HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Maria, Mama Lui Isus, Identitatea ei
Bolt
mesaj 16 Mar 2006, 08:51 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Salutare tuturor.
Deschid acest topic deoarece un subiect destul de important si cu conexiuni largi in doctrinele Bisericii Crestine e abordat pe un alt (sau alte) topic(uri) mai putin la vedere.
Asadar, cei care sunt adeptii opiniei ca Maria, mama lui Isus, are un statut aparte in crestinism (e vie, mediaza, e nascatoare de D-zeu etc.) sunt rugati sa-si prezinte argumentele biblice.

P.S.
O mare rugaminte. Sa ne limitam la posturi de dimensiuni reduse deoarece posturile kilometrice vor da nasteree la raspunsuri pe masura si discutia va fi foarte greu de urmarit.

Acest topic a fost editat de Bolt: 16 Mar 2006, 09:09 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Clopotel
mesaj 1 Apr 2006, 01:30 PM
Mesaj #2


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Riverdance,
QUOTE
Tu(Edinide) te opresti doar la sex, ca si cum s-ar face toata ziua sex sau dragsote cu corpul pe care il avem!

A prins si el o idee, cum ca sexul nu ar fi chiar ok, si plecand de la asta, trece in cealalta extrema, recurgand si la minciuni ca sa-si justifice teoriile sad.gif ...
Intotdeauna minciuna amestecata cu adevar a avut ceva succes la cei mai putin informati...
Iata la ce ma refer:
Edinide
QUOTE
Calea pe care merg rezulta din faptul ca Spiritul Crestin nu este Teorie Crestina, sau Dogma Ritualistica, ci este Practica Crestina: daca nu constati zi de zi ca te apropii de implinirea Legii Iubirii, de a-ti iubi Aproapele ca pe sine, de a simti prin Simturile Spirituale si de a gindi prin Gindul Spiritual, atunci nu esti pe Calea Fiului ci pe o alta Cale.

Teoria asta a ta numita yoga - crestina, este doar o teorie, degeaba incerci o perdea de fum cum ca ar avea vreo legatura si cu practica...Iata...
QUOTE
In cuvinte simple, care-ti plac, nu asi indrazni sa vorbesc despre ceva ce eu nu implinesc. Eu nu-ti spun tie, precum Dogma face, "fa cum spun eu", ci eu iti spun "fa cum fac eu", cu ajutorul lui Dumnezeu.

In afara de minciuni la adresa Ortodoxiei, tu nu implinesti nimic, ci doar ii dai in sus si in jos cu corpul somatic... Nu te-am auzit niciunde zicand nimic de ceva practic, de rugaciuni, de post, de iubirea aproapelui, de infranare etc ... Tu nu faci decat sa dai o alta rastalmacire, intre multe altele, a Sfintei Scripturi, si sa o mai si impanezi cu cateva idei orientale... Si asta numesti tu "fapte"...
QUOTE
Sa nu-mi spui ca un Popa Ortodox este capabil a sustine o asemenea tematica, dincolo de Liturghier... Iti spun eu ce ar spune, "Nu Cerceta!". Adica, crede-l pe el... nu-l crede pe Isus...
Iata... despre ce vorbeam... Tu care in viata ta nu ai intrat intr-o Biserica Ortodoxa, decat poate sa te feresti de ploaie, iti dai drumul la gura aiurea.... Care preot ortodox, ti-a zis tie "nu cercetea" si sa-l crezi pe el si nu pe Iisus? Da un nume ceva, sau macar Biserica unde s-a intamplat asta...
QUOTE
Isus nu face distinctie moral-imoral, sotie-prietena, familie-vecina... Daca tu iubesti Intimitatea Trupeasca, o faci in virtutea Animalului din tine, indiferent de cine este Femeia respectiva, si invers din partea Femeii.

Aici se vede foarte clar una, din multe altele, erori doctrinare dpdv crestin, caci voi faceti confuzii grave in ceea ce privesc relatiile atat cele familiale cat si cele trupesti...
Eu am spus, si am argumentat si in alte parti, ca trebuie avut un echilibru intre ele, ca trebuie facut totul intru Dumnezeu, si ca nu trebuie nici sa cadem in extrema desfranarii, dar nici sa negam valabilitatea casatoriei sau a impreunarii cand aceasta ar ca scop procreerea... Se pare ca tu nu prea faci distinctie intre ele..
In Sfanta Scriptura sta scris:
1 Si a treia zi s-a facut nunta in Cana Galileii si era si mama lui Iisus acolo.
2 Si a fost chemat si Iisus si ucenicii Sai la nunta.
(Ioan2)
Aceasta arata foarte clar ca Iisus a binecuvantat acea nunta, odata chiar cu prezenta Sa, a doua oara cand a inceput sirul minunilor prefacand apa in vin... Si atunci tu pentru ce spui ca Iisus nu face distinctie intre sotie-prietena?
Sa nu confundati lucrurile... Despre Sfanta Fecioara Maria Biblia ne spune ca a fost logodita si nu casatorita.... Daca ar fi avut vreun eveniment ca acesta Biblia cu siguranta ne informa.... O casatorie, ca sa fie binecuvantata de Dumnezeu, trebuie sa fie inchinata Lui, fie prin dorinta sotilor de a-si darui lui fecioria si in acest caz, chiar soti fiind, nu se vor gandi nicicand la impreunare trupeasca, fie vor face impreunare, cu scopul de a face copii pe care sa-i inchine lui Dumnezeu....
Tu incerci sa arati un fel de feciorie, dar acea feciorie pe care o arati tu nu este deloc curata ci este eretica, caci pricina acesteia este consideratia gresita despre casatorie, cum ca este un lucru rau... Deci tu faci de doua greseli eretice aici: odata ca defaimezi casatoria pe care a binecuvantat-o Dumnezeu, si a doua este ca abtinandu-te de la rau (asa cum il gandesti tu) nu ai nici un fel de merit... Stiut este ca cei ce se abtin de la rau nu au dreptul la nici un fel de recunoastere, ci eventual, au dreptul de a nu fi pedepsiti... In Sfanta Scriptura vedem clar ca toata lauda si admiratia se cuvin acelora ce fac binele, nu celor ce se feresc de a face raul... Caci a nu fura sau a nu omora sau a nu preacurvi nu sunt motive de lauda, ci abia de la ele incolo incepe eventual vreun inceput bun....
Deci fecioria pe care incerci tu sa a aduci in fata, este zero pentru ca arata casatoria ca fiind daunatoare, si este rea pentru ca defaimeaza ce Dumnezeu a bineuvantat...
QUOTE
Daca acum intra in conflict dureros cu Ortodoxismul sa zicem, si nu numai, nu este vina mea sau a Evangheliei, ci este vina Ortodoxismului care s-a rupt de Evanghelie si de Invatatura Divina.

Nope... Ratacirea ta nu are legatura cu Ortodoxia pe care tu o aduci aici in discutie, doar ca sa ai ce batjocori, ci este legatura cu Sfanta Scriptura pe care o nesocotesti total.... Si ca sa te lamuresc in ceea ce priveste Ortodoxia, ca sa nu mai spui minciuni alta data despre ceea ce nu cunosti, afla ca are ca baza, inca de la inceput Sfintele Scripturi din care fac parte atat Vechiul Testament cat si Noul Testament...
QUOTE
Prin urmare, daca te socheaza Adevarul Evanghelic, si este bine ca o face, nu este pentru ca-ti spun de la mine, ci pentru ca nu ai Evanghelia in tine. Aici nu vorbesc de Religia Umana, oricare ar fi, doar o simpla Creatie Umana, ci vorbesc de Spiritul lui Cristos.
rofl.gif Se pare ca tu vorbesti de Iisus Hristos ca si cum vorbesti de zeita Kali... Iti repet, nu ai cum sa vorbesti de ceva de care nu ai habar, nici macar teoretic... Ce spui tu nu are legatura cu Sfanta Evanghelie, nici macar cu yoga, iar ca sa-i spui lui Riverdance ca nu are Evanghelia in el, doar pentru ca nu e de acord cu evidentele erori dogmatice ce le etalezi, e de-a dreptul monstruos.... Adica tu, care hulesti ce a binecuvantat Dumnezeu, ai Evanghelia in tine?
QUOTE
Luca reda punctul de vedere al lui Isus asupra Maternitatii Umane, cind cineva striga din multime, prima afirmatie a Cultului Mariei: "Ferice de pintecele care Te-a purtat, si de titele pe care le-ai supt!" Potrivit tie, Isus ar trebuie sa glorifice Maternitatea, prin care El Insusi a venit pe Lume! Uite ce Isus spune: "Ferice mai degraba de cei ce asculta Cuvintul lui Dumnezeu, si-L pazesc!" Vezi dar, nu Originea Somatica a Omului este relevanta, nu Animalitatea si nu Trupescul, ci Originea Spirituala si Tatal Ceresc.

Tu doar ca sa faci caz de cuvantul "somatic" esti in stare sa pui in vorbele Mantuitorului si ce nu a spus... "Ferice mai degrama..." nu inseamna nicidecum ca ar fi impotriva maternitatii, asa cum gresit sustii tu, caci nu a contrazis nici unde pe acela ce zice "Ferice de pantecele care Te-a purtat..." , ba din contra zice: "Ferice mai degraba...", din care se vede ca si ce a fost spus mai inainte e bun, dar ce zice El acum e si mai bun...
Daca vrei sa stii cate ceva din dogma Ortodoxa, ca sa nu mai spui minciuni altadata, atunci afla ca noi consideram casatoria o Taina dumnezeiasca, caci legatura dintre miri este una tainica ce-L implica si pe Dumnezeu, nicidecum una trupeasca desfranata, dar, si mai ferice este de acela care, stiind ca o casatorie este pe placul lui Dumnezeu, face mai mult, si renunta la acest bine, pentru o cinste mai mare, aceea de a-si pastra fecioria neintinata, ci o dedica lui Dumnezeu... Asa cum zice Pavel: "V-am logodit cu un singur barbat, ca sa va infatisez fecioara curata lui Hristos" (II Cor. 11,2) - desi acste cuvinte se adreseaza Bisericii in general, ele se adreseaza si celor ce sunt feciorelnici, caci Biserica careia i se adreseaza este formata din oameni nu din ziduri...
Din aceste considerente, unii ortodocsi renunta la a se casatori, si doresc un bine si mai mare, acela de a ramane singuri ca sa fie feciorelnici, dar mai exista si cupluri ortodoxe, care s-au casatorit, si care traiesc in feciorie, asa cum spune Iisus si Sfanta Scriptura si dupa exemplul Fecioarei Maria si a lui Iosif... Acestia sunt si mai de apreciat, caci infranarea lor si dragostea de Dumnezeu este desavarsita, caci desi au tot binele la indemana ca sa faca impreunare ei fiind deja casatoriti, aleg un bine si mai mare (decat acelara care sunt feciorelnici dar necasatoriti), acela de a ramane si in feciorie...
QUOTE
Isus este impotriva ta aici, nu sustine Cultul Fizicalitatii, pentru care tu trimiti la Popa Ortodox (deoarece si el sexualizeaza din greu...), ci Isus trimite la plingerea Fizicalitatii Omului.

Gresit.... Iisus nu vorbeste impotriva lui Riverdance, ci chiar impotriva ta, caci nimeni nu a vorbit de vreun cult al fizicalitatii in afara de tine, si cu atat mai putin vreun Preot Ortodox, despre care tu vorbesti fara ca habar sa ai...
QUOTE
Mai mult decit atit, Isus deplinge Maternitatea Umana (pe care Popa Ortodox o preaslaveste, stii si tu din ce motive...):

Iisus nu are cum sa deplanga "Maternitatea Umana", de vreme ce El a fost nascut de o mama si a participat si a binecuvantat o nunta... De ce asculti asemenea ganduri diavolesti ce-ti trec prin cap? Citeste inca odata Biblia si roaga-te la Dumnezeu, macar sa te faca sa intelegi ca ce ai spus sunt vorbele satanei, daca nu sa te lumineze chiar sa o intelegi bine...
QUOTE
"Ferice de cele sterpe, ferice de pintecele care n-au nascut, si de titele care n-au alaptat!" Daca Isus fericeste Ne-Maternitatea, tu vrei ca eu sa te cred pe tine si sa slavesc Maternitatea?

Asta este, din nou e ratacire diavoleasca sa afirmi ca Iisus fericeste "Ne-Maternitatea"... Cand spune "Ferice de cele sterpe, ferice de pantecele care n-au nascut...", numai diavolul in persoana ar putea sa te faca sa gandesti ca ar putea insemna de fapt ca zice:" Vai de cele nu sunt sterpe si vai de cele ce au nascut..."
QUOTE
Spune sincer, vrei sa-l abandonez pe Isus pentru a te crede pe tine?

Eu ti-as spune sincer sa-l abandonezi pe diavol si sa-L crezi pe Iisus, caci nimic din ce spui nu are legatura cu Sfanta Scriptura, dar te bati in piept ca ar fi de acolo... sad.gif
QUOTE
De acum incolo, nu mai poti face vre-o data afirmatia ca "n-am stiut", nu te mai poti scunde in spatele necunoasterii, desi Ne-Cunoasterea nu este o scuza...
Bravo... aceste cuvinte pe care i le spui tu lui Riverdance, ti le spun eu tie... Necunoasterea nu este o scuza sa spui minciuni si sa lasi impresia ca ai cunoste...
Nici nu are rost sa mai insist ... Singurul lucru de care mi-a parut rau, a fost ca pe topicul acesta, unde lucrurile sunt foarte sensibile, dar ar fi putu fi interesante, unde am dorit cu adevarat sa aratam ce inseamna fecioria cu adevarat, tu deturnezi totul, ducand in cealalta estrema fecioria si defaimand casatoria, doar ca sa comprimiti notiunea de feciorie si Ortodoxia in general...sad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Bolt   Maria, Mama Lui Isus   16 Mar 2006, 08:51 AM
LINICA   Interesant subiect. Chiar ma gandeam zilele trecu...   16 Mar 2006, 01:00 PM
geriA3e   Cu rugămintea expresă de-a nu mă co...   16 Mar 2006, 05:58 PM
abureala   Sunteti pagani si eretici, daca nu va rugati Maici...   16 Mar 2006, 06:41 PM
vlasin d   Bold Te rog sa te uiti pe "reforma fata in f...   16 Mar 2006, 08:43 PM
vlasin d   Imi cer scuze am vrut sa scriu Bolt nu Bold.   16 Mar 2006, 08:44 PM
IoanV   Nu o sa mai insist asupra textelor biblice, dar as...   16 Mar 2006, 10:03 PM
Bolt   @abureala : QUOTE Sunteti pagani si eretici, daca ...   16 Mar 2006, 11:04 PM
IoanV   QUOTE In fruntea sfintilor e doar Capul - Isus Hri...   16 Mar 2006, 11:43 PM
Clopotel   Noi, cei ce suntem crestini ortodocsi din Biserica...   16 Mar 2006, 11:48 PM
Clopotel   Mai zic unii eretici ca Pururea Fecioara Maria ar ...   16 Mar 2006, 11:51 PM
Bolt   @ioanV : QUOTE Dupa atita discutie chiar credeai c...   17 Mar 2006, 07:37 AM
Artanis   QUOTE Trebuie sa citesti si ceea ce nu spune textu...   17 Mar 2006, 09:22 AM
Clopotel   Draga Bolt, QUOTE Cata greutate si experienta crez...   17 Mar 2006, 09:40 AM
Artanis   QUOTE Isus era si mai mic, si iata ce "isprav...   17 Mar 2006, 09:47 AM
LINICA   QUOTE (Bolt @ 17 Mar 2006, 07:37 AM) QUOTE - A nas...   17 Mar 2006, 11:18 AM
Artanis   QUOTE M-a frapat asta. Cum adica irelevant fata de...   17 Mar 2006, 11:29 AM
abureala   QUOTE (Bolt @ 17 Mar 2006, 12:04 AM) Important e s...   17 Mar 2006, 01:04 PM
Bolt   @artanis : QUOTE Hai mai ca esti patetic..."s...   17 Mar 2006, 09:17 PM
Artanis   Nu am vazut ghilimele acolo Pai daca acum e ...   17 Mar 2006, 09:22 PM
Bolt   Eu nu sustin asa ceva. Ci doar spun ca nu vad nimi...   17 Mar 2006, 11:00 PM
mariusc2   Nene Bolt, sa zicem ca esti insurat si, la un mome...   17 Mar 2006, 11:09 PM
Bolt   QUOTE Nene Bolt, sa zicem ca esti insurat si, la u...   17 Mar 2006, 11:39 PM
mariusc2   Bre, da' credul mai esti!   18 Mar 2006, 12:06 AM
edinide   Inainte sa ne dam cu Parerea Proprie despre Maica ...   18 Mar 2006, 04:50 AM
edinide   QUOTE Bre, da' credul mai esti! Confunzi ...   18 Mar 2006, 05:12 AM
Bolt   @edinide : QUOTE Maica Domnului a fost divinizata...   18 Mar 2006, 08:12 AM
Artanis   QUOTE Eu nu sustin asa ceva. Ci doar spun ca nu va...   18 Mar 2006, 09:33 AM
Clopotel   Draga Bolt, Nu mai insist la ce ai mai spus ca e r...   18 Mar 2006, 12:08 PM
Bolt   @artanis : QUOTE Ti s-a explict de cateva ori ca g...   18 Mar 2006, 08:19 PM
Artanis   QUOTE In primul rand vreau sa repet ceea ce cred e...   18 Mar 2006, 08:45 PM
Bolt   @Artanis : QUOTE E bine macar ca spui ca e ceea ce...   18 Mar 2006, 09:13 PM
Artanis   QUOTE La punctul 4. urma sa "completezi...   18 Mar 2006, 09:29 PM
Bolt   QUOTE Nu urma sa completez eu nimic. Daca era ceva...   18 Mar 2006, 09:53 PM
Artanis   QUOTE OK. MARIA L-A NASCUT (ORIGINAT) PE D-ZEU. Pr...   18 Mar 2006, 10:06 PM
Bolt   Pai noi vorbeam de nastere. Iar te lasa RAM-ul. E ...   19 Mar 2006, 12:37 PM
Artanis   Am vazut ca tu tot cauti paradigme, dar daca cu ...   19 Mar 2006, 01:34 PM
Clopotel   Am mutat potul acesta aici de pe topicul de Ortod...   19 Mar 2006, 01:41 PM
Artanis   QUOTE (Bolt)1. Fals. Un copil nascut in logodna si...   19 Mar 2006, 01:43 PM
Bolt   @artanis : QUOTE cu "prezbiter" nu ai dr...   19 Mar 2006, 02:31 PM
Artanis   N-am chef de speculatii parabiblice. In text ti se...   19 Mar 2006, 02:48 PM
Clopotel   Draga Bolt, Se pare ca am gresit afirmand ca Iosif...   19 Mar 2006, 04:04 PM
Bolt   @artanis Nu era vorba de nici o speculatie ci de ...   19 Mar 2006, 04:09 PM
Clopotel   Draga Bolt, QUOTE Matei 1.20 : "... "Ios...   19 Mar 2006, 04:33 PM
Bolt   @clopotel : QUOTE In Biblie nu scrie niciunde ...   19 Mar 2006, 05:11 PM
Clopotel   Am mutat acest post al lui riverdance de pe Topicu...   19 Mar 2006, 06:12 PM
Clopotel   Draga Riverdance, QUOTE Deci, clopotel, ai vazut c...   19 Mar 2006, 06:22 PM
Bolt   @clopotel : QUOTE Asta nu are legatura si nici nu ...   19 Mar 2006, 06:48 PM
Clopotel   Draga Bolt, QUOTE Clopotel, Biblia nu e numai Cart...   19 Mar 2006, 07:02 PM
Clopotel   Draga Bolt, QUOTE Pai Maria a fost casatorita cu I...   19 Mar 2006, 07:24 PM
Bolt   @clopotel : QUOTE Ti-am mai spus ca eu nu am nici ...   19 Mar 2006, 08:20 PM
Artanis   Clopotel, nu mai merita efortul, eu cred ca de bun...   19 Mar 2006, 09:38 PM
Clopotel   Draga Bolt, Daca tot astazi am mai mult timp... Q...   19 Mar 2006, 09:43 PM
IoanV   @ Bolt Te straduiesti sa sustii ceva ce nu e scri...   19 Mar 2006, 10:14 PM
Artanis   Pai e simplu la el, a gasit cateva traduceri ale v...   19 Mar 2006, 10:34 PM
Riverdance   Bolt, la cele zise la ultimul rand de tine, pot fi...   19 Mar 2006, 11:52 PM
Artanis   Cum am mai spus, e de-a dreptul imposibil sa judec...   20 Mar 2006, 07:07 AM
Bolt   @artanis : QUOTE sa-ti vina cu traduceri englezes...   20 Mar 2006, 08:57 AM
Artanis   QUOTE (Bolt)versiunile din care ti-am citat sunt a...   20 Mar 2006, 09:37 AM
abureala   Pt Bolt, Ne vorbeste parintele Cleopa. QUOTE Mi...   20 Mar 2006, 11:00 AM
Riverdance   Eu continui sa nu vad de ce ar fi 'scandal...   20 Mar 2006, 12:15 PM
Artanis   QUOTE Eu continui sa nu vad de ce ar fi 'scand...   20 Mar 2006, 12:33 PM
Bolt   @abureala : QUOTE Ne vorbeste parintele Cleopa. Nu...   20 Mar 2006, 10:30 PM
Bolt   @artanis : QUOTE Era vorba daca a ramas Pururea F...   20 Mar 2006, 10:35 PM
abureala   QUOTE (Bolt @ 20 Mar 2006, 11:30 PM) Nu vad releva...   21 Mar 2006, 09:00 AM
Bolt   @abureala : QUOTE Parintele Cleopa este cineva ce ...   22 Mar 2006, 07:08 PM
edinide   @IoanV QUOTE Te straduiesti sa sustii ceva ce nu e...   23 Mar 2006, 05:45 AM
Bolt   @edinide : QUOTE Ce spune Bolt sunt presupuneri, 1...   23 Mar 2006, 08:00 AM
flori   O sa va spun si eu parerea mea despre Fecioara Mar...   23 Mar 2006, 01:49 PM
Clopotel   Draga Flori, QUOTE Daca astea sint intrebari supar...   23 Mar 2006, 05:01 PM
Artanis   QUOTE Niciunde nu gasim in Biblie ca Isus s-ar fi ...   23 Mar 2006, 06:25 PM
Bolt   Nu, nu. Anormala si dubioasa e familia in care-L ...   23 Mar 2006, 08:35 PM
edinide   @flori QUOTE nici nu-mi pun eu prea multe intrebar...   24 Mar 2006, 06:39 AM
edinide   @riverdance QUOTE Biblia este o capodopera teologi...   24 Mar 2006, 07:16 AM
flori   [QUOTE=edinide,24 Mar 2006, 06:39 AM] Acum, despr...   24 Mar 2006, 11:44 AM
Bolt   Edinide, cum poti spune asa ceva ? Tu compari i...   24 Mar 2006, 09:03 PM
edinide   @flori QUOTE Edinide eu nu cred ca Dumnezeu ne-a b...   25 Mar 2006, 02:50 AM
edinide   QUOTE Tu compari inmultirea animalelor cu a oameni...   25 Mar 2006, 04:16 AM
Bolt   @edinide : QUOTE Spune-mi tu diferenta, eu nu am r...   25 Mar 2006, 06:47 PM
edinide   QUOTE QUOTE Vezi, si pe planul acesta, Omul este o...   26 Mar 2006, 05:16 AM
Bolt   @edinide : QUOTE Omul este Coroana Creatiei dar nu...   26 Mar 2006, 09:26 AM
edinide   QUOTE QUOTE Omul este Coroana Creatiei dar nu inse...   28 Mar 2006, 04:01 AM
edinide   QUOTE QUOTE Iar Ciinele din tine, daca vrei, Ciine...   28 Mar 2006, 07:33 AM
Bolt   @edinide : QUOTE Daca Omul face numai ceea ce a fo...   28 Mar 2006, 07:37 AM
edinide   Bolt, Tu te amagesti cu jumatati de masura, desi ...   29 Mar 2006, 12:47 AM
abureala   QUOTE (Bolt @ 22 Mar 2006, 08:08 PM) QUOTE Bolt, ...   29 Mar 2006, 04:41 PM
flori   Cred ca ar trebui sa deschideti un topic nou ca sa...   29 Mar 2006, 05:33 PM
edinide   Flori, Nu tot ceea ce pare gustos, este si sanatos...   29 Mar 2006, 09:23 PM
flori   Ei poftim ce spun eu ca incepem sa aiurim!...   29 Mar 2006, 09:39 PM
edinide   :secret:Mie imi plac sarmalele...dar, nu era vorba...   29 Mar 2006, 09:51 PM
flori   QUOTE (edinide @ 29 Mar 2006, 09:51 PM) daca ti se...   29 Mar 2006, 11:16 PM
edinide   QUOTE ar trebui sa pui in practica ceea ce ai spus...   30 Mar 2006, 02:10 AM
Riverdance   edinide, edinide .... QUOTE Adica omul nu treb...   30 Mar 2006, 11:44 AM
edinide   QUOTE Dar de fapt in toate acestea se intrezareste...   31 Mar 2006, 05:34 AM
abureala   @pt Riverdance edinide ca si Bolt sunt deasupra ...   31 Mar 2006, 11:29 AM
Riverdance   Edinide, eu raman profund si placut socat de modul...   31 Mar 2006, 04:46 PM
Bolt   River, am incercat si eu. Degeaba, colegul nostru ...   31 Mar 2006, 06:35 PM
edinide   QUOTE Vad ca te-ai dat la evanghelii aprocrife, si...   31 Mar 2006, 09:39 PM
edinide   QUOTE QUOTE Creatia toata traia in Echilibru Natur...   31 Mar 2006, 09:55 PM
Clopotel   Draga Riverdance, QUOTE Tu(Edinide) te opresti doa...   1 Apr 2006, 01:30 PM
5 Pagini V   1 2 3 > » 


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 01:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman