HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Lista Bancilor

Top 10 Banci: BCR - Banca Comerciala Romana | BRD - Groupe Societe Generale | Raiffeisen Bank | ING Bank | HVB Tiriac Bank | Bancpost | CEC - Casa de Economii si Consemnatiuni | Banca Transilvania | Alpha Bank | ABN Amro
Banci 11-36: Citibank | Banca Romaneasca | Eximbank | UniCredit | Volksbank | Banca Italo-Romena | Finansbank | Piraeus Bank | Romexterra | Banca Comerciala Carpatica | OTP Bank | SanPaolo IMI | Anglo-Romanian Bank | GarantiBank | ProCredit | Bank Leumi (Eurom Bank) | Egnatia Bank | Libra Bank | Mindbank | Romanian International Bank RIB | Emporiki Bank (Daewoo Bank) | Bloom Bank | Banca di Roma | Raiffeisen Banca Pentru Locuinte | Porsche Bank | HVB - Banca Pentru Locuinte

> Stiri / Noutati Din Domeniul Bancar
Mihai
mesaj 16 Aug 2006, 05:29 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bancile au nevoie de mai multi lei si ridica dobanzile la depozite

QUOTE
Mai mute banci din sistem au recurs la majorari de dobanzi la depozitele in lei, pentru a obtine mai multe fonduri de la clienti, dupa ce majorarea rezervelor minime obligatorii le-a lasat fara lichiditati.

De la inceputul lunii, patru banci, de la jucatori de dimensiuni mici, cum sunt ProCredit Bank si Banca Carpatica, pana la nume importante pe piata de retail - BRD-SocGen si Banca Transilvania, s-au vazut nevoite sa-si stimuleze clientii sa economiseasca mai mult.

Ultima miscare a venit de la Banca Transilvania, care a anuntat, la inceputul saptamanii, lansarea unui nou produs de economisire - un depozit pe 210 zile, la care plateste o dobanda fixa de 8% pe an.

Chiar de la inceputul lunii, ProCredit, Banca Transilvania si BRD-SocGen au anuntat majorari de dobanzi. Cresterile cele mai importante le-a anuntat BRD, care a ajuns sa ofere dobanzi in partea de sus a pietei, acceptand chiar sa garanteze aceste niveluri pentru depozite pe termene de sase luni. Banca a majorat atunci si dobanzile variabile la depozite, in medie cu un punct procentual.

Carpatica a operat chiar doua majorari de dobanda de la inceputul lunii, ajungand acum sa plateasca dobanzi intre 7,65% si 8,1% pe an, in functie de scadenta.

BNR a decis, in iunie, sa majoreze rata de constituire a rezervelor minime obligatorii (RMO) la lei cu patru puncte procentuale, pana la 20%. Masura a fortat bancile sa imobilizeze mai multi bani la BNR, astfel ca excesul de lichiditate din piata monetara s-a evaporat brusc, iar dobanzile au crescut abrupt.

Cele mai afectate au fost bancile cu retele mici, spun analistii, care nu pot mobiliza sume semnificative de la clientela, fiind astfel nevoite sa se finanteze din piata, la costuri mai mari.

Initial, analistii au estimat ca majorarea RMO va determina bancile sa scada dobanzile la depozite, pentru a mentine preturile la credite, sub presiunea concurentei, asa cum au procedat pe parcursul anului trecut. Lipsa lichiditatilor, aparuta pe fondul expansiunii creditarii in lei, a fortat insa bancile sa stimuleze economisirea, chiar daca asta a insemnat sacrificarea marjelor.

Pe piata monetara, dobanzile au urcat bursc la sfarsitul lui iulie, odata cu inceperea perioadei de constituire a rezervelor minime obligatorii in cota de 20% la lei. Daca la jumatatea lui iulie dobanzile pe termen scurt oscilau in jurul nivelului dobanzii de politica monetara de 8,75%, primele zile din august au adus o crestere, spre niveluri de 10%-14% pe an, pentru depozitele pe o zi. Pana in prezent, dobanzile au ramas la niveluri ridicate, chiar in conditiile in care au ajuns la scadenta depozite de volume importante, atrase in trecut de BNR. Dealerii spun ca dobanzile vor scadea treptat, pe masura ce fondurile plasate la banca centrala vor reveni in piata, pentru a putea fi reorientate.



Sursa: ZF.ro


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Mihai   Stiri / Noutati Din Domeniul Bancar   16 Aug 2006, 05:29 PM
Mihai   Biroul de Credit: Un barbat din Ilfov are o restan...   17 Aug 2006, 12:33 PM
Mihai   BNR a retras licenta de functionare a Nova Bank Q...   17 Aug 2006, 01:26 PM
Mihai   Confirmare oficiala: Nova Bank e „pe butuci...   22 Aug 2006, 06:05 PM
Mihai   BNR se teme ca nu se va putea baza prea mult pe ap...   23 Aug 2006, 01:04 PM
Mihai   Grecii de la ATE Bank au preluat Mindbank si prega...   26 Aug 2006, 01:45 AM
Mihai   Banca Mondiala emite prima obligatiune supranation...   26 Aug 2006, 02:20 AM
Mihai   Privatizările BCR şi CEC se poticnesc la...   26 Aug 2006, 05:05 PM
Kyklos   Bancile din Romania se bat in profituri record   26 Aug 2006, 05:38 PM
Mihai   Ce aduce Basel II pentru clientii bancilor   29 Aug 2006, 03:26 PM
Dualist   QUOTE(Mihai @ 29 Aug 2006, 03:26 PM) Ce a...   16 Nov 2007, 08:16 PM
Mihai   Din octombrie, BNR alimenteaza bancile doar cu lei...   30 Aug 2006, 04:17 PM
Mihai   Dobanzi la depozite pe 12 luni si certificate de d...   31 Aug 2006, 01:28 PM
Mihai   Ziarul Financiar prezinta urmatoarele stiri: Fitc...   1 Sep 2006, 02:34 PM
Mihai   Stirile saptamanii: Euro va incheia anul sub nive...   7 Sep 2006, 10:46 AM
Mihai   Info: Lazea recomanda obligatiuni externe cu matur...   11 Sep 2006, 10:28 AM
Mihai   Materiale din Saptamana Financiara: Leul, convert...   12 Sep 2006, 07:45 AM
andra_v   Tot auzim gogosi pe tema stabilizarii leului. De f...   18 Sep 2006, 04:46 PM
mariusc2   QUOTE (andra_v @ 18 Sep 2006, 05:46 PM) Tot auzim ...   18 Sep 2006, 09:04 PM
Mihai   KBC si Banca Intesa, marii absenti de pe piata loc...   18 Sep 2006, 10:09 PM
Mihai   Stiri: Bancile de nisa au inceput ofensiva de toa...   22 Sep 2006, 09:25 AM
Mihai   Info: Fortis si Millennium vin la Bucuresti QUOTE ...   26 Sep 2006, 04:45 PM
Tinkerbell   Pentru cei interesati, doua link-uri : Banking ...   24 Oct 2006, 03:27 PM
Tinkerbell   Foarte important pt cei care au contractat credite...   30 Oct 2006, 05:16 PM
freeman   E ok compensarea respectiva, pacat ca am imprumuta...   2 Nov 2006, 10:44 AM
March   Moody's: Romania poate rezista unui soc econom...   2 Apr 2007, 07:59 PM
March   RON-ul a innebunit ! Putin ii pasa "suspe...   11 May 2007, 04:49 PM
andra_v   Dar valoarea reala?   27 May 2007, 09:08 PM
axel   Nu, andra, are doar valoare virtuala   27 May 2007, 10:46 PM
Dualist   bancile sisteaza platile catre Iran   20 Nov 2007, 07:42 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 03:02 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman