HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Furuncul
MiRcIoX
mesaj 27 Jan 2006, 01:36 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 116
Inscris: 15 March 04
Forumist Nr.: 2.597



Am avut un cos pe barbie si l-am tot bazait...si mi-a iesit un ditamai furuncul sad.gif ...ce naiba sa fac?am fost la spital si nici macar nu s-a uitat la el...direct sa il taie, cica nu e voie numai dupa ce trece iritatia...exista ceva antibiotice sau ceaiuri care sa il diminueze?am de la 3 progarmare la un cabinet particular...dar poate primesc si de aici niste sfaturi.Mersi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 27 Jan 2006, 02:25 PM
Mesaj #2


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Sunt de cumparat la farmacie , unguene care usuca acneea folosesc asa ceva cand imi apara pe fata...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 27 Jan 2006, 02:52 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



domle daca a "copt" adica a colectat deja puroi trebuie evacuat puroiul adica avea dreptate sa ti-l taie (incizeze)ca poate el singur n-o sa sparga fiind profund...daca nu atunci trebuie sa-l ajuti sa colecteze cu antibiotice pe cale orala,merge bine eritromicina ,dar depinde cit e de grav si de profund ca atunci ar trebui chiar un antibiotic mai puternic decit eritromicina...oricum iti trebuie reteta deci mergi la doctor totusi...

pomezile(unguentele)sunt pentru cazuri mai usoare,superficiale wink.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Jan 2006, 02:52 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
MiRcIoX
mesaj 29 Jan 2006, 10:57 AM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 116
Inscris: 15 March 04
Forumist Nr.: 2.597



Am fost la un cabinet particular si mi-a prescris amoxiklav, fucidin si inca un unguent...macar nu mai e asa de inflamat, ma refeream daca aveti idee de ceva infuzii care se pot face...ajuta mult.Faza cu incizia, problema trebuie tratata din interior...un motiv pt care meseria de medic nu e sinonima, sau nu ar trebui sa fie, cu cea de macelar. mad.gif

Acest topic a fost editat de MiRcIoX: 29 Jan 2006, 09:33 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 29 Jan 2006, 11:05 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Mai, daca nu-ti convine ce iti spune doctorul, eu zic sa faci cum te-o taia capul si, dupa aia, sa ne anunti si pe noi cum a iesit. ohyeah.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 29 Jan 2006, 11:18 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



...da, infuzie de frunze de dud si decoct de radacina de mamularita...asta local si oral tinctura de branca ursului spoton.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MiRcIoX
mesaj 29 Jan 2006, 11:32 AM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 116
Inscris: 15 March 04
Forumist Nr.: 2.597



Tăbāltoc: vad ca nu ai citit ce am spus, spuneam doctorii in general, doctorii de la spitalele municipale...pana la urma tot un doctor m-a ajutat, dar pe ala daca l-am platit, l-am platit pt ca asa se face, pt ca se da chitanta, pt ca e particular, pt ca se uita o juma de ora la tine, nu o secunda dupa care ia bisturiul si o rezolva pe cea mai usoara cale, hai sa ne facem canibali!Prin profesia care o ai iti asumi unele responsabilitati, putini fac asta.Sabia o las ca ultima optiune smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Jan 2006, 11:39 AM
Mesaj #8


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Incearca tinctura de propolis sau propolisul brut. Asta daca nu esti alergic la propolis. Si intreaba, totusi, o farmacista inainte daca poti pune tinctura pe locul respectiv... e doar un sfat, daca tot vrei chestii naturiste. Eu am scapat de o chestie asemanatoare acum cativa ani, doar cu propolis. Spun asemanatoare pt ca la mine nu era vorba de puroi, n-am asteptat sa ajung in faza aia. Am pus propolis de cum am vazut ca apare. wink.gif Oricum, propolisul e un puternic antibiotic natural.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 29 Jan 2006, 11:13 PM
Mesaj #9


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Sau incearca cu ceapa coapta....ajuta la colectarea rapida, da pe urma trebuie sa-l spargi si sa zmulgi radacina, lucru deloc placut....iar dupa ceapa aia acolo, cind colecteza, crede-ma, o sa arati de parca ai avea un c.r in barbie sau unde e...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MiRcIoX
mesaj 30 Jan 2006, 01:33 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 116
Inscris: 15 March 04
Forumist Nr.: 2.597



Mersi.In ultima instanta cred ca o sa imi fac treaba pe doua orificii laugh.gif ...si rad de mine smile.gif

Acest topic a fost editat de MiRcIoX: 30 Jan 2006, 01:35 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 15 Apr 2006, 03:27 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Am facut odata mare prostie.
M am epilat pe picioare (nu asta e prostia tongue.gif ) si mi a aparut un cos foarte mic pe gamba. Avea capul alb si portiunea din jurul lui era tare.

Pt ca nu mai avusesem in viata mea un cos pe picior insa stiam ca o prietena a mea avusese un furuncul, am banuit ca e furuncul si m am gandit eu sa l usuc punand vata cu iod pe el.

Sa nu faceti niciodata asa ceva!

Am adormit (lasand iodul acolo) si m am trezit dupa vreo 3 ore pt ca simteam piciorul pulsand.

De fapt, acela era un mic cos insa eu m am ales cu o arsura cu diametrul de vreo 5 centimetri.
M am dus la farmacie si cand m au vazut m au trimis direct la Urgente.

Arsura de gradul 3 si cu chiu cu vai mi a trecut. M am ales cu un semn de toata frumusetea.



--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:01 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman