HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Computere Blocate
Olaf
mesaj 17 Mar 2006, 12:32 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Dupa cum au contractele, unii constructori de computere introduc un "ceva" (nu stiu exact ce) in biosul computerului pentru a nu da posibilitatea instalarii unui alt sistem de operare decat cel agreeat de constructorul respectiv (de obicei - sau chiar intotdeauna - Windows XP). In situatia asta se afla unele modele Packard Bell si Sony Vaio.
Acum, ma intreb daca nu cumva si DELL are aceeasi problema.
Si ma mai intreb daca se poate elimina aceasta "protectie" si daca da, cum?
Stie cineva? pls.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Erwin
mesaj 23 Jul 2006, 11:21 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
resetarea biosului prin scurtcircuitarea pinilor procesorului
???

sunt in domeniu de 14 ani si nu am auzit de asa ceva... mi se pare aiurea rau de tot. n-are nici o treaba procesorul cu biosul.

atunci cand exista protectie in bios pentru instalarea unui anume sistem de operare, XP in speta, un update de bios nu rezolva problema, acel update are in continuare protectia de la mama lui, parerea mea. eventual trebuie sa cauti un bios compatibil de la alt sistem, dotat cu aceeasi placa de baza dar care nu are protectia respectiva. Dell si HP-Compaq au folosit placi de baza Gigabyte, larg raspandite la noi. IBM are inca placi proprietare, dar din moment ce sustine platforma Linux nu cred ca are nici o protectie impotriva instalarii altui sistem de operare.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 03:42 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman