HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Taxele In Sua, factorul cel mai important cand le faci
celine1
mesaj 13 Apr 2006, 04:36 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 11 April 06
Forumist Nr.: 8.097



Sunt de aproape 2 ani in State iar anul asta taxele m-au luat prin surprindere. Cand ma asteptam sa iau mai multi bani inapoi, a trebuit sa dau. Poate reuseste sa ma lumineze cineva unde am gresit... thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
celine1
mesaj 13 Apr 2006, 06:23 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 11 April 06
Forumist Nr.: 8.097



Ok. Povestea este in felul urmator. La primul job pe care l-am avut, angajatorul a avut nevoie de la mine doar de SSN. A fost indeajuns ca el sa-mi poata opri taxe. La al doilea job insa, a trebuit sa completez un formular in care aveam posibilitatea sa trec si dependenti, daca aveam pe cineva. La momentul respectiv sotul meu nu lucra asa ca, in formularul W-4 pe ca l-am avut de completat, la rubrica "Total number of allowances you are claiming " am avut nr. 2. Asta s-a intamplat din august 2004 pana in martie 2005, cand sotul meu si-a gasit de lucru si-am schimbat in W-4 punand nr. 1. Anul acesta, cand mi-am facut taxele, am realizat ca mi se trasesera prea putine taxe federale, la jumatate din cat trebuia sa dau. Am veificat la Human Resources sa vad daca au uitat sa-mi schimbe formularul W-4 si totul era in regula. Am fost la IRS si mi-au spus ca nu de la ei pleaca problema ci de la compania unde lucrez. M-am intors la HR, unde mi-au spus ca ei nu se ocupa de taxe, ei doar introduc formularele in sistem si ca ar trebui sa ma duc la un expert in taxe, cum ar fi H&R Block.
Nu-mi permiteam sa mai intarzii cu plata diferentei (atat stiu si eu, ca nu e bine sa fii dator statului cu ceva) asa ca am trimis un cec cu suma pe care o datoram si-am cerut o prelungire.
Acum, avand aceata prelungire, care-mi permite sa caut unde-i problema, de unde credeti ca ar trebui sa incep? Ce intrebari sunt de pus si cui? Nu sunt avocat, si n-am avut niciodata de-a face cu legea iar aici, in SUA, unde poti zice mai usor "e dreptul tau" mi-e cu-atat mai greu sa aflu cat de mult "ma pot intinde", de unde sa-mi culeg informatia necesara.
Apreciez orice raspuns care-ar putea sa-mi dea o idee sau o directie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 06:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman