HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

13 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Universul Fractal, [Cronica lui Erwin]
tikky
mesaj 25 Dec 2006, 01:48 AM
Mesaj #176


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



m-a rugat Moşu să-ţi las un brăduţ laugh.gif
Crăciun fericit, Erwin!!

user posted image



--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 Dec 2006, 11:49 AM
Mesaj #177


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Azi se īmplineşte un an de cānd am pătruns īn acest mic univers Hanul Ancuţei... smile.gif Am mai fost pe alte forumuri, ocazional, dar nici unul nu m-a pasionat şi le-am abandonat cu totul, aici am găsit deopotrivă căldură prietenească, idei interesante, dezbateri aprinse, joacă şi poezie... oameni minunaţi cu care m-am īmprietenit, mai timid la īnceput, cu mai mult curaj apoi, şi nu trece nici o zi fără să citesc măcar ceva pagini, chiar dacă timpul nu-mi permite să şi scriu... Am devenit dependent de Han, ca şi cei mai mulţi de aici a căror prezenţă este constantă, ba chiar am adus şi pe alţii aici, n-au prins toţi rădăcini... Am cunoscut pe viu cāţiva forumişti la īntālnirile de la Timişoara, ne-am īmprietenit şi probabil vor mai fi īntālniri... Īn tot acest timp, viaţa mea reală m-a făcut să trăiesc un an plin, cu evenimente şi decizii importante, mici ecouri au apărut şi aici din cānd īn cānd... Au fost necazuri şi lucruri bune şi clipe fericite, n-am avut vreme de plictiseală...

Vă mulţumesc pentru trecere şi urări şi vă doresc la toţi un călduros
LA MULŢI ANI!

şi multă SANATATE! hug.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 26 Dec 2006, 11:50 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 26 Dec 2006, 12:01 PM
Mesaj #178


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Mi-a placut acest forum pt. ca am gasit cativa useri ca tine cu o cultura filosofica. Caldura nu prea, arta de a conversa numai pe filosofie si Arhipelagul Imaginii (dupa mine, cel mai bun topic de pe Han). Am fost pe multe forumuri si, cand n-am avut cu cine discuta, le-am abandonat.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Dec 2006, 12:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Fantasee
mesaj 26 Dec 2006, 01:19 PM
Mesaj #179


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



La mulţi ani, Erw! hug.gif


--------------------
TărĆ¢mul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 26 Dec 2006, 02:55 PM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



chiar stii sa dansezi ca micutul din semnatura ta? rofl.gif rofl.gif rofl.gif e tareeeeeeeeeeeeeee haios!!!!

la multi ani!!
cadoul pentru tine, copilas de un anisor:)


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 Dec 2006, 11:52 PM
Mesaj #181


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Mulţam de urări, şi vouă vă doresc la fel! Fiecare īşi găseşte locul lui īn Han, e destul de mare şi sunt odăi pentru toate gusturile... īntr-o zi sunt mai pline, īn altele mai pustii, cum trece lumea pe uliţă... şi cāteodată e veselie mare, cāteodată e linişte, altădată nori negrii trec pe deasupra... e bine că suntem obişnuiţi cu vremea schimbătoare şi trecem cu bine peste toate celea... smile.gif

secunda, dacă ştiam să dansez ca şi copchiluţu' cela mă puneam īn locul lui rofl.gif ... e un desen animat digital smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Dec 2006, 12:03 AM
Mesaj #182


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



TEHNOLOGIA MOBILEI DIN PAL for dummies IV

Ei, azi a mers parcă mai uşor, am asamblat un dulap mai mic ce vine deasupra celui mare... făcut rost de altă freză, nemţească! spoton.gif Altă viaţăăă! Şi aflat secretul păstrării ei ascuţite, că īn PAL e ca şi cānd ai lucra cu ea īn pămānt cu pietriş! hh.gif Să vă spui? unsure.gif Mai am trei zile īn care mi-am propus să asamblez cuierul şi dulapul de pantofi, dar staţi aşa, că sunt ceva mai complicate, fiecare are dulăpioare deasupra, pānă la tavan! smile.gif Cuierul va avea şi rafturi laterale şi dulăpioare la bază. Īn total mai sunt 10 uşi, cu alte 20 de şarniere... şi trebuie să mai cumpăr mānerele, suporţi pentru bara de umeraşe, cārlige pentru cuier... īn holul mic mai am un dulap suspendat şi īn living un corp dublu tip servantă şi unul īnalt cu vitrină plus vreo trei rafturi de montat direct pe perete... de lucru pentru aproape o lună, că mai sunt şi alte treburi de făcut! smile.gif

Orice lucru bun se īncepe cu o pauză! spoton.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
One_Last_Dance
mesaj 28 Dec 2006, 12:32 AM
Mesaj #183


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 683
Inscris: 26 December 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 5.291



Sarbatori Fericite si... La Multi Ani! mwah1.gif

http://www.stinalisa.com/OnlyWish.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 29 Dec 2006, 03:33 PM
Mesaj #184


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



La mulţi ani şi ţie, One_Last_Dance! Credeam că dansezi de mult īn altă parte... rolleyes.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 29 Dec 2006, 05:37 PM
Mesaj #185


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



La Multi Ani, Mr. win ! wink.gif

QUOTE
Orice lucru bun se īncepe cu o pauză!  spoton.gif 


Si e intotdeauna unul din trei ! spoton.gif De preferinta, al doilea sau al treilea. rofl.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 29 Dec 2006, 05:39 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Frisky
mesaj 30 Dec 2006, 09:33 PM
Mesaj #186


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 422
Inscris: 18 April 06
Forumist Nr.: 8.115



La mulţi ani, Erwin! Un an prosper īntr-un univers fractalizat īţi doresc spoton.gif ...

user posted image


--------------------
Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 31 Dec 2006, 12:59 AM
Mesaj #187


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Mulţumesc Frisky! Şi ţie īţi urez aici, că n-ai jurnal, să ai un an plin cu bucurii, sănătate şi fericire, să ai timp pentru tine şi pentru dorinţele tale, să ai linişte şi să fii la fel de jucăuşă ca şi anul acesta! hug.gif mwah1.gif wub.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 31 Dec 2006, 08:49 AM
Mesaj #188


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



La mulţi ani fericiţi, aşa cum tu ţi-i imaginezi!
Fie ca imaginaţia să devină realitate !

user posted image


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 1 Jan 2007, 10:54 PM
Mesaj #189


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Mulţumesc şi ţie contraste! Să fii la fel de prolifică şi īn 2007 ca pānă acum! spoton.gif
Imaginaţia e o parte esenţială a unei construcţii de orice fel ar fi... fără idei nu poţi realiza nimic concret... smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 8 Jan 2007, 10:26 AM
Mesaj #190


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Anul 2007 a inceput promitator! smile.gif Sunt multe de facut, e drept, dar perspectiva e buna si sperantele puternice, increderea e mare si lipseste doar un pic de chef de munca... smile.gif
cu un pic de indemn se rezolva, nu m-am dat inapoi de la nici o treaba, doar le-am lungit un pic... sa nu ma stresez prea tare! biggrin.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 9 Jan 2007, 02:06 AM
Mesaj #191


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Universul e mai mult electromagnetic decāt gravitaţional, nu gravitaţia e cea care structurează materia ci ea are un rol secundar... aşa reiese din cartea pe care o citesc acum... şi se pare că are dreptate mister Colin!

Iar magnetohidrodinamica are de-a face cu plasma şi electromagnetismul iar formele structurale generate de acestea au de-a face cu... aţi ghicit! Cu fractalii! smile.gif

īn superclusterele de galaxii materia dominantă e formată din spirale şi filamente de plasmă iar cāmpurile electromagnetice sunt responsabile pentru structurarea lor īn forme fractale




--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 9 Jan 2007, 03:00 AM
Mesaj #192


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



poti arata o reprezentare a lor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 9 Jan 2007, 12:38 PM
Mesaj #193


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Erwin, ultimul tau mesaj m-a dus cu gindul la profesorul meu de fizica din facultate ... in treacat fie spus , mi-era total antipatic ca persoana fizica ... insa ii admiram felul in care preda.
Dar sa explic care este legatura intre fractalii tai si dumnealui . smile.gif

In una din sedinte , cam pe la sfirsit , ne-a vorbit despre un articol recent publicat (la acea data ) , in revista Science et Vie .
Era vorba despre un experiment facut la o universitate , sau un laborator in Olanda. (Tipul isi luase doctoratul in Olanda smile.gif )
Doua vergele , A si B , facute din materialul provenit de la un acelasi lingou metalic , au fost taiate cu precizie de micron in doua parti : A1, A2 si B1 , B2.
Apoi s-a incercat apropierea partilor taiate ... A1 cu B1 , A2 cu B1 , A2 Cu B1 si A2 cu B2. In acest timp era monitorizat cimpul elecrtomagnetic dintre partile taiate.
Faza care merita atentia este aceasta : in momentul cind se facea apropierea dintre A1 cu A2 si B1 cu B2 , se observa o intensitate a cimpului ... de parca cele doua bucati taiate s-ar fi recunoscut ... de parca si-ar fi dat seama ca au facut parte din unul si acelasi intreg.
Imi amintesc si acum figura transfigurata a profesorului care explica pina in amanunt experimentul ... parca ar fi explicat o minune , ceva mistic.
Singura explicatie rationala pe care au dat-o cei din laborator a fost aceea ca la baza recunoasterii partilor metalice taiate ar fi stat fractalii , mai exact fractal clusters. Ca organizarea materiei in forma solida respecta o equatie fractaliera ... ca doi atomi vecini , care au apartinut unuia si aceluiasi fractal , au capacitatea de a se recunoaste intre ei. smile.gif
Pentru noi ,tine cont ca eram inainte de 1990, acest tip de informatii erau ceva ... amazing. wub.gif

Pun punct aici . smile.gif






--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Frisky
mesaj 9 Jan 2007, 07:34 PM
Mesaj #194


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 422
Inscris: 18 April 06
Forumist Nr.: 8.115



QUOTE (Erwin @ 9 Jan 2007, 01:06 AM)
Universul e mai mult electromagnetic decāt gravitaţional, nu gravitaţia e cea care structurează materia ci ea are un rol secundar... aşa reiese din cartea pe care o citesc acum... şi se pare că are dreptate mister Colin! 


smile.gif Bine te-am regăsit Erwin!
Eu am citit altceva. Gravitaţia este forţa care organizează cosmosul şi că, īn mod paradoxal, cu cāt este mai slabă cu atāt sunt mai mari şi mai complexe consencinţele ei, determinānd dezvoltarea unor structuri complicate şi cu viaţă mai lungă. Gravitaţia este forţa dominantă īn planete, stele...cāt despre fractali...se pare totuşi că "cele mai atragătoare forme nu sunt nici cele perfect regulate şi repetitive, nici cele complet haotice şi impredictibile, ci acelea care combină ambele trăsături" ( Martin Rees) ...

Ne mai auzim! smile.gif



--------------------
Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Jan 2007, 12:57 AM
Mesaj #195


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



smile.gif Bine v-am găsit!

am să īncerc să răspund pe rānd... deşi cred că discuţia asta ar sta mai bine la "Universul este fractal?"

@Quantum:
Virgo cluster:
user posted image

O galaxie care prezintă self-similaritate este : NCG 1365

@exergy:

am incercat să găsesc informaţii despre fenomenul descris şi am găsit mii de pagini despre "metal fractal cluster"... e un domeniu "hot"! spoton.gif

@Frisky:

Martin Rees zice frumos despre fractali şi avea dreptate la vremea lui, dar cartea pe care o citeşti e cam veche... īntre timp s-au descoperit dark matter, dark energy care ridică probleme serioase cosmologiei clasice, bazate exclusiv (şi poate abuziv) pe gravitaţie din moment ce īn natură nu numai gravitaţia este omniprezentă... Īn cartea pe care o citesc se pune accentul pe electromagnetism şi fractali, se oferă soluţii alternative la enigme cum sunt quasarii sau materia neagră care nu pot fi explicate īn totalitate pe baza gravitaţiei... mă opresc aici, nu vreau să te zăpăcesc, copil curios ce eşti! wub.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 10 Jan 2007, 03:20 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Jan 2007, 01:19 AM
Mesaj #196


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



īn Universul Electro-Fractal plasma este dominantă, vizibilă cu ajutorul telescoapelor cu raze X şi a radiotelescoapelor, plasma dintre galaxiile din clustere formează filamente ca nişte arce electrice, este īncălzită la temperaturi īnalte ca să emită acele radiaţii intense, masa calculată a plasmei dintre galaxiile din Virgo supercluster este mai mare decāt masa galaxiilor vizibile optic... şi totuşi nu dă la socoteală pentru toată masa necesară ca gravitaţia singură să fie responsabilă pentru mişcarea materiei īn cluster, mai există dark matter acolo... dar dacă ar conta şi cāmpul electromagnetic (exclus de Einstein īn faimoasele sale ecuaţii) lucrurile stau puţintel altfel... smile.gif Colin Hill zice că e vorba despre proprietatea plasmei īncărcate electric de se structura īn mod natural sub formă de fractali spirală, īn plan, ceea ce se regăseşte atāt īn forma superclusterelor, a galaxiilor cāt şi a stelelor şi a multor lucruri din natură pānă la atom...

Virgo super-circuit

Acest topic a fost editat de Erwin: 10 Jan 2007, 03:22 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 11 Jan 2007, 01:34 PM
Mesaj #197


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Aho, aho, Mai primiti uratori ?

Un an minunat si multa claritate in observarea Materiei !


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 12 Jan 2007, 02:24 AM
Mesaj #198


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



primim, primim, dragă Kristin! hug.gif Un an nou minunat şi ţie şi... obiectiv de aur! spoton.gif
"Egalitee, Fraternitee... Sănătatee!"

Acest topic a fost editat de Erwin: 12 Jan 2007, 02:25 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 Jan 2007, 02:25 AM
Mesaj #199


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Le matin

privea apa jucăuşă,
īn valurile adierii de vānt,
hārtia scārţāia sub tuşă,
se mira de-al muzei avānt.

o clipă distras de foşnet
dimineaţa pe trotuarul pietruit,
lumina verde-l captă īncet
de visul dintr-o dată trezit.

wub.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Frisky
mesaj 14 Jan 2007, 05:00 PM
Mesaj #200


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 422
Inscris: 18 April 06
Forumist Nr.: 8.115



Frumoasă dimineaţă... wub.gif

Īn braţele luminii
Piatra devine īnger
Trezit la viaţă.

smile.gif


--------------------
Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 Jan 2007, 05:42 PM
Mesaj #201


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



hug.gif Frisky şi mulţumesc pentru haiku! mwah1.gif



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Jan 2007, 02:53 AM
Mesaj #202


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Le soir

uitat īntr-un buzunar
un sărut mai demult dăruit
l-a īncălzit īn zadar
cu dorul parcă vrăjit

inserarea se lasă cu-ncetul
gāndul la ea nu-l părăsi
"picteaza-mi portretul,
mereu amintire-ţi voi fi "...

wub.gif





--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 18 Jan 2007, 01:38 AM
Mesaj #203


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Accident

user posted image

Ieri, īn jurul orei 17:30 mergānd la un client am văzut maşina asta parcată pe stradă şi mi-am zis īn gāndul meu, "Doamne, cine a fost īn maşina asta precis n-a scăpat cu viaţă..." O oră mai tārziu primesc sms de la Adina cum că e īn spital īn urma unui accident de circulaţie şi ca vine acasă in 2 zile. Plecānd de la client am reţinut numărul şi culoarea maşinii gāndindu-ma să īntreb dacă are vreo legătură cu ea. Azi am vorbit din nou la telefon şi mi-a spus că e acasă, nu a mai avut răbdare īncă o zi să stea īn spital, se simte mai bine, doar că are dureri la şold unde a fost lovită mai rău şi se mişcă mai greu din cauza asta. N-a putut să-mi spună exact ce s-a īntāmplat deoarece s-a trezit abia la spital, a fost inconştientă cāteva ore. Ştie doar că stăteau pe loc, ea era pe locul din dreapta, cealaltă maşină i-a lovit lateral, şoferul are o coastă ruptă dar nu mai este nici el īn spital, celălalt din maşina care i-a lovit se pare că e şi el teafăr... Alte amănunte sper că o să poată să ne spună māine, merg cu passenger s-o vizităm.

Īmi cer scuze pentru calitatea slabă a imaginilor, le-am făcut cu un aparat de īmprumut, după ce am aflat că aceasta e maşina cu pricina!

user posted image

Are mare noroc că a scăpat cu viaţă! Adina, poţi să te faci cascadoare! smile.gif

Adina:
"mulţumeşte-le din partea mea tuturor pentru urări şi spune-le că o să lipsesc cāteva zile pānă īmi revin"


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 18 Jan 2007, 11:24 AM
Mesaj #204


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



De necrezut.

Erwin, transmite-i, te rog, multa sanatate si din partea mea !


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 19 Jan 2007, 12:39 AM
Mesaj #205


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Da, am fost azi la ea īn vizită cu passenger şi se simte mai bine, o să vă povestească chiar ea pe măsură ce-şi aduce aminte, dar poate e mai bine să nu-şi mai aducă aminte... smile.gif I-am povestit noi diverse altele şi am găsit-o aceeaşi pe care o ştiam, a zāmbit şi a rās cu noi... smile.gif Să te faci bine curānd, Adina, eşti puternică, are dreptate FantaC! thumb_yello.gif



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 19 Jan 2007, 09:19 AM
Mesaj #206


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Da, zīmbesc şi rīd, ca să nu īnjur non-stop durerea laugh.gif .
Merci, incă o dată, oricīt de banal sună. mwah1.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 21 Jan 2007, 02:33 AM
Mesaj #207


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



La nuit

parfumul nopţii i-a īnvăluit
cu gust de ciocolată...
rămasă o clipă-n asfinţit
nuanţa lacrimei sărată

...

wub.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 21 Jan 2007, 03:14 AM
Mesaj #208


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



le parfum de la nuit les a enrobés
au goūt chocolaté

le soir pour un instant arrźtée
la nuance de larme salée

smile.gif


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 22 Jan 2007, 01:24 AM
Mesaj #209


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



merci beaucoup, tikky! franceza mea e ruginită rău de tot! tongue.gif

user posted image



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 29 Jan 2007, 02:24 AM
Mesaj #210


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Trăim īntr-o mare de iluzii provocată de propriile noastre simţuri, pentru că lumea nu se opreşte din mişcare ca să apucăm să verificăm că ceea ce tocmai am simţit adineaori e purul adevăr... Se īntāmplă lucruri şi fenomene unice, mereu altele, mereu alte concursuri de īmprejurări, iar noi ne bazăm pe un mecanism selectiv, observānd şi memorānd similitudinile, aplicānd o bună doză de aproximare īn unele cazuri, crezānd că ar fi valabile aceleaşi reguli sau legi pe care le-am dedus prin experienţă, dar n-avem nici un alt punct de reper mai cert decāt propria experienţă... şi greşim, pentru că Universul tocmai s-a schimbat! smile.gif Totul curge... dar poate fi atāt de minunat să poţi vedea īn ansamblu această curgere, să poţi trăi schimbările, să te bucuri de frumuseţea dinamică şi fractalizată a lumii... să poţi īmpărtăşi şi īmpleti povestea asta cu cineva care īnţelege şi simte la fel... smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 05:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman