HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Turul Calului, unio-concurs
Marcus
mesaj 4 May 2006, 04:36 PM
Mesaj #1


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Va propun acum un joc care mie inca imi pune dificultati, desi incerc sa-l dezleg de ceva vreme. Poate voi reusiti. smile.gif

Ideea jocului este urmatoarea:
Vi se pune la dispozitie tabla de sah cu intreg intinsul ei de 64 de patratele ( smile.gif ), si vi se da o singura piesa: un cal nazdravan. smile.gif Ei, dragilor, cine reuseste sa "topaie" cu calul pe toate cele 64 de campuri, cu conditia sa nu treaca decat o singura data prin fiecare camp, castiga acest concurs si primeste 10 puncte!!

Se da pozitia de start a calului, la b1. Aveti asadar de "topait" de 63 de ori. Daca, in plus, dupa ultimul "top" ( rofl.gif ), va opriti chiar acolo de unde ati plecat, adica la b1, primiti si un bonus de 2 puncte.

Exercitiul l-am gasit formulat din partea unei surse de incredere, nerezolvat insa. Nici eu nu am reusit sa-l rezolv.

In cadrul jocului au drept de participare doar membrii Uniunii Alb-Negre de Sah.


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 10:53 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman