HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

10 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Scopul Vietii
Mihai
mesaj 1 Jun 2003, 07:16 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Care este motto-ul tau? "Traieste viata!" => De cate ori nu am auzit aceasta expresie.
Dar, in sine, care este scopul vietii?
De a trai, de a invata, de a cunoaste?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 2 Jun 2003, 09:17 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Viata in sine nu are nici un scop. Cel care introduce aceasta notiune este omul.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 4 Jun 2003, 03:18 AM
Mesaj #3





Guests






Si daca viata totusi ar avea vre-un scop? Acela de a cunoaste frumusetile pamantului, de a ajuta pe altii, de a experimenta tot felul de sentimente si simtaminte? La asta te-ai gandit? wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Jun 2003, 03:18 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
necromanc
mesaj 4 Jun 2003, 08:42 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



Fiecare are un scop in viata , depinde daca si-l descopera sau nu.
Eu m-as ghida dupa urmatoarea " Get Rich Or Die Tryin" - poate va suna cunoscuta , mie cel putin imi da ambitie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 4 Jun 2003, 08:58 PM
Mesaj #5


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Cred ca fiecare ar trebui sa-si stabileasca un scop in viata, un "ceva" al lui propriu pentru care sa se zbata. Nu cred ca are importanta cit de meschin sau aiuristic poate aparea acest scop in ochii celorlalti, tot asa cum nu are importanta daca il atingi sau nu - ba chiar cine si-a atins scopul s-ar putea sa devina un nefericit.

E ca in sah, unde se zice ca e mai bine sa joci cu un plan in minte, chiar daca el se va dovedi gresit, decit fara nici un plan.

Un scop valabil pentru toti oamenii nu cred ca exista.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 5 Jun 2003, 01:31 AM
Mesaj #6


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Eu cred in karma - deci cred si in reincarnare. Si cred ca avem un scop in viata si acela este sa invatam sa ne imbunatatim sufletele si sa evoluam prin experientele noastre pana la momentul cand vom fi una cu corpul spiritual universal.

Cred ca avem o viata astrala (ceea ce numim suflet) si o viata pamanteasca, ceea ce ar fi viata de zi cu zi. Cred ca inainte de a ne naste am pre-stabilit ce lectii avem de invatat in viata pamanteasca.

Cred ca in viata actuala am invatat pana acum ca dragostea este calea. Dragostea de aproape, de natura, de tot ce e bun si frumos. Inca mai invat ca orice trebuie acceptat asa cum este si ca nu trebuie sa judec sau sa fortez sa schimb. Dar am o datorie sa incerc sa schimb - asta doar prin afectiune si nu forta. Zi de zi in viata pamanteasca exista incercari care ma fac sa "deraiez" si sa cred pentru un moment ca viata e nedreapta, dar incerc mereu sa-mi aduc aminte ca totul are un scop, totul e o lectie. As vrea sa-mi fie mai usor sa inteleg dar trebuie sa am rabdare, bag seama.

De ce am fost creati si trebuie sa parcurgem drumul asta, nu stiu. Poate suntem doar o experienta, o incercare a corpului spiritual de a exista fizic. Sper ca voi afla la sfarsitul drumului. Sau poate gresesc si nu am sa aflu niciodata. 'Oi vedea eu.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 5 Jun 2003, 06:49 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Eu cred ca viata in sine are scop reproductiv dpdv strict biologic iar scopul individual il hotareste fiecare in functie de imprejurarile vietii si personalitate.


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 5 Jun 2003, 09:16 PM
Mesaj #8


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Eu cred ca viata nu are un scop decat daca ii dam noi unul.

Si eu cred in reincarnare si tot vroiam sa intreb, cum iti dai seama de numarul de vieti traite? Poti sa-ti dai seama de acest lucru? Daca da, ce te-a determinat sa afirmi acest lucru? (e pt Mistinguett intrebarea) smile.gif

Acest topic a fost editat de black ice: 5 Jun 2003, 09:18 PM


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 5 Jun 2003, 10:32 PM
Mesaj #9





Guests






Hmm...E posibila reincarnarea...De ce zic asta? Pt ca mi s-au intamplat unele lucruri ciudate, cum ar fi: am visat de mai multe ori ca ma plimbam prin orasul natal, insa nu era asa cum il stiam.M-am interesat si am observat cu stupoare ca , de fapt, era orasul vechi, adica de prin anii 1900 si un pic.Si nu aveam de unde sti cum arata pt ca niciodata nu m-au pasionat istoria sau geografia...Sau ma duceam sa vad anumite locuri ,peisaje mai bine zis si erau exact asa cum le stiam.De unde le stiam?Habar nu am...Si se intampla de multe ori sa mi se para cunoscute anumite locuri, ca si cum as mai fi fost pe acolo....
Mie-mi place sa cred ca reincarnarea exista ca sa-ti gasesti "sufletul pereche", dragostea adevarata si eterna...Anyway, chestia asta tine de credinta egiptenilor sau grecilor antici,nu mai stiu exact biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 5 Jun 2003, 10:35 PM
Mesaj #10


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Nu stiu daca este posibil sa stii la a cata reincarnare esti. Sincer, desi cred in asta, sunt prea puturoasa sa intru in studii detailate.Deschid subiect separat de reincarnare ca sa nu fim off topic aici - daca suntem 2 care credem tot e bine biggrin.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 6 Jun 2003, 09:53 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (afrodita @ Jun 4 2003, 03:53 AM)
Si daca viata totusi ar avea vre-un scop? Acela de a cunoaste frumusetile pamantului, de a ajuta pe altii, de a experimenta tot felul de sentimente si simtaminte? La asta te-ai gandit? wink.gif

Putin probabil ca viata in sine sa aiba acest scop,de altfel este aberant sa punem in seama vietii ca atare notiuni precum "scop","tel" etc. Frumusetile de care vorbeai sunt admirate de om si nu cred ca se poate spune ca viata a fost creata pentru ca cineva sa vada sa simta si sa auda.

CARMI,

Scopul reproductiv de care vorbesti ne cred ca are relevanta din punctul de vedere al celui care cauta sa inteleaga daca exista sau nu un scop al vietii. Reproducerea este cea care tine de continutul propriu-zis al vietii si nu de posibilul scop al acesteia.



--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 6 Jun 2003, 11:21 AM
Mesaj #12





Guests






Hmm..Petru, atunci pt ce traim? Pt ce ni se ofera viata?Sau pt cine au fost create toate frumusetile lumii? (ma rog, poate fi zis si pt cine a evoluat pamantul atatia ani?)
Nu stiu de ce dar imi place sa cred ca intr-adevar viata e un dar si ca trebuie sa stii ce sa faci cu ea...Si banuiesc doar ca darul asta ne este dat si pt a ne minuna de frumusetile de aici...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 6 Jun 2003, 12:08 PM
Mesaj #13


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Petru zicea ca e impropriu sa spui ca viata in sine are un scop. Oamenii sunt cei care dau un anumit sens, scop, valoare toturor lucrurilor.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 6 Jun 2003, 12:17 PM
Mesaj #14


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Scopul vieții este Dumnezeu. Sau mai exact cunoașterea Lui... Revenirea la El...

Unii îl percep ca mijloc, alții ca finalitate. Dar când vorbim de percepție deja intervine subiectivitatea... Or, scopul vieții nu este unul subiectiv, ci mai degrabă "subiectivizat"...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 7 Jun 2003, 10:02 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (afrodita @ Jun 6 2003, 11:56 AM)
Hmm..Petru, atunci pt ce traim? Pt ce ni se ofera viata?Sau pt cine au fost create toate frumusetile lumii? (ma rog, poate fi zis si pt cine a evoluat pamantul atatia ani?)
Nu stiu de ce dar imi place sa cred ca intr-adevar viata e un dar si ca trebuie sa stii ce sa faci cu ea...Si banuiesc doar ca darul asta ne este dat si pt a ne minuna de frumusetile de aici...

Sunt perfect de acord cu tine cand afirmi despre viata ca trebuie sa stii ce sa faci cu ea. Dar nu cred ca viata in sine a fost a fost creata spre a pune individul uman in situatia de a se minuna de frumusetile naturii. Nu stiu daca e corecta pozitia antropocentrista in acest caz...

TUDY,

Nu impartasesc aceiasi opinie cu tine in privinta scopului vietii. Divinitatea in cazul in care exista cred ca ar fi simbolul cel mai pertinent al vietii ca atare si de aici se poate usor vedea ca ne invartim in cerc daca acceptam ideea ca viata are ca scop divinitatea... Dar pana la a postula existenta divinitatii e cale lunga si cu multe urcusuri si coborasuri,asa ca sa ne rezumam la ceea ce cunoastem cu certitudine sau cel putin avem capacitatea de a discerne cum si ce...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Jun 2003, 03:14 PM
Mesaj #16





Guests






Eu una ma bucur ca am reusit sa-mi descopar un scop in viata...Mai greu imi e sa-l ating...Insa deja am un plan...Daca pana acum simteam ca traiesc mai mult degeaba, macar acum am un motiv sa traiesc...Si, cred ca adevarul e ca, daca nu am avea un scop in viata , nu am sti ce sa facem cu viata asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 8 Jun 2003, 12:52 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



AFRODITA,

Mi se pare ca faci o confuzie intre scopul vietii si scopul omului in viata. Sunt doua sintagme fundamental deosebite.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 8 Jun 2003, 02:50 PM
Mesaj #18





Guests






Au, nu tipa ca te aud! Inca laugh.gif
Cred ca ai dreptate, m-am grabit sa raspund si nu m-am gandit prea mult inainte...
In definitiv , de ce existam?Care e scopul nostru pe pamant?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 8 Jun 2003, 06:16 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Buna intrebare, trebuie premiata.
Desi fac eforturi mari sa intru si in gratia celor ce nu cred in Dumnezeu, trebuie sa spun ca raspunsul il aflam de la Dumnezeu.
Cineva ne-a lasat cu un scop pe Pamint, nu cred ca sintem de capul nostru si in felul acesta fiecare isi alege scopul in viata.Acel Cineva trebuie cautat de fiecare si odata gasit aflam si raspunsul intrebarii...

Acest topic a fost editat de bubu: 8 Jun 2003, 06:18 PM


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 8 Jun 2003, 08:51 PM
Mesaj #20


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



QUOTE
Cineva ne-a lasat cu un scop pe Pamint, nu cred ca sintem de capul nostru si in felul acesta fiecare isi alege scopul in viata.Acel Cineva trebuie cautat de fiecare si odata gasit aflam si raspunsul intrebarii...


Ma intreb, care a fost scopul unui copil decedat la varsta de 2 ani?


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 8 Jun 2003, 09:46 PM
Mesaj #21


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Parerea mea - asa ca sa nu dati cu pietre.

Parintii lui au avut de invatat o lectie - s-au bucurat de viata lui acei 2 ani, dar au trebuit sa treaca printr-o asa mare pierdere ca sa inteleaga ce inseamna durerea (care probabil au provocat-o altora cu sange rece in alta viata, sau poate nu si-au tratat copii cu dragoste, etc). Copilul a fost un suflet care s-a oferit sa ii ajute in lectia asta.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 8 Jun 2003, 09:47 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (black ice @ Jun 8 2003, 09:26 PM)
Ma intreb, care a fost scopul unui copil decedat la varsta de 2 ani?

...da au inceput sa apara si intrebarile... la fel cum bine am putea intreba ce scop a avut un om rau(criminal,tilhar) care a trait numai in bogatie si desfriu pina la virsta de 100 de ani?
Daca nu reusesti sa gasesti raspunsul la aceste intrebari , inseamna ca nu esti un bun cautator si atunci poti sa spui cu siguranta ca nu ai avut un scop in viata...parerea mea.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 8 Jun 2003, 09:53 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Mistinguett @ Jun 8 2003, 10:21 PM)
Parerea mea - asa ca sa nu dati cu pietre.

Parintii lui au avut de invatat o lectie - s-au bucurat de viata lui acei 2 ani, dar au trebuit sa treaca printr-o asa mare pierdere ca sa inteleaga ce inseamna durerea (care probabil au provocat-o altora cu sange rece in alta viata, sau poate nu si-au tratat copii cu dragoste, etc). Copilul a fost un suflet care s-a oferit sa ii ajute in lectia asta.

Nu da nimeni cu pietre Misti, pentru ca s-ar putea ca primii loviti sa fim chiar noi biggrin.gif
Oricum esti pe aproape in ceea ce spui tu.Foarte interesanta ultima parte a frazei tale.
Pe cit de putin stim despre viata, pe atit de mult negam unele lucruri care ar putea face parte din ea.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 8 Jun 2003, 11:07 PM
Mesaj #24


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Dar scopul melcilor care e?
Iar o lectie data parintilor pe pielea unui copil de 2 ani..... seamana a unde dai si unde crapa.Sincer nu vad nici o legatura.
Viata e ca berea:nu trebuie sa o ti mult in fata ta si sa te intrebi ce are in ea de e asa buna.O bei pina la fund si te bucuri de ea. 40.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 9 Jun 2003, 06:36 AM
Mesaj #25


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Petru Ionescu @ Jun 7 2003, 11:37 AM)
TUDY,

Nu impartasesc aceiasi opinie cu tine in privinta scopului vietii. Divinitatea in cazul in care exista cred ca ar fi simbolul cel mai pertinent al vietii ca atare si de aici se poate usor vedea ca ne invartim in cerc daca acceptam ideea ca viata are ca scop divinitatea... Dar pana la a postula existenta divinitatii e cale lunga si cu multe urcusuri si coborasuri,asa ca sa ne rezumam la ceea ce cunoastem cu certitudine sau cel putin avem capacitatea de a discerne cum si ce...

Dacă-L acceptăm pe Dumnezeu în viața noastră, în loc să ne auto-limităm și să preferăm să trăim în continuare în ignoranță, atunci vom realiza care e de fapt scopul vieții. Până atunci, tot ce facem e să bâjbâim prin întuneric și să "filisofăm" inutil asupra sensului existenței...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 9 Jun 2003, 07:14 AM
Mesaj #26


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (black ice @ Jun 8 2003, 10:26 PM)
Ma intreb, care a fost scopul unui copil decedat la varsta de 2 ani?

Răspunsul e simplu: Karma. wink.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 9 Jun 2003, 08:34 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (Tudy @ Jun 9 2003, 07:11 AM)
QUOTE (Petru Ionescu @ Jun 7 2003, 11:37 AM)
TUDY,

Nu impartasesc aceiasi opinie cu tine in privinta scopului vietii. Divinitatea in cazul in care exista cred ca ar fi simbolul cel mai pertinent al vietii ca atare si de aici se poate usor vedea ca ne invartim in cerc daca acceptam ideea ca viata are ca scop divinitatea... Dar pana la a postula existenta divinitatii e cale lunga si cu multe urcusuri si coborasuri,asa ca sa ne rezumam la ceea ce cunoastem cu certitudine sau cel putin avem capacitatea de a discerne cum si ce...

Dacă-L acceptăm pe Dumnezeu în viața noastră, în loc să ne auto-limităm și să preferăm să trăim în continuare în ignoranță, atunci vom realiza care e de fapt scopul vieții. Până atunci, tot ce facem e să bâjbâim prin întuneric și să "filisofăm" inutil asupra sensului existenței...

Nu stiu cata "lumina" detine un teism prin afirmatia ca divinitatea este sigurul scop al vietii... Si la fel de bine nu stiu daca nu cumva se auto-iluzioneaza ca a descoperit cine stie ce informatii miraculoase!

Cat despre vietile anterioare si karma,din cate stiu crestinismul le considera deviatii ale paganismului asa ca nu stiu ce sens au in lumina premizei ca cei care au vorbit despre asemenea chestiuni sunt potentiali crestini.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 9 Jun 2003, 08:45 AM
Mesaj #28


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE
Nu stiu cata "lumina" detine un teism prin afirmatia ca divinitatea este sigurul scop al vietii... Si la fel de bine nu stiu daca nu cumva se auto-iluzioneaza ca a descoperit cine stie ce informatii miraculoase!


Corect. Nu știi.

QUOTE
Cat despre vietile anterioare si karma, din cate stiu crestinismul le considera deviatii ale paganismului asa ca nu stiu ce sens au in lumina premizei ca cei care au vorbit despre asemenea chestiuni sunt potentiali crestini.


Din câte știi tu, sau din câte ai simțit sau ți-a fost "confirmat" prin experiențe personale?

Învățăturile creștine autentice, așa cum au fost ele transmise de Hristos, nu se contrazic în vreun fel cu reîncarnarea sau karma. Biserica a fost cea care a "stabilit" ce e bine și ce e rău, de-a lungul secolelor, "adaptând" creștinismul la societate. Ca efect se pot observa schimbări majore de doctrină în cazul Creștinismului aporape în fiecare secol, pe când mesajul transmis de Hristos e același, și a fost același timp de 2000 de ani, precum tradițiile orientale sunt aceleași de peste 5000 de ani...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 9 Jun 2003, 08:54 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



"Nu stiu" si nu cred ca un teist stie mai mult...
N-am avut nici un soi de experienta care sa confirme intr-un fel sau altul existenta vietilor anterioare sau mai stiu eu ce altceva.
Daca tii la doctrina crestina din aceste momente ar trebui sa stii ca ceea ce afirmi mai sus intra in mod flagrant in disputa cu unele dogme etc. Daca ai vorbi cu un preot ti-ar spune ca e bine de cunoscut alte manifestari religioase in afaara crestinismului dar a asimila unele directii specifice uneia in cealalta este o eroare...
Nu demult si eu eram convins ca intre crestinism si unele religii orientale nu exista decat deosebiri formale,dar...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 9 Jun 2003, 12:23 PM
Mesaj #30





Guests






Oricum, din cate stiu eu la inceputurile crestinismului era luata in considerare si reincarnarea...Se credea in ea...Mai apoi a fost abolita ,nu mai tin minte de catre cine sau de ce....Insa nu cumva ne cam indepartam de la subiect?? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 10 Jun 2003, 08:53 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Reincarnarea a fost sustinuta initial de sectele gnostice. Esenienii ii faceau o reclama puternica. Cum multi din esenieni s-au convertit la crestinism, reincarnarea a inceput sa se faca simtita si in randurile crestinilor. Insa fenomenul nu a durat.

Un raspuns exact nu se poate da, insa putem incerca unul logic. Reincanarea presupune un fel de mantuire automata, in care persoana se purifica pe parcurs. Dar, in final, tot se purifica. In opinia mea reincarnarea nu aduce resoponsabilitate in actul mantuirii. Pot face orice tampenie; va veni cineva dupa mine si va trage ponoasele. Nu le trag eu. Mie putin imi pasa. Din moment ce nu am nici o amintire din vietile anterioare mi se pare normal sa nu ma agit foarte mult.

Acest topic a fost editat de Figaro: 10 Jun 2003, 08:53 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 10 Jun 2003, 04:18 PM
Mesaj #32


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Figaro @ Jun 10 2003, 10:28 AM)
Un raspuns exact nu se poate da, insa putem incerca unul logic. Reincanarea presupune un fel de mantuire automata, in care persoana se purifica pe parcurs. Dar, in final, tot se purifica. In opinia mea reincarnarea nu aduce resoponsabilitate in actul mantuirii. Pot face orice tampenie; va veni cineva dupa mine si va trage ponoasele. Nu le trag eu. Mie putin imi pasa. Din moment ce nu am nici o amintire din vietile anterioare mi se pare normal sa nu ma agit foarte mult.

Chiar daca tu nu ai aminitiri din vietile anterioare, informatia respectiva se pastreaza "undeva"... Si, pe deasupra, esti pe deplin responsabil de ea...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 10 Jun 2003, 09:45 PM
Mesaj #33


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (Figaro @ Jun 10 2003, 03:28 AM)
In opinia mea reincarnarea nu aduce resoponsabilitate in actul mantuirii. Pot face orice tampenie; va veni cineva dupa mine si va trage ponoasele. Nu le trag eu. Mie putin imi pasa. Din moment ce nu am nici o amintire din vietile anterioare mi se pare normal sa nu ma agit foarte mult.

Ideea reincarnarii - pusa foarte simplist - este urmatoarea:
Dupa incheierea unei vieti, aceasta iti este evaluata de unitatea de energie universala din care faci parte - deci, intr-un fel, te judeci singur si la unison cu corpul universal. La punctul asta realizezi ce ai invatat in viata abia incheiata, ce nu ai invatat (din diferite motive) si iei o hotarare ce va trebui sa inveti in viata viitoare. Aceasta hotarare iti este calauza in viata urmatoare, dar fara ca tu sa fii constient de ea. Iti alegi parintii si un mediu social care crezi ca te va ajuta sa inveti, cu obstacole care vor avea aceeasi menire.

Esti "format" intr-un anumit fel de vietile anterioare si esti responsabil de faptele tale in viata prezenta. Daca nu-ti urmezi calea aleasa de tine sau nu inveti ce ai decis ca ai nevoie inainte de reincarnare nu vei fi pedepsit, ci iti va lua mai multe vieti sa ajungi la punctul final (mantuire). Deci tragi ponoasele.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 11 Jun 2003, 11:08 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Tudy")
Si, pe deasupra, esti pe deplin responsabil de ea...



Responsabilitatea nu functioneaza decat in mod direct. Reincarnarea e aduce o presupusa responsabilitate.


QUOTE ("Mistinguett")
Deci tragi ponoasele.



Cine? Eu, Figaro, sau Demonstene Patrocles, care a trait cu 2000 de ani inaintea mea? Cine sunt eu si de unde incep?

Nu poti responsabiliza decat o persoana. Psihologia de masa nu tine niciodata cu amanuntul.

=======================================

Diferenta dintre religiile orientale si cele monteiste se duce la nivel de persoana.

Pentru noi Dumnezeu e o persoana, iar noi suntem dupa chipul si asemenarea sa persoane distincte.

In religiile orientale exista un principiu liant - gen Forta din Star Wars - care emana si absoarbe. Nu mai e vorba de persoane, de entitati distincte. Mai mult: fiecare este in felul sau un Dumnezeu, fiind o parte din Dumnezeu. Total diferit de monoteisti, pentru care Dumnezeu si materia sunt doua entitati diferite.

Reincarnarea nu aduce responsabilitate. Nu are cum. E greu sa responsabilizezi pe cineva reducandu-l la simpla postura de surub in cutia de suruburi.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 11 Jun 2003, 07:33 PM
Mesaj #35


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (Figaro @ Jun 11 2003, 05:43 AM)
  Cine? Eu, Figaro, sau Demonstene Patrocles, care a trait cu 2000 de ani inaintea mea? Cine sunt eu si de unde incep?


Tu esti un suflet - indiferent de nume sau corp.

QUOTE
Pentru noi Dumnezeu e o persoana, iar noi  suntem dupa chipul si asemenarea sa persoane distincte.


Suntem presupus dupa chipul si asemanarea sa, caci inca nu a fost vazut de suficienta lume ca sa fim siguri. Fie si asa insa, avatarul nostru poate fi dupa chipul si asemanarea sa - iar sufletul nostru sa fie parte din Sfantul Duh.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 March 2024 - 01:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman