HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Jucariile Mele, Amintiri din copilarie
Cla
mesaj 7 Feb 2006, 05:08 PM
Mesaj #1


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Haideti sa ne aducem aminte cu ce ne jucam cu drag pe cānd eram copii... rolleyes.gif

Am avut n pistoale cu apa, alea ieftine albastre, rosii, verzi care intrau tocmai bine in buzunarul de la uniforma scolara biggrin.gif
- O tricicleta din care mai tārziu am facut un scut pt. ca sa ma bat cu frate-meu de-a "romānu' si turcu'", cu sabii de plastic sau de lemn, facute din pomul de Craciun si altele, facute din latete furate din io stiu ce garduri spoton.gif
- O trotineta albastra care mi-era draga wub.gif
- O jumate de pistol ( rofl.gif ) cu care ma jucam pac - pac prin santuri...
- Masinute "matchbox" si "Siku", cu care faceam schimb cu alti baieti cānd ne saturam de ele...
- Cowboys si indieni de plastic, cu si fara cai... thumb_yello.gif
- O pusca chinezeasca care facea "rrrrRREEEENNNnnnggggggdeng...deng" rofl.gif
- Trenulet electric "TT"
- Nenumarate prastii selfmade, din creanga de alun
- Cu mingile eram de 2 ori pe saptamāna la vulcanizare laugh.gif
... si prima mea bicicleta adevarata, "Junior", o consider tot ca o jucarie si un prieten bun... wub.gif


Mai multe nu-mi pica pe moment... Voi cu ce v-ati jucat? smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Feb 2006, 05:31 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Moahaahaaa, ce topic mistoooo
woot_jump.gif

Imi aduc aminte ca imi placea la nebunie sa imi fac arcuri din aracii pe care ii pregatea tata pentru rosii. Aveam in curte un dud, din care taia tata niste araci de toata drumusetea. Pacat ca nu erau foarte elastici. Dupa ce se uscau, nu mai erau buni. Mi-am cumparat si unul din comert dar nu a fost la fel de bun.

Mi-am confectionat o data o "supermitraliera", mai ceva ca alea din al 5-lea element. Gasisem o scandura (cred ca de la un toc de usa de la un dulap vechi, care avea pe el tot felul de profile sapate precum si niste balamale. Pe lanaga asta am cautat eu prin lada de scule ale lui tata si am gasit o multime de zorzoane pe care le-am atasat scandurii-mitraliera, butoane, manere, incarcatoare. Tot felul de chestii. Era un multifunctional perfect. Invincibil laugh.gif

Aveam un leagan legat cu 4 funii de o creanga a unui corcodus batran din curte. Imi placea sa ma rasucesc cu el pana ameteam.

Sania. Aveam o super sanie si cat am fost copil am prins ierni bogate in zapada. Tata strangea zapada din curte si eu o faceam morman in gradina, acolo imi faceam derdelus. Pe urma am inceput sa fac si cazemate dezapada.

Am avut o multime de jucarii primite cadou pistoale, pusti, masinute, jocuri de toate felurile, dar nu le-am iubit atat de mult ca pe alea facute de mine sau de tata.

La tara la bunici, in lipsa de jucarii, ne confectionam pusti si pistoale din cocenii (tulpina) de porumb si jucam "mainile sus, armele jos". Castiga cel (echipa) care lua toate armele celorlalti.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Feb 2006, 05:00 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Vad ca nu prea posteaza lumea pe aici. Ori nu stiu de topicul asta, ori nu-si mai amintesc cum era sa fii copil.
Mai postez eu, ca mi-am adus aminte.
Cand am implinit 3 ani, am primit cadou o locomotiva super draguta. Daca imi amintesc bine era cu arc si cu cheita, avea un mic dinam care producea lumina. Arata ca o locomotiva cu aburi, doar ca era foarte colorata, cosul de fum era mare, era din plastic transparent de culoare verde, iar in interior avea niste bilute foarte usoare, multicolore.
Dupa ce invarteai cheita si o puneai in miscare in interiorul cosului se produceau cureti de aer care ridicau acele bilute si facea un joc foarte frumos, in acelasi timp, tot in interiorul cosului palpaia un beculet.
Foarte draguta, mi-a placut atat de mult incat in aceesi zi in care am primit-o am si descompus-o sa vad ce este in ea laugh.gif
Dupa aceea m-am jucat cu bucati de locomotiva-foarte-draguta. smile.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Feb 2006, 05:00 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
contraste
mesaj 16 Feb 2006, 05:10 PM
Mesaj #4


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Dragii mei, eu am avut o păpuşică pe care am iubit-o tare mult. Atāt am iubit dintre păpuşi, pe ea...Şi nu mai este....
Tot la fel de mult īmi iubeam căţeii si pisicile. Dar căţeii erau cei mai buni tovarăşi de joacă ai mei.
Luau īntotdeauna īn serios şi priveau cu mare atenţie gesturile mele stāngace de care mă foloseam ca să construiesc jucării PENTRU EI ! Īntotdeauna făceam ceva cu māinile pentru mica mea menajerie, din beţe, cārpe, fluturi, bucăţi de sticlă colorată, amestecam nisip cu tot ce nu īţi dădea prin cap şi făceam forme...
Apoi, cānd erau verile toride, "spălam" un perete īntreg cu apă şi săpun ( biata mamaie īl dădea cu var de-atātea ori!), iar apoi "pictam" pe el cu pămānt dizolvat mai mult sau mai puţin īn apă, şi-i povesteam lui Rex ce fac şi de ce...
El a fost cel mai bun discipol al meu... Restul se mai plictiseau, el nu !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 16 Feb 2006, 05:17 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



Eu aveam si soldati de plastic de aia verzi, o tricicleta cu roti de carucior de copii (puteai sa faci din tricicleta, bicicleta), masinute siku am avut si eu. Am mai avut un trenulet electric care mergea cu o baterie de 9 volti (ceva redegist), pistol cu ventuza (care nu presa ventuza). Cand eram megajunior am avut un Pinocchio care avea motul caciulii cu gust de vanilie. Mingi de alea imense, cu 20 de lei, prastii garla si franghie (mai mult o sfoara de agatzat hainele la uascat). Imi placea sa ma sui prin pomi, sa sap, sa ma ascund prin pod, prin pivnita, sa ma duc la pescuit (some things never change).

Sa-mi mai aduc aminte si mai scriu

rolleyes.gif


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 16 Feb 2006, 05:20 PM
Mesaj #6


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Ma jucam cu gradina smile.gif adica taiam chipurile in rosiile verzi ale bunica-mii, cu pustii plini de tarana ai satului bunicesc, spalam in fiecare joi din fiecare vara patru catei si vreo noua pisici, blugi si tenisi... Oricum totul era o joaca.
Apoi m-am facut brusc mare si naspa si nu mai stiu sa ma joc sad.gif.


--------------------
TărĆ¢mul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 16 Feb 2006, 05:32 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Cea mai cea jucarie pe care am avut-o (si cu care nu ma puteam juca in fiecare zi - deh, "incurca sufrageria") era trenuletul electric cu sine de 12 mm. Stateam ore intregi montand la sine (si, deh, daca sina nu trece prin locuri incaccesibile, nu are farmec), construind poduri din carti si tunele din canapea ( rofl.gif ). Dup-aia, evident, se impiedica cineva de sina, si nimic nu mai era ca la inceput, asa ca trebuia demontat. sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Feb 2006, 05:33 PM
Mesaj #8


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



actiomedia, merci clapping.gif
Am rabdat, am asteptat... si vad ca nimeni n-a fost copil in afara de noi...
Ce bine ca am dat peste o femeie cu o fetita de 6 ani... pe langa treburile scolare am voie s-o invat prostii si sa ma joc cu ea spoton.gif
Vad ca forumistii nostri s-au jucat ca copii de-a examenele, bac, algebra, io stiu... tongue.gif
Poate o sa scoata topicul asta din beci cand dau in mintea copiilor.
Noi suntem avangarda. Pac - pac!
Tu cu pusca ta invincibila si eu cu scutul facut din tricicleta rofl.gif

Bienvenu, contraste smile.gif

Mi-am adus aminte de oala mea din curte.
Eu faceam din praf cu apa gulas, cainele se uita la mine, dar cand i-am pus in farfurie - n-o mancat... dunno.gif
rofl.gif

Endgegner, TT-ul meu (trenuletul), era si el redegist.
Stie cineva de unde era Pico?

Sa ma catar in pomi era un hobby si de-al meu.
Aveam un nuc maaare, cunosteam fiecare creanga pe de rost pana la vreo 5 metri inaltime.
Si pe langa ala, 4 ciresi.
Cu jumate de unu' am "coborāt" jos... era despicat de furnici.
M-am trezit cu el in cotet, la gaini laugh.gif

Dar cea mai faina jucarie au fost niste arcuri, scoase de la recameu.
Am avut un comic acasa unde un baiat (Goe) si-a pus arcuri sub talpi si zburdaaaa prin pampa.
No, asa am facut si eu. Si am zburdaaat in palma lu' taica-meu rofl.gif

WOW! vad ca in timp ce am scris, s-au incumetat alti 3. Merci flowers.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Feb 2006, 06:00 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Eh, uite ca s-a incins lumea. Asa mai merge.

Pusca cu dopuri.
Am avut cred ca vreo 3. Pe toate le-am stricat. Erau pusti de vanatoare cu 2 tevi care la capat aveau dopuri legate cu sfoara. Daca nu ma insel se arma exact ca pusca de vanatoare clasica, deschizand la mijloc si inchizand la loc (se trageau niste arcuri). Cand apasai tragaciul (avea doar unul), arcurile loveau dopurile ci acestea sareau, evident nu prea departe pentru ca erau legate.

Pistolul cu discuri.
Asta a fost o jucarie foarte misto. Nu mai stiu cand l-am primit dar stiu ca am umplut casa de discuri. Avea un rezervor cu arc in care puteai baga vreo 10-15 discuri mici de plastic, cam cat o moneda de 10 bani. Aveam discuri galbene, rosii, verzi. Cand apasai pe tragaci se actiona un arc care facea ca pistolul sa impuste cu cate un disc. Era misto ca puteai trage foarte repede tot incarcatorul, ca o mitraliera.

Pistolul cu capse.
Am avut, cred ca vreo 4 sau 5, se stricau foarte repede. Le luam din balci. Pe vremea aia se organizau balciuri mari.

Pistoale si elefantei cu apa.
Ce ne mai placea sa ne stropim vara cu apa. Pistolul cu apa costa 3 lei parca, iar elefantul costa 5 ca era mai mare. Am avut o multime. Le luam cu noi la scoala si ne stropeam in pauze.

Prastia cu "invizibile" (arma pubertatii rofl.gif )
Cred ca pe la 10-12 ani eu si un var de al meu, am confectionat niste prastii din sarme groase cu zgarci de la elatice de chiloti si trageam cu niste scoabe facute din sarme mai subtiri. Trageam dupa gagici rofl.gif eram ai devil.gif



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 16 Feb 2006, 06:10 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



QUOTE (Cla @ 16 Feb 2006, 04:33 PM)

Endgegner, TT-ul meu (trenuletul), era si el redegist.
Stie cineva de unde era Pico?

Pico tot de nemtii comunisti a fost facut ca vorba aia dai un ban da sti ca nu-l mai ai (la pensie)


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 16 Feb 2006, 06:15 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



uitati ce am citit eu pe tricoul unui tip acum vreo cativa ani:

He who dies with the most toys, still dies.

Voi intelegeti ce vrea sa zica? Ca eu de atunci ma tot gandesc si nu gasesc vreun raspuns... asa ca am trecut totul la capitolul problemelor neelucidate laugh.gif


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 16 Feb 2006, 06:15 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Hehe, si uitasem de elefantei cu apa...

Cat despre prastia cu invizibile... trebuiau modele compacte, care sa dispara repede, pentru ca altfel se confiscau rofl.gif
Cat despre prastii... am avut o prastie MARE de tot, pe care mi-a facut-o cadou un militar, in vremuri imemoriale (adica eram prea mic sa-mi amintesc) si era facuta din sarma foarte groasa (5 mm), cu manerul infasurat si el in sarma. Partea elastica era formata din doua fasii de cauciuc, la mijloc fiind o bucata de piele, suport pentru proiectile. Chestia aia tragea cu pietre! Din cauza asta am avut foarte tarziu voie sa ma joc cu ea sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 16 Feb 2006, 06:17 PM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



smile.gif jucariile mele... zeci de papusi aduse de tata de prin delegatii din toata tara, o tricicleta albastra urmata de o bicicleta BMX cand am mai crescut putin, florile din gradina bunicii (aveam o placere aproape sadica de a le rupe, cu toata ca nu o faceam din rautate... imi placeau si vroiam sa ma joc, atata tot)


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Feb 2006, 07:48 PM
Mesaj #14


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



hmm.gif Dupa papusi nu m-am omorat, desi am avut destule. Placerea mea, insa, era sa le desfac cumva pe alea care 'plangeau', sa vad ce au inauntruuu!!! laugh.gif Dintre toate, preferata mea era una ce infatisa o negresa sau un negru (nu mai stiu sigur), o uratanie daca ma gandesc acum, pe care o si botezasem Buzila. rofl.gif
M-am chinuit sa invat sa merg pe bicicleta pe un pegas din ala vechi, cu coarne luuungi si intoarse si n-am reusit pana n-am tras o cazatura zdravana, de mi-am invinetit un ochi. Dupa asta, m-am urcat pe ea si am mers struna. laugh.gif
Vesnic eram plina de vanatai, pt ca ma cataram prin pomi si pe diverse acoperisuri mai joase... plus ca bateam mingea cat se putea.

Pasiunea pentru demontat diverse jucarii mi s-a pastrat si mai tarziu, cand am extins-o la ceasuri wub.gif - nu scapa nici unul laugh.gif - si mai apoi la radiouri, casetofoane, televizoor rolleyes.gif ... nu mai vorbesc de pixuri, stilouri sau orice se putea desface in bucati. rofl.gif

Acest topic a fost editat de nefertiti: 16 Feb 2006, 07:48 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 16 Feb 2006, 07:57 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Nefertiti rofl.gif

Eu nu prea stricam jucariile cand eram mic. Mai tarziu, imi veneau tot felul de idei de inventii si desfaceam jucariile sa vad daca nu pot reutiliza piese. Din pacate, insa, nici o inventie n-a vazut vreodata lumina zilei, si jucariile bucati au ramas laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Feb 2006, 08:02 PM
Mesaj #16


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai intentia mea nu era sa le stric, da' muream de curiozitate sa vad ce e in ele!!!

De fapt, la fel sunt si acum... doar ca ma mai abtin! innocent.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Feb 2006, 08:43 PM
Mesaj #17


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (nefertiti)
preferata mea era una ce infatisa o negresa sau un negru (nu mai stiu sigur), o uratanie daca ma gandesc acum, pe care o si botezasem Buzila.

rofl.gif clapping.gif precis fabricata in Buzau biggrin.gif
QUOTE (actionmedia)
Cred ca pe la 10-12 ani eu si un var de al meu, am confectionat niste prastii din sarme groase cu zgarci de la elatice de chiloti si trageam cu niste scoabe facute din sarme mai subtiri. Trageam dupa gagici

Am avut fabrica de guma "Dermatina" in cartier. Pe cuvant, gaseai pe afara, aruncate pe fereastra, cele mai bune materiale pt. prastie smile.gif
Pe vremea aia se gaseau de cumparat prezervative chinezesti la tutungerie.
Si eu, uitāndu-ma la Dermatina: "Ce risipa..." hh.gif

Am avut o minge record: 23 de petece de la vulcanizare.
Cānd pica pe pamānt nici nu stiai pe unde o ia razna laugh.gif

Mai tārziu insa aveam alte "jucarii". Bāta de Kendo, Nunchaku.
Multe au fost confiscate la scoala, dar ce-mi pasa. Vecinul era tāmplar si mi le facea faine, octogonale.
20 Nunchakuri pe luna pt. o sticla de Sherry chinezesc, ha? wink.gif Am īmpartit la prieteni, chestii...
Cred ca juma' din Militia Timisoarei a avut acasa nunchakurile mele, pt. copiii lor biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabitza ^
mesaj 16 Feb 2006, 09:33 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 925
Inscris: 24 May 04
Din: Bucale
Forumist Nr.: 3.623



am prins vremea in care jucariile erau toate parca clonate dupa chucky...ca iti era si frica sa te uiti la ele...deh, alea erau vremurile.
si eu visam la o barbie cum mai vedeam prin revistele pe care le primeam pe sub mana... sad.gif si intr-un mare final imi iau ai mei o papusa gen barbie, tot asa silfida si cu picioare lungi, un par frumos (era bruneta)...ce mai, tot ce isi putea dori un copil. iar eu in deshteptaciunea mea tembela of course ca i-am tuns parul la zero, convinsa ca o sa ii creasca la loc, mai frumos decat era. cand m-a vazut mama.... hh.gif
G.


--------------------
Nu refuza niciodata placerea doar pentru ca iti este frica de ceea ce ar putea spune ceilalti despre tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 16 Feb 2006, 11:20 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



mi-am mai adus aminte de jucaria aia cu doua bile (de preferinta de la un strung) in care bagam 2 dopuri de care legam o sfoara si dadeam cu una in alta, cand sus cand jos, tinundu-le in mana...pote stie cumva careva definitia corecta la jucarioara aia


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Feb 2006, 11:33 PM
Mesaj #20


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Hey Endgegner... sorry Bushido... Pacala... egal wink.gif
Aia cu sfoarele le stiu, mai bagam si un nasture in mijloc, ca sa sfārāie misto...
Ce amintiri faine, Dom'le rolleyes.gif
QUOTE
dadeam cu una in alta, cand sus cand jos

Aaaa, aia klick - klack biggrin.gif


Acest topic a fost editat de Cla: 16 Feb 2006, 11:45 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 16 Feb 2006, 11:43 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



Ce mai faceam erau pocnitorile alea cu shuruburi, punga si fosofr de la chibrite. Sau fosfor bagat in cheile alea de la dulapuir care erau goale la mijloc si cu cuiul "percutant".Isi aminteste careva?


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Feb 2006, 11:54 PM
Mesaj #22


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cine s-a mai enervat cu cubul lui Rubik?

Chei cu fosfor am facut pe candva, erau bune la sobolani evil.gif

Ce ma enerveaza insa, e ca nu mai stiu sa fac o pocnitoare de hārtie... sad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 17 Feb 2006, 10:38 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Pusca cu dopuri.
[...] Erau pusti de vanatoare cu 2 tevi care la capat aveau dopuri legate cu sfoara. [..] Cand apasai tragaciul (avea doar unul), arcurile loveau dopurile ci acestea sareau, evident nu prea departe pentru ca erau legate.

Era o jucarie foarte buna de speriat pe altii. Era super misto sa tragi inspre capul lor si sa le vezi reactia laugh.gif ...pana intr-o zi insa, cand am uitat ca dopurile erau dezlegate si l-am pleznit pe un vecin in fata blink.gif

QUOTE
Pistolul cu discuri.

Cred ca a fost cel mai beton pistol de jucarie ce l-am vazut in viata mea. Trageam cu el la tinta in soldatei din plastic...

Jucariile mele preferate erau alea care aveau motor in ele. Orice era cu motor se finaliza cu disectia si studiul anatomiei lui, apoi folosirea motoarelor in alte scopuri. Perfectiunea jucariei insa, o reprezentau avioanele cu motor si telecomanda. Din pacate nu se gaseau prin comertul socialist asa ceva si a trebuit sa ma limitez la alea din plastic care se montau din zeci de bucatele.

Aaaa, era sa uit. Aveam si eu o extrem de mare placere sa demontez ceasuri, casetofoane si televizoare.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Feb 2006, 05:20 PM
Mesaj #24


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Ovidius)
Orice era cu motor se finaliza cu disectia si studiul anatomiei lui[...]
Aveam si eu o extrem de mare placere sa demontez ceasuri, casetofoane si televizoare.

spoton.gif La fel un prieten de-al meu. De-abia ce a platit casetofonul, fuga acasa 44.gif
Din start descompus, sa vada ce e inauntru biggrin.gif
Acum repara tot felul de chestii electrice si electronice, tot ce apuca smile.gif

Am avut un arc fain, cumparat.
Am incercat de nenumerate ori sa despic sageata din tinta (ą la Robin Hood), dar n-am reusit... dunno.gif
Cāndva mi-a venit ideea sa-mi construiesc o arbaleta. Am si facut.
Lu' taica-meu i-a fost insa prea periculoasa treaba si mi-a luat-o blink.gif cry.gif
Ca sa-l vad cāndva cu ea la vānatoare de sobolani... rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Feb 2006, 07:12 PM
Mesaj #25


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Hai mai baieti, ati uitat basculantele alea mari, cu cabina galbena si bena rosie? Sau masina aia de formula unu? Mai erau pistoalele alea de cow-boy cu banda cu catran, care pocneau ca cele adevarate. Si apoi tevile pt "gornete", de ne alergau paznicii din blocurile in constructii cand mergeam sa jumulim din pereti materia prima pt "temutele arme". Si am mai primit cadou odata, eram mititel, o minge Artex. Era un ozn pt mine, invatat numai cu mingi de-alea de 16 lei, si mai rar de-alea de 35.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 24 Mar 2006, 12:24 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Ieri am desfacut o portocala si mi-am adus aminte de niste jucarii care imi placeau foarte mult. In general de sarbatori ma jucam cu...., atentie.... vapoare si barcute din coji de portocale ohyeah.gif Mancam portocale si din coji faceam flote intregi cu care ma jucam pe covor. Aveam vapoare de toate dimensiunile si crucisatoare si distrugatoare si fregate si tot felul de vapoare, aveam si vedete torpiloare si barcute. Cum spuneam o intreaga flota facuta din vreo 2-3 portocale.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Mar 2006, 01:00 PM
Mesaj #27


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Aveam o papusa pe care o iubeam mult mult de tot. Cand am invatat sa impletesc, i-am facut pulover si pantalonasi. Si visam cu ochii deschisi la vremea cand voi fi mare si imi faceam planuri de cum o sa o rasfat eu pe ea si ce-o sa-i mai cumpar laugh.gif . Dupa aia am descoperit cartile si am uitat definitiv de ea. unsure.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 24 Mar 2006, 04:42 PM
Mesaj #28


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



actionmedia, mi-ai adus aminte de ceva:
Cele mai grele nave pe care le-am facut, erau din coaja de lubenita.
Cu alea scufundam barcile de hārtie biggrin.gif
Se baga la lubenita paie, arata ca tunuri.
Si pusca, imaginar.
Mai e nevoie de un bobārnac, dat barcii rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 24 Mar 2006, 04:46 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balama
mesaj 24 Mar 2006, 04:51 PM
Mesaj #29


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 73
Inscris: 22 February 06
Forumist Nr.: 7.907



cla hai ca esti tare cu harbuzu` tau...in forma de pachebot....dar ce ziceti de barabule aruncate pe casa babornitei care mi`a aruncat urina in cap......a pus gaz pe foc babornita .....doua luni traia cu teroare in sange ....la orice ora era terorizata cu mere ...cataroaie....tot ce-mi cadea in mana...dupa doua luni ...tabla ....parca trecuse taifunu pe langa casa ei si in special pe acoperisul babei...si`a facut zeci de cruci si sute matani si a tochit sute de lumanari si a platit sute de slujbe pentru ca a scapat de mine...
astea au fost jucariile mele in copilarie


--------------------
"Femeia fara sani e ca patul fara perne."
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 25 Mar 2006, 10:53 PM
Mesaj #30


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Ce tare esti! thumb_yello.gif

Am avut multe jucarii, fiecare cu povestea ei... Acum vreau sa va povestesc de Milică. Nu stiu daca isi mai aminteste cineva acei omuleti de plastic asemanatori cu personajele Lego care erau fie gradinari, mecanici, s.a.m.d. ... Milică era capul unui astfel de omulet, in care indesasem plastilina si care a fost jucaria noastra preferata cativa ani buni. Aveam vreo 4-5 ani si ignoram tot ce era nou, frumos, colorat si stralucitor. In orice joc, orice scenariu, Milică detinea rolul principal. Milică era imparatul, Milică era sluga, Milică era jocul nostru pe-atunci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tinkerbell
mesaj 26 Mar 2006, 12:47 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 534
Inscris: 1 November 05
Din: Arad, RO
Forumist Nr.: 7.178



Cea mai tare dintre toate a fost o masinuta de tabla rosie, cu pedale, decapotabila... jamie.gif eh, ce mai, eram invidiata de toti copiii.
Am si o poza cum volanesc la ea, si am un zambet...de vedeta de cinema la 5 ani! cool.gif Si pe actualul meu sot l-am dat gata cu aparitia mea stralucitoare, el atunci avea 6 ani si foarte mare sensibilitate la fetite cu zulufi in masinute rosii cu pedale. Imi place la nebunie amintirea asta si imi place sa vorbesc despre ea. Multumesc, Cla! wub.gif


--------------------
"Nu există pustiu, doar neputinţa noastră de a umple golul īn care trăim."
[Octavian Paler]

last.fm user profile


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Steph
mesaj 26 Apr 2006, 10:52 PM
Mesaj #32


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 13 July 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 6.612



am primit cadou o jucarie Furby si ma intrebam daca stie cineva cum o pot invata cuvinte noi. Din cate am inteles, are capacitatea de a invata pe masura ce vorbesti cu ea, insa a mea se pare ca e mai conservatoare. Sau pur si simplu e mai grea de cap smile.gif.


--------------------
Loves screws you over, but damn it's worth every penny of suffering...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 18 May 2006, 05:09 PM
Mesaj #33


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Jucariile noastre preferate (ale mele si ale fratelui) erau cuburile din plasic si figurinele - soldati de toate genurile si din toate timpurile si chiar si animale. Din cuburi construiam un palat, apoi plasam cavalerii, luptatorii si inventam o poveste. Din pacate ne placea foarte mult si "chimia" laugh.gif si amestecam in sticlute diverse substante gasite prin casa, in dorinta de a face "experiente".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 May 2006, 07:53 AM
Mesaj #34


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



daca ma gindesc ca si acum am casa plina de jucarii telecomandate...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 19 May 2006, 11:09 AM
Mesaj #35


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



am avut o mitraliera de plastic foarte zgomotoasa si mi-am prins degetul in teava..a trebuit sa fie dezafectata sad.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:41 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman