HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Lista Bancilor

Top 10 Banci: BCR - Banca Comerciala Romana | BRD - Groupe Societe Generale | Raiffeisen Bank | ING Bank | HVB Tiriac Bank | Bancpost | CEC - Casa de Economii si Consemnatiuni | Banca Transilvania | Alpha Bank | ABN Amro
Banci 11-36: Citibank | Banca Romaneasca | Eximbank | UniCredit | Volksbank | Banca Italo-Romena | Finansbank | Piraeus Bank | Romexterra | Banca Comerciala Carpatica | OTP Bank | SanPaolo IMI | Anglo-Romanian Bank | GarantiBank | ProCredit | Bank Leumi (Eurom Bank) | Egnatia Bank | Libra Bank | Mindbank | Romanian International Bank RIB | Emporiki Bank (Daewoo Bank) | Bloom Bank | Banca di Roma | Raiffeisen Banca Pentru Locuinte | Porsche Bank | HVB - Banca Pentru Locuinte

> CEC - Casa De Economii Si Consemnatiuni
Pe o Scala de la 1 la 5, ce nota acordati per general (servicii, personal, suport, reputatie) acestei banci?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 10
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Mihai
mesaj 17 Aug 2006, 01:55 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



CEC - Casa de Economii si Consemnatiuni

user posted image


Info
Autorizata sa functioneze de la data: 17. 09. 1999
Inmatriculata in registrul comertului la data: 13. 01. 1997

Istoric
QUOTE
Originile Casei de Economii si Consemnatiuni se regasesc in eforturile elitelor politice si economice din timpul domnitorului Alexandru Ioan Cuza de a pune ordine in finantele publice ale tanarului stat roman, rezultat in urma Unirii din 1859.       

Casa de Economii si Consemnatiuni este continuatoarea activitatilor initiate de prima institutie de credit public din Romania – Casa de Depuneri si Consemnatiuni- si a celor desfasurate, incepand cu anul 1881, de cea mai importanta casa de economie care a activat in sistemul bancar romanesc – Casa de Economie - transformata in anul 1932 in Casa Nationala de Economii si Cecuri Postale.       

In domeniul caselor de economii, primul proiect apartine lui Costache Balcescu si a fost publicat in 1845. Acesta cuprindea “statutele cassei de pastrare si imprumutare”, care urma sa se fondeze prin “sloboda subscriptie particulara in orasul Bucuresti”, fiind insotit si de o expunere de motive. Trebuie mentionat faptul ca, proiectul a fost inspirat dupa statutele caselor de economie din Franta si a celei din Brasov, infiintata in 1835.             

In planul de organizare al creditului, publicat in 1864 ca anexa la bugetul statului, sunt mentionate institutiile financiare, intr-o ordine ce sugera urgenta infiintarii lor. Astfel, prima apare “Banca Fonciara”, urmata de “Banca de Scont si Circulatiune”, “Casa de Economie”, “Casa pentru inlesnirea micilor agricultori si meseriasi”, “Muntele de Pietate” si “Casa de Depozite si Consignatii”.           

Ministrul ad-interim de Finante, Nicolae Rosetti-Balanescu, realizeaza un proiect de lege pentru constituirea unei Case de Depozite si Consignatii, pe care Domnitorul Alexandru Ioan Cuza il aproba, la 24 noiembrie 1864, si astfel ia nastere Casa de Depuneri si Consemnatiuni (CDC).


Conducere CEC
QUOTE
Consiliul de Administratie

Eugen Radulescu - Presedinte al Casei de Economii si Consemnatiuni CEC-S.A.
Vasile Ifrim - Vicepresedinte al Casei de Economii si Consemnatiuni CEC-S.A.
Gabriela Tudor - Vicepresedinte al Casei de Economii si Consemnatiuni CEC-S.A.
Cristian Tudorancea - Vicepresedinte al Casei de Economii si Consemnatiuni CEC-S.A.
Claudiu Doltu - Secretar de Stat - Ministerul Finantelor Publice
Istvan Jakab - Secretar de Stat - Ministerul Finantelor Publice
Bitu Alice Cezarina - Secretar de Stat - Ministerul Finantelor Publice
Daniel Chitoiu - Vicepresedinte Agentia Nationala de Administrare Fiscala (Subsecretar de Stat)
Bogdan Hutuca - Vicepresedinte Agentia Nationala de Administrare Fiscala (Subsecretar de Stat)
Catalin Doica - Secretar de Stat - Ministerul Finantelor Publice



Prezentare
QUOTE
"Casa de Economii si Consemnatiuni va ajunge una dintre primele trei banci romanesti in urmatorii 3-5 ani. Acesta este obiectivul – ambitios, dar realizabil – prevazut in strategia de dezvoltare a institutiei pe perioada 2006-2008. Noul statut, de banca universala, aprobat in vara anului 2005, a pus bazele relansarii si repozitionarii CEC in sistemul bancar din Romania.
O echipa de profesionisti isi dedica energia si pregatirea profesionala pentru a transforma acest obiectiv in realitate palpabila. In final, cei care vor castiga sunt milioanele de clienti ai bancii. Pentru acestia ne straduim sa asiguram un viitor solid bancii noastre, care sa perpetueze notorietatea si traditia, de peste 140 de ani, a Casei de Economii si Consemnatiuni." (Eugen Radulescu, Presedinte CEC



Oferta
QUOTE
Persoane Fizice
Persoane Juridice
Carduri
Tur Virtual
Retea Unitati
Retea Bancomate
Cariera


Contact
QUOTE
Head-Office: Calea Victoriei nr. 11-13, Sector 3, Bucuresti
Tel-Verde: 0 800 800 848
SWIFT: CECE RO BU
Email Office: office@cec-sa.ro
Cariere: gabriela.iordache@cec-sa.ro
Site: http://www.cec-sa.ro



Informatii preluate de pe site-ul oficial, CEC-sa.ro



Ii invit pe cei ce sunt (fosti) clienti ai CEC sa-si exprime opinia referitoare la serviciile oferite de aceasta banca. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Mihai   CEC - Casa De Economii Si Consemnatiuni   17 Aug 2006, 01:55 PM
Kyklos   Bunica mea a avut banii la CEC , dobanda e de circ...   17 Aug 2006, 02:11 PM
mariusc2   Cea mai stupida banca din Romania, a ramas exact c...   17 Aug 2006, 02:15 PM
Mihai   Noutati: Deznodamantul la CEC se amana cu doua sap...   22 Aug 2006, 06:07 PM
Mihai   Info: CEC are in sold credite de 141 de milioane d...   29 Aug 2006, 03:24 PM
mariusc2   QUOTE (Mihai @ 17 Aug 2006, 02:55 PM) Head-Office:...   30 Aug 2006, 08:28 PM
Mihai   Incearca eugen.radulescu@cec-sa.ro Sau tel-verde....   31 Aug 2006, 09:54 AM
Mihai   Romania's CEC privatisation postponed second t...   31 Aug 2006, 11:43 AM
Dualist   Nu-i invidiez pe cei care o vor cumpara. E ca si c...   31 Aug 2006, 09:42 PM
Mihai   Eh, nu e chiar asa... Are unele avantaje important...   1 Sep 2006, 02:20 PM
Mihai   Grecii de la NBG se anunta ca favoriti in cursa pe...   7 Sep 2006, 11:01 AM
John B   Citeam mai ieri ca si Becali e interesat de achizi...   7 Sep 2006, 11:15 AM
Mihai   Mda, potrivit unui articol din Ziarul (Becali - Pa...   7 Sep 2006, 11:22 AM
Mihai   Pretul Corect al CEC - un amplu material realizat ...   11 Sep 2006, 10:30 AM
mutulica   m-as angaja la astia... au ramas atit de in urma, ...   11 Sep 2006, 10:47 AM
Mihai   Info: Auditul realizat de KPMG pentru CEC a ajuns ...   13 Sep 2006, 10:03 AM
Mihai   Re-restart la vinzarea CEC, un articol din Cotidia...   14 Sep 2006, 04:30 PM
freeman   e o banca condusa foarte slab.   16 Sep 2006, 05:13 AM
Mihai   Noul sediu al CEC va costa 12 milioane de euro Nou...   9 Oct 2006, 06:25 PM
Mihai   CEC ajunge la 100.000 de carduri vandute QUOTE CE...   23 Oct 2006, 04:18 PM
mariusc2   Si CEC se duce la greci National Bank of Greece v...   22 Dec 2006, 12:58 AM
andra_v   Nu mai inteleg nimic din privatizare: statul grec ...   22 Dec 2006, 11:49 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 01:59 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman