HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Ce Reprezinta Forumul "Universul Credintei", dezbateri religioase
Mihai
mesaj 29 May 2003, 12:53 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



In urma numeroaselor neintelegeri referitoare la acest forum, sunt nevoit sa fac anumite lamuriri si actualizari ale regulamentului de baza. Asadar:

Cine poate trimite mesaje in cadrul forumului 'Religie'?
Am realizat acest forum pentru a discuta despre relgie in general, nu si despre negarea ei. Asadar, sunt nevoit sa interzic afirmatiile de genul 'Nu cred in Dumnezeu', 'Dumnezeu nu exista' etc. Daca sunteti atei convinsi, va rog sa va rezumati la a vizita celelalte forumuri ale Hanului, si a nu trimite mesaje in cadrul acestui forum. Nu interzic dreptul la libera exprimare dar m-am convins ca o discutie intre un ateu si un om religios nu duce la nici un rezultat, creand scandaluri si afirmatii fara sens. Ei bine, nu acesta este scopul forumului 'Religie'. Respectam pozitia ateului, dar acest forum este dedicat celor ce cred.

Totodata, este interzisa trimiterea de mesaje cu caracter extremist. Bazati-va pe puterea dumnevoastra de a explica si argumenta anumite idei. Spre exemplu, folositi citate doar in cazul in care acestea se impun, nu va demonstrati afirmatiile prin intermediul lor. Concret, daca sunteti ortodox si purtati o discutie cu un budist, nu aduceti ca prim argument Biblia - este de inteles ca acesta nu va accepta argumentele dumneavoastra, iar forumul va deveni o colectie de citate.

In plus, nu folositi acest forum pentru a promova subtil o religie. Nu va bazati pe afirmatii de genul 'Daca nu vei fi de-al nostru, mare nenorociri se vor abate asupra ta'. Aceasta nu este o metoda de propovaduire, ci un loc de discutii si dezbateri.

Faptul ca sunt crestin-ortodox nu va duce la marginalizarea celorlalti participanti la discutie, adepti ai altor religii. Va puteti exprima ideile atat timp cat ele sunt sustinute obiectiv si nu doriti sa convingeti (vrute-nevrute) pe cineva de veridicitatea afirmatiilor dumneavoastra. Mergem pe ideea eu consider ca si nu daca nu crezi ce spun eu inseamna ca esti prost.

In cadrul forumului 'Religie' va invit sa discutati pe orice teme referitoare la subiectul forumului. Atcaturile la persoana (de genul 'Tu sigur esti in toate mintile?') sau off-topicurile (de genul 'Moderatorul acestui forum este un tiran') vor fi sanctionate.

Moderatorul acestui forum este 1,618033.
Orice om este supus greselii; asadar, daca aveti nemultumiri, daca considerati ca ati fost avertizat fara a incalca regulamentul, trimiteti un mesaj la adresa de email religie@enigma.ro si le vom discuta si rezolva.

Probabil acest nou regulament va naste controverse, dar pentru a putea respecta 'ARTA de a conversa' am fost nevoit sa recurg la el.

Va multumesc pentru intelegere.

Nota: Masurile prezente in regulament se aplica incepand cu data de 29 mai 2003. Mesajele precedente nu vor fi sterse sau editate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 07:59 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman