HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

> Votul Tau Anticoruptie
nasti
mesaj 11 Feb 2006, 11:14 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 29 January 05
Forumist Nr.: 5.589



Eu am semnat. Poate o veti face si voi


"In luna ianuarie Adrian Nastase a fost audiat in legatura cu mostenirea primita de la matusa Tamara. In urma cu citeva zile, a fost citat in calitate de invinuit in dosarul Zambaccian. Am avut atunci sentimentul cum ca ceva in sfirsit se schimba.

Dar joi, 8 februarie, in Senat a fost discutata si respinsa Legea Departamentului National Anticoruptie prin care PNA devine department in cadrul Parchetului dobindind astfel dreptul de a ancheta parlamentari – si deci si pe Nastase. Legea a fost repsinsa prin votul previzibil negativ al senatorilor PSD si PRM, dar si prin absenta senatorilor PNL, PC, PD si prin refuzul unora dintre senatorii Aliantei prezenti in sala de a vota.


In acest moment, legea se afla la Basescu, care are la dispozitie 20 de zile pentru a o trimite Parlamentului. El o poate trimite in Parlament pentru a fi rediscutata O SINGURA DATA.

M-am saturat de oameni care se considera mai presus decit prostimea care ii voteaza.
M-am saturat sa ii aud spunind enormitati cu siguranta ca noi inghitim orice.
M-am saturat sa astept sa le vina bunul simt la cap, sa astept sa se schimbe ceva de la sine. Sa intervina ONG-urile. Sa-i suduie Basescu. Sa faca presa scandal. Sa faca Bruxelles-ul presiuni. Sa faca oricine orice, dar sa faca.


Ei bine, azi am pus de o petitie: "Votul Tau Anticoruptie". Daca rindurile de mai sus rezoneaza cu ceea ce simti tu, poti semna aceasta petitie la adresa http://www.petitiononline.com/anticr06/petition.html

Daca subiectul nu intra in sfera intereselor tale, iti multumesc ca ai citit aceste rinduri. Poti sa ignori mesajul sau poti sa mai rupi un moment din timpul tau liber pentru a trimite adresa petitiei catre cei pe care ii cunosti si crezi ca ar putea fi interesati de acest subiect.

Fie si cu doar 5 semnaturi strinse – evident, cu cit mai multe, cu atit mai bine – petitia va fi trimisa la Cotroceni si fiecarui parlamentar in parte.


Poate de una singura petitia nu va schimba nimic, dar chiar si un simplu gest ca acesta poate conta, adaugat celor 15 ONG-uri care au semnat un protest official, presiunii media, precum si altor proteste de care nu am stiinta dar care, sper, exista.


Petitia e dovada ca in masa de votanti carora politicienii li se adreseaza o data la patru ani exista si oameni carora le pasa si a caror inteligenta nu mai vrea sa fie abuzata.

Aceasta petitie NU va schimba naravurile politicienilor peste noapte, dar va schimba atitudinea mea. Si a ta.


Numai bine,
E.


--------------------
Ii povestesc lui Dumnezeu planurile mele, iar El,...,zimbeste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 02:48 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman