HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Magicianul, John Fowles
Aramis
mesaj 7 May 2006, 02:36 PM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Pentru ca s-a tot pomenit de acest roman in divrse topicuri si pentru ca multi au spus ca este printre romanele lor preferate, iata un topic dedicat Magicianului.

Iata ce am gasit pe site-ul unei librarii:

Plasata intr-o insula greceasca, actiunea romanului Magicianul pivoteaza in jurul tinarului profesor de engleza Nicholas Urfe, supus la un lung sir de incercari - prin spectaculoase jocuri cu masti si psihodrame in care abunda fantasmele erotice si manipularea istoriei - de catre "magicianul" Conchis.

” Romanul a aparut in 1965, dupa alte doua volume, si din toate punctele de vedere, cu exceptia datei de publicare, cel de fata este primul meu roman. Am incercat sa-l scriu la inceputul anilor "50, dar intre timp, atit starea mea, cit si naratiunea au suferit nenumarate transformari. In forma originala era vorba de un element evident supranatural - o tentativa de a scrie ceva in genul capodoperei lui Henry James The Turn ofthe Screw (O coarda prea intinsa). Nu aveam insa nici o idee coerenta incotro ma indreptam, atit in viata, cit si in carte. Eul meu obiectiv nu credea in acel moment ca voi deveni vreodata un scriitor publicabil; celalalt eu, subiectiv, nu putea abandona mitul caruia - printr-un efort pe cit de stingaci pe atit de laborios - incerca sa-i dea viata; imi amintesc perfect ca eram permanent nevoit sa arunc pasaje intregi la cos, fiind incapabil sa descriu ceea ce doream. Atit tehnica, cit si acea forta bizara a imaginatiei care mi se pare un fel de handicap al memoriei fata de realitate si existenta - impiedicind evocarea non-existentului - ma faceau nefericit, ma tintuiau in loc. Si totusi, atunci, in 1963, cind succesul romanului Colectionarul mi-a dat o oarecare incredere in forta mea literara, a venit si rindul acestui roman chinuit, ciuntit si refacut la nesfirsit sa-si impuna prioritatea fata de atitea altele incepute in anii '50..., dintre care, macar doua erau, presupun, mai bine realizate si m-ar fi putut face ceva mai bine cunoscut, macar in propria mea tara. “

Am citit aceasta carte acum cateva luni, in urma celor citite pe Han, dar trebuie sa recunosc faptul ca nu am fost prea impresionata. Da, e o carte bine scrisa, dar nu m-a marcat.


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Aramis   Magicianul   7 May 2006, 02:36 PM
Erwin   presupun ca exista in viata o anumita perioada in ...   7 May 2006, 09:16 PM
nefertiti-old   Eu am citit Magicianul si mi-a placut foarte mult....   7 May 2006, 10:09 PM
Tear   QUOTE (Erwin @ 7 May 2006, 10:16 PM) presupun ca e...   8 May 2006, 08:52 AM
Leonardo   Pentur mine Magicianul a fost mai mult decat o car...   8 May 2006, 09:39 AM
Lotte   Ce m-a tinut lipita de Magicianul a fost modul in ...   8 May 2006, 11:42 AM
mirona   Si eu am citit Magicianul cu ceva vreme in urma si...   8 May 2006, 11:45 AM
Demiurgul   Intr-adevar ,,,este o carte pe care nu poti sa o u...   6 Jun 2006, 10:56 AM
contraste   Demiurgul bine ai venit la han ! Şedere p...   6 Jun 2006, 05:38 PM
wasp   Pe undeva "Magicianul" mi se pare aproap...   6 Jun 2006, 09:02 PM
Leonardo   'Omul are nevoie de mistere si nu de relevarea...   14 Jun 2006, 07:30 PM
Yorick   ţin minte că mă apucasem de ea, îns...   2 Nov 2006, 08:11 PM
katrynell   Asa cum magia nu-i la indemana tuturor,nici ...   10 Jul 2007, 07:11 PM
nefertiti   katrynell.   10 Jul 2007, 07:21 PM
katrynell   Bine v-am gasit pe toti! Dadeam eu buzna mai d...   13 Jul 2007, 02:33 PM
Nico   Citita in vacanta de vara, pe cand eram in liceu, ...   13 Jul 2007, 02:57 PM
Gordin   Ah, Magicianul, eu l-am citit mai la batranete si...   13 Jul 2007, 03:59 PM
N.V.   Eu am citit "Magicianul" in clasa a IX-a...   3 Sep 2007, 08:38 PM
corinae   QUOTE(N.V. @ 3 Sep 2007, 09:38 PM) In leg...   7 Nov 2009, 08:57 PM
Gea   Si oare de ce eu totusi prefer "Daniel Martin...   10 Feb 2008, 01:46 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 06:14 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman