ti arat ca ai doctrina falsa.
Stii sau nu?
Cate jertfe de-a pururi au fost ??? Dar tu vrei sa numeri zilele... Le-au mai numarat si altii inaintea ta...Iar eu incerc sa urmez exemplul Mantuitorului care zice:
34 Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta, pānă ce nu vor fi toate acestea.
35 Cerul şi pămāntul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
36 Iar de ziua şi de ceasul acela nimeni nu ştie, nici īngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.

Iar daca Fiul nu stie, pot eu sa spun ca stiu ceva inaintea Lui?
QUOTE
Ce vers stabileste aceasta? Unde scrie in Scriptura de calculele omenesti?

Tu faci calcule omenesti... Unde scrie Sfanta Scriptura ca trebuie sa interpretezi acel numar? Mai ales ca in alte parti, desi e vorba despre despre aceeasi "uraciune", nu se puen accent pe numere, calcule... Orice numar, are logica lui in vedenie, dar in vedenie avem simboluri... Chiar numarul ca numar e simbol... Sta in firea ta sa poti spune 100% ca inseamna ceva... Nu ma refer numai la acest citat, ci si la altele...
QUOTE
QUOTE
caci eu nu trebuie sa demonstrez nimanui nimic

Corect. Atunci confirmi clar banuiala mea ca te eschivezi numai pentru a fugi de faptul ca nu stii.

Eu fug de faptul ca nu stiu? Pai m-as bucura tare mult sa stiu restul si sa raman cu aceasta nestiinta... Din pacate, lucrurile nu prea stau asa... Dar astept ca tu, mantuit deja fiind, deci aproape atoate cunoscator, sa ne explici toata aceste banalitati... Probabil o sa insiri o schema de numere adunate, cum mai fac si altii... Spera totusi ca ne-ar interesa...
QUOTE
Cum poti sa-mi dai citate imediat din baba vasile, daca ai sti mi-ai da si acum.

Eu ti-am dat citate numai din Sfanta Scriptura cand am dorit sa argumentez ceva... Nu stiu cine e baba aia de care vad ca ai facut alta obsesie... Dar raspunde macar la o singura intrebare din cate ti s-au pus, asta macar sa vezi si singur, cat de multe stie un om gata "mantuit"... hh.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 11 Sep 2006, 07:39 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Zexelica,
corecteaza-ti mesajul si nu imi pune in circa afirmatii pe care nu le-am facut!
QUOTE
NU POTI sa adeveresti interpretarea literal-istorica pe care toate bisericile o folosesc cu versuri din Biblie. NU EXISTA.
Adica daca Biblia spune ca Iisus a spus una sau alta, ca a facut minuni, ca a inviat, toate acestea sunt metafore, nu descrieri ale celor intimplate?
QUOTE
Si daca nu stii, cum ai Duhul? Ca Dumnezeu zice ca daca-l ai, stii.
Ai auzit tu cind a spus asta? Te-am intrebat despre darurile oferite de Duhul Sfint. Te faci ca ploua, cred ca nu stii. Daca ai sti nu ai fi scris ce ai scris.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 11:32 AM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Adica daca Biblia spune ca Iisus a spus una sau alta, ca a facut minuni, ca a inviat, toate acestea sunt metafore, nu descrieri ale celor intimplate?


Ma mai repet o data, pentru ca vad ca nu stii sa citesti: se intimpla fizic si are un inteles spiritual.... Circumcizia fizica este SEMN pentru cea spirituala.....

QUOTE
Ai auzit tu cind a spus asta?


Nu. Dar chiar asa tratezi tu Biblia? Cum poti sa-mi spui daca am auzit ce a spus Dumnezeu in Daniel 12:10 ?
In v. 10 si 11 zice:
"Mulţi vor fi curăţiţi, albiţi şi lămuriţi; cei răi vor face răul, şi niciunul din cei răi nu va īnţelege, dar cei inţelepţi vor īnţelege. Dela vremea cīnd va īnceta jertfa necurmată, şi de cīnd se va aşeza urīciunea pustiitorului, vor mai fi o mie două sute nouăzeci de zile."

Tot incerci pe linga doar, doar, vei putea evita sa dai raspunsul care va arata exact cine esti.
N-am facut aia, n-am zis aia.....Motive de gradinita. Recunoaste ca nu stii si gata. Fii cinstit.
Tu si toti cei care aveti doctrina falsa NU PUTETI sti.
2 Ioan 9"Oricine greşeşte, şi nu rămīne īn doctrina lui Hristos, n'are pe Dumnezeu.. Cine rămīne īn doctrina aceasta, are pe Tatăl şi pe Fiul.

Cuvintul lui Dumnezeunu se leaga. Nu fac aceasta ca o demonstratie ca eu sunt mai destept sau orice altceva. O fac spre slava si gloria lui Dumnezeu, incercind sa va atrag atentia ca aveti o doctrina falsa, iar rezultatul se vede: NU PUTETI patrunde intelesurile tainice ale Bibliei.
Ca DOVADA CLARA este ca NICIUNUL din cei care au aceasta doctrina NU POATE gasi raspunsul din Biblie pentru cele 1290 de zile.
Eschive, eschive.....






--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 11:50 AM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel.


Ma asteptam la eschive.

QUOTE
Asa cum am banuit, nu poti intelege de ce te-am intrebat asta... Avea legatura cu cifra de care vad ca esti obsedat...

Nu ma mai intreba.
Nu sunt obsedat.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 12 Sep 2006, 01:06 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
NU POTI sa adeveresti interpretarea literal-istorica pe care toate bisericile o folosesc cu versuri din Biblie.
Pai ce inseamna adeverire a interpretarii literal-istorice? Eu nu am spus ca nu exista un inteles profund a celor spuse de Iisus sau chiar a celor petrecute. Doar se spune ca a vorbit in pilde si uneori nu untelegeau nici apostolii. Dar e foarte bine precizat si se intelege clar cind e descriere si cind e pilda.
QUOTE
Tot incerci pe linga doar, doar, vei putea evita sa dai raspunsul care va arata exact cine esti.
N-am facut aia, n-am zis aia.....Motive de gradinita. Recunoaste ca nu stii si gata. Fii cinstit.
Nici nu ma intereseaza acum raspunsul, nici nu am cercetat subiectul, nici nu am cerut ajutor de la Duhul Sfint pt. acestea. Eu sunt mult mai mic, inca ma mai lupt cu pacatele mele si pina la darul prorociei mai am. Si nici nu am in intentie sa cer acest dar Duhului, mai intii ii voi cere altele pe care le cred mai importante.

Dar legat de interpretarea ta, ti-am spus, cu temei in scriptura, ca nu cred ca ai interpretat bine si ca numaratoarea inversa a inceput din 1994. Eu cred ca ai dat o interpretare hermeneutica, contextuala nu una spirituala.
Daca iti face placere poti continua cu tehnica placii zgiriate, care nu merge decit pe un anumit fragment, repetat la nesfirsit. Eu ti-am precizat opinia mea, nu stiu, nu am cercetat si nici nu o sa cercetez curind si atita vreme cit tine aceste lucruri (legate de 1290 zile).


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 01:49 PM
Mesaj #40


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Ma asteptam la eschive.

Pai atunci nu te mai eschiva si raspunde macar la o intrebare simpla, ca la restul am vazut ca nu poti...
Asta ti-am pus-o acum cateva mesaje in urma:
QUOTE
QUOTE
QUOTE
Raspunde sincer daca poti:
1. Daca acolo nu scria fraza ca e insuflata de Dumnezeu mai credeai in ea? 

Da.

Cu ce justificare? Argument??? Evident ca nu o sa raspunzi...

Am avut si atunci dreptate, ca nu o sa raspunzi...
QUOTE
Nu ma mai intreba.

Pai ce sa te mai intreb, daca singur arati ca nu sti???!!!
QUOTE
Nu sunt obsedat.

Desigur, desigur...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 01:57 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
ca nu cred ca ai interpretat bine si ca numaratoarea inversa a inceput din  ...........Eu cred ca ai dat o interpretare hermeneutica, contextuala nu una spirituala.......Eu ti-am precizat opinia mea


Gradinita inca o data.
Cind te pun fata in fata cu realitatea incepi ca sa te eschivezi si faci orice acuzatii ca sa nu recunosti pur si simplu, precum Clopotel, ca NU STII.
Asta adevereste cele scrise de Dumnezeu in versul 10 din Daniel 12 "şi niciunul din cei răi nu va īnţelege, dar cei inţelepţi vor īnţelege".
Acestea nu sunt vorbele mele sau interpretarea mea.
Dar cind tratezi Biblia la modul "eu cred ca", "se spunea de baba cutare.." adica (,) cu lucruri dinafara Bibliei, este normal sa nu fii sub binecuvintarea Duhului Sfint.
Nu este vreun concurs aici. Ci doar un forum prin care (cel putin eu) incercam sa punem in evidenta singura AUTORITATE ca fiind Cuvintul lui Dumnezeu. In momentul in care vii cu oameni, intimplari dinafara Scripturii ai schimbat autoritatea ca fiind Biblia+X, Y, Z...
In acel moment se vorbesc doua limbi straine si nu exista posibilitatea dialogului.
Si aceasta rebeliune se poate constata NUMAI prin Scriptura, pentru caun copil al lui Dumnezeu nu are autoritate DECIT Biblia singura si in intregimea ei.
Iar cine se afla in eroare este orbit (2Cor. 4:4"a căror minte necredincioasă a orbit -o dumnezeul veacului acestuia, ca să nu vadă strălucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu").
Din vietile babelor, imediat imi dai citate...
Dar cind e vorba de adevarata Scriptura, nimic...
Poti sa intorci si sa interpretezi Scriptura ca safaca sens cu doctrina ta... Oricine si chiar foarte multi o fac..
Dar NICIUNUL nu POATE intelege. Asa zice Dumnezeu. Nu eu...



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 12 Sep 2006, 02:37 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



raspuns de gradinita:

Tilcuirea viselor pe care o facea Daniel se facea prin intelegerea scripturii sau prin vedenie de la Dumnezeu? Daca ai primit invatatura direct de la El, atunci e buna, dar eu sunt sigur ca te bazezi pe intelegerea ta. Si insusi Daniel spune ca ceea ce el tilcuieste nu e dupa intelepciunea lui.

Degeaba iti spun ca nu m-a interesat subiectul si nu l-am studiat nici nu am facut rugaciuni lui Dumnezeu sa ma lamureasca. Nu mi s-a parut si nu mi se pare cel mai important lucru tilcuirea aceasta, cind Duhul da si alte daruri care mi se par mai de pret.

Acest topic a fost editat de IoanV: 12 Sep 2006, 02:37 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 03:05 PM
Mesaj #43


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel


QUOTE
Raspunde sincer daca poti:
1. Daca acolo nu scria fraza ca e insuflata de Dumnezeu mai credeai in ea? 


Este o ineptie si un non-sens intrebarea ta, de aceea nu i-am acordat atentie. Dar ca sa vada TOATA lumea ca eu iti raspund cu Scriptura si nu ma eschivez, Iti dau argumentul:

Ieremia 36:
2,,Ia un sul de carte, şi scrie īn ea toate cuvintele, pe cari ţi le-am spus cu privire la Israel şi cu privire la Iuda, şi cu privire la toate neamurile, din ziua cīnd ţi-am vorbit, pe vremea lui Iosia, pīnă īn ziua de azi!

3Poate că dacă va auzi casa lui Iuda tot răul pe care am de gīnd să i -l fac, se vor īntoarce fiecare dela calea lor cea rea, şi le voi ierta astfel nelegiuirea şi păcatul.``

4Ieremia a chemat pe Baruc, fiul lui Neriia; şi Baruc a scris īntr'o carte dupăcum spunea Ieremia, toate cuvintele pe cari le spusese lui Ieremia Domnul.

Nici nu se poate raspunde la asa ceva: daca nu scria, mai credeai? Eu cred TOT ce scrie in Biblie si NUMAI ce scrie in Biblie.
Nu cred pe baba sisoe&comp........

Incerci o NOUA ESCHIVA?
Ce motiv mai bagi?
Ca nu-mi dai raspunsul pentru ca......
Dar versul 12 din Daniel 12?
"Ferice de cine va aştepta, şi va ajunge pīnă la o mie trei sute treizeci şi cinci de zile!"

NUMAI cei intelepti inteleg.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 03:22 PM
Mesaj #44


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Degeaba iti spun ca nu m-a interesat subiectul


Hai sa fim seriosi!
Ce coincidenta, auzi. Exact unde Dumnezeu zice ca daca stii ai Duhul, daca nu nu-L ai, tu esti ocupat!
Si nici nu vrei sa-mi spui ce zice versul 11.
Da' din gura, cu baba sisoe, nu-i problema, nu?
Unde nu mai merge cu deghizarea in haine de oi, gata! Esti ocupat! Sau gasesti motive, ca si Clopotel....
Hai sa vedem la ce rezultat v-a adus doctrina voastra. Destul cu cuvintele declarative. La concret. Singurul mod in care poti vedea cu cine esti. Dumnezeu iti spune cine esti. Nu eu sau orice alt om.
N-ai de unde SA COPIEZI acest raspuns si nu mai esti tare-n citate, nu?
Mai cauta-n vietile babelor tale... Poate stie.... Da' nu stie...Ca NU POATE.

Dumnezeu spune clar in 1Corinteni 2:13
"Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sīnt o nebunie; şi nici nu le poate īnţelege, pentrucă trebuiesc judecate duhovniceşte"

Deci nu raspunzi nu pentru ca nu vrei, ci pentru ca NU POTI.

Retine alta porunca a lui Dumnezeu in 2 Corinteni 13:5
"Pe voi īnşivă īncercaţi-vă dacă sīnteţi īn credinţă. Pe voi īnşivă cercaţi-vă. Nu recunoaşteţi voi că Isus Hristos este īn voi? Afară numai dacă sīnteţi lepădaţi."




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 04:19 PM
Mesaj #45


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Nu o mai da la intors acum cand esti incoltit...
Spune concret pe ce baza afirmi ca tu crezi ca Biblia este insuflata de Dumnezeu, caci orice cuvant ce este scris in Biblie este scris de om???... Care fraza din Biblie nu ar putea fi scrisa dupa mintea omului???

QUOTE
Este o ineptie si un non-sens intrebarea ta, de aceea nu i-am acordat atentie.
rofl.gif Am vazut ca tu nu dai atentie cam la jumatate din Biblie, dar asta nu e bai...

QUOTE
Eu cred TOT ce scrie in Biblie si NUMAI ce scrie in Biblie.
Nu cred pe baba sisoe&comp

Pai eu asta iti tot cer sa argumentezi... Cu ce argument concret crezi o parte si negi alta???...
Poti sa spui sau nu poti? Daca nu poti las-o balta!

Acest topic a fost editat de Clopotel: 12 Sep 2006, 04:20 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 04:51 PM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

Deturnezi subiectul, incercind sa ma infierezi cu altceva inafara de Biblie.
[QUOTE]Eu cred TOT ce scrie in Biblie si NUMAI ce scrie in Biblie.
Nu cred pe baba sisoe&comp[QUOTE]



Pai eu asta iti tot cer sa argumentezi... Cu ce argument concret crezi o parte si negi alta???...
Poti sa spui sau nu poti? Daca nu poti las-o balta! [/QUOTE]

baba sisoe&comp NU ESTE BIBLIA.
Apocalipsa 22:18, 19

Ti-am mai dat citatul, da' degeaba.

Da' cu 1290 de zile, pauza?
Se uita lumea si-si da seama ca eviti examinarea.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 04:51 PM
Mesaj #47


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Si nici nu vrei sa-mi spui ce zice versul 11.

Vad ca ii iei pe toti la intrebari ca de ce nu-ti raspund tie, dar de ce nu te iei si pe tine ca nu ai raspuns la nici o intrebare macar...
QUOTE
Deci nu raspunzi nu pentru ca nu vrei, ci pentru ca NU POTI.

De ce nu vrea, sau nu poate sa raspunda Ioan, sau oricare, nu sta in puterea ta de intelegere... Tu de ce nu poti sa raspunzi la nimic??? Aceasta intrebare de ce nu ti-ai pus-o inainte de a-i judeca pe altii????

Eu cand ti-am dat citatul:
5 Cercetaţi-vă pe voi īnşivă dacă sunteţi īn credinţă; īncercaţi-vă pe voi īnşivă. Sau nu vă cunoaşteţi voi singuri bine că Hristos Iisus este īntru voi? Afară numai dacă nu sunteţi netrebnici. (2 Corinteni 13)
Si tu ai vazut ca nu poti sa raspunzi nici macar la intrebari simple, nu ti-ai lepadat dogma care te tine in ratacire si care te face sa te crezi mantuit? Nu te intrebi cum poti fi mantuit si sa nu poti raspunde la intrebarile simple puse de pacatosi ca noi?

Pana nici Sfintii Apostoli nu au fost in stare sa inteleaga anumite pilde, si evident ca nu se credeau mantuiti ca tine...
Daca tu susti aici ca ai inteles toata Biblia si tainele lui Dumnezeu descrise in ea, nu vad de ce mai ai nevoie de raspunsurile noastre...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 04:52 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

Deci eu ti-am raspuns cu un vers.

Acum raspunde-mi si tu cu unul care sa-mi arate cind incep cele 1290 de zile.
Hai, curaj....


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 05:00 PM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Salut Clopotel.

QUOTE
Daca tu susti aici ca ai inteles toata Biblia si tainele lui Dumnezeu descrise in ea, nu vad de ce mai ai nevoie de raspunsurile noastre...


Este inca o ineptie veninoasa sa spui ca am afirmat ca stiu toata Biblia sau ca (,) chiar as sti toata Biblia.

Dar, bineinteles, stii foarte bine sa eviti raspunsul la versul 11.

Pentru ca NU POTI STII RASPUNSUL. Nu ca nu vrei.





--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 05:10 PM
Mesaj #50


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Este inca o ineptie veninoasa sa spui ca am afirmat ca stiu toata Biblia sau ca (,) chiar as sti toata Biblia.

Adica vrei sa spui, ca desi esti mantuit, si ai pe Duhul Sfant, nu stii toata Biblia...????!!!
Pai si atunci de ce te legi de altii??? Eu, si altii, ti-am dat raspunsuri la toate intrebarile tale, iar tu pauza...Sau dogma ta nu are raspunsuri, doar intrebari??? Pai recunoaste daca e asa, ca incercam sa te lamurim...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 05:24 PM
Mesaj #51


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Deturnezi subiectul, incercind sa ma infierezi cu altceva inafara de Biblie.

Nu doresc nimic care sa fie contrazis de Biblie, nu mai incerca subterfugii...
QUOTE
Deci eu ti-am raspuns cu un vers.

Asta e parerea ta gresita ca ai raspuns...
Tu ai adus ca argument versurile de la Apocalipsa 22:18, 19, iar eu te-am intrebat daca tu crezi ca Biblia este insuflata de Dumnezeu doar ca are in cuprin saceste versuri, iar tu ai zis ca nu... Cu ce poti tu argumenta ca, chiar acele versuri sunt insuflate de Dumnezeu...
Adica dupa dogma ta, trebuie sa crezi orice scriere care are in continut aceste versuri sau asemanatoare ca mesaj??? Asta te-am intrebat mai demult, dar nu ai fost in stare sa raspunzi...
Deci:
QUOTE
Pai eu asta iti tot cer sa argumentezi... Cu ce argument concret crezi o parte si negi alta???...





--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 05:29 PM
Mesaj #52


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel.

QUOTE
Eu, si altii, ti-am dat raspunsuri la toate intrebarile tale, iar tu pauza...


Fii te rog bun si da-mi raspunsul pentru cele 1290 de zile.
Care este rspunsul tau?

sau e doar o declaratie ca mi-ai dat raspunsul.
Nu m-as mira sa-mi spui cum ca mi-ai dat raspunsul pe PM si n-a ajuns din cauza serverului.

QUOTE
ca incercam sa te lamurim...


Asta inseamna ca esti vreo gasca cu numele de Clopotel?

Catolicii, tot cu o doctrina asa buna daca nu mai buna decit a ta, puneau oamenii care contraziceau doctrina lor pe un rug.
Insulte, calomnii, minciuni sfruntate de Inchizitie: a zis, am auzit "noi", toate armele urmasilor de drept ai fariseilor.
Cind reformatorii veneau cu versuri care aratau ca au o doctrina falsa asa raspundeau ei.
Un fel de Clopotel fizic.
Ti-am pus o intrebare directa, iar Dumnezeu iti spune ca daca esti intelept vei intelege.
Vino si tu cu un raspuns biblic.
Da' NU POTI.
Si iti mai arat de ce:
1 Corinteni 2:
4 Şi īnvăţătura şi propovăduirea mea nu stăteau īn vorbirile īnduplecătoare ale īnţelepciunii, ci īntr'o dovadă dată de Duhul şi de putere,

5 pentruca credinţa voastră să fie īntemeiată nu pe īnţelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu.

6 Totuş ceeace propovăduim noi printre cei desăvīrşiţi, este o īnţelepciune; dar nu a veacului acestuia, nici a fruntaşilor veacului acestuia, cari vor fi nimiciţi.

7 Noi propovăduim īnţelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică şi ţinută ascunsă, pe care o rīnduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai īnainte de veci,

8 şi pe care n'a cunoscut -o niciunul din domnitorii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut -o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei."







--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 05:32 PM
Mesaj #53


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Ok.. crezi ce vrei...
Sa revenim la subiectul despre minuni...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 12 Sep 2006, 05:36 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 12 Sep 2006, 06:52 PM)
Acum raspunde-mi si tu cu unul care sa-mi arate cind incep cele 1290 de zile.
Hai, curaj....

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Zexelica, spune, a inceput Apocalipsa ?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 05:46 PM
Mesaj #55


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

QUOTE
Cu ce poti tu argumenta ca, chiar acele versuri sunt insuflate de Dumnezeu

Inafara de Biblie, n-am argumente. Eu ma bazez NUMAI pe Biblie.

QUOTE
Adica dupa dogma ta, trebuie sa crezi orice scriere care are in continut aceste versuri sau asemanatoare ca mesaj??? Asta te-am intrebat mai demult, dar nu ai fost in stare sa raspunzi...


NUMAI BIBLIA. Intelegi romaneste sau nu?
Daca iti raspund de citeva ori si ma mai intrebi odata ce sa mai zic? Ca esti intreg?


QUOTE
Pai eu asta iti tot cer sa argumentezi... Cu ce argument concret crezi o parte si negi alta???...


Apoc. 22: 18, 19.
Dupa ce a fost completata Biblia Dumnezeu nu mai exista cei cu viziuni, miracole, vindecari, etc. Pentru ca (si iar ma repet pentru o b...) asa a scris Dumnezeu Biblia: semne miracole, vindecari, etc....
Daca a terminat de scris Biblia a terminat si cu acestea.
Da' asta v-ar taia pe voi si catolici si pe carismatici de la evanghelia voastra.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 05:53 PM
Mesaj #56


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Tu nu intelegi romaneste???
QUOTE

QUOTE
Adica dupa dogma ta, trebuie sa crezi orice scriere care are in continut aceste versuri sau asemanatoare ca mesaj??? Asta te-am intrebat mai demult, dar nu ai fost in stare sa raspunzi...

NUMAI BIBLIA.

Adica daca un ateu scrie un roman SF, si baga acele versuri, si scrie la titlu Biblie, tu o iei de buna sa inteleg...
Ma rog, daca asa te invata dogma ta...
QUOTE
QUOTE
Pai eu asta iti tot cer sa argumentezi... Cu ce argument concret crezi o parte si negi alta???...

Apoc. 22: 18, 19.
Dupa ce a fost completata Biblia Dumnezeu nu mai exista cei cu viziuni, miracole, vindecari, etc. Pentru ca (si iar ma repet pentru o b...) asa a scris Dumnezeu Biblia: semne miracole, vindecari, etc....

Cuvintele de la Apocalipsa au fost scrie de un om... Pe ce baza afirmi tu ca au fost insuflate de Dumnezeu??? Pentru ca asa ti-a scris acel om? Ce e asa de greu sa raspunzi? Stii sau nu? Ca sa nu ne mai pierdem vremea...
QUOTE
Da' asta v-ar taia pe voi si catolici si pe carismatici de la evanghelia voastra.

Biblia, in care crezi tu, de la care Biserica ai luat-o? Sau ai gasit-o printre alte carti si ti-au placut copertile mai mult?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 06:19 PM
Mesaj #57


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

QUOTE
Adica daca un ateu scrie un roman SF, si baga acele versuri, si scrie la titlu Biblie, tu o iei de buna sa inteleg...
Ma rog, daca asa te invata dogma ta...


Rea credinta din partea ta sa-mi tot intorci cuvintele.
N-are rost sa mai comentez.
Iti repet inca o data si ultima data: CRED NUMAI IN BIBLIE.

QUOTE
Pe ce baza afirmi tu ca au fost insuflate de Dumnezeu???


Esti extrem de invederat pentru cineva care vrea sa schimbe centrul atentiei si sa se eschiveze prin manevre la care este extrem de bine pregatit.
Iti mai repet
2 Petre 1:21 "Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mīnaţi de Duhul Sfīnt."
2Timotei 3:16"Toată Scriptura este īnsuflată de Dumnezeu şi de folos ca să īnveţe, să mustre, să īndrepte, să dea īnţelepciune īn neprihănire"

Astea sunt AUTORITATEA mea. Numai Biblia.
La o intrebare ca a ta gen" daca n-ar fi fost versurile astea in Biblie?.." nu sunt calificat sa-ti raspund. Este o speculatie.
Dar, baba sisoaia sigur a mai zis ceva, nu?

QUOTE
Biblia, in care crezi tu, de la care Biserica ai luat-o? Sau ai gasit-o printre alte carti si ti-au placut copertile mai mult?


Ma lasi cu ineptiile tale?
Adica Biblia nu este demna de incredere, nu? Mai bine sa citez din idolii tai: baba sisoaia&comp? Niciodata.
Biblia este 100% Cuvintul lui Dumnezeu.

Al tau sisoie, siminica&comp sunt niste inchipuiri demonice: oameni care au trait(probabil) si la care oamenii care se roaga pe la icoane si pe la miini si degete de oameni morti si incearca sa le bage pe git la lume ca sfinte, ii considera sfinti.
Degetu' lu' "siminica facatoru' da minuni" care daca-l rogi mult si bine, mai aprinzi o luminare, mai faci doua-trei cruci (cu mina dreapta, MARE GRIJA nu cumva sa-ti faci cruce cu mina stinga si NUMAI de la stinga la dreapta), iti mijloceste la Dumnezeu sa te faci sanatos.

Pai de asta nu stii tu Daniel 12:11. NU POTI STII.






--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 12 Sep 2006, 06:26 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 12 Sep 2006, 08:19 PM)
iti mijloceste la Dumnezeu sa te faci sanatos.

Daca esti un om a Lui Dumnezeu de ce minti ?
link 1
link 2



--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 06:32 PM
Mesaj #59


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
Pe ce baza afirmi tu ca au fost insuflate de Dumnezeu???

Esti extrem de invederat pentru cineva care vrea sa schimbe centrul atentiei si sa se eschiveze prin manevre la care este extrem de bine pregatit.
Iti mai repet
2 Petre 1:21 "Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mīnaţi de Duhul Sfīnt."
2Timotei 3:16"Toată Scriptura este īnsuflată de Dumnezeu şi de folos ca să īnveţe, să mustre, să īndrepte, să dea īnţelepciune īn neprihănire"
Astea sunt AUTORITATEA mea. Numai Biblia.
La o intrebare ca a ta gen" daca n-ar fi fost versurile astea in Biblie?.." nu sunt calificat sa-ti raspund. Este o speculatie.

Chiar nu-mi vine sa cred ca nu esti in stare sa raspunzi la intrebari banale, si faci caz de interpretari de vedenii... hh.gif
Dar macar recunoaste ca nu stii... Nu asta doresti tu de la altii sa-ti spuna??? Tie de ce-ti e rusine sa recunosti cand habar nu ai? Sau nu da bine la unul deja mantuit sa recunoasca ca habar n-are???

Deci dupa dogma ta, Biblia este insuflata de Dumnezeu doar pentru ca oamenii care au scris-o ti-au spus asta, fie si in versuri... Adica tu ii crezi pe acei oameni pe cuvant... Pai la inceput, cand ai intrat aici in forta, ziceai ca tu nu crezi nici un om... Acum.. o dai la intors...
Stai linistit... eretici ca tine, care viseaza noaptea dogme si a doua zi cred ca L-au apucat pe Dumnezeu de picior, au fost cu miile poate...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 12 Sep 2006, 07:51 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



zexelica,
Am spus ca daca nu iti aduci aminte unde se spune despre darurile duhului iti arat:

I Corinteni 12:

1. Iar cat priveste darurile duhovnicesti nu vreau, fratilor, sa fiti in necunostinta.
2. Stiti ca, pe cand erati pagani, va duceati la idolii cei muti, ca si cum erati manati.
3. De aceea, va fac cunoscut ca precum nimeni, graind in Duhul lui Dumnezeu, nu zice: Anatema fie Iisus! - tot asa nimeni nu poate sa zica: Domn este Iisus, - decat in Duhul Sfant.
4. Darurile sunt felurite, dar acelasi Duh.
5. Si felurite slujiri sunt, dar acelasi Domn.
6. Si lucrarile sunt felurite, dar este acelasi Dumnezeu, care lucreaza toate in toti.
7. Si fiecaruia se da aratarea Duhului spre folos.
8. Ca unuia i se da prin Duhul Sfant cuvant de intelepciune, iar altuia, dupa acelasi Duh, cuvantul cunostintei.
9. Si unuia i se da intru acelasi Duh credinta, iar altuia, darurile vindecarilor, intru acelasi Duh;
10. Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi si altuia talmacirea limbilor.
11. Si toate acestea le lucreaza unul si acelasi Duh, impartind fiecaruia deosebi, dupa cum voieste.
12. Caci precum trupul unul este, si are madulare multe, iar toate madularele trupului, multe fiind, sunt un trup, asa si Hristos.
13. Pentru ca intr-un Duh ne-am botezat noi toti, ca sa fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, si toti la un Duh ne-am adapat.
14. Caci si trupul nu este un madular, ci multe.
15. Daca piciorul ar zice: Fiindca nu sunt mana nu sunt din trup, pentru aceasta nu este el din trup?
16. Si urechea daca ar zice: Fiindca nu sunt ochi, nu fac parte din trup, - pentru aceasta nu este ea din trup?
17. Daca tot trupul ar fi ochi, unde ar fi auzul? Si daca ar fi tot auz, unde ar fi mirosul?
18. Dar acum Dumnezeu a pus madularele, pe fiecare din ele, in trup, cum a voit.
19. Daca toate ar fi un singur madular, unde ar fi trupul?
20. Dar acum sunt multe madulare, insa un singur trup.
21. Si nu poate ochiul sa zica mainii: N-am trebuinta de tine; sau, iarasi capul sa zica picioarelor: N-am trebuinta de voi.
22. Ci cu mult mai mult madularele trupului, care par a fi mai slabe, sunt mai trebuincioase.
23. Si pe cele ale trupului care ni se par ca sunt mai de necinste, pe acelea cu mai multa evlavie le imbracam; si cele necuviincioase ale noastre au mai multa cuviinta.
24. Iar cele cuviincioase ale noastre n-au nevoie de acoperamant. Dar Dumnezeu a intocmit astfel trupul, dand mai multa cinste celui caruia ii lipseste,
25. Ca sa nu fie dezbinare in trup, ci madularele sa se ingrijeasca deopotriva unele de altele.
26. Si daca un madular sufera, toate madularele sufera impreuna; si daca un madular este cinstit, toate madularele se bucura impreuna.
27. Iar voi sunteti trupul lui Hristos si madulare (fiecare) in parte.
28. Si pe unii i-a pus Dumnezeu, in Biserica: intai apostoli, al doilea prooroci, al treilea invatatori; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecarilor, ajutorarile, carmuirile, felurile limbilor.
29. Oare toti sunt apostoli? Oare toti sunt prooroci? Oare toti invatatori? Oare toti au putere sa savarseasca minuni?
30. Oare toti au darurile vindecarilor? Oare toti vorbesc in limbi? Oare toti pot sa talmaceasca?
31. Ravniti insa la darurile cele mai bune. Si va arat inca o cale care le intrece pe toate:


CAPITOLUL 13
Dragostea si bunurile ei.

Si in dragoste poate omul sa se cerceteze daca este sau nu. Iar Iisus ne spune clar care este porunca lui cea noua.
QUOTE
Retine alta porunca a lui Dumnezeu in 2 Corinteni 13:5
"Pe voi īnşivă īncercaţi-vă dacă sīnteţi īn credinţă. Pe voi īnşivă cercaţi-vă. Nu recunoaşteţi voi că Isus Hristos este īn voi? Afară numai dacă sīnteţi lepădaţi."

Oare de ce sa ne mai incercam daca odata ce il recunoastem pe Iisus ca Mintuitor suntem mintuiti (conform opiniei tale)? Nu cumva faptele noastre rele ne pot indeparta de Harul sau? Iar daca il pierdem cum il dobindim iarasi? Sau nu il mai putem dobindi?
Ai grija: Apoc. 22.12. Iata, vin curand si plata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia, dupa cum este fapta lui.

Stii daca Iisus e in tine daca ai dragoste fata de semeni. Daca nu ai .... vezi capitolul 13.

Acest topic a fost editat de IoanV: 12 Sep 2006, 09:23 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Sep 2006, 12:51 PM
Mesaj #61


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

Ce vers ai tu care zice ca daca nu stiu
QUOTE
Pe ce baza afirmi tu ca au fost insuflate de Dumnezeu???
nu am Duhul Sfint?

Eu ti-am dat un vers care spune ca daca ai Duhul, stii. Nu ai Duhul, nu stii.
Da-mi versul care zice ca daca "nu stii care este baza inafara de Biblie ca Scriptura e insuflata de Dumnezeu nu ai Duh Sfint".
Eu te mai intreb (retoric): cind auinceput cele 1290 de zile?
Dar cele 1335 de zile?
N-ai nicio idee.
Daca aveai, prima data trebuia sa studiezi in limba originala si sa descoperi forma gramaticala corecta a versului.
Da' tu nu faci altceva decit sa copiezi de pe site-uri care au doctrina asta cu venerarea mortilor si a degetelor de morti copti si a diverselor babe preaviguroase.
Tu nu studiezi. Nu se vede ca stii.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Sep 2006, 01:12 PM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Oare de ce sa ne mai incercam daca odata ce il recunoastem pe Iisus ca Mintuitor suntem mintuiti (conform opiniei tale)? Nu cumva faptele noastre rele ne pot indeparta de Harul sau? Iar daca il pierdem cum il dobindim iarasi? Sau nu il mai putem dobindi?


Salvarea nu se pierde. Ai viata eterna. Dumnezeu este garantul mintuirii.
Daca ai fapte, este rezultatul salvarii.

De aceea am dat exemplul versurilor din Daniel 12:11, 12, pt. ca Satan vine ca un mesager al Evangheliei, sunt apostoli mincinosi si invataturi demonice, iar cei nesalvati pot fi foarte usor pacaliti de diavol cum ca sunt salvati.
De aceea sunt citeva versuri in Biblie unde Dumnezeu iti spune clar: ai Duhul, stii ; n-ai Duhul, nu stii.
Daca Isus Hristos este Mintuitorul tau, atunci tu ai Duhul Sfint si El te invata TOATE.
Dar Satan, care orbeste mintile necredinciosilor, nu are acces la intelepciunea de taina a lui Dumnezeu. Si atunci nici oamenii lui NU POT SA INTELEAGA. Numai cine are Duhul poate.
Mindria (care vine de la Satan) nu te lasa sa recunosti conditia spirituala corecta si atunci oamenii lui se eschiveaza, insulta, fac tot ce este in putinta lor casa lucreze impotriva adevarului. Cum faceau fariseii cu Hristos. Fariseii simbolizeaza preotii de astazi, care au doctrina lor (se inchina si venereaza morti, degete de morti si imagini ale celor din cer) si nu accepta adevarul cum ca au gresit.
Nu.
Singurii care au dreptate sunt ei.




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Sep 2006, 01:37 PM
Mesaj #63


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Ce vers ai tu care zice ca daca nu stiu 
QUOTE
Pe ce baza afirmi tu ca au fost insuflate de Dumnezeu??? 

nu am Duhul Sfint?

rofl.gif Iarasi dai pe langa... doar doar... Aici nu merge pe nimerite Zexelica...
Tu te bateai cu pumnii in piept ca nu crezi nici un om... Pe ce baza atunci te contrazici singur si crezi pe cuvant pe oamenii care au scris Biblia... Doar pentru ca ei ti-au spus tie ca au fost inspirati de Duhul Sfant??? Pai oricine poate sa scrie asta... Tu ii crezi pe toti??? Sau, pe ce baza ii crezi doar pe unii???

Vad ca te chinui de doua zile sa dai un raspuns banal si nu poti... Chiar asa de in aer, fara pic de baza, e dogma asta a ta???
O dogma fara baza este buna de arungat la gunoi... O dogma fara nici o explicatie este clar lucrarea satanei... Scapa repede de ea ca va fi vai si amar de tine...

Degeaba incerci tu sa zici ca te pricepi la integrale daca dovedesti ca nu esti in stare sa faci nici adunari simple... hh.gif

Prin urmarea intrebarea ramane pentru tine:
Pe ce baza crezi pe cuvant pe oamenii care au scris Biblia???... Doar pentru ca ei ti-au spus tie, chiar in Biblie, ca au fost inspirati de Duhul Sfant???
Tot te faci ca nu pricepi intrebarea???? Esti in stare sa raspunzi clar si la obiect sau nu???...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Sep 2006, 01:40 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 13 Sep 2006, 03:12 PM)
Mindria (care vine de la Satan) nu te lasa sa recunosti conditia spirituala corecta si atunci oamenii lui se eschiveaza, insulta, fac tot ce este in putinta lor casa lucreze impotriva adevarului.

Aici ai spus adevarul, dar la tine nu te-ai gandit in mod sigur, fiindca de fapt la tine se refera aceste cuvinte. Nu e nimic, fiindca ai implinit cuvintele "Scoate intai barna din ochiul tau, inainte sa vezi paiul din ochiul aproapelui". Exista ceva la tine, ceva ce ma face sa ma cutremur , si acest lucru este suprema nerusinare de a balacari numele sfintilor . Nu ai facut nici a 1000 parte din lucrarea lor, insa judecata ai emis-o. O asemenea nerusinare nu are decat origine satanica.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 Sep 2006, 03:20 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Salvarea nu se pierde. Ai viata eterna. Dumnezeu este garantul mintuirii.
Daca ai fapte, este rezultatul salvarii.
Daca ar fi asa nu s-ar fi spus "ca sa dau fiecaruia, dupa cum este fapta lui" ci "ca fapta fiecaruia e data de salvarea lui". Nu s-ar fi pus mai intii faptele si apoi plata dupa cum sunt ele. Nu ca mintuirea este cistigata direct prin fapta ci ca prin faptele noastre ne facem demni sau nedemni de a fi vase alese in care poate sta Duhul. Daca nu facem noi curat in noi, nu incape Duhul de plinatatea "desteptaciunii noastre" si alte pacate de care nu ne lepadam.

Aruncind o privire in Daniel am constatat si ce tare te amagesti. Cite zile se spune ca au fost date sub stapinirea diavolului? Dupa teoria ta acestea trebuiau sa fi trecut de mult iar acum sunt miile de ani care urmeaza dupa legarea diavolului. Ori nu cred ca el nu mai lucreaza in lume.
QUOTE
De aceea sunt citeva versuri in Biblie unde Dumnezeu iti spune clar: ai Duhul, stii ; n-ai Duhul, nu stii.
Fals. Afirmatiile la care faci referinta apar doar in Daniel, in Evanghelii doar ca ar fi mentionate de Iisus, si in apocalipsa. Dupa teoria ta toti cei din Noul Testament ar fi trebuit sa stie desi nimeni nu mai aduce aminte de ele. Dimpotriva, insusi Iisus spune ca nu stie ziua aceea, decit numai Tatal. A mintit Iisus cind a spus acestea?

Te amagesti cu tot felul de interpretari departe de Duhul Scripturii din moment ce si cuvintele spuse clar de n ori in Biblie nu le pricepi decit aiurea. Ca sa te dumiresti cum e cu Duhul Sfint asupra sfintilor arunca o privire aici daca ai citi de undeva tot textul ar fi si mai bine. Despre prezenta Duhului Sfint.

Acest topic a fost editat de IoanV: 13 Sep 2006, 03:39 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Sep 2006, 04:37 PM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Aruncind o privire in Daniel am constatat si ce tare te amagesti. Cite zile se spune ca au fost date sub stapinirea diavolului?


Pai, daca eu ma amagesc, lumineaza-ne tu, IoanV...
Tocmai asta-ti cer.
Da' nu raspunzi. Numai declari CE CREZI TU.

Unde scrie in Daniel ca au fost date sub stapinirea diavolului?

QUOTE
Fals. Afirmatiile la care faci referinta apar doar in Daniel, in Evanghelii doar ca ar fi mentionate de Iisus, si in apocalipsa.


Mai scriu odata versurile, ca deja incepi sa pierzi sirul Daniel 12:10, 11, 12
" 10 Mulţi vor fi curăţiţi, albiţi şi lămuriţi; cei răi vor face răul, şi niciunul din cei răi nu va īnţelege, dar cei īnţelepţi vor īnţelege.

11 Dela vremea cīnd va īnceta jertfa necurmată, şi de cīnd se va aşeza urīciunea pustiitorului, vor mai fi o mie două sute nouăzeci de zile.

12 Ferice de cine va aştepta, şi va ajunge pīnă la o mie trei sute treizeci şi cinci de zile!"

Fals, ce? Versul de mai sus (10)?
Daca afirmatia ca daca ai Duhul, stii, daca nu, nu este doar in Daniel si Evanghelii si Apoc., inseamna ca sunt minciuna?
Bineinteles ca nu!!
Doar incerci sa te eschivezi.
"Sa nu omori" in cite versuri este? Trebuie sa apara de 50 de ori ca sa fie adevarat?
Aici este dovada aprecierii Bibliei de catre congregatii....
La intors cuvintul ca sa demonstreze doctrina fiecaruia sunteti buni da' la un raspuns direct si care dovedeste ca ai intelepciune dumnezeiasca pauza... Eschive si iar eschive...

QUOTE
  Ca sa te dumiresti cum e cu Duhul Sfint asupra sfintilor arunca o privire aici daca ai citi de undeva tot textul ar fi si mai bine. Despre prezenta Duhului Sfint.


Asta-i cauza necredintei: ai ALTA AUTORITATE DECIT BIBLIA.
Ce-mi dai mie citate de genul asta cu baba sisoe jr.II. Eu din Biblie ma ghidez. Citeste Psalmul 118.
Asta este un idol murdar la care se roaga cei orbiti de diavol.

De aceea NU POTI PRICEPE Daniel 12:11, 12....



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Sep 2006, 04:50 PM
Mesaj #67


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel


QUOTE
Tu te bateai cu pumnii in piept ca nu crezi nici un om... 

Ii cred DOAR pe cei care au scris Biblia si pe cei despre care BIBLIA imi spune ca au fost sfinti.
Nu ma voi repeta.
Biblia este 100% Cuvintul lui Dumnezeu. Dupa ce s-a completat Biblia nu semai aduc viziuni de catre Dumnezeu.

Si eu cred TOATA Biblia ca ESTE CUVINTUL LUI DUMNEZEU, si ca dovada, cei care nu sunt de la Dumnezeu NU POT sa inteleaga pasaje ca Daniel 12:11, 12.
Daca ar fi scrisa cu intelepciunea omeneasca ai putea avea acces la taine. Dar Dumnezeu ii lasa pe dinafara pe necredinciosi de la intelesurile spirituale.(1 Cor. 2:7, 8, 14)
De-aia cred: ca vad ca NICIUN NECREDINCIOS NU POATE INTELEGE.

In niciun caz nu cred vreunul despre care imi spune cineva care se roaga la morti si degete de morti....


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Sep 2006, 05:08 PM
Mesaj #68


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Las-o balta ca macane...
QUOTE
Ii cred DOAR pe cei care au scris Biblia

Pai pana acum sustineai ca dogma ta te invata sa nu crezi nici un om...
Iata ca peste noapte ai mai carpit-o... Sunt totusi cativa oameni pe care ii crezi pe cuvant...
Ok... cu ce argumente ii crezi pe cuvant? Ai vreunul? Pai asa, fara argumnte, orice autor care sustine ca spune adevarul, trebuie crezut...
QUOTE
Biblia este 100% Cuvintul lui Dumnezeu.

Evident ca este... Dar dogma ta habar nu are de ce... Aici e problema care arata inconsistenta si banalitatea dogmei tale... Ca nu e in stare sa dea nici o explicatie la ce sustine... Iar la aceste lucruri de baza e chiar jenant sa nu stii raspunsul...
Tot asa te-a invatat ca esti mantuit... Pai daca nu poti sa dai explicatii banale cum esti mantuit?
Da-mi un argument pentru care tu crezi ca Sfantul Evanghelist Luca a scris Evanghelia insuflat de Dumnezeu???
Evident ca asa e... Dar dogma ta cum justifica asta...
Stii ca exista si o evanghelie a lui Iuda (ala cu tradarea)? Si Iuda a zis ca a fost inspirat de Dumnezeu... Il crezi si pe el?
Ai habar sau nu? Daca nu, trebuie sa recunosti ca habar nu ai de nimic din Biblie, de altfel e clar asta daca ai sustinut ca Biblia toata este o metafora...
Argumente de genul: Ce a scris Luca, este de la Dumnezeu, pentru ca asa a zis Luca..., poate da masura logicii si adevarului dogmei tale...
In rest, vad ca urmandu-ti propriile rataciri dogmatice, repeti ca un robot: "Biblia este 100% Cuvintul lui Dumnezeu", un fel de autosugestie ...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 13 Sep 2006, 05:15 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 Sep 2006, 05:39 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Daniel 12:
11 Şi din vremea cānd va īnceta jertfa cea de-a pururi şi va īncepe urāciunea pustiirii vor fi o mie două sute nouăzeci de zile.
12 Fericit va fi cel ce va aştepta şi va ajunge la o mie trei sute treizeci şi cinci de zile.

Apocalipsa 20

1 Şi am văzut un īnger, pogorāndu-se din cer, avānd cheia adāncului şi un lanţ mare īn māna lui.
2 Şi a prins pe balaur, şarpele cel vechi, care este diavolul şi satana, şi l-a legat pe mii de ani,
3 Şi l-a aruncat īn adānc şi l-a īnchis şi a pecetluit deasupra lui, ca să nu mai amăgească neamurile, pānă ce se vor sfārşi miile de ani. După aceea, trebuie să fie dezlegat cātăva vreme.
4 Şi am văzut tronuri şi celor ce şedeau pe ele li s-a dat să facă judecată. Şi am văzut sufletele celor tăiaţi pentru mărturia lui Iisus şi pentru cuvāntul lui Dumnezeu, care nu s-au īnchinat fiarei, nici chipului ei, şi nu au primit semnul ei pe fruntea şi pe māna lor. Şi ei au īnviat şi au īmpărăţit cu Hristos mii de ani.

Nu stiu daca are sens sa continui. Eu nu cred ca ma pot mintui ca nu stiu limba greaca veche sau cea care zici tu ca e originala a Bibliei ca sa aflu adevarul. Iar in versiunile romānesti nu am cum sa il gasesc, cred ca nici in cea din engleza franceza sau, hai, fie si rusa.
Acum am inteles care e conditia mintuirii pt. tine si nu are rost sa te mai straduiesti, eu sunt un pierdut. Ca multi alti crestini, inclusiv sfintii din Biblie, care traind inainte de constituirea Bibliei nu au avut acces la informatiile pretioase sau nu au avut cum sa ajunga la ele. Chiar crezi ca sta Sf. Petru la poarta raiului cu intrebari incuietoare? Oricum ai confirmat ca doar pe studiu iti intemeiezi presupunerea si nu printr-o talmacire a Duhului Sfint.

Vad ca raspunzi numai la ce iti place. A spus Iisus un nedevar cind a afirmat ca Fiul omului nu stie cind e ziua judecatii?

Sa fim seriosi. Noi nu ne intelegem si nu explici cum trebuie interpretate versuri simple si tu vrei sa dezlegi lucruri adinci.

Acest topic a fost editat de IoanV: 13 Sep 2006, 05:40 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Sep 2006, 06:07 PM
Mesaj #70


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

QUOTE
Ok... cu ce argumente ii crezi pe cuvant? Ai vreunul? Pai asa, fara argumnte, orice autor care sustine ca spune adevarul, trebuie crezut...


SINGURUL ARGUMENT AL MEU ESTE SCRIPTURA... Punct. Scrie in Scriptura, cred.
Alt motiv INAFARA DE SCRIPTURA nu am. Si iata versurile:

Ioan6:63" 63Duhul este acela care dă viaţă, carnea nu foloseşte la nimic; cuvintele, pe cari vi le-am spus Eu, sīnt duh şi viaţă.
2 Pet. 1:21 "Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mīnaţi de Duhul Sfīnt."
2 Timotei 3:16"Toată Scriptura este īnsuflată de Dumnezeu şi de folos ca să īnveţe, să mustre, să īndrepte, să dea īnţelepciune īn neprihănire,"
Ieremia 36
1Īn al patrulea an al lui Ioiachim, fiul lui Iosia, īmpăratul lui Iuda, următorul cuvīnt a fost rostit către Ieremia din partea Domnului:
2,,Ia un sul de carte, şi scrie īn ea toate cuvintele, pe cari ţi le-am spus cu privire la Israel şi cu privire la Iuda, şi cu privire la toate neamurile, din ziua cīnd ţi-am vorbit, pe vremea lui Iosia, pīnă īn ziua de azi!

3Poate că dacă va auzi casa lui Iuda tot răul pe care am de gīnd să i -l fac, se vor īntoarce fiecare dela calea lor cea rea, şi le voi ierta astfel nelegiuirea şi păcatul.``

4Ieremia a chemat pe Baruc, fiul lui Neriia; şi Baruc a scris īntr'o carte dupăcum spunea Ieremia, toate cuvintele pe cari le spusese lui Ieremia Domnul.

Eu cred Scriptura.

QUOTE
  Aici e problema care arata inconsistenta si banalitatea dogmei tale... Ca nu e in stare sa dea nici o explicatie la ce sustine... Iar la aceste lucruri de baza e chiar jenant sa nu stii raspunsul... 


Explicatiile sunt mai sus, le mai repet pt. ultima data, iar lumea poate sa vada ca nu stii ce vorbesti. De ce cred eu Biblia este scris mai sus. Sa ma rog la vreo mina de mort ca sa-ti mai dau vreo explicatie, in niciun caz. Eu nu am idoli pe care sa-i venerez.
Ha, ha...
Auziti fratilor ce gaselnita mi-a spus un preot: "Noi nu ne inchinam la sfinti: noi ii VENERAM"!!!!!!!!!!!!!
INCREDIBIL!!!!!!!!!!!!
"si avva Iliescu era un om sarac si cinstit" ..........si baba sisoaia pe linga el cu moastele """"sfinte"""

QUOTE
repeti ca un robot: "Biblia este 100% Cuvintul lui Dumnezeu", un fel de autosugestie ... 

Da. Corect. Biblia este 100% Cuvintul lui Dumnezeu iar ce au scris babele sisoaiei sunt uriciuni.

Ca DOVADA a inchinarii tale la spurcaciunile diavolesti, idoli ciopliti de om si degete moarte, fara viata, te mai intreb:
Cind au inceput cele 1290 de zile?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Sep 2006, 06:22 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (IoanV @ 13 Sep 2006, 07:39 PM)
Vad ca raspunzi numai la ce iti place. A spus Iisus un nedevar cind a afirmat ca Fiul omului nu stie cind e ziua judecatii?


Dupa socoteala lui ne spune si Ziua cand va veni Apocalipsa. Daca stai sa te gandesti si Diavolul voia sa fie tot Dumnezeu...


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Sep 2006, 06:23 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 13 Sep 2006, 08:07 PM)

Ca DOVADA a inchinarii tale la spurcaciunile diavolesti, idoli ciopliti de om si degete moarte, fara viata, te mai intreb:

Apropo ai auzit de iconoclasti, asa ca idee?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Sep 2006, 06:33 PM
Mesaj #73


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Cred ca e cazul sa ne mutam pe alt topic, caci aici suntem offtopic...
Deschide tu unul si numeste-l cum vrei, sau spune-mi si-l redeschid pe cel facut de Abureala, dar nu se poate sa faci afirmatii puerile de genul:
Singurul meu argument este Luca, pentru ca Luca afirma ca ce spune este adevarat si de la Dumnezeu si eu trebuie sa-l cred pe cuvant...
Foarte bine faci ca il crezi pe Luca... Eu te intrebam de ce-L crezi tu pe Luca pe cuvant cand iti spune ca e insuflat de Dumnezeu?...
Il crezi si pe Vasile pe cuvant daca iti spune ce-ti spune Luca???

Cand tu afirmi:
QUOTE
Eu nu cred nici un om.
, atunci inseamna ca nu-l crezi nici pe Luca si nici pe Vasile, caci si ei sunt oameni...Deci nu crezi nici in adevarul Bibliei, poate de aceea si sustii ca este toata o metafora...

Deschide topicul acela si spune ce sustine dogma ta, daca sustine ceva... Daca nu esti in stare sa raspunzi la intrebari banale, si intri prin balarii cu morti si degete, total fara legatura cu subiectul, e clar de unde vine dogma ta...
Acolo vom lamuri si alte lucruri care vad ca te obsedeaza..

Acest topic a fost editat de Clopotel: 13 Sep 2006, 09:03 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Sep 2006, 06:57 PM
Mesaj #74


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

Bine, omule. Imi cerscuze pt. tonul avut cu tine, dar nu suport alta autoritate decit Biblia. In momentul in care vii cu citate din altceva reactionez asa.
Hai sa revenim la o discutie normala care aduce slava lui Dumnezeu.

Banuiesti tu ceva ca are legatura cu miile de ani. Dar trebuie legate cu versuri. Iar miile de ani de aici sunt trei categorii diferite de mii de ani.
Iar Dumnezeu ne arata clar ca foloseste numere pentru a evidentia un adevar spiritual. Trebuie doar gasite versurile definitie care sa probeze numerele. De ex. 7X7X10 este folosit cind Isus ii zice lui Petrede cite ori trebuie sa ne iertam dusmanii.
Sunt acuma acei care iti numara 490 de greseli si dupa aceea zic "gata, nu trebuie sa te mai iert".
Dar daca folosim Biblia ca sa ne explice Biblia vedem din alte pasaje ca trebuie sa-i iertam pe vrajmasii nostrii precum Dumnezeu ne-a iertat noua, adica (,) TOATE greselile (Col. 2:13).
Deci 7X7X10=..........

Un exemplu.
Si atunci trebuie cautat 1290 in Biblie unde a mai fost folosit. Iar Biblia interpreteaza Biblia. Trebuie doar sa gasesti versurile.
Eu zic a incepi cu 1335, ca e mai usor.

QUOTE
  Oricum ai confirmat ca doar pe studiu iti intemeiezi presupunerea si nu printr-o talmacire a Duhului Sfint.

Corect.
Am respectat Biblia: 1 Cor. 2:13, Is. 28:9, 13 si Evrei 6:1, 2.
Nu am alta metoda decit studiul si NUMAI STUDIUL.

QUOTE
inclusiv sfintii din Biblie,

Incepem sa vorbim cum trebuie. Bravo.

QUOTE
Vad ca raspunzi numai la ce iti place. A spus Iisus un nedevar cind a afirmat ca Fiul omului nu stie cind e ziua judecatii?


Hai sa vedem despre ce este vorba.

Marcu 13:32" Cīt despre ziua aceea, sau ceasul acela, nu ştie nimeni, nici īngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl."

Daca studiezi cu o interliniara, vei observa ca in greceste "uios" "fiul" nu este cu litera mare. Nu scrie "fiul omului".

Hai sa studiem fiecare element:
"ziua aceea"
ingerii (anggulos) care inseamna de fapt "mesageri"-malak in ebraica=mesageri, la fel ;
fiul

Fiul: de cite feluri este fiul?
Scriptura foloseste fiul ca referinta la Hristos (Fiul omului) sau Satan (fiul pierzarii).

Daca versul se refera la Hristos => Hristos nu este omnistient. Dar Isaia 9:6 "Căci un Copil ni s'a născut, un Fiu ni s'a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Īl vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veciniciilor, Domn al păcii."
Cuvintul "Dumnezeu" din acest vers este "Elohim" acelasi folosit in Facerea 1:1"La īnceput, Dumnezeu a făcut cerurile şi pămīntul." Deci Hristos ESTE DUMNEZEU. (1 Ioan 5:7,8), este parte a Sfintei Treimi, deci ESTE OMNISCIENT.
Deci versul NU ARE CUM SASE REFERE LA FIUL OMULUI, prin eliminare.
Altfel ar contrazice celelalte versuri care spun ca Hristos ESTE DUMNEZEU.
Deci, singurul ramas este Satan, ca "FIUL PIERZARII" si despre care Biblia spune clar ca NU STIE intelesurile tainice:
1 Cor 2:7,8 " 7Noi propovăduim īnţelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică şi ţinută ascunsă, pe care o rīnduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai īnainte de veci,
8şi pe care n'a cunoscut -o niciunul din fruntaşii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut -o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei."

Poate incerci singur sa afli care sunt "mesagerii" la care se refera. Prin Apocalipsa vezi ca sunt unii care nu stiu de vremuri...

Succes.









--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 Sep 2006, 07:26 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu am alta metoda decit studiul si NUMAI STUDIUL.
Marcu:
32 Iar despre ziua aceea şi despre ceasul acela nimeni nu ştie, nici īngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl.
33 Luaţi aminte, privegheaţi şi vă rugaţi, că nu ştiţi cānd va fi acea vreme.
..
35 Vegheaţi, dar, că nu ştiţi cānd va veni stăpānul casei: sau seara, sau la miezul nopţii, sau la cāntatul cocoşilor, sau dimineaţa.

Iisus nu vorbeste despre satana ca despre Fiul, la mine scris cu litere mari. Dar iata ca si versurile urmatoare mai dau indicii ca nu stim ziua aceea, ca sa mu mai mergem in alta parte.
Tu zici ca o cunosti, dar eu nu pot trece peste aceste versuri si sa ma apuc de interpretat dupa studiul meu, cind mi se spune ca nu o stiu dinainte. Ce mi se ingaduie este sa inteleg semnele vremurilor, si Iisus este foarte clar in aceasta privinta. Nu se stie ziua dinainte dar cei care vor trai aproape de ea vor putea vedea semnele si daca sunt in adevar vor intelege. Eu asa inteleg luate global informatiile care ni se dau.

Tu incerci sa imi spui ca semnele se arata deja si ca trebuie sa fim mai atenti la ele? Ca deja au inceput acele zile din urma? Nu incerc sa te trag de limba (daca trebuie sa stiu, voi intelege cu ajutorul Domnului), doar sa clarificam cadrul general in care ne miscam.

Acest topic a fost editat de IoanV: 13 Sep 2006, 07:29 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Sep 2006, 10:50 PM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV


QUOTE
Tu zici ca o cunosti


Nu.
Am o banuiala.
Stiind ca legile ceremoniale sunt "umbre" ale unor adevaruri spirituale si ca "anul" poate reprezenta perioada de la creatie pina la ultima zi [argument:
Luca 4:18,19 " ,,Duhul Domnului este peste Mine, pentrucă M'a uns să vestesc săracilor Evanghelia; M'a trimes să tămăduiesc pe cei cu inima zdrobită, să propovăduiesc robilor de război slobozirea, şi orbilor căpătarea vederii; să dau drumul celor apăsaţi, şi să vestesc anul de īndurare al Domnului.``=limbajul salvarii,

iar salvarea este disponibila de la creatie -
Apoc 13:8 "Şi toţi locuitorii pămīntului i se vor īnchina, toţi aceia al căror nume n'a fost scris, dela īntemeierea lumii, īn cartea vieţii Mielului, care a fost jungheat."]

deci este evidenta biblica (,) ca anul poate reprezenta perioada de la creatie pina la sfirsit.

Stim din Deut 16:16 "De trei ori pe an, toţi bărbaţii să se īnfăţişeze īnaintea Domnului, Dumnezeului tău, īn locul pe care -l va alege El: la sărbătoarea azimilor, la sărbătoarea săptămīnilor, şi la sărbătoarea corturilor. Să nu se īnfăţişeze cu mīnile goale īnaintea Domnului."

Deci sunt trei sarbatori/an.
Sa urmarim o "coincidenta":
Azimele au fost implinite la data exacta (Hristos la cruce in exact aceeasi zi stabilita in legea ceremoniala)

Cincizecimea(sarb. sapt.) citim in Fapte 2:1 "Īn ziua Cincizecimii, erau toţi īmpreună īn acelaş loc." desi o traducere exacta ar fi "cind Pentecostul in intregime a venit...".

Putem vedea aceasta "coincidenta" in care "umbrele" legii ceremoniale s-au implinit la fix data stabilita in VT.

Sarbatoarea corturilor este numita "ultima sarbatoare a anului" in multe pasaje.
Nu spun ca stiu ultima zi cindeste, dar evidenta biblica ne obliga sa luam toate aspectele in considerare.

In Marcu 13, daca fiul n-ar fi "fiul pierzarii" am intra intr-o contradictie biblica a conceptului si adevarului cum (,) ca Hristos este Dumnezeu.

Mai mult, Dumnezeu ne informeaza in 1Tes. 5:1, 2, 4:
"1Cīt despre vremi şi soroace, n'aveţi trebuinţă să vi se scrie, fraţilor
2Pentrucă voi īnşivă ştiţi foarte bine că ziua Domnului va veni ca un hoţ noaptea.
3Cīnd vor zice: ,,Pace şi linişte!`` atunci o prăpădenie neaşteptată va veni peste ei, ca durerile naşterii peste femeia īnsărcinată; şi nu va fi chip de scăpare.
4Dar voi, fraţilor, nu sīnteţi īn īntunerec, pentruca ziua aceea să vă prindă ca un hoţ.
5Voi toţi sīnteţi fii ai luminii şi fii ai zilei. Noi nu sīntem ai nopţii, nici ai īntunerecului"

Amos 3:7 "Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fără să-Şi descopere taina Sa slujitorilor Săi prooroci."

Deci cei salvati, cel putin au o idee de cind va fi sfirsitul.
Chiar zicind ca nimeni nu poate sa stie ziua, nu gasesti nimic care sa contrazica faptul ca pot sa aflu secolul, decada, anul sau luna.

QUOTE
Ca deja au inceput acele zile din urma? Nu incerc sa te trag de limba (daca trebuie sa stiu, voi intelege cu ajutorul Domnului), doar sa clarificam cadrul general in care ne miscam.


De unde stim cind este sfirsitul?
Mast. 24:29"Īndată după acele zile de necaz, ,soarele se va īntuneca, luna nu-şi va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer, şi puterile cerurilor vor fi clătinate.`"
Deci stiu 100% ca sfirsitul este IMEDIAT dupa zilele de strimtorare.
Cind incep acestea?

Matei 24:15"De aceea, cīnd veţi vedea ,urīciunea pustiirii`, despre care a vorbit proorocul Daniel, ,aşezată īn locul sfīnt` -cine citeşte să īnţeleagă! -"

Deci netrimite clar la Daniel 12:11, limbaj paralel, iar acolo nu este o data cindva, asa... Ci sunt 1290 de zile. Deci referire la o data exacta.
Acum depinde cit vor dura ZILELE ACELEA.
Deci Biblia nu inchide usa cunoasterii cel putin al perioadei de sfirsit.
Iar prin rezolvarea Daniel 9:24-27 se poate obtine o a doua cale de confirmare a calendarului celui de-al doilea jubileu.

Acest topic a fost editat de zexelica: 13 Sep 2006, 10:53 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 14 Sep 2006, 01:51 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
In Marcu 13, daca fiul n-ar fi "fiul pierzarii" am intra intr-o contradictie biblica a conceptului si adevarului cum (,) ca Hristos este Dumnezeu.
Nu e nicio contradictie. Iisus se delimiteaza in toate afirmatiile sale de Dumnezeu Tatal. El este Dumnezeu Fiul si spune ca tot ce stie tot a invatat (vazut) de la Tatal.
QUOTE
Nu.
Am o banuiala.
Asa raminem in adevar. Eu nu am studiat si acum nici nu am timp sa studiez toate corelatiile, etc. Se poate ca tu sa fi descoperit adevarul pe o cale a intelpciunii omenesti. Nu ma pot pronunta, in atentia mea sunt acum alte probleme. Subiectul ramine deschis.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 14 Sep 2006, 01:56 PM
Mesaj #78


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Se poate ca tu sa fi descoperit adevarul pe o cale a intelpciunii omenesti.


Nu exista. E imposibil. Nu poti spune de o femeie ca e "putin gravida". Ori e, ori nu e.
1Corinteni 2:

6Totuş ceeace propovăduim noi printre cei desăvīrşiţi, este o īnţelepciune; dar nu a veacului acestuia, nici a fruntaşilor veacului acestuia, cari vor fi nimiciţi.

7Noi propovăduim īnţelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică şi ţinută ascunsă, pe care o rīnduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai īnainte de veci,

8şi pe care n'a cunoscut -o niciunul din fruntaşii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut -o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei

11Īn adevăr, cine dintre oameni cunoaşte lucrurile omului, afară de duhul omului, care este īn el? Tot aşa: nimeni nu cunoaşte lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu.

14Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sīnt o nebunie; şi nici nu le poate īnţelege, pentrucă trebuiesc judecate duhovniceşte.

Mi-am amintit de un alt vers und spune ca cei intelepti au idee despre timpul judecatii

Eclesiast 8:5 "Pe cine păzeşte porunca, nu -l va atinge nici o nenorocire, dar inima īnţeleptului cunoaşte şi vremea şi judecata."

Iar 1Petre 4:17:
Caci suntem in clipa cind judecata sta sa inceapa de la casa lui Dumnezeu. Si daca incepe cu noi, care va fi sfirsitul celor ce nu asculta de Evanghelia lui Dumnezeu?"
(clipa= timpul=gr. kairos )

Acest topic a fost editat de zexelica: 14 Sep 2006, 02:01 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 14 Sep 2006, 02:51 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu exista. E imposibil. Nu poti spune de o femeie ca e "putin gravida". Ori e, ori nu e.
QUOTE
Nu.
Am o banuiala.
Acum eu ce sa inteleg, esti sigur sau ai o banuiala?
Iar siguranta ai spus ca iti vine din studiu, deci nu din descoperire directa, a Duhului.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 14 Sep 2006, 03:24 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Acum eu ce sa inteleg, esti sigur sau ai o banuiala?


Nu stiu ziua sau ora.

Dar ce vreau sa subliniez este ca posibilitatea de a sti la un moment dat nu este exclusa.

De exemplu in Daniel 12:9 "El a răspuns: ,,Du-te Daniele! Căci cuvintele acestea vor fi ascunse şi pecetluite pīnă la vremea sfīrşitului."
Dumnezeu stabileste un principiu important: Biblia este o revelatie PROGRESIVA.
Daniel era salvat, dar cunoasterea nu era pentru acea vreme.
Dumnezeru are un calendar precis. Isus care le spunea despre faptul ca va fi crucificat, iar ucenicii nu intelegeau, desi le vorbea deschis. Ochii lor erau tinuti.
La fel in 2Corinteni 4:3 si Evrei 6:3, Dumnezeu specifica faptul ca "tine" cunoasterea.

Tot ce vreau sa punctez este ca nu este imposibil ca intr-o buna zi sa vina cineva cu evidenta Biblica (versuri) din care putem intelege ceva mai mult despre ULTIMA ZI.
Din Daniel 12 nu putem sti decit cind incep ZILELE ACELEA. Cu ajutorul Daniel 8:14 (2300) putem sti ziua cind incep ZILELE ACELEA.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 15 Sep 2006, 11:09 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



zexelica,
Am observat si eu ca in Daniel s-ar putea gasi indicii pe baza carora s-ar putea face un calcul estimativ macar al perioadei pina la zilele acelea. De fapt e chiar aritmetica simpla dar nu stiu daca termenii utilizati de el au aceleasi semnificatii in tot textul, ex. cuvintul zile, pt. saptamini (la care e destul de clar ca are 2 semnificatii diferite). Pt. a "decodifica" informatiile poti sa nici nu fii crestin, deoarece sunt destul de clare.

Ceea ce m-ar interesa este daca ai gasit si confimari in alta parte pt. unitatile de masura a timpului calculate pe baza textului lui Daniel.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Sep 2006, 12:34 PM
Mesaj #82


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
cuvintul zile, pt. saptamini


Cuvintul in sine care este tradus "saptamini" nu este de fapt saptamini, este "şeptime".
Dar nu are legatura directa cu Daniel 12 decit ca principiu, respectiv este o a doua cale de a demonstra Daniel 12:11 intr-un mod cu totul separat, fara nicio legatura.

QUOTE
cuvintul zile, pt. saptamini


Nu am gasit niciun vers care sa-mi permita echivalarea zi-saptamina. Poate ai tu.
Am gasit enorm de multe versuri care sa-mi permita schimbul zi-an, in acelasi context spiritual judecata-judecata.
Nu pot compara un context de ex. Daniel 12:12"Ferice de cine va aştepta, şi va ajunge pīnă la o mie trei sute treizeci şi cinci de zile!" unde cheia este "ferice" care ne arata ca are legatura cu salvarea, deci trebuie cautat in contextul salvarii o data care sa uneasca doua elemente temporale in cadrul aceluiasi subiect.

QUOTE
Pt. a "decodifica" informatiile poti sa nici nu fii crestin, deoarece sunt destul de clare


Gresit.
In Evrei 6:1,2 Dumnezeu afirma: "De aceea, să lăsăm adevărurile īncepătoare ale discursului lui Hristos, şi să mergem spre cele desăvīrşite, fără să mai punem din nou temelia pocăinţei de faptele moarte, şi a credinţei īn Dumnezeu, īnvăţătura despre botezuri, despre punerea mīnilor, despre īnvierea morţilor şi despre judecata vecinică."
Aici se vede clar ca DUPA ce avem temelia celor 6 principii, care sunt PRINCIPIILE SALVARII, putem merge spre ceea ce este desavirsit.
Fara a avea principiile salvarii clare, nu se poate, deci trebuie sa fii crestin.

Iar in Fapte 1:7, 8
"7El le -a răspuns: ,,Nu este treaba voastră să ştiţi vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le -a păstrat supt stăpīnirea Sa.
8Ci voi veţi primi o putere, cīnd Se va pogorī Duhul Sfīnt peste voi, şi-Mi veţi fi martori īn Ierusalim, īn toată Iudea, īn Samaria, şi pīnă la marginile pămīntului.``

Din principiul ca salvarea nu se pierde pt. ca Dumnezeu este garantul, autorul si plinitorul credintei noastre, se poate vedea conceptul de reprezentare externa a imparatiei lui Dumnezeu (Biserica vazuta) si reprezentarea eterna a imparatiei lui Dumnezeu (Biserica nevazuta), iar cind El vorbeste "iesiti din Iudeea, Ierusalim" nu poate vorbi de cel ceresc. Acolo toti sunt in siguranta.
Ierusalimul simbolizeaza imparatia lui Dumnezeu:
Gal. 4:26"Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, şi el este mama noastră"
Evrei 12:22,23"Ci v'aţi apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea īn sărbătoare a īngerilor,
23de Biserica celor īntīi născuţi, cari sīnt scrişi īn ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniţi, făcuţi desăvīrşiţi,
Apocalipsa 21:2" Şi eu am văzut coborīndu-se din cer dela Dumnezeu, cetatea sfīntă, noul Ierusalim, gătită ca o mireasă īmpodobită pentru bărbatul ei."
De ex., in Fapte 1:7 Dumnezeu le spune celor care le-a poruncit sa-L astepte "in Ierusalim" ca nu este pentru ei de a sti vremuri sau soroace.
La fel ca si Daniel, cei salvati din cadrul Bisericilor nu au stiut semnificatia versurilor care se refera la calendar.
Ca dovada, nimeni din cadrul Bisericilor nu a calculat exact anul creatiei, potopului, etc....
Cei mai apreciati in descoperirea calendarului au fost arhiepiscopul USHER si adventistul Theli, care au pareri diferite si nu au proba biblica completa referitor la calendar, au multe din teorii bazate pe descoperiri arheologice.

De aceea, calendarul nu a fost pentru perioada in care Dumnezeu a folosit biserica (,) ca vas sfintit prin care a evanghelizat lumea (perioada PLOII TIMPURII-ploaie def. Deut. 32:2"2Ca ploaia să curgă īnvăţăturile mele, Ca roua să cadă cuvīntul meu, Ca ploaia repede pe verdeaţă, Ca picăturile de ploaie pe iarbă!").

De aceea, comanda din Matei 24:15,16 " De aceea, cīnd veţi vedea ,urīciunea pustiirii`, despre care a vorbit proorocul Daniel, ,aşezată īn locul sfīnt` -cine citeşte să īnţeleagă! -atunci, cei ce vor fi īn Iudea, să fugă la munţi;" se refera la ZILELE ACELEA.
Iar cei din biserici NU POT SA STIE cind incep ZILELE ACELEA, pentru ca Dumnezeu le spune in 1 tes. 5:3"Cīnd vor zice: ,,Pace şi linişte!`` atunci o prăpădenie neaşteptată va veni peste ei, ca durerile naşterii peste femeia īnsărcinată; şi nu va fi chip de scăpare".
Se vede din faptul ca nicio biserica nu-si corecteaza doctrina pe masura ce studiaza Scripturile, nu sunt sensibili la descoperirile lasate de Dumnezeu. La seminar se invata "noi, CATOLICII, LUTERANII, ADVENTISTII,...., credem ca:...."
Nici vorba de studiu si DUPA studiu tragerea concluziilor. Direct la doctrina fiecaruia si se invata si studiaza versurile care adeveresc doctrina fiecarei confesiuni. Nu e corect, nici biblic.
Iar daca (,) cutezi de ex. sa zici "Hristos ESTE DUMNEZEU si uitati versurile care adeveresc asta.." intr-un seminar al Martorilor lui Iehova, imediat esti interpelat ca eretic si dat afara "domne, noi aici credem asa si asa, daca nu-ti convine, pleaca". Si tot asa. Si Dumnezeu a stiut asta de la inceput.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 15 Sep 2006, 06:02 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu am gasit niciun vers care sa-mi permita echivalarea zi-saptamina. Poate ai tu
Nu am sugerat echivalarea, era virgula intre ele. Zile-ani am vazut si eu ca merge.
QUOTE
Fara a avea principiile salvarii clare, nu se poate
Daca citesti atent toata cartea lui Daniel ai dezlegarea pentru calculul de care vorbesti. Am spus ca poti intui semnificatia zilelor, saptaminilor fara a fi nevoie de cele 6 principii ale salvarii de care spui tu. Nu m-am rederit la salvare, asta e deja alta poveste.
QUOTE
La fel ca si Daniel, cei salvati din cadrul Bisericilor nu au stiut semnificatia versurilor care se refera la calendar.
Ca dovada, nimeni din cadrul Bisericilor nu a calculat exact anul creatiei, potopului, etc....
Cei mai apreciati in descoperirea calendarului au fost arhiepiscopul USHER si adventistul Theli, care au pareri diferite si nu au proba biblica completa referitor la calendar, au multe din teorii bazate pe descoperiri arheologice.
Timp sa studiez cronologia Biblica nu am avut (nu prea am) sau nu mi-am facut. Dar daca tu ai facut asta poti sa ne spui si noua, cu argumente, care ar fi ea dupa tine.
Eu cred ca Daniel stia foarte bine semnificatiile si timpurile dar a primit porunca sa pecetluiasca acele informatii.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Sep 2006, 06:39 PM
Mesaj #84


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Nu am sugerat echivalarea, era virgula intre ele. Zile-ani am vazut si eu ca merge.

Chiar m-ai pus pe jar. Am crezut ca am pirdut din vedere citeva versuri.

Da' cel mai bine este sa verifici cu cautarea automata pe calculator, insa trebuie sa stii care este cuvintul evreiesc/grecesc original si care este echivalentul evreiesc/grecesc.

Ex.: cuvintul "trompeta" le place asa de mult traducatorilor: "chatsetsorah", "shofar" in evr. iar in greceste este doar unul: "salpigx". Acum care este echivalentul lui "salpigx" in evreieste? Te uiti in Evrei 12:19 si vezi ca Dumnezeu te trimite cu referinta in Iesirea 20:18. Si atunci poti zice 100% ca shofar<=>salpigx. Iar cind te uiti la context, vezi ca "salpigx" este folosit NUMAI in contextul ZILELOR ACELEA. Deci cind te duci inapoi in VT observi ca unde este folosit, spiritual se refera la sfirsit.

QUOTE
Nu m-am rederit la salvare, asta e deja alta poveste.

Nici eu.

QUOTE
Am spus ca poti intui semnificatia zilelor, saptaminilor fara a fi nevoie de cele 6 principii ale salvarii de care spui tu.

Nu se poate.
Nu poti intelege "iesiti din Iudeea". Nu se poate intelege ca din Iudeea eterna NU POTI iesi decit daca intelegi ca Dumnezeu a platit pentru TOATE pacatele. Sunt toate legate si ai vazut si tu in Evrei 6 ca "DUPA cele 6 principii mergem spre ce este perfect".
Cum sa intelegi Ierusalim devine Babilon/Sodoma/Egipt ?
Cum sa intelegi ca "Domnul va judeca poporul Sau"?

QUOTE
Eu cred ca Daniel stia foarte bine semnificatiile si timpurile dar a primit porunca sa pecetluiasca acele informatii

Daniel 12:4 "Tu, īnsă, Daniele, ţine ascunse aceste cuvinte, şi pecetluieşte cartea, pīnă la vremea sfīrşitului.... Atunci mulţi o vor citi, şi cunoştinţa va creşte.``
Asa pare din versul 4.
Insa Dumnezeu ne lamureste in versul 8 si 9 "
Eu am auzit, dar n'am īnţeles; şi am zis: ,,Domnul meu, care va fi sfīrşitul acestor lucruri?``El a răspuns: ,,Du-te Daniele! Căci cuvintele acestea vor fi ascunse şi pecetluite pīnă la vremea sfīrşitului

QUOTE
Timp sa studiez cronologia Biblica nu am avut (nu prea am) sau nu mi-am facut. Dar daca tu ai facut asta poti sa ne spui si noua, cu argumente, care ar fi ea dupa tine.

Am mai scris despre "qara shem" din Facerea 5 si 11 si Exod 2.
Pune si tu mina pe studiu. Ia-ti interliniara si da-i drumul!
Fara interliniara nu faci nimic, ca teologii astia au alte treburi decit sa traduca mai bine Biblia. Pai de aproape 2000 de ani si ei n-au verificat in Facerea 5 ca Adam nu avea 230 de ani ci 130 de ani. Si alte si alte....
Nu conteaza, de fapt: cine vrea sa stie se duce la original.

Acest topic a fost editat de zexelica: 15 Sep 2006, 06:41 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Sep 2006, 07:06 PM
Mesaj #85


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

Uite, gresala mea ca am uitat sa-ti dau un exemplu.
Inearca sa studiezi "eu sunt" care in greceste este "ego eimi".
Verbul "a fi" este foarte des folosit in Biblie (cca. 6000 ori), iar in greaca tot de un numar mare de ori.
Dar in fraza exacta"ego eimi" este folosit NUMAI de 47 de ori.
Curios, de 45 de ori este folosit de Hristos, iar din Iesirea 3:14, 15 se vede ca "eu sunt" este numele Domnului.
Nu este o coincidenta. "ego eimi" este fraza prin care se refera la El sau (de doua ori la Petre, ca reprezentant al Sau) la cei salvati, care, spiritual sunt identificati cu imparatia lui Dumnezeu care este tot Hristos.
Nu uita ca simbolistica aplicata de Dumnezeu este complexa. Hristos a venit ca Dumnezeu, Judecator, Mare Preot, "miel", etcc
Dumnezeu se prezinta pe Sine ca Unul, iar in acelasi timp iti spune ca sunt trei, care toti sunt Dumnezeu.
Si atunci regula este ca sa gasesti un adevar care nu se contrazice cu nimic din Biblie, cu nici un vers.

Gindeste-te la un sistem de ecuatii de grad 1: propozitii legate intre ele prin "si".
Daca ai o propozitie x=5 si alta x=7, tot sistemul devine fals.
La fel si cu doctrina.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 15 Sep 2006, 08:11 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Pune si tu mina pe studiu. Ia-ti interliniara si da-i drumul!
Fara interliniara nu faci nimic, ca teologii astia au alte treburi decit sa traduca mai bine Biblia. Pai de aproape 2000 de ani si ei n-au verificat in Facerea 5 ca Adam nu avea 230 de ani ci 130 de ani. Si alte si alte....
Nu conteaza, de fapt: cine vrea sa stie se duce la original.
E normal sa gasesti semnificatiile mai corect dupa textul original. Parintele Rafail Noica se plinge si el de faptul ca multe semnificatii se pierd la traducerea in limba romana. Eu insa cred ca si din aceasta versiune poti intelege suficient de bine ce ai de facut pt. a te invrednici de Duhul Sfint. Iar daca ai fost invrednicit sa il primesti te invata El ce ai nevoie, incet, pe rind.
Totusi, pentru o analiza nuantata, cind se cere, ce versiune electronica recomanzi pt. download? Si ceva dictionare, cum altfel sa intelgem daca e limba straina?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Sep 2006, 08:45 PM
Mesaj #87


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Totusi, pentru o analiza nuantata, cind se cere, ce versiune electronica recomanzi pt. download? Si ceva dictionare, cum altfel sa intelgem daca e limba straina?


Eu m-am apucat in engleza, ca aveam unu' in America (,) care ma batea la cap sa citesc. Iar eu ii ziceam sa-si ia vrajeala de la mine ca nu vreau sa ma fac popa. Da' mi-a ramas Biblia si am inceput s-o citesc.

Ma rog, pina la urma eu folosesc King James Version care este cea mai exacta versiune in engleza. Celelalte, de ex. NIV au schimbat 70.000 de cuvinte, Martorii lui Iehova, la fel, etc...
Concordante biblice folosesc "Young's Analytical Concordance to the Bible" si "Strong's Concordance to the Bible" care se gasesc pe Net gratis sa le folosesti on-line.
Interliniara este J.P. Green "Interliniar Bible English/Hebrew/Greek".
In romana nu stiu nimic.
Oricum, e interesant sa vezi cum "au gresit" cu traducerea chiar la fix: in loc de sintem mintuiti "prin credinta LUI Hristos" ei traduc "prin credinta IN Hristos".
La fel, M.l.Iehova in 1Tim3:15, in loc de "Dumnezeu s-a manifestat in carne" au "tradus" "el s-a manifestat in carne".
O "coincidenta"?
Oricum, un vers iti ia cam mult, cel putin 2 sapt. Da' asa se face treaba serioasa.
Iar ca raspuns la vers, lasa Biblia sa defineasca termenii. Nu lua un vers asa cum este, ci studiaza TOATA Biblia despre subiect, iar daca nu gasesti NICIUN vers sa contrazica, atunci ai dreptate.
Daca Biblia nu contrazice, ai gasit adevarul.
Bafta, nenicule. per sa mai fac si eu misto de cineva care sta 10 ore la studiu...
Ca pe mine ma cam ia lumea la misto...
Welome to the club, Jack!


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 15 Sep 2006, 09:16 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Puteai sa dai si tu niste linkuri, mai ales la interliniara.
QUOTE
Bafta, nenicule. per sa mai fac si eu misto de cineva care sta 10 ore la studiu...
Ca pe mine ma cam ia lumea la misto...
Welome to the club, Jack!
Nu te grabi cu concluziile. Mie imi place sa merg la surse dar asta nu inseamna ca abandonez perspectiva pe care am adoptat-o inainte de a incepe dialogul cu tine. Am citit cu mai multa atentie anumite versete sau carti insa ramin ortodox. Imi place aceasta perspectiva pe care, fiind intemeiata si pe experienta, nu o pot parasi decit daca Dumnezeu o sa imi ceara asta, ceea ce e putin probabil. Insa precum vezi sunt foarte deschis si nu ma inchid in "dogme" (invatatura goala, lipsita de continut, traire).

Metoda ta de studiu are si dezavantaje. Mergind pe cautari de cuvinte poti scapa contextul in care se afirma acestea. Ca sa intelegi un verset trebuie uneori de ex. sa analizezi si contextul in care Iisus sau apostolii fac anumite afirmatii. La un studiu fragmentar (incercari de definire) acesta se pierde. De fapt de aici si pleaca acest studiu imens. In loc sa incerci sa pui in aplicare ce se cere, sa faci faptele dragostei, te pierzi in analize riscante. Nu cred ca asa te intinesti cu Duhul Sfint.

Tu ai oricum o idee gresita despre ortodoxie.
Ea ne vindeca nu prin fapte ci prin taine. Este o impreuna lucrare cu Duhul Sfint. Ea nu adauga nimic la Biblie dar arata clar unde si cum putem sa cadem, sau cum trebuie sa ne indepartam de cadere.
O carte foarte interesanta este in acest sens Terapeutica bolilor spirituale, audio, partial, se gaseste pe net. O sa te convingi ca nu e nimic rau in ea. Link spre carte audio.

Acest topic a fost editat de IoanV: 15 Sep 2006, 09:34 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Sep 2006, 11:07 PM
Mesaj #89


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

[QUOTE]Tu ai oricum o idee gresita despre ortodoxie.[/QUOTE]
Cred ca am discutat destul pe aceasta tema. Nu mai continui.

QUOTE]Mie imi place sa merg la surse dar asta nu inseamna ca abandonez perspectiva pe care am adoptat-o inainte de a incepe dialogul cu tine.[/QUOTE]
Stai linistit! E mult de mers si n-ar fi decizia ta oricum. Ioan 6:44

[QUOTE] La un studiu fragmentar (incercari de definire) acesta se pierde.[/QUOTE]
Nu fac un studiu fragmentar, ca de exemplu in Fapte 1:7 a trebuit sa iau contextul cu Ierusalimul ca sa stiu la cine se refera.
Nu este simplu, dar principiul ramine.
La un caz concret se poate arata.

[QUOTE]In loc sa incerci sa pui in aplicare ce se cere, sa faci faptele dragostei, te pierzi in analize riscante.[/QUOTE]
Sa-ti iubesti aproapele inseamna sa stii care-i raul cel mai mare care-l paste si sa incerci sa-l ajuti sa-l evite.
Cel mai rau cesepoate intimpla unui om este sa ajunga in iad.
Stiind ca (,) credinta vine din auzire si auzirea din Cuvintul lui Dumnezeu, am deci comanda sa propovaduiesc.
Citeste Psalmul 118.
Mai sunt si alte fapte, insa creditul pt. ele il ia NUMAI Dumnezeu. Fil. 2:13, + etc....




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 16 Sep 2006, 07:28 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Mai sunt si alte fapte, insa creditul pt. ele il ia NUMAI Dumnezeu
Daca asculti ce se spune in cartea pe care ti-am recomandat-o despre chenodoxie (slava desarta) si mindrie vei auzi aceleasi lucruri. Mindria tocmai in asta consta, a ne lua noi meritul pentru faptele din binecuvintarea Duhului. Ramine de vazut cit de tare e credinta ta, poti sa o incerci confruntind-o sincer cu alte interpretari sau nu.
QUOTE
Sa-ti iubesti aproapele inseamna sa stii care-i raul cel mai mare care-l paste si sa incerci sa-l ajuti sa-l evite.
Tu eviti sa te impartasesti cu trupul si singele lui Iisus desi El ne lasa explicit cel putin acest indemn dar si avertismentul: "Cine nu maninca trupul meu si nu bea singele meu nu are parte de mine". La cina cea de taina a aratat chiar El si a explicat inainte ca nu sunt simboluri. Apostolii, la fel, insista pe apropierea curata de cina sfinta. Tu le-ai eliminat. Vrei sa renunt si eu la ele si spui ca imi vrei binele. Te miri ca ma indoiesc?
QUOTE
Stai linistit! E mult de mers si n-ar fi decizia ta oricum.
Am uitat ca suntem predestinati. Si Adam a fost predestinat sa cada? De ce a pus Dumnezeu caderea in el? Ca apoi sa ii reproseze de ce nu l-a ascultat? Chiar asa meschin sa fie Dumnezeu? Nu pe baza faptului ca aveau libertatea alegerii au cazut unii ingeri?
Pt. noi la fel. Ne cere sa il urmam dar deja suntem impartiti. Atunci indiferent ce facem, unii suntem ai Lui, altii nu, sunt condamnati chiar de catre Dumnezeu, ei nu mai pot face nimic. Asta e dreptate divina? Sau suntem doar niste pioni cu care oricum Dumnezeu face ce vrea, nu il intereseaza vointa noastra? De acest Dumnezeu al tau, pe care nu il intereseaza ce vreau eu, nici pe mine nu ma intereseza. Daca el m-a facut pt. iad, acolo sa ma trimita! E ca o tragi-comedie, cu un singur actor care nici nu stiu pt. ce isi rastigneste fiul.

Al meu e mult mai atent la mine (chiar s-a lasat rastignit pt. mine!), de aceea imi si place de El. Daca eu vreau sa ma mintuiesc, ma ajuta, daca nu, sta la usa si bate asteptind toata viata mea sa ii deschid inima.

Acest topic a fost editat de IoanV: 16 Sep 2006, 08:08 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Sep 2006, 04:25 PM
Mesaj #91


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Ramine de vazut cit de tare e credinta ta,

Credinta mea este 0, 000000xx.
Efeseni 2:8
"Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu"

Galateni 2:16
"Totuş, fiindcă ştim că omul nu este socotit neprihănit, prin faptele Legii, ci numai prin credinţa lui Isus Hristos, am crezut şi noi īn Hristos Isus, ca să fim socotiţi neprihăniţi prin credinţa lui Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentrucă nimeni nu va fi socotit neprihănit prin faptele Legii."

De cite feluri este CREDINTA in Biblie? De trei feluri:
a) credinta demonilor (Iacob 2:19) care-l marturiseau pe Hristos si credeau in El. Nu poate fi credinta aducatoare de mintuire
b)credinta oamenilor care de ex. in Matei 13 este descrisa catine pina la un timp, pina intervin grijile lumii acestea. Aceasta nu poate aduce mintuire.
c)credinta lui Hristos (ascultator pina la moarte, a implinit Legea perfect) iar aplicarea ei este rezultatul lucrarii Tatalui: Ioan 6:29:
" Isus le -a răspuns: ,,Lucrarea pe care o face Dumnezeu este aceasta: să credeţi īn Acela, pe care L -a trimes El.``
(nu o vezi fara interliniara)
Si de aceea avem sarcina sa propovaduim Evanghelia:"Astfel, credinţa vine īn urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvīntul lui Hristos." (Romani 10:17)

QUOTE
Tu eviti sa te impartasesti cu trupul si singele lui Iisus desi El ne lasa explicit cel putin acest indemn dar si avertismentul: "Cine nu maninca trupul meu si nu bea singele meu nu are parte de mine". La cina cea de taina a aratat chiar El si a explicat inainte ca nu sunt simboluri. Apostolii, la fel, insista pe apropierea curata de cina sfinta. Tu le-ai eliminat. Vrei sa renunt si eu la ele si spui ca imi vrei binele. Te miri ca ma indoiesc?

Bineinteles ca te indoiesti. Daca nu realizezi metafora n-ai cum.

Hai sa analizam alta lege ceremoniala echivalenta: CIRCUMCIZIA.
Israel=cei salvati/custodienii Bibliei (Gal. 3:27-29, Rom. 3:2)
Circumcis=apartii poporului Israel
Circumcizia fizica ~ circumcizia spirituala (salvarea)
nu toti cei circumcisi=salvati

Israel ~ biserica
impartasirea=apartii lui Hristos=salvat
nu toti cei impartasiti sunt salvati (1 Cor. 3:12)
Impartasirea este un SEMN ca apartii imparatiei lui Dumnezeu
este o lege ceremoniala care impreuna cu cealalta lege ceremoniala (botezul cu apa) si legea morala a duminicii sfinte (Is. 58:13) trebuiesc indeplinite in orice biserica.
Biserica (vazuta) esteinstitutia divina aleasa deDumnezeu in planul Sau de a evangheliza lumea cu reguli stricte de functionare: supervizarea spirituala, episcopii, diaconii, etc... Nu a fost doar o joaca. Paralela a fost Israelul care a avut custodia Bibliei 1500 de ani si avea o groaza de reguli care erau SEMNE si UMBRE ale salvarii.
Si biserica vazuta la fel.

Dar cind Dumnezeu a terminat cu Israelul legile acelea nu se mai respecta, desi Hristos a spus ca El n-a venit sa schimbe o iota din Lege.
La fel si cind Dumnezeu termina cu bisericile ca vas ales al Sau pentru evanghelizarea lumii (din cauza apostasiei), legile ceremoniale CERUTE strict in desfasurarea activitatilor nu se mai cer.
1Ioan 1:3"deci, ce am văzut şi am auzit, aceea vă vestim şi vouă, ca şi voi să aveţi părtăşie cu noi. Şi părtăşia noastră este cu Tatăl şi cu Fiul Său, Isus Hristos"
Exista impartasire si DUPA era bisericilor, numai ca este cea adevarata, in Duh.

QUOTE
De ce a pus Dumnezeu caderea in el?

Incorect. "Dumnezeu NU POATE sa pacatuiasca."

Iacov 1:13"Nimeni, cīnd este ispitit, să nu zică: ,,Sīnt ispitit de Dumnezeu``. Căci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca să facă rău, şi El īnsuş nu ispiteşte pe nimeni."

QUOTE
Si Adam a fost predestinat sa cada?

Nu.
A fost creat perfect si obligat sa respecte Legea. A cazut datorita lui insusi.
Sa se intoarca la Dumnezeu nu mai poate, datorita imposibilitatii de plata: infinit.

QUOTE
Nu pe baza faptului ca aveau libertatea alegerii au cazut unii ingeri?

Evrei 1:14 "Nu sīnt oare toţi duhuri slujitoare trimese să īndeplinească o slujbă pentru cei ce vor moşteni mīntuirea?"
Ingerii sunt un alt fel de creatie. Ei nu au parte de salvare.






--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Sep 2006, 04:53 PM
Mesaj #92


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Acum cand am revenit aici, constat ca tu nu numai ca nu ai habar de ce tot intrebai, dar metoda ta aritmetica de interpretare a Biblei nu are nimic de-a face cu Duhul Sfant... Te aceea te intreb pe ce baza ai sustinut ca esti salvat si ca ai Duhul Sfant? Doar pentru ca atunci cand Biblia spune:
22 Zis-a lui Iisus: Nu zic ţie pānă de şapte ori, ci pānă de şaptezeci de ori cāte şapte. (Mt 18) Tu interpretezi astfel:
QUOTE

Deci 7X7X10=..........
Un exemplu.
Si atunci trebuie cautat 1290 in Biblie unde a mai fost folosit. Iar Biblia interpreteaza Biblia. Trebuie doar sa gasesti versurile.
Eu zic a incepi cu 1335, ca e mai usor.
rofl.gif
Adica nimic... hh.gif
Vestea trista pentru tine este ca altii inaintea ta, s-au apucat de calcule si de scrabble biblic mult mai serios decat tine... De ex. unii chiar au scris o carte:Codul Bibliei, si au folosit computerul care sa le dea toate acele proorociri codificate in Biblie... Posibil, deoarece PC-ul a reusit asta, o sa zici ca e si el salvat, caci autorii s-au declarat atei de fapt...

Iar la textul din Daniel, cu care ai facut atat tam tam... vad ca nu poti sa spui decat atat:
QUOTE
De unde stim cind este sfirsitul?
Mast. 24:29"Īndată după acele zile de necaz, ,soarele se va īntuneca, luna nu-şi va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer, şi puterile cerurilor vor fi clătinate.`"
Deci stiu 100% ca sfirsitul este IMEDIAT dupa zilele de strimtorare.
Cind incep acestea?
Matei 24:15"De aceea, cīnd veţi vedea ,urīciunea pustiirii`, despre care a vorbit proorocul Daniel, ,aşezată īn locul sfīnt` -cine citeşte să īnţeleagă! -"
Deci netrimite clar la Daniel 12:11, limbaj paralel, iar acolo nu este o data cindva, asa... Ci sunt 1290 de zile. Deci referire la o data exacta.
Acum depinde cit vor dura ZILELE ACELEA.

Adica tot nimic... hh.gif De fapt eu ti-am spus mult mai multe, desi nu tot, dar tu, normal la tine, nu l-ai luat inseamna...Probabil pt. ca nu continea ecuatii...
Deci l-a textul din Daniel, pana la urma esti in stare sa raspunzi concret la intrebarile ce tu singur le-ai pus:
1. Cand incepe sfarsitul? (an, luna, zi)
2. Cat timp va dura? (ani)

Esti in stare sa raspunzi: da sau nu? Daca e nu, atunci pe ce baza ne-ai contrazis pe noi zicand ca tu stii exact?

Dar daca vrei sa dezbatem serios Biblia, eu iti propun sa o facem, numai ca inainte trebuie sa stabilim niste criterii:
1. Tu ai facut afirmatiile :
QUOTE
Ai vazut tu faptele lu' Baba Sisoe? Nu. Le-ai citit de la cineva ...

Iar eu te intreb: ai vazut tu faptele lui Stefan de ex.? Nu... Le-ai citit de la cineva... Nu-i asa?
QUOTE
Fa tu dovada ca este sau nu este asa...

Ok... Daca tu crezi faptele lui Stefan, fa si tu dovada ca este asa sau nu...
QUOTE
M-as bucura sincer ca autoritatea ta sa fie NUMAI Biblia.

Exact... Si pentru mine este autoritatea NUMAI Biblia... In Vietile Sfintilor nu gasim porunci pentru crestini, doar in Biblie... Deci Vietile Sfintilor nu pot inlocui, si nici completa in nici un fel Biblia... Astea au fost doar sminteli de-ale tale... Dar acum ca ti-am spus, sper ca ti-ai revenit...
Deci noi discutam NUMAI din si despre Biblie... Nu VS... Asa ca poti sa-i dai cu babe si mos pana cand ceri apa...
QUOTE
In momentul in care vii cu oameni, intimplari dinafara Scripturii ai schimbat autoritatea ca fiind Biblia+X, Y, Z...
Este adevarat ca Vietile Sfintilor nu contin ecuatii si fractii, ci doar fapte de credinta adevarata, dar ce nu realizezi tu, si e foarte grav asta, este ca fapte si oameni avem si acum, si ele nu sunt trecute in Biblie... Oare sa negam aceste realitati pentru ca nu sunt trecute in Biblie? Faptul ca tu scrii aici, este o fapta care nu este trecuta in Biblie... Eu ar trebui sa neg aceasta realitate pt. ca nu e trecuta acolo? Tu asa faci?
Deci, daca vrei sa dezbatem, hai sa o luam cu inceputul: pe ce baza, dogma ta, stabileste:
1. ca Biblia nu este roman SF, ca doar asa cum ai spus: nu ai fost acolo?
2. ca Biblia este insuflata de Dumnezeu?
3. ca Biblia cuprinde toate acele Evanghelii si Fapte ? De ex. Epistola Sfantului Apostol Pavel catre Filimon, cum a constatat dogma ta ca e reala?
A facut vreun test grafologic dupa manuscris?
Dupa aceea, trebuie sa ne explici, pe ce baza sustine dogma ta ca faptele intru Duhul Sfant au incetat odata cu ultimul punct al Biblei, asa cum sustii tu?

Intrebarile ti le-am scos in evidenta ca sa le observi mai usor...
Dar cunoscandu-ti tehnica (deloc originala ca au mai fost si altii inaintea ta), o sa incerci iarasi perdele de fum fara sa raspunzi concret la vreuna din intrebari... De ce oare????

PS...daca totusi, vei raspunde sincer la aceste intrebari (asa sunt eu...optimist smile.gif ), dupa aceea poate vom incerca sa le lamurim, sa vedem ce sustine dogma ta, ce sustine dogma ortodoxa (pe cat ma pricep eu, sau ceilalti colegi de forum) si poate, tragem vreo concluzie corecta... Dar asta presupune curaj din partea ta sa recunosti acolo unde dogma ta nu poate raspunde, sau chiar da raspunsuri eronate... Poti sa faci asta?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 16 Sep 2006, 08:35 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu.
A fost creat perfect si obligat sa respecte Legea. A cazut datorita lui insusi.
Deci a putut sa cada ca urmare a unei alegeri proprii. Noi nu putem cadea, pacatui, dupa ce ne botezam si acceptam pe Iisus ca mintuitor? Mai putem fi apoi salvati?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Sep 2006, 08:46 PM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel.

Nu mai are rost sa raspund la eucubratiile tale.

Te-am intrebat daca stii sau nu cele 1290 de zile sau cele 1335 de zile din Daniel 12:11, 12.
Stii, continuam.
Nu stii, fii cinstit si spune ca nu.
Da' tu stai la pinda sa vezi daca iti dau eu vreo indicatie ca s-o furi si sa zici "am stiut si eu, da' n-am vrut sa-ti spun..."
Iar ma iei cu babele tale nementionate in Biblie.
Venereaza-ti mortii si degetele de morti in linistea ta, cu ai tai. Ca de Biblie nu-ti arde.
Tu cu vietile martalogilor o duci bine.
Martalogu care spune despre alt martalog.
Ca PSD-istii de avva Iliescu.Pai dupa PSD-isti avva Iliescu este "un om sarac si cinstit, care facea fapte bune".
Dupa aia de la contraspionaj care-l urmareau era doar un agent KGB.
Om despre om sa nu crezi.
Biblia este Biblia.

Acest topic a fost editat de zexelica: 16 Sep 2006, 08:48 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Sep 2006, 09:12 PM
Mesaj #95


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE
Deci a putut sa cada ca urmare a unei alegeri proprii. Noi nu putem cadea, pacatui, dupa ce ne
botezam si
acceptam
pe Iisus ca mintuitor? Mai putem fi apoi salvati?


Adam a fost creat perfect, cu Duhul in el.
Nu a avut niciun pacat platit. A fost creat fara pacat si cu obligatia de a respecta Legea.
Noi ne nastem deja MORTI spiritual. Noi nu pornim cu Duhul si-L pierdem. Noi ne nastem fara Duhul lui Dumnezeu si cei ALESI iL primesc in momentul salvarii.

Botezam: cuvintul botez este "baptizo" sau "baptismos" care inseamna "spalare".
Care spalare? Cu apa? Putem sa facem 30.000 de dusuri cu apa. Daca Dumnezeu nu ne "spala pacatele" cu spalarea focului degeaba.
Iar asa, toti cei care se spala cu apa in biserica ar insemna ca sunt salvati.
Dar este spalarea prin scufundare sau stropire? La ce virsta?

Acceptam
Asta cam suna a "free will" Gospel.
Ioan 15:16
"Nu voi M'aţi ales pe Mine; ci Eu v'am ales pe voi; şi v'am rīnduit să mergeţi şi să aduceţi roadă, şi roada voastră să rămīnă, pentru ca orice veţi cere dela Tatăl, īn Numele Meu, să vă dea.





--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 16 Sep 2006, 09:24 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



vad ca raspunzi cu intrebari. Spune cum intelegi tu lucrurile dupa ce le-ai inghesuit in predestinare.
Citatul pe care il dai arata ceea ce s-a si intimplat, intr-adevar Iisus si-a ales discipolii.
QUOTE
cei ALESI iL primesc in momentul salvarii

Ioan 15:
3. Acum voi sunteti curati, pentru cuvantul pe care vi l-am spus.
4. Ramaneti in Mine si Eu in voi. Precum mladita nu poate sa aduca roada de la sine, daca nu ramane in vita, tot asa nici voi, daca nu ramaneti in Mine.
5. Eu sunt vita, voi sunteti mladitele. Cel ce ramane intru Mine si Eu in el, acela aduce roada multa, caci fara Mine nu puteti face nimic.
6. Daca cineva nu ramane in Mine se arunca afara ca mladita si se usuca; si le aduna si le arunca in foc si ard.
7. Daca ramaneti intru Mine si cuvintele Mele raman in voi, cereti ceea ce voiti si se va da voua.

Ai inteles de aici cum e cu salvarea de care vorbesti tu? Ca e relativa? Ca dupa ce esti curatat poti sa nu mai ramii in Iisus?

QUOTE
Acceptam
Asta cam suna a "free will" Gospel.
Incerc sa inteleg cum crezi tu ca are loc primirea lui Iisus daca oricum omul este predestinat, de aceea am formulat astfel. Lamureste-ma tu ce rol mai are Iisus si omul daca toate faptele omului si viata lui sunt predestinate.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Sep 2006, 11:57 PM
Mesaj #97


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Ai inteles de aici cum e cu salvarea de care vorbesti tu? Ca e relativa? Ca dupa ce esti curatat poti sa nu mai ramii in Iisus?

Inteleg problema.
Nu esti singurul care a fost invastat asa.

Singura solutie este discutia pe intrebari la obiect, raspunsul cu DA sau NU.

1) A platit Hristos pentru TOATE pacatele?

2)Romani 7 ne spuneca dupa salvare inca vom mai pacatui 100%.
Mai pacatuim DUPA salvare?(dupa ce primim Duhul)




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Sep 2006, 07:08 AM
Mesaj #98


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Nu mai are rost sa raspund la eucubratiile tale.

rofl.gif Noi doi stim de ce...Dar ai vrea sa poti raspunde nu-i asa?
QUOTE
Te-am intrebat daca stii sau nu cele 1290 de zile sau cele 1335 de zile din Daniel 12:11, 12.

Eu ti-am raspuns asa cum este corect... Tu insa am vazut ca habat nu ai ...
QUOTE
Stii, continuam.
Nu stii, fii cinstit si spune ca nu.

Eu am aratat, cel putin in citatul cerut de tine, ca am mai mult habar decat tine...
Tu mai mult decat: sapte = 7 nu poti sa spui ... eventual 7x7x10=... iar nu poti sa spui...

QUOTE
Da' tu stai la pinda sa vezi daca iti dau eu vreo indicatie ca s-o furi si sa zici "am stiut si eu, da' n-am vrut sa-ti spun..."
Ce fac?!! Stau la panda? Pai nu ti-am spus ca sunt ortodox... Acolo se explica totul, numai eu sa fiu in stare sa cuprind... Ce sa fur eu de la sectari ca tine? Pai tu Biblia de unde ai luat-o? Nu de la Biserica? Apoi, nu ai venit tu aici doar cu critici si intrebari, si cand e vorba de raspunsuri... pauza....Auzi intelegere biblica: sapte = 7... Bravo Zexelica... ai fost bun la matematici...
Cum ziceai tu: tot ce spuneti voi nu e corect, numai ce spun eu e bine caci sunt gata mantuit... De ex. sapte =7 ...iata adevarata intelegere in duh...care duh?
QUOTE
Iar ma iei cu babele tale nementionate in Biblie.

Vad ca esti tare obsedat de babe...
QUOTE
Ca PSD-istii de avva Iliescu.

Si de Iliescu...
Dar chiar nu esti in stare sa raspunzi la intrebari simple?...
Ai sustinut ca singura autoritate este Biblia... De acord... Si eu sustin acest lucru...
Dar eu te-am intrebat care sunt argumentele dogmei tale pentru care:
1. Considera Biblia autoritate si nu Ramayana de ex.?
2. Considera ca este singura autoritate, si ca dupa ultimul punct din Biblie au incetat lucrarile Duhului Sfant???
Intrebari simple, care se pun inainte de orice...Vad ca dogma ta nu numai ca habar nu are despre asta, dar nici macar nu s-a gandit la ele... Le-a luat gata rumegate de la altii...
Dogma ta, explica cum a fost alcatuita Biblia??? Cine a hotarat care lucrare sa ramana si care nu??? Si pe la cati ani dupa Hristos???
Ok... Normal ca nici la astea nu o sa raspunzi din motive usor de inteles hh.gif ...Somn usor in continuare!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 17 Sep 2006, 07:55 AM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Inteleg problema.
Nu esti singurul care a fost invastat asa.
Normal ca nu, doar ca am priceput singur sau sub altfel de indrumare decit crezi tu. Eu nu am luat de buna o anumita interpretare ci am constatat ca inteleg scriptura precum o inteleg ortodocsii. Daca Iisus o spune clar, toti cei care citesc cu atentie Biblia pricep acelasi lucru. Cind vii cu interpretari metaforice e firesc sa iti iasa o ciudatenie care contrazice in sute de locuri ce a spus Iisus.
QUOTE
Singura solutie este discutia pe intrebari la obiect, raspunsul cu DA sau NU.

1) A platit Hristos pentru TOATE pacatele?
Chiar asa e de greu, am ajuns la logica binara? Bine, Iisus nu a platit pt. toate pacatele noastre. Pentru cele viitoare nu a platit ci doar pentru cele trecute. Ne curata prin pocainta noastra si ne spune sa avem grija sa nu mai pacatuim, "ca sa nu ni se intimple ceva si mai rau"(!). Dupa cum zici tu e ca si cum cineva ti-ar da tie un credit nelimitat fara sa il intereseze ce faci cu el. Dar Dumnezeu nu face asta. Ne sterge datoria si apoi asteapta ca si noi sa fim la fel de generosi (pilda celui cu mari datorii care, iertat fiind, nu a iertat pe altul). E absurda perspectiva ta, arata un Dumnezeu iresponsabil nu generos cum vrei tu sa il arati.
QUOTE
2)Romani 7 ne spuneca dupa salvare inca vom mai pacatui 100%.
Mai pacatuim DUPA salvare?(dupa ce primim Duhul)
Da, din cauza ignorantei noastre, desi sunt si texte care spun contrariul. Insa e usor de inteles. Cind ascultam de Duhul Sfint nu putem pacatui ca el nu ne invata rau. Problema este ca uneori (de fapt deseori!) nu il auzim si actionam dupa mintea noastra sau dupa alte tendinte. Iar sfintul Pavel o spune clar:
Romani 7:23. Dar vad in madularele mele o alta lege, luptandu-se impotriva legii mintii mele si facandu-ma rob legii pacatului, care este in madularele mele.

Nu stiu de fapt ce inseamna salvarea asta de la tine. Daca poti sa ramii in Duhul Sfint esti "salvat". Insa noi adesea cadem din aceasta "auzire" a Lui si atunci iar trebuie sa ne pocaim si sa nu mai pacatuim sa auzim iar glasul Duhului. E o dinamica continua in care omului i se cere sa ramina treaz. Cum adoarme, cum calca strimb. De aceea se si spune ca scopul vietii crestine e dobindirea Duhului Sfint. Il ai pe El sfatuitor, esti in Adevar, la-i pierdut din cauza pacatelor, esti pierdut, si trebuie sa il cauti iar. El vine peste noi ca Iisus e foarte generos, sta la usa si bate. Dar pune niste conditii care trebuie indeplinite si respectate permanent. Astea sunt faptele noastre, pocainta si respectarea conditiilor cerute - iubire, dezpatimire (sa nu mai iubi cele lumesti), etc..

Acest topic a fost editat de IoanV: 17 Sep 2006, 07:57 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 17 Sep 2006, 12:30 PM
Mesaj #100


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Bine, Iisus nu a platit pt. toate pacatele noastre

Daca este asa ai versurile acesta directe in:
Coloseni 2:13
"Pe voi, cari eraţi morţi īn greşelile voastre şi īn firea voastră pămīntească netăiată īmprejur, Dumnezeu v'a adus la viaţă īmpreună cu El, după ce ne -a iertat toate greşalele."
si Romani 8:1
"Acum dar nu este nici o osīndire pentru ceice sīnt īn Hristos Isus, cari nu trăiesc după īndemnurile firii pămīnteşti, ci după īndemnurile Duhului."
1 Ioan3:9
"Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuieşte, pentrucă sămīnţa Lui rămīne īn el; şi nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu"

Ce facem cu versurile acestea? Ca majoritatea doctrinelor asta fac: aleg citeva versuri si le izoleaza de restul Bibliei.
Nu le putem lasa asa.
Cum le explici? Cu Scriptura, desigur.
Unde scrie ca "Hristos nu a platit pt. TOATE pacatele"?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 May 2024 - 10:00 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman