HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

> Jurnal Pentru Un An, [Jurnalul Secundei]
Mihai
mesaj 10 Jan 2006, 12:54 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Scrieri, ganduri, amintiri din viata Secundei veti putea citi in cadrul acestui Jurnal, unde forumistii sunt rugati de autoarea jurnalului sa nu trimita mesaje.

Lectura placuta! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
6 Pagini V   1 2 3 > »   
Start new topic
Raspunsuri (1 - 99)
secunda
mesaj 10 Jan 2006, 01:32 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



Cuvant de inceput


O altfel de experienta. Acesta este jurnalul meu, inca o incercare de a face ceva nou.

Am inceput sa scriu pe caiet, de doua zile. Scrisul de mana e obositor, dar are farmecul lui. Imi aminteste de orele de caligrafie din scoala primara. Si modul in care invatatoarea era mandra ca scriu frumos...Acum, s-ar speria daca ar vedea cum am ajuns sa mazgalesc paginile. Poate am sa scanez cateva aici.

Am avut mult de gandit inainte de concepe un jurnal online. In primul rand, era vorba de falsitatea in care se poate cadea, atunci cand stii ca sunt ochi ce te privesc, ca sunt persoane, mai ales cunoscute, care te pot descoperi asa cum tu niciodata nu ai vrut sa li te arati. Apoi totul se leaga de posibilitatea accesarii Internetului chiar in momentul in care ai ce sa spui.
Mai era si frica de a parveni ideea de jurnal intim, care presupune doar relatia dintre el si eu.

Dar am decis totusi sa scriu catre lume, ganduri, fapte, intamplari si sentimente din viata mea, pentru simplu fapt ca voi reusi sa fiu, pentru o secunda, un zambet, un gest sau o fereastra pentru alt om.

Si am venit sa scriu aici, pentru ca mi-a fost dor de voi. Si orice ar fi, imi ramaneti dragi, iar aici e spatiul in care am gasit mereu ceva bun de citit, de facut, de spus etc.

Jurnalul e simplu. Doar cuvant despre mine.

Acest topic a fost editat de secunda: 10 Jan 2006, 01:38 PM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 10 Jan 2006, 04:54 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



10 ianuarie .

Azi am facut o supa extra-ordinara! cu cubulete maggi si taitei de casa gata cumparati! nu stiu de ce arata, la culoare, cu o ciorba de burta, care mie imi place tare mult, fapt pentru care, supa, am mancat-o cu gandul la ciorba respectiva, imaginandu-mi latii taitei, bucati de stomac de vita. Pana una alta, a fost o zeama calda cu otet in ea. De mere.

Simt ca am facut prea putin din cat trebuia sa lucrez azi...si deja mi-e lene. Am tinut pe birou, sticla de coniac Napoleon, pe care, Viorel, a adus alaltaieri. Am pus putin in cafea, apoi, parca vrand-nevrand, tot am luat cate o gura direct din sticla. Oricum nu e prea mare. Este de doar 500 ml. Si sa tot fi baut vreo suta...doua...

Viorel trebuie sa apara. Cat mai intarzie...Am si eu chef de o pauza justificata. Macar sa am pe cine da vina...

De saptamana trecuta s-a reluat serialul Sub Pamant SRL, asa ca de la 9pm. ma duc la film. Si parca vad ca taman atunci apare si Viorel.
Cine e el...nici eu nu mai stiu.

Dar daca intarzie prea mult, gaseste sticla goala. Si parca as manca si ceva mai bun decat o zeama acra.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Jan 2006, 04:54 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
secunda
mesaj 11 Jan 2006, 04:59 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



11 ianuarie

O zi in care am alergat atat de mult...prin oras, prin Internet, prin date...nici nu stiu cand a trecut timpul.

Dar asa, cand tocmai doream sa fac o pauza, ca din senin, asa cum apare intotdeauna de-altfel, a venit Filip.
Filip e un prieten virtual. Mi-e drag acest om. Si chiar e o liniste sufleteasca de cate ori il intalnesc...

Sa spun mai multe despre el, acum cand iar a plecat, grabit, spre elevii sai.
Filip, desi in adevar il cheama Dan, l-am cunoscut pe un site de poezie. Nici nu mai stiu cand. Nu conteaza. Relatia cu el a fost la granita dintre suflet si inima si minte. Niciodata doar intr-un loc. Intotdeauna a fost prezent si a lipsit deopotriva.
Acum Filip e insurat, are si copil. E fericit, in felul in care lumea il priveste. In felul lui, cred ca ii e teama de fericire. Ar trebui sa sufere prea mult, caci l-ar arde prea tare, daca ar fi fericit.
Ne-am ocolit intamplator sau intentionat sa ne vedem. Defapt nu am planuit niciodata o intalnire. Si nici nu o vom face.
Filip ramane un suras oricand pentru mine. E asa...intotdeauna o emotie.

O zi speciala.

Acest topic a fost editat de secunda: 11 Jan 2006, 10:15 PM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 12 Jan 2006, 10:49 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



12 ianuarie

Azi nu m-am simtit prea bine...m-am trezit parca satula de somn dar nedormita. Si toata ziua am avut o stare de ameteala, de durere surda de tample...

Dar azi m-am imbracat cool, cu camasa galbena, simpla, cu blugi negri indoiti peste cizmele visinii inalte...si peste un pulover maro cu negru, care se inchiei cu un siret. M-am simtit deosebita. Eram si machiata. Si aveam ca bijuterie doar inelul de argint, din Italia, pe degetul mare.

Italia... pentru mine e o tara a modei si a excesului de frumusete. Iar Roma, s-a intamplat sa o vad pe o zi ploioasa. Am stat la Nae, un prieten din Brasov, care lucra acolo. Lui ii era dor de casa. Mi-e la fel. Iar seara, sub cerul senin, care ne amintea atat de mult de locurile natale, ma simteam stingherita in propia viata. Iar viata, parea mereu amanata acolo. Oameni care lucrau pentru a avea bani de trimis acasa. Pentru a trai mai incolo, mai bine.

Eu vreau ziua de azi, atat. Si nu sa ma doara capul... Nu sunt in stare de nimic...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 13 Jan 2006, 10:50 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



13 ianuarie

O zi searbada. Nu am avut putere deloc. De nimic. Toata ziua am fost jumatate adormita, sau cu totul. Nu stiu ce se intampla. Am baut doua cani si jumatate de cafea ( cana mare) si parca tot fara efect.

Sper sa imi revin cat de curand din starea asta pentru ca ma seaca. Imi taie tot cheful de viata. As sta doar in pat, nemaidorind sa clipesc, sa incerc sa inteleg vreo ratiune sau sa deslusesc vreun mister.

Pe seara am vorbit cu Daniel. A venit surprinzator si m-a salutat pe messenger. Mai precis, a fost surprinzator ce mi-a zis, ca ii este dor de mine. Nu ne-am vazut de pe la Mos Nicolae, cand mi-a daruit cartea lui de poezii.

Pentru Daniel am sa raman mereu fata care a zis ca vine pana in ultima clipa si nu a venit in cele din urma la lansarea primei lui carti de poezii, in septembrie 2005. Eram tare convinsa ca pot face fata pregatirii chefului de ziua mea, participarea la o dezbatere si prezenta la lansarea respectiva. Dar a fost prea mult. Si timpul, prea scurt. Asa incat, lansarea picase. Cumva, m-a iertat dar din zambetul lui nu va lipsi niciodata cred resemnarea ca nu am fost acolo.

L-am ascultat odata pe Daniel vorbind de Dumnezeu. Parea atat de pasionat de ceea ce spunea, incat iti era greu sa il combati. Iar ceea ce a subliniat a fost ideea de cercetare. Multi, tineri sau nu, fac lucruri fara a cerceta inainte. Fie intuitiv, fie ca asa spune unul sau altul. Dar nu se duc sa caute adevarul. Prefera sa "il stie" din felul in care altii il arata. Si cand spunea cercetare, spunea pana la capat. Adevarul e total. El m-a facut sa imi fie dor de Dumnezeu, de relatia aceea de piosenie si prietenie cu Dumnezeu.

Si chiar daca e mai tanar ca mine, cu vreo 2-3 ani, langa el ma simt mica, prostuta si intr-un fel, ireponsabila, fata de mine, de viata mea.

Daniel a facut din 13 o zi cu zambet. Multumesc.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 14 Jan 2006, 09:02 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



14 ianuarie

Am impresia ca ma imbolnavesc, De gripa.
Azi nu ramaneam sa dau examen daca nu insista Ovidiu, zis Berarul.

Pe Ovidiu l-am cunoscut prima data pe un site de cuplare. Avea o fotografie care nu il prindea prea bine fapt pentru care nici nu doream sa il intalnresc. Apoi ne-am vazut la scoala. Iar el mi-a scris pe messenger. Iar eu, fiind prinsa atunci in nu stiu ce elan de spirit critico-estetico cu taiatul elanului la altii, am ajuns sa ma cert cu el. Urat de tot. Nu a mai vrut sa vorbeasca cu mine in vecii vecilor.

Imi scrie la un moment dat ceva, eram membrii amandoi la acelasi forum, dar ii specific cine sunt, fapt pentru care comunicarea ia sfarsit.

Ne vedem la scoala iar, de data aceasta, examene. Si incepem sa vorbim...Apoi si pe messenger...Mergem impreuna la un chef... Iesim la bere...Suntem prieteni acum, adica amici.

Mi-a placut mult cand am fost plecat si ne revazuseram dupa vreo 2 saptamani m-a luat in brate asa frumos, el fiind mai inalt ca mine, parca m-a cuprins cu totul in bratele lui.

Nu imi place ca fumeaza- ca ziarist, poate e mai mult obisnuinta. Dar imi place ca e sincer cu mine, ca pot vorbi cu el deschis, ca pot vorbi orice.
Am mers o data la el acasa. Cand am luat in statie autobuzul a dat bani la sofer, ca eu nu aveam de unde sa iau bilet, iar soferul ne-a luat langa el. Era un autobuz prapadit, dar acolo, in fata, era cald. Si mai mult de atat, a oprit apoi chiar aproape de blocul lui, ceea ce inseamna, intre statii. Era un sofer strain de noi, in varsta. Vazuse mult la viata lui ca sofer, caci lucra din 1974.

Asadar, azi... O zi ca o pagina de ziar. Alb si negru.

Acest topic a fost editat de secunda: 15 Jan 2006, 12:01 PM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 16 Jan 2006, 09:57 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



15 ianuarie.


M-am somnicit si pe o parte si pe alta... M-am uitat la filme cu povesti, unul era chiar dupa o intamplare adevarata. Cu o fetita care trimite un balon cu un biletel catre tatal ei din Rai. Si balon, ce purta o sirena pe el ajunge tocmai in orasul Sirena, la departare de 6.000 si ceva de km. Iar familia care gaseste balonul, ii scrie fetei... si e emotionant sa vezi cum unele dorinte se implinesc atunci cand nu te mai astepti, cand nu mai crezi in miracole.
Vreau si eu un balon... un balon frumos, pe care sa angat un bilet, asa cum pun naufragiatii in sticle si apoi arunca in mare, dorinta lor cea mai mare, disperarea si speranta.
Ce as cere oare? Sanatate parintilor, bucurie surorilor, satisfactii prietenilor ...iar pentru mine, un zambet. As vrea ca sa primesc un zambet din curcubeu...

Eminescu. L-am indragit in liceu. Am citit despre el de la Calinescu. Azi... nu stiu daca l-as fi iubit... Dar mi-a placut mult entuziasmul lui de a crede in principii, in tara lui, in dragoste, in truda lui...

Eminescu. Punct.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 17 Jan 2006, 01:14 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



16 ianuarie.

Azi nimic neobisnuit... doar ca m-a durut capul ingrozitor dupa-amiaza si pe seara nu a mers Internetul, fapt pentru care am mers la stiri si am cam adormit uitandu-ma... Am ratat stirea la care ii facuse reclama, cu locul unde nu sunt carti, ci pietre si nu cheama biblioteca ci altfel... ma rog, e interesant de stiut ca exista si asa ceva.

Apoi l-am ajutat pe Adrian, prietenul surorii mele, sa isi faca un CV in engleza. Si la randul meu am cerut mai departe ajutor la prieteni. Iar dragii de ei m-au ajutat cum au putut!
Imi pare rau de sora mea...daca Adrian reuseste sa plece sa lucreze in alta tara, atunci va sta 7 luni departe de ea. Cu el eu nu prea m-am inteles bine la inceput. Dar il acceptam. Insa acum s-a schimbat...poate a devenit matur. Nu stiu.
In fine... sa fie cum o fi mai bine!

Trebuie sa invat la politologie. Chiar mi se pare interesanta materia asta desi cand aud de politica parca nu mai inteleg romaneste.

Si nu stiu de ce totusi cred ca voi ajunge curand in pat... O fi de la cascat?!


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 17 Jan 2006, 10:38 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



17 ianuarie

Hm, o zi numai de trimis mesaje, de stat in fata calculatorului si de raspuns la telefoane...

Azi a venit un electrician de la Electrica sa schimbe contorul. Bun...il rog sa mai stea putin ca tocmai se termina masina de spalat...si na, se apuca si fumeaza o tigara...iar eu nu puteam sa il trimit pe balcon, ca la mine nu se fumeaza... si cand ma uit ca mai are mult masina totusi- vreo jumate de ora- ii spun ca scuze...dar opresc gata orice curent electric...el, pai da, dar na, sa termine acum tigarea... ok...pai ii fac si o cafea ...tot electric foloseam...acum stateam dupa cafea... Ok, se apuca de schimbat...apoi bea cafeaua si pleaca. Si ii arde si de gluma de final...cand semnez ca a schimbat, imi zice, tocmai ai semnat ca platesti 5 milioane pentru schimbare...!!! Sa trecem... acum stateam sa bea cafeaua...si in cele din urma isi trece numarul de telefon cica, pentru cand o sa mai am nevoie de vreun electrician autorizat...Ha, ha, hi, hi...na...ce sa zic? Barbatul incerca, dar daca era urat ce sa-i fac? Si-n plus, am cine sa-mi tina de cald!
Ma rog...a trebuit sa mananc ceva ca sa scap de fumul de tigara...

Acum beau o bere...! Merge cu alune...si cu viata asta... ne-buna...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 18 Jan 2006, 11:53 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



18 ianuarie

Azi m-am uitat cu grija in calendar si pe abonament, sa fiu sigura ca mai era valabil si azi, abonamentul RAT-Bv.
Pana la urma am baut palinca de Bihor, prea m-a durut maseaua in autobuz...Iar de la dna de la chiosc, mi-a dat o reteta de durere de cap: putina cafea ( preparata, nu praf) si lamaie stoarsa peste ea...bei si trece capul. O sa incerc, cu prima ocazie...
Ma rog, sunt cam ametita... poate ca totusi imbatranesc si eu...
Sa fie pace...

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Picture_19.jpg ( 31.17K ) Numar descarcari: 67
 


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 19 Jan 2006, 10:42 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



19 ianuarie

Azi am avut o surpriza placuta. Am vorbit cu Victor, un prieten din Bulgaria. L-am cunoscut anul trecut in noiembrie, la Brasov. Are 20 de ani si e plin de viata. De experienta de viata. La varsta lui deja vede viata ca un om la 30 de ani. Munceste si se gandeste la viitor ca un om matur. Familia nu l-a sprijinit prea mult, dar a reusit sa mearga inainte. Si e un tanar frumos, la trup, la minte, la suflet. Si ceea ce imi place cel mai mult e veselia lui. Zambetul lui.
Azi ne-am auzit la telefon, iar pe seara si prin intermediul messenger-ului. Parca m-a intinerit si pe mine! Imi era dor sa vorbesc cu el...!
E minunat sa stii ca ai prieteni...dar si mai frumos e cand o prietenie rezista desi nu distanta e problema, ci tot ce nu ne e comun, cum ar fi limba, obiceiurile...Si sper ca prietenia cu el sa reziste. Chiar daca s-ar reduce la un zambet.

Si azi am baut palinca...maseaua tot nu imi da pace...si la dentist nu pot sa merg, nici timp nu prea am, nici bani, dar si mentruatia tocmai mi-a venit. Asa ca...palinca sa traiasca...

Pentru prietenie, sus paharul!


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 20 Jan 2006, 09:50 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



20 ianuarie

Acum cand scriu am o durere ingrozitoare de masea...ca un acces de ala de simti ca ti se urca in cap si nu mai coboara...
Mor incet si chinuitor...

Si mai trebuie sa si invat. E de ajuns pe azi.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 21 Jan 2006, 09:59 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



21 ianuarie.

Azi implinesc 4 luni, caci in fiecare luna pe 21 e ziua mea...! Ca poate nu mai ajung pana in septembrie! Asa incat ziua de 21 este o zi speciala in fiecare luna. Pentru ca e numarul ce ma naste.

Ieri mi-am amintit de Dan, i-am dat un sms dar abia azi mi-a raspuns. Oh, ce baiat dragut e Dan! E genul de tip latino, e cu trup musculos, e bronzat, e cu par carliontat si pana pe umeri, are ochi dragostosi, usor vicleni si ...eh, da...cand face sex e bun...!
Ia sa ii dau un telefon scurt...imi e dor si de vocea lui mieroasa.

Oh, ce veste am aflat! S-a insurat! Acum trei luni...ca sa vezi de cand nu am mai vorbit cu el... Nu imi vine sa cred...El asa tanar ( daca are vreo 23-24 de ani), asa frumos...Da, e in firescul lucrurilor sa te casatoresti dar parca prea brusc se intampla toate.

Oare mai am voie sa il sun de-acum? Posibil ca da....sau nu... Hm, il credeam amic...si totusi sa nu imi zica de insuratoare...
Ma bucur pentru el... Si sper sa aiba parte de experiente noi si placute!

Simt ca raman in urma... tot mai multi din prietenii mei se casatoresc... in fine...

La multi ani pentru mine!

Acest topic a fost editat de secunda: 21 Jan 2006, 10:00 PM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 22 Jan 2006, 11:44 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



22 ianuarie

Azi am vorbit cu Dan pe messenger, a recunoscut ca nu e insurat, dar pentru ca atunci era cu prietena lui care e geloasa, a spus asa.
Si eu sunt geloasa... intru-un fel... mai ales cand stand cu el si stam asa intr-o plictiseala iar un telefon de la una il inveseleste...grrr... uneori si exagerez...
Azi a venit Viorel... am facut sex, dragut...Maine a zis ca vine cu mine la dentist. Ma duc sa imi scot maseaua. Ajunge cate imi raman.

Mi-e groaza de ziua de maine, dar azi nu am putut deloc sa ating maseau...abia am mancat o supa de taitei, care mai mult i-am inghitit si niste cereala inmuiate in budinca.
Asa ca sa o scoata.

O ultima gura de palinca. Ma duc in pat sa il cicalesc pe Viorel.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 24 Jan 2006, 12:43 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



23 ianuarie

Cum a auzit de doctor, maseaua a trecut, dar nici doctorul nu avea chef de mine si m-a programat miercuri.
Azi m-a vizitat Laurentiu. Un prieten de-al surorii mele, acum si al meu. Are 20 de ani, e inalt si...Doamne, un tip mai descurcaret, mai norocos si mai extravagant poate doar in filme am mai cunoscut!
E plin de viata, dar si cand e trist, parca se rupe pamantul, nu alta!

Am stat cu el la povesti si am ras. Mi-a povestit de noua lui relatie, de care e foarte incantat. Ma face sa imi fie si mie dor de dragalasenii, de mesaje in miez de noapte, de apeluri dulci, incarcate de dor.
Cand a dat sa plece a spus ca pe 29 ianuarie se va intalni cu persoana de care tocmai s-a despartit in urma cu ceva vreme si alaturi de care urma sa implineasca un an acum... Am ramas surprinsa ce ai putea aniversa cand...? Si raspunsul lui a fost frenetic de inocent...Si Marea Unire se aniverseaza in fiecare an, desi nu se intampla in mod real in fiecare an...Ori data de 29 ianuarie este o data importanta in istoria vietii lui, pe care merita sa o aniverseze in fiecare an.

Da... oare ce alte evenimente mai aniversez anual in afara de ziua mea? Poate ca as avea mai multe motive sa ma bucur de viata in fiecare zi, de as descoperi...

Acest topic a fost editat de secunda: 24 Jan 2006, 12:45 AM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 25 Jan 2006, 01:09 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



24 ianuarie

Azi...a fost Unirea...ah, mi-e atat de somn acum incat... si maine ma duc sa imi scoata nenorocita de masea.
Nu mai pot de cascat... In fond si asa nu s-a intamplat mare lucru azi... doar mers pe la fisc...a, azi am facut mamaliga...vai ca nu mai pot de atata cascat!!!

Noapte buna, Natiune!


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 25 Jan 2006, 11:57 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



25 ianuarie

Am avut tentatia sa spun "draga jurnalule..." dar mi se pare ciudat.. ca si cum ar fi o amagire...

Azi am mers la alt dentist, programarea mea am lasat-o pentru Viorel, care avea o durere ingrozitoare de masea de azi-noapte. Am ajuns asadar, la un doctor care e o domnisoara scumpa si draguta. Am stat cu ea de povesti cam o jumatate de ora numai despre importanta pastrarii unui dinte. Si despre faptul ca o data scos, trebuia oricum pusa o punte. Asa incat am inceput tratamentul la masea, urmand ca in final sa fie imbracata frumos...Ma si imaginez cu un dinte sclipitor, care ia ochii cand zambesc, ca la acele personaje sexy din filme sau desene animate!

E ciudat cum imi trece prin fata toata ziua de azi si ma gandesc unde sa ma opresc...ce anume sa las aici spre a nu uita mai tarziu... Parca pentru a-mi face in ciuda ca trebuie sa stau pana la ora unu sa iau ampicilina, vine si somnul...

De ceva vreme ma tot invart in fata acestui jurnal... Pur si simplu azi l-as lua in brate si as tacea. E tot ce as vrea sa pastrez pe ziua de azi. O imbratisare izvorata din sentimentul ca e bine. E bine asa, cand nu ai timp sa te intrebi de ce ti-e bine.

Imbratisare zilei...noptii...si tie, jurnalule...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 27 Jan 2006, 02:20 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



26 ianuarie

O zi in care m-am simtit destul de rau, cred ca de la ampiciline, fapt pentru care nici nu le-am mai luat.
Altceva remarcabil nu s-a intamplat.

Nu am fost in stare sa scriu nimic, si scriu acum pentru ieri pentru ca vreau ca acest jurnal sa aiba un strop din fiecare zi.
E in adevar o experienta dar e un angajament pe care cumva l-am luat fata de mine. In fiecare zi sa ai ceva de pus deoparte. Poate doar un zambet, o lacrima, dar ceva...Fiecare zi are "un ceva " al ei. Si e o provocare. Sa descopar farmecul unei zile.

Si intr-un fel parca ma determina sa imi fac din fiecare zi ceva altfel. Sa nu ma repet in fiecare zi cu aceeasi poveste. Sa am mereu sa spun ceva nou... Sau sa vad viata a aceleasi zile, intr-un alt mod.

Pe curand.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 28 Jan 2006, 12:30 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



27 ianuarie

Azi Viorel mi-a zis, asa in gluma, ca de ce nu ma marit. Si l-am intrebat cu cine sa ma marit, iar a zis, cu mine, fireste. Apoi am contiunat sa vorbim despre copii. Venise cumva vorba ce face pentru mine si a zis ca mancam impreuna, dormim impreuna, facem sex impreuna, facem baie impreuna...Pai si iubirea unde e? l-am intrebat. Iar el zambind si ascunzandu-si capul la pieptul meu, a raspuns, e presarata peste toate astea... I-am cerut sa imi faca o declaratie de dragoste. Oh, ce moment! Incepuse cu subsemnatul Viorel S. fiului lui...si a... nascuta la data de...declar dragoste. Dar mi-a cerut si el mie. A fost o usoara teama atunci... Sa glumesc si eu? Sa fiu romantica? Si ...a fost un moment in care m-am intrebat in sinea mea cat de mult il iubesc. Incepusem cu dragostea mea cu parul negru, te iubesc cum pamantul iubeste cerul... Si rima? a sarit repede el. Pai ce, neaparat cu rima? Pai, da. Eh, intr-un final, dupa alte rasuciri verbale, i-am zis, iubirea mea cu parul negru, te doresc integru! Mentionand imediat legatura cu fidelitatea.

Imi plac momentele acestea cand e asa ...hazliu dar spune lucruri care il descopera. De cele mai multe ori ma lasa sa le intuiesc...
I-am propus de azi sa vorbim asa frumos, dragastos, macar pentru o saptamana. Sper sa iasa.

Ah, tocmai m-a intrebat un coleg ce inseamna statusul meu de la messenger, respectiv "si ce sa mai zic? afara e". Explicatia mi-a venit mai mult pe moment, adica "...ce rost are sa mai spun despre mine, despre alte citate, cand, asta e, afara, in afara mea, in afara locuintei, e totul... acest tot de care lumea e interesata...afara e. ".

Cam asa. Afara...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 29 Jan 2006, 07:26 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



28 ianuarie

Nu am ajuns sa scriu in ziua aceasta deoarece totul s-a petrecut destul de repede.
Dimineata m-am pregatit pentru examen- atat de bine incat am deschis un topic nou la han, psihologia sociala, unde am spus de un experiment pe care l-am dat apoi si la examen.
Dupa examen mi-a fost rau. Nu stiu de ce. Fapt pentru care am mancat ceva, am stat intinsa in pat si cam atat.
Seara am fost la petrecere. Singura. Viorel nu avea chef si nici nu doream sa vina ca apoi sa se plictiseasca pe acolo. Era ziua de nastere a unei colege, Bianca. Cheful a fost micut si dragut. Am mancat si am baut. Am dansat si am facut fotografii.
M-am intors pe la 3 noaptea, de aceea nu am avut cand sa scriu...

29 ianuarie

Azi de dimineata asa nemachiata si cu parul ciufulit- eh, statea putin ondulat de aseara- am mers in carrefour la cumparaturi. Noroc ca a venit cu mine Viorel ca am cumparat atatea nimicuri de am umplut vreo doua plase mari si doua mici. Dar am luat de mancare si de baut, desigur. Palinca. Pepsi. Prigat. Sa fie. Ca si asa vine taxa pe viciu imediat.

Apoi am facut baie, am spalat rufe- eh, ma rog, am avut grija sa le spele masina- si am facut mancare. Printre toate acestea am facut si sex. Am baut, surprinzator bere. Luata de la chiosc. De ce? Pentru ca pestele iesise prea sarat. Si am zis ca merge cu bere.

Prepararea pestelui a fost destul de aiurea. L-am pus cu sare la cuptor dar ...din prostie...am pus un capac care avea ebonita...ce apoi s-a topit putin, nu sa cada, dar cat sa se strice... Imi pare rau. M-o fi pedepsit Dumnezeu ca am lucrat duminica.

As avea chef de un film acum... Cam aceasta a fost ziua de azi.
Pentru ca acum seara... nimic nou nu o sa se intample.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 29 Jan 2006, 11:23 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



29 ianuarie - continuare

Am tinut sa mentionez in mod special urmatoarele. Tocmai cand am zis ca nimic nou nu se va intampla in seara aceasta, un nick m-a apelat pe messenger zambindu-mi:
eu (1/29/2006 7:35:01 PM): adu-mi aminte
el(1/29/2006 7:35:20 PM): mda
eu (1/29/2006 7:38:06 PM): dunno.gif
el (1/29/2006 7:38:10 PM): devil.gif am vazut ca erai online, nu am intrat de mult timp pe messenger
eu (1/29/2006 7:38:45 PM): so.. fa-ma sa imi amintesc de tine
el (1/29/2006 7:39:04 PM): ok...

Si dupa al treilea indiciu l-am recunoscut! Era Tiberiu! Brusc o intreaga perioada din viata mea a aparut si instinctiv am zambit, mi-a sarit sufletul in sus de bucurie, asemeni unui copil care isi intalneste eroul din povesti!
Nici nu mai stiu exact de cat timp nu am mai vorbit cu el. Sa fie vreo 3 ani...sau poate 4? Ultima data am vorbit cu el inainte sa plece la Bucuresti. O data plecat, desigur cu lucrul, nu a mai avut timp de vorbit, nu am mai avut cum sa ne intalnim la o cana de vin fiert la o terasa, nu a mai avut cum sa vina sa imi dea lectii de engleza la domiciliu. A ramas doar un numar de telefon. Si de cate ori mi-am facut curat prin agenda, stergand numere pe care nu le apelasem demult, sau le treceam intr-un carnetel, Tiberiu a ramas mereu. Iar azi am aflat ca nici macar nu mai folosea acel numar.

Si ca doi calatori pe acelasi peron asteptand la linii diferite un tren, ne-am marturisit cate ni s-a mai intamplat in tot acest timp de tacere...Vorbeam repede, ne ingaduiam un zambet...Si incercam sa ne spunem ca ne vom revedeam curand...
el(1/29/2006 7:58:38 PM): imi pare rau, tre sa plec, ne mai auzim, ma bucur mult ca am mai auzit de tine

Acum am numarul lui cel nou...Iar el si l-a notat pe al meu, din nou.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 30 Jan 2006, 02:52 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



29 ianuarie - iar continuare

Nu am apucat sa inchid aceasta zi din jurnal...In jur de 23 si jumatate Felix m-a apelat pe messenger... Nici nu se terminase emotia precedenta, ca iata, un alt vechi prieten m-a salutat. Felix era necajit. Are ceva probleme cu facultatea, a doua acum. Nu am mai vorbit cred de prin toamna trecuta...

Felix. M-am intalnit cu el in octombrie 2002 cand mergeam pentru prima oara la Timisoara. Nu m-am dus special pentru el. Dar alaturi de el am petrecute momente incarcate de emotie. Acea emotie ce o ascunzi in ochi, in palme, in zambet, in orice gest, pentru simplu fapt ca nu o poti rosti.
Felix e inalt, tare inalt, slab, saten, cu privire modesta, cu gesturi calme... Atunci purta un pulover rosu si blugi albastri. Oare mai are azi acel pulover? E un intelectual desavarsit. A ajuns doctor iar acum doreste sa fie si informatician. Visul lui se leaga de soft-uri pentru domeniul medical.

Dupa ce m-am intors de la Timisoara am vorbit o vreme la telefon, prin intrebari banale, cautand unul de la altul sa ne descoperim emotia de amintita. Iar intr-un final ne-am scris-o. Mi se umzesec ochii...

Viata insa ne-a luat pe fiecare pe unde a vrut ea, lasandu-ne sa vorbim tot mai rar si sa nu ne mai revedem niciodata de atunci. In seara aceasta mi s-a tulburat inima vorbind cu el... As fi vrut sa pot zbura, sa fiu langa el iar. Pur si simplu sa stam fata in fata, sa ne tinem de maini si sa povestim.

Si pentru ca prea mult dor ne-a rascolit in seara aceasta sufletele, am promis impreuna sa ne revedem in acest an. Fara sperante lasate in voia sortii, ci neaparat...neaparat sa se revedem! Desi e tarziu...

El m-a facut sa ma intreb de ce nu simt aceasta emotie fata de Viorel, care imi e atat de aproape si pe care il sarut, il ating... Felix mi-a amintit de dragostea in sensul ei pur, sfielnic si tandru. Nu stiu ce s-a intamplat cu mine. Simt ca m-am pierdut pe undeva. Ar trebui sa imi revin. Ma gandesc tot mai serios ca poate e cazul sa fiu singura.

Felix...se numeste in realitate Ionut. Dar pentru mine va fi mereu Felix, iar eu lui, Otilia, din eterna "enigma".


Acest topic a fost editat de secunda: 30 Jan 2006, 03:00 AM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  a_2002.JPG ( 3.34K ) Numar descarcari: 56
 


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 31 Jan 2006, 01:15 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



30 ianuarie

Mi-am pus plomba de radacina ...dar parca ma necajeste gingia acum...oh, or trece si dentistul asta...
Asadar azi...sta la calculator, mancat la calculator, baut palinca la calculator...
A, am revazut un film...Regatul Cerului. Pur si simplu pentru a vedea oameni ce credeau candva cu atata tarie in ceva incat isi dadeau viata ...si in acelasi timp stiau cand sa puna capat. Ma rog...

Ma cam doare burtica...
Noapte buna.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 31 Jan 2006, 11:12 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



31 ianuarie

Azi am facut pubinca de banane... Si ciorba de peste.
Si altceva nu a fost extraordinar azi.
Am de invatat...m-a picat la management...poate pentru ca nu aveam referat... ma rog...
Si am treaba. Si cam atat.
O zi de sfarsit. Asta a fost.

In seara asta am vorbit cu Dave pe messenger. El este in Germania si l-am cunoscut la o conferinta de presa cu ocazia Festivalului de Jazz de la Brasov. Nu am mers la festival si nici nu am crezut ca imi va scrie cand mi-a cerut adresa de email. Sincer, il credeam de vreo 35 de ani...iar azi aflu ca are o fata de varsta mea si el e de 52 de ani...!
De curand a inceput sa predea la universitate. E multumit de viata sa, de muzica sa.

Si inca sunt uimita cum tocmai un om ca el care e recunoscut in lume sa imi scrie mie... Si desigur ma inteleg cu el in engleza, respectiv, eu de balta, el de academie.
Mi-a trimis si melodii cu el. I le cerusem eu, de curiozitate, pentru ca doream sa aflu mai multe despre jazz.
Cat de frumoasa poate fi lumea uneori!

Acest topic a fost editat de secunda: 1 Feb 2006, 12:44 AM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 2 Feb 2006, 12:21 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



1 februarie

Azi mi-a facut o surpriza placuta Chris, din Sacramento. Nu am vorbit mult cu el, dar l-am vazut si pe camera web si sper ca in curand sa il revad, pentru ca imi e dor de el. De cand il stiu, de prin 2000-2001 nu l-am vazut niciodata. Prietenia cu el e doar una virtuala si nu stiu daca il voi vedea vreodata. Desi a fost prin Romania, pentru ca e din Sibiu. Dar a venit cand s-a insurat. Intre timp a divorvat. Viata....

Azi m-am gandit ca se fac 10 ani de cand am terminat liceul. Oare va fi vreo reuniune anul asta? Oare imi voi recunoaste colegii? Oare voi fi singura nemaritata? Si care nu si-a terminat facultatea?

In seara asta am vazut filme, in loc sa vad stiri si apoi sa fac referatul la semiotica. Dar au fost filme frumoase, de dragoste, apoi cu cavaleri- Regele Arthur si de viata- serialul Neveste disperate.

Ma duc sa citesc pana adorm acum. Si tare mi-e teama ca voi adormi curand...


Acest topic a fost editat de secunda: 2 Feb 2006, 12:21 AM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 3 Feb 2006, 12:42 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



2 februarie

Nu stiu ce sa scriu ... Am dormit prea mult in ziua asta.
Ma iarta jurnalule... pentru azi retine doar ca am fost frumoasa.
Si afara parca era primavara. La amiaza.

Trezeste-te, dulce ghiocel!


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 4 Feb 2006, 03:54 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



3 februarie

Ziua aceasta a inceput aiurea...m-am trezit dintr-un vis, in care murea un prieten drag...
Azi mi-a pus stiftul in masea si am gasit motiv sa sarbatoresc, desigur, sa beau.
Am baut bere, apoi cu colegele palinca, apoi iar bere, apoi am gasit ceva crema de whisky, doar putin-putin, apoi iar bere...Da, asta da zi! Am avut o veselie in mine ceva de nedescris! Parca nimic nu ma putea intrista.

Dar a fost doar un mod de a acoperi fiorul din vis.



Acest topic a fost editat de secunda: 4 Feb 2006, 03:55 PM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 4 Feb 2006, 04:03 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



4 februarie

Azi am vrut sa ascult hip-hop. Defapt incepusem cu Mozart- mi-a dat o colega sa ascult, desigur la cererea mea. Insa apoi mi-am amintit ca joi ii vazusem pe Verita Saga la Yo-MTV si am vrut sa vad ce melodii am eu de la ei. Si uite asa am inceput... Si azi nu am chef sa ma opresc din hip-hop. Nu imi ies din minte niste versuri. Desi am de ceva vreme cantecul, abia azi l-am ascultat cu atentie.
"caut un zambet sacadat ca fericirea e o teapa/, mi s-au dat drepturi egale dau au fost sterse cu igienica/, pe ganduri am impozit, pe lacrimi, pe sentimente/, sistemul functional condamna proteste prohibite " -Fratziman-Fericirea la secunda


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 6 Feb 2006, 01:40 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



5 februarie

Evenimentul zilei de azi a fost sa il vad, pentru vreo 30 de secunde, la Antena 1, in Dumnica in Familie, pe Rica ( Aurelian), cum ii spuneam noi, colegii de la Scoala de Arta- Teatru. A ajuns acum actor la Teatrul de Comedie din Bucuresti. Nu s-a schimbat deloc, e la fel de slab, de entuziasmat doar ca are parul mai lung, prins la spate.
Tin minte ca intr-un spectacol de la scoala am zis eu o balada, Rica de Miron Radu Paraschivescu si venise dl. profesor la mine, la final si mi-a zis, felicitari si doar mama a lui al nostru Rica s-a aratat cumva nemultumita de faptul ca personajul purta acelasi nume cu a fiului ei.
Mi-am amintit azi de ce am lasat teatrul. Mi-am dorit sa fiu actor principal in viata mea, decat secundar in a altuia. Mi-am dorit sa imi traiesc viata, cum pot mai bine, decat sa o traiesc pe a altora. Si azi cred la fel. Dar de fiecare data, privind actorii, ma surprind inconjurata de o nostalgie, nostalgia de a fi pe scena, de a primi aplauze. Atunci lumea te asculta.
Spunea candva cineva- uneori nu mi se par importante numelele si nu le retin- ca teatrul apare atunci cand in societate exista un gol. Iar actorul e cel care umple golul din societate. Si uneori, constientizeaza publicul de golul care exista.
Frumos spus.
Nu am sa regret niciodata orele petrecute intr-o sala mica repetand cu colegii, pana la gluma, un fragment dintr-o drama.

Rica
bate-un vant pe ulicioara
peste inima amara
bate-un vant prin tiganie
peste inima pustie
vant usor de primavara
cu parfum de domnisoara
treci, vantule, fara teama
ca nu te mai baga-n seama
nici o piranda-mpudrata
cu buzele de muscata
poci tu vantul sa treci
ca focul lor n-o sa-l seci
si nici lacrimile lor
dupa Rica din Obor!
[...]
si cum venea intr-o seara
senina, de primavara
un tigan mai maruntel
se tot da pe langa el
"da ba Rica o tigara"
cand cata prin buzunare,
parsivul cu mana scurta
i-a bagat cutitu-n burta
Rica s-a-ndoit nitel
da` l-a muclit pe misel
de-a sunat si apa-n el
[...]
toata partea muiereasca
a sarit sa-l oblojeasca
dar el nu voia deloc
se tinea doar de mijloc
si si-a pus o barza-n cioc
a aprins-o si-a zambit
"ce-o sa mor dintr-un cutit?
pan` vin ai de la salvare
mai poci sa trag o tigare"
asa era Rica- tare
[...]
una cum dadea sa-l frece
a tipat- ca era rece
si cand a sosit salvarea
din el mai ardea tigarea.
bate vant, lacrima pica,
dupa inima voinica!
plange-l inima amara
ca s-a dus in primavara
ca o apa d-a usoara
si ca fumul de tigara!
canta-l ghiers si du-l departe
pe Rica- fante de moarte!


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 7 Feb 2006, 09:23 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



6 februarie

O zi de facut curatenie. Defapt am terminat curatenia de duminica, respectiv mi-am facut cd-uri cu muzica de prin calculator.
Altfel... hm, am preparat peste! Si am mancat prea mult. Pofta buna!


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 8 Feb 2006, 12:36 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



7 februarie

Azi e marti. Am facut gogosi si este un eveniment acest lucru.
Am vazut filmul Minority Report. Dar nu e un film care sa te determine la filosofie, ci la politica. Totul e politica.
Chiar si viata noastra... depinde de politica cuiva...
Si cat de mult spuneam ca nu imi place politica...! Acum incepe sa ma fascineze! E de-a dreptul uimitoare cum poate controla lumea! Iar omului ii trebuie intotdeauna un conducator. De aceea, spune cineva, "politica e seducatoare".

Vise dulci, natiune!


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 8 Feb 2006, 10:49 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



8 februarie

Ce sa notez aici acum?
O replica din filmul Negutatorul din Venetia, pe care l-am vazut azi.
"ai cerut un kilogram de carne...ai grija sa nu cada o picatura de sange!" Interesant aspect. Nu cred ca vreun judecator s-ar fi gandit la asa ceva in ziua de azi. Sunt lucruri atat de firesti...care ne pot fi atat de utile si care ne salveaza viata!


... in gerul noptii, steaua arde.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 9 Feb 2006, 09:56 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



9 februarie

Acum am o pofta sa mananc...stiu ca nu e bine da...si am chef sa lenevesc, ah, nici asta nu e bine...si sa beau, si nici de asta nu am... si pur si simplu mi-e lene, asta am voie?

Jurnalule te pupic si cam atat...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 10 Feb 2006, 09:38 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



10 februarie

Azi am avut parte de o surpriza. M-a apelat Alex! Ah, Alex e un tip de mai demult... si cu el am avut parte de foarte placute momente de sex... cu el simt ca nu exista bariera in sex, ca totul e permis si totul e posibil. Si mi se facuse dor de el...de momentele noastre cand ne intalneam si ...stateam relaxati, dupa...
Nu mai are rost sa scriu ceva.... e de ajuns sa imi spun Alex...

Jurnalule, Alex...Alex, jurnalule...



--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 11 Feb 2006, 10:48 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



11 februarie

Azi am fost la parinti acasa si am mancat si am baut, vorba aia, ca la mama acasa dar tata era cu bautura!
Altceva, ce sa zic?
Poate intr-o zi am sa fiu si eu parinte si atunci am sa inteleg mai bine ce inseamna sa te gandesti ca intr-o buna zi lasi totul copiilor... si ei sa vada ca tot ce ai facut in viata aceasta a fost atat cat ai putut sa faci mai bine pentru ei.
Deocamdata stiu.

Enigmatici si cuminti...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 12 Feb 2006, 11:08 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



12 februarie

Abia am asteptat sa deschid aceasta pagina si sa scriu! Sunt atat de emotionata si de bucuroasa! Ovidiu D., un prieten drag din Bucuresti, are acum un baietel! Nu stiu de ce dar sufletul imi este bucuros-bucuros! Mi-ar veni sa ii sarut pe toti trei acum, pe el, pe sotia lui, Simona si pe baietel. Nu mi-a zis ce nume are inca. Abia astept fotografii cu ei!

Anul acesta, poate ca niciodata pana acum imi dau seama ca nu mai sunt tanara. Prietenii tot mai multi se casatoresc, se gandesc la casatorie ...viata merge inainte... eu ce voi lasa in urma oare?

un zambet.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 13 Feb 2006, 11:08 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



13 februarie

Azi...hm...am mers pe datorie la dentist...Se mai intampla. M-am bagat in fata la rand pentru un timbru la posta si am luat si plic si am platit 1,3 lei. M-am enervat pe sora-mea... si mi-a trecut repede. Am mancat o lingurita de miere. Nu am mai mancat demult miere. Iar azi m-am racit. De cateva zile tot simt friguri pe picioare si la cap mi-e cald. Acum imi curge nasul. Iau niste paracetamol.

A nins atat de frumos azi...de parca se asteapta Craciunul. Nu stiu de ce, dar dupa sarbatori nimeni parca nu se mai bucura de zapada, asteapta toti primavara. Poate doar cei indragostiti de sporturile de iarna se roaga in taina de fulgi sa ramana. Ma rog, oricum nu face vremea nimic din ce ne dorim. Dar noi, ce facem vremurilor acestea...

Ma simt fara vlaga.
Somn lin, Ancuto...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 14 Feb 2006, 11:21 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



14 februarie

Azi am primit un trandafir rosu. De la Viorel. E prima floare pe care o primesc. Era cam inghetata...
Si azi am baut vin rosu! Ah, parca a trecut o vesnicie de cand nu am mai baut! Cred ca e primul vin pe anul asta?
Nu stiu ... simt ca vreau sa plang... Simt cum ma navalesc atatea doruri...Atatea amintiri...eu care mereu am trait clipa, pana la epuizare, pana la durere, de ce acum ma refugiez cu atata drag in amintire?

Poate ca totusi nu sunt indragostita ...decat de vinul rosu sec.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 15 Feb 2006, 11:07 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



15 februarie

Azi mi-am luat o chestie de aia de atarnat telefonul la gat! Dar e asa frumoasa!! E rosie si scrie "smile" pe ea si are fata aia mica galbena de pe yahoo. Imi place...!

Altfel, toate bune!

Smile, smile, smile!!!


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 16 Feb 2006, 10:42 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



16 februarie

Dimineata a trecut oarecum linistit. Stat la birou, cafeluta, ciocolata.
Dupa-amiaza, alergare! Am fugit sa platesc factura de connex, apoi fuga la dentist ca oricum eram in intarziere, apoi fuga inapoi la birou ca era taman ora cand aveam programata o intalnire, apoi fuga dintr-un birou in altul, ca lumea era impartita, apoi fuga acasa, apoi fuga la masa, ca imi era foame, fuga sa ma schimb, fuga de fuga, in final...!

Acum stau cu un pahar de vin rosu si il beau pentru Laurentiu. Azi e ziua lui de nastere, cum spunea chiar el, a ajuns matur pentru toate tarile lumii! Ceea ce imi place cel mai mult la el este entuziasmul lui de viata! Stie sa riste, stie sa se descurce, stie sa cada, stie sa se bucure si sa ii faca semn norocului cu ochiul! Viata lui a depasit adeseori granitele a ceea ce inseamna normal pentru societate. Si cu toate acestea a ramas inalt si atrage priviri seducatoare in orice local ar merge. Stie sa se faca placut. Si sa faca lumea din jurul lui, sa se bucure. Ah, mai ales cum spune bancurile!
La multi ani, scump Laurentiu!

Sarutare zilei de azi.


Acest topic a fost editat de secunda: 16 Feb 2006, 10:44 PM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 17 Feb 2006, 11:55 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



17 februarie

Azi am mancat pizza facuta de sora mea.
Mi-a venit menstruatia asa ca am fost un dezastru toata ziua...
Si am uitat sa spun ca ieri mi-am pus mult asteptata masea pentru care m-am dus la dentist initial.

Ma simt atat de linistita incat as plange.
Nu e bine sa stau singura. Ma duc in bucatarie la sora mea...

Si totusi...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 19 Feb 2006, 01:58 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



18 februarie

Nu stiu ce sa scriu...Era sa si uit de jurnal. Imi venea sa inchid calculatorul si...
Nu am chef sa scriu...ziua asta oricum am cam lenevit-o...

...pas...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 19 Feb 2006, 11:36 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



19 februarie

Dimineata devreme, pe la ora 2am vorbeam cu Volkan- un tanar din Turcia. Are 20 de ani, 1.80, e brunet si are ochii caprui.
Ne stim de ceva vreme insa aseara a insistat sa afle cati ani am eu...Si, dupa cateva "lacrimi" i-am zis. A marturisit ca i-ar fi placut mai mult sa fiu de varsta lui, insa i-am zis ca prietenia noastra este dincolo de granitele varstei, ale tarii, ale limbii, ale traditiilor noastre, dincolo de orice ne este comun, este prietenia noastra si a fost de acord.
Apoi, pentru ca ne vedem la camera web, i-am zis sa imi arate modul in care m-ar fi imbratisat, cand a zis ca ar fi vrut asta. A fost putin mirat de rugamintea mea, dar de dragul meu mi-a aratat. A fost atat de timid...si tandru. M-a facut sa chiar vreau aceea imbratisare. Am adormit in jur de 3 jumatate.

Acum am terminat cafeaua. Si o usoara durere de cap ma invaluie... Mi-e dor de visare. Cu ochii deschisi.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 21 Feb 2006, 12:08 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



20 februarie

Tot ce as retine pe ziua de azi e faptul ca a fost ziua unui prieten, John. I-am urat de la multi ani, am baut vin in cinstea lui...E in adevar un prieten bun. Ne-am intalnit de cateva ori si ceea ce imi place la el este maturitatea. Oricat de multe as glumi cu el, atunci cand am nevoie de un sfat, fie legat de calculatoare, fie legat de viata personala, el devine serios si ma asculta si ma indruma pe drumul cel bun. Chiar azi, fiind coplesita de un anume sentiment de tristete i l-am zis, chiar azi, pentru ca doar lui puteam sa il zic... Si el m-a inteles.

Asadar, la multi ani drag prieten! Abia astept sa te vad cu copilasi!
Imbratisare draga!


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 22 Feb 2006, 12:17 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



21 februarie

Azi am implinit 5 luni si ceva ani...asa ca m-am rasfatat cu o halvita! Si pe langa toata treaba am avut timp sa ma rasfat si un orgasm minunat!

si acum dau in boala de rontait seminte....


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 23 Feb 2006, 12:10 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



22 februarie

Nu stiu ce sa notez...E vorba despre relatii, despre sex. Si nu pot vorbi totusi acum. Mai inca nevoie sa ma gandesc inainte sa astern concluziile. Si vreau ganduri in tacere.

iertare, jurnalule...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 23 Feb 2006, 10:32 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



23 februarie

As vrea sa plang acum...Sa ma pun in pat si sa mor, asa, putin...ar fi cea mai buna scuza pentru toti si toate...
Vad cum alung pe cel ce ma iubeste ca sa ma las in bratele celui care nu doreste decat o noapte de iubire reciproca.
Dar ce pot face?

Ma doare o glezna...vreau sa ma intind asa...sa nu mai imi pese de lume, de mine, de nimic. Sa uit, asa, putin, cum e sa fii iubita, cum e sa iubesti...

Si tot ma urmareste un vers..."but this life was not for you" ( K.Melua-I cried for you)

Of, vreau singuratate... Macar atat.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 25 Feb 2006, 12:46 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



24 februarie

Azi am mancat inghetata cu piscoturi, asa de drag de Dragobete.
Am ras cu baietii pe messenger, am facut treaba...A, si surpriza zilei a fost chiar acum de cateva minutele! Am primit un sms de la Mircea din Austria! Aseara m-am gandit la el dar am zis ca nu il deranjez si uite acum imi da el un semn!
Ma mir ca inca nu am zis de el nimic in jurnal. Pentru ca e un prieten tare drag! L-am vazut o singura data, prin 2004 cred. Ne stiam de pe un forum si vorbeam de vreo 3 ani deja. El e din Bistrita dar studiaza si lucreaza prin Austria sau cine stie pe unde, prin ce orchestra, el fiind violonist. Are o iubita din Grecia si ea muzician.
Acum imi spune ca e intr-un club, of, era bine de era la net, sa vorbim! Fiecare discutie cu el debordeaza de imaginatie si de rasete! Ne destainuim atatea lucruri, ne sfatuim cum stim mai bine si nu ne sfiim sa ne marturisim si cele mai mici si murdare secrete!
Ah, acum sta singur si amarat si mi-a zis ca e foarte bucuros ca exist. Si eu il iubesc!

Si uite, pentru clipe de astea viata merita traita!

Mi-a venit ideea ca as inflori jurnalul de as putea, asa incat, de azi, as sa scriu si colorat.

Colorand amintiri...





--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 25 Feb 2006, 11:15 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



25 februarie

Azi nu am iesit din casa. Mi-am facut curat pe birou...Ce bine e! Simteam ca ma sufocam cu toate hartogariile si nimicurile!
Am facut de doua ori sex azi pentru ca imi venise mie asa pofta, iar Viorel era pe aici...Azi a facut cumparaturile la carrefour si eu l-am certat apoi ca a adus ceva in plus, ca nu a luat masline bune, ma rog, pur si simplu imi sarise tandara ca nu a respectat lista, ca a uitat ce ii explicasem. E o prostie! Imi dau seama ca e o prostie sa ma enervez in asemenea hal dar, zau, daca stiu ce a fost cu mine! Insa, dupa un timp a trecut si am facut sex si i-am multumit ca a cumparat cafeaua pentru maine dimineata.
Acum doarme in pat si cred ca am sa il trezesc cand ma voi pune langa el mangaindu-l si lipindu-ma de rasuflarea sa.
Si daca il trezesc, de ce nu, a treia oara?


Hm, suflare calda catre tine, jurnalule...!

Acest topic a fost editat de secunda: 25 Feb 2006, 11:17 PM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 26 Feb 2006, 08:32 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



26 februarie

Azi am trait un sentiment ciudat nici nu stiu cum sa ii spun, ceva intre gelozie si frustare. O colega de-a mea citind un articol , unde intervievasem pe un prieten de-al meu a vrut sa vorbeasca si ea cu el. I-am spus lui si el a fost de acord. Dupa ce i-am dat id-ul de messenger... mi-a zis ca tocmai s-a despartit de iubitul ei, deci nu mai e logodita. Hm, mi-a parut rau pentru ea, dar aveam o usoara teama ca va incepe sa flirteze cu prietenul respectiv. Lucru care cred ca s-a intamplat din moment ce el mi-a zis dupa un timp, ca ar fi trebuit sa ii specific inainte cat de rapitoare e colega mea, cat e de frumoasa. Am ramas mirata la asemenea cuvinte. Si cumva am simtit ca se instraina de mine...

M-am intristat putin...Si nu stiu de ce. Ma bucur ca am prieteni, ca le e bine. Dar parca nu as vrea ca prietenii sa imi cunoasca pe cei din jurul meu, in speta colegii. Cumva se pierde din intimitatea noastra, din libertatea noastra de a vorbi orice, oricat, oricum.

In fine, ce sa mai zic...? Si daca credeam ca pot incepe sa fac din ea o prietena, acum o sa ma inchid fata de ea. Poate nu mi-a trecut inca cicatricea lasata de o prietena care dupa ce i-am plans pe umar cat ma doare ca m-a parasit iubitul, dupa ce i-am marturisit ca daca el s-ar intoarce, l-as primi, ea sa imi zica a doua zi ca e cu el. Acum nu e la fel. Dar o aroma asemanatoare pluteste in aer.

Marturisesc ca nu l-am intalnit inca pe acest prieten, dar doream sa-l vad. E din Constanta. Si chiar sa-l sarut. In fine...

Fiecare e liber sa aiba lumea lui... Dar cat de rau e sa vreau prietenii mei? Si doar ai mei...?

...decolarand clipele...

Acest topic a fost editat de secunda: 26 Feb 2006, 08:35 PM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 28 Feb 2006, 12:38 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



27 februarie

Multa munca si cam atat. Si turta dulce. Am luat niste turta dulce si chiar mi-a placut. A fost buna, asa incat seara mi-am luat cam jumatate de kg de turta.

Vreau vise...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 1 Mar 2006, 02:17 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



28 februarie

Este a doua marti in care am uitat de serialul Sub Pamant Srl. Si nu stiu cum..
Am primit de la sora mea o cutie de Raffaello si o felicitare, pentru martisor.
Am fost baut un pahar de vin alb.
Am aflat ca un prieten e tatic, lucru care m-a bucurat mult!
Iar cineva mi-a urat de noapte buna, sa fiu gingasa toata viata.

somnic dulcic.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 2 Mar 2006, 12:26 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



1 Martie

Nici un semn de primavara. Doar in martisoarele primite.
Am primit un trandafir virtual de la un vechi prieten, Lucian. A fost o surpriza placuta, tinand cont ca vorbesc destul de rar cu el, din motive pentru faptul ca e o persoana foarte ocupata, pe de o parte, iar pe de alta parte nici nu sta in Romania destul de mult.
O surpriza martisor virtual a fost si de la Gil, care e un prieten pe care nu l-am vazut inca in realitate si cu care mai mult flirtez decat vorbesc. In fond, ar fi un partener de sex, ocazional, excelent.
De la Catalina, o colega, am primit virtual vreo doua felicitari, din bucuria ei de a cauta cred pe cea mai frumoasa.
O surpriza a fost sa primesc doua martisoare de la un coleg, Horatiu, care cred ca isi terminase lista de dat si de aceea ma impodobise atat de mult pe mine. Insa mi-a placut.
Apoi de la alti doi colegi, Mihai si Atila, am primit un martisor din carton pe care erau ghiocei si pe care l-am pus la calculator.
De la Viorel am primit invelit intr-o inimioara un puisor. Si el mi-a zis ca sunt si eu un puisor si de aia...Dragut din partea lui.

Iar Dragos, un prieten virtual mi-a daruit un trandafir virtual si nu imi amintesc sa mai fi primit asa ceva de la el si mi-a zis ca eu sunt de vina ca azi nu a dat vreun martisor, pentru ca nu m-am intalnit cu el. Sigur...

Mi-ar fi placut insa azi sa primesc si flori. Macar o frezie. Poate ca atunci as fi incercat sa descoper primavara in suflet. Ca afara, nu e nici o sansa.

Paul un amic virtual mi-a zis ca mi-a luat un martisor, dar pana ajung eu, se ofileste...Mare pacat, imi doream atat de mult o floare. Una reala.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 2 Mar 2006, 08:54 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



2 martie

Nimic important...Discutii, munca, oboseala...Si inca nu am terminat.
Ma duc sa iau o gura de porcarie de aia alcoolica...lady m...

tu jurnalule, poti sa dormi.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 4 Mar 2006, 12:01 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



3 martie

Destul de mult stres si fuga. Dar evenimentul zilei a fost vernisajul la care am mers, a lui Dan C. L-am cunoscut pe net si mi-a zis sa merg azi. A durat destul de putin iar cand s-a dat bautura am plecat. Chiar el venea sa serveasca cu un pahar de vin alb pe cei prezenti si nu stiam ce i-as fi spus. In plus, eram grabita, lasasem o sedinta sa vin si trebuia sa ma intorc. Dar l-am sunat pe seara si a zis ca m-a vazut. Se pare ca m-a recunoscut din fotografiile trimise. Si mi-a multumit ca am fost. Tipul e destul de jovial. In arta si in cuvinte. Dar si in gesturi. Inca nu stiu daca e un geniu caruia ii place sa jongleze cu ideile, trantind ca si din intamplare cate o replica sau un citat din mai marii culturii, sau e doar un tip cu noroc, care lanseaza anumite replici din cand in cand, ce au rolul de a impresiona audienta. Sau un tip care vrand sa iasa din tiparele sociale incearca sa cupleze cele doua extreme, geniul si barbarismul- hm, poate e cam dur acest cuvant. ma refer la tipul de cartier, smecheras si cu un vocabular foarte colorat.

asadar, culoare intinsa azi.

ps. azi Adi- prietenul de la sora mea- si-a luat un dvd fapt pentru care ne-a facut cinste cu pizza! am mancat de am zis ca plesnesc!
la culcare, am vorbit cu Viorel despre sex si aventurile noastre trecute...si apoi mi-a dovedit ca e un partener de sex total, ca e deschis la noi experiente, fie, poate, si numai de dragul meu...

Acest topic a fost editat de secunda: 4 Mar 2006, 09:14 AM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 4 Mar 2006, 09:47 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



4 martie

Sunt trista. Plang de neputinta... Mi-e cald si mi-e frig. Am vrut atat de mult sa iasa azi spectacolul si nu iesit nimic. Am incercat sa le spun copiilor ca e ok...dar fiecare a stiut ca nu a fost asa. Din cauza unor microfoane, a unei organizari proaste din partea celor unde am fost invitati...Imi pare rau, ne straduiseram atat...Nimic nu imi iese... si plang cum nu am mai plans demult...ma doare pieptul... si sunt singura.
Sunt prea trista.

calling all angels...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 5 Mar 2006, 09:14 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



5 martie

Azi a fost o zi destul de ciudata. M-am bucurat de primavare de afara, insa in acelsi timp am fost bantuita de o somnolenta prelungita. Am fost pe la Galeria lui Dan C., unde m-a cinstit cu doua pahare de vin alb demisec, apoi pe la birou, unde am printat ceva, apoi am dormit, am vazut film...Nimic special, doar pe seara, m-a apelat pe messenger Eugen, un amic care din cand in cand ma saluta, schimbam doau vorbe si apoi fuge. Este un om deosebit. Parea destul de nelinistit acum, de necajit. Sper sa ma intalnesc cu el pe marti-miercuri...

...liniste...
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Picture_33.jpg ( 13.18K ) Numar descarcari: 47
 


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 7 Mar 2006, 01:47 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



6 martie

am vorbit cu Volkan.... atat de mult incat adorm acum si nu mai sunt in stare sa scriu...el e ... dragul meu din Turcia...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 8 Mar 2006, 09:06 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



7 martie

o zi ce as fi vrut sa nu existe.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 8 Mar 2006, 11:25 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



8 martie

Am primit urari si email-uri si doua sms-uri si trandafir de la Viorel si parfum plus pijama de la sora mea...!
Au ramas totusi persoane de la care asteptam un semn si nu a venit...
Si ca sa sarbatoresc din plin am facut snitel de porc si ciorba de orez si am spalat vasele.

Maine trebuie sa ma trezesc devreme, asa ca, pace si liniste.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 9 Mar 2006, 05:39 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



9 martie

Am sa scriu acum ca si cum ar fi ultima oara cand scriu aici. ... Imi dau seama acum ca nu as spune nimic. Sunt prea obosita sa fac un rezumat vietii mele...as lasa-o asa, nearanjata, ne-nimic...

...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 10 Mar 2006, 09:44 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



10 martie

Am descoperit azi felicitari prin email, de 8 martie...Am descoperit melodia Zmeul, de la Vama Veche...
Si mi-e cam frigut...Si cam somnic...

Si vreau sa iubesc. Sa vorbesc iubire. Sa scriu iubire. Sa respir iubire. Sa visez iubire. Sa culeg iubire. Sa cant iubire. Sa fie iubire.

Ma duc in patut.... si maine e o zi ...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 13 Mar 2006, 02:14 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



11 martie

zi de lucru.

12 martie

le-am dat de lucru la altii...
Si mi-am schimbat avatarul aici. Nu stiu ce mi-a venit. Doar ca am vrut asa...
Azi am vazut filmul Sub Pamant SRL si m-a impresionat inmormantarea lui Nate. Mai ales zilele care au urmat...Mi-a amintit de bunica. De aceea lipsa pe care o simti abia a doua zi, cand linistea revine si intorcand capul nu e acolo...

...lacrima amintita...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 19 Mar 2006, 01:55 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



18 martie

Nu am crezut ca vor veni zile in care sa nu am timp sa scriu doua randuri...Viata mea se va schimba in curand...Cand credeam ca pot avea planuri de viitor, s-au prabusit toate sperantele.
Zilele care au trecut au fost o fuga intre solutii si deznadejde. Mi-a venit sa plang fara a putea face ceva...Ca din senin, izbucneam in plans, de atata stres. Nu stiu ce se va intampla cu mine. Se pare ca din rau in rau vor merge lucrurile. Dar, ce-o fi o fi, merg inainte.
Ma opresc din scris pentru ca altfel as plange iar...

Mai bine ma duc in pat. Acolo nu sunt singura. Pe Viorel il iubesc acum asa cum nu credeam ca se va intampla...

... of...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 20 Mar 2006, 12:54 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



19 martie

E ciudat ca dupa ce vad un film ca Sub Pamant Srl sa pun mana pe telefon si sa il sun pe Viorel care trebuia sa ajunga de o ora si ceva la mine...Si sun si nu raspunde...Si sun de zece ori pana cand in final raspunde...stins si obosit...si spune ca vine, ca ii e rau, ca e tot la prietenul lui...
E un sentiment pe care credeam ca il inteleg la personajul din serial insa acum tocmai eu sunt in ipostaza de a ma bucura ca a raspuns, ca e in viata, cand tocmai cu o seara in urma era sa fie omorat cu o piatra de catre niste derbedei pe care nu ii cunostea, acum nici nu am stiut ce sa zic...doar sa ia un taxi si sa vina...

...viata trebuie sa mearga inainte...



--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 21 Mar 2006, 01:20 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



20 martie

Abia azi de dimineata a ajuns Viorel...aseara era prea beat si il durea prea tare toate ca sa vina...Dar cand a intrat pe usa cu cumparaturile de la Carrefour de ieri si cu o fata asa de baiat care stie ca a gresit si m-a luat in brate...nici nu am mai stiut ce sa zic...chiar nu imi venea sa il cert...

Azi am facut mancare...si seara ne-am facut masaj unul la altul... ma rog el parea ca alearga cu mainile pe mine si nu prea mi-a placut...mi-a placut mai mult sa il masez eu...ah, parca ma doare acum putin umarul ... halal masaj!

...pahar alb cu vin rosu...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 21 Mar 2006, 11:34 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



21 martie

O zi in care a inceput ok...iar pe seara am simtit ca pierd totul. Si inca simt ca in orice clipa pot pierde totul...si nici nu am mult... dar ce ma fac cu cei pe care ii voi dezamagi?

ma doar stomacul si simt cum se strange... voi supravietui cumva...

si capul parca ma doare...si ... pustietate-n suflet...

...e post..


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 23 Mar 2006, 11:08 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



22 martie

Aseara nu mi-a mers net-ul ca sa scriu... Mi-a placut ca a fost o zi de primavara frumoasa si am renuntat la cizme. Am ras mult cu Viorel, am baut bere... Ce viata! Si intr-o doara l-am intrebat pe Viorel si el mi-a confirmat faptul ca nu ar fi trebuit sa ii marturisesc cat de mult il iubesc...S-a cam speriat...Fiecare din noi avea planuri sa faca si sa dreaga, iar a fi legat de cineva parca nu merge socoteala. Dar i-am zis si lui ca iubirea noastra nu va fi o piedica in calea destinului. Suna apocaliptic. Sau doar mi se pare. Ideea e ca fiecare va face cu viata lui ceea ce doreste. Iar el doreste sa plece in Italia...

De asta imi era frica... atunci cand iubesc, el pleaca. Dar ramane intre noi doi, jurnalule... El nu trebuie sa stie ca voi plange la despartire.
Apoi, nici viata mea nu stiu cum va fi... E atat de trist uneori cand vezi ca legaturile pe care le ai cu fel de fel de oameni te fac sa iei alte decizii in viata decat ai fi dorit. Atunci apar regretele... De viata mea nu imi pare rau, ci de faptul ca am incurcat alte vieti....

... primavara in cantec raspicat....


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 24 Mar 2006, 06:09 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



23 martie

Ziua lui tata. I-am urat la multi ani prin telefon, poate sambata merg pe acasa putin.... Altfel, nimic exceptional.

24 martie

Ziua lui Claudiu, sefu. Facem un mic chef azi... Si nu stiu de ce pare atat de nostalgica aniversarea.
Si nici nu stiu ce sa-i urez... De la el am invatat multe, in primul rand, darnicia.

E ciudat ca nu stiu ce sa vorbesc despre el. Sau despre tata.
Amandoi in aceeasi zodie, amandoi atat de aproape aniversati, amandoi cu rol important in viata mea. Si preotul, la care megeam candva e nascut tot acum...ori 23 ori 24, parca. Si el a avut un rol hotarator in viata mea candva.

Tot ce pot spune e ca nu regret nimic din ceea ce am trait alaturi de ei. Iar asta e mult.



--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 27 Mar 2006, 09:35 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



24 martie - continuare

Seara desi initial se dorea doar un chef micut s-a lasat cu unul de zile mari, in sensul ca am stat si am dansat si topait asa cum faceam acum 2-3 ani, ca am stat pana pe la 3 jumate, iar altii pana pe la 5... A fost minunat, in sensul ca am simtit ca eram cu totii o gasca si ne distram super...!

25 martie

Dimineata pe la 8 m-am trezit foarte hotarata sa merg acasa, am facut cafea, apoi am stat putin in pat...si nu m-am mai putut ridica! Toata ziulica am dormit, am fost adormita si nu puteam sa imi explic nici mie de ce eram atat de somnambula! Probabil se resimtea cheful...mai ales in faptul ca ma dureau ingrozitor gambele de la topait!
A fost o zi de primavara minunata! Afara era soare si primavara chiar aducea Buna Vestire!

26 martie

Am mai lucrat cate ceva...Nimic extraordinar. Am venit la lucru pentru ca oricum la mine nu mai este internet! Si am sunat deja de prea multe ori...dar o sa ma sun...

27 martie

Zi de luni ploioasa, dar apoi senina. Toata lumea e nervoasa pe la birou...asa ca am incercat efectiv sa ignor nervii si sa beau ce a mai ramas din vodca de la chef.
Viorel m-a cam necajit azi... Nu stiu de ce dar nu imi place in momentul in care e in public parca se detaseaza de mine... Joaca rolul unui tip independent...dar pe un ton usor ironic, caci e mult prea mult spus vulgar-copilaresc. Si nu imi place.
Si inca ma dor gambele.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 28 Mar 2006, 08:25 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



28 martie

O zi senina si frumoasa...! Dar m-a durut burtica putin, am avut probleme cu stomacul...Fapt pentru care am mancat 2 oua fierte si am baut cafea. Insa cand prietenul Ovidiu mi-a dat caramele, nu am putut refuza! Mi-a dat doi pumni plini de caramele bune si proaspete incat am mancat cu toti in birou caramele! Am avut si parul in doua codite azi! O zi in care am fost precum o copila...! Vesela si aiurita...!

...hm, o vodca ar merge acum, in starea mea...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 30 Mar 2006, 10:27 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



29 martie

E aiurea sa scriu azi ce am facut ieri...Sper sa se rezolve o data cu internetul si sa am iar tarziu in noapte acces la a scrie aici.

Ziua de 29 a fost frumoasa. Nu am facut cine stie ce treaba... Vremea apasatoare, in sensul de parca nu era aer, vant, a determinat o stare generala de nepasare, de liniste...Am ajuns devreme acasa, in jur de 5 pm, am facut una alta apoi am stat la televizor de la 19. Am atipit la stiri. In fine, frumos a filmul care l-am vazut. O poveste draguta de dragoste care m-a amuzat, la care am comentat cu sora mea si cu Viorel insa, la final, chiar la ultima secventa cand ei, acum batrani, pe un pat de spital se pun unul langa altul si adorm, m-a induiosat brusc si mi-am dat lacrimile.

Incep iar sa cred ca totusi iubirea exista. Iar Viorel, a ales sa nu fim mai mult decat prieteni, ah, chiar ziceam ca suntem frati. E adevar in ce spune el, ca nu suntem atat de atasati unul de altul, pe plan sentimental. Ca poate e obisnuinta, ca poate e dragoste dar nu e intensitatea aceea...de iubire speciala, aleasa si unica.

Am sa fiu in curand singura. Dar ce o fi , sa fie...


30 martie

Ploua. Cum sa te trezesti cu drag in dimineata-n care ploua?
Ma duc sa vad de inca o cafea.

Revin.

Acest topic a fost editat de secunda: 30 Mar 2006, 10:29 AM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 3 Apr 2006, 03:35 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



31 martie

Azi a fost ziua unui colege. Interesant sa vii de dimineata si sa gasesti prajiturele pe birou. A fost o zi destul de alergata. Dar prin birou. Nici nu stiu cand am trecut. Am baut putin vin rosu. De ziua ei.
Seara a venit Liviu P. de la Bucuresti, un coleg de facultatea as putea spune, tinand cont ca este la aceeasi facultate cu mine, acelasi profil, tot ID, doar ca la Bucuresti si nu Brasov.
Ma sunase de dimineata si crezusem ca este altcineva fapt pentru care neputand vorbi atunci ii spun, ca ne vedem in 10 minute la birou. Imi cerea o parere legata de o campanie de informare, dar pana la urma a sfarsit in a veni direct la Brasov, de dragul de a schimba aerul, de a iesi din cotidian.
A ajuns seara tarziu. Ploua cu galeata.
A dormit cu mine si cu Viorel, la mijloc. Viorel nu a comentat, dar nici sa doarma doar ei doi nu dorea. Mi s-a parut aiurea. Dar in fond, canapeaua este destul de mare pentru toti. Asa ca am dormit toti trei.

1 aprilie

O zi a pacalelii dar nu pentru mine. Nu am avut chef nici sa pacalesc si nici pacaleli nu am primit. Viorel a lucrat toata ziua. Eu m-am plimbat cu Liviu prin oras, am laut masa in oras, am vorbit cu el vrute si nevrute. A, de dimineata am mers si la curs. Apoi seara, la un chef.
Mi s-a parut ca plecase de la chef cumva amarat. Dar aveam sa aflu abia a doua zi care era buba.

2 aprilie

Liviu P. a fost dezamagit de faptul ca muzica era comerciala, ca discutiile era legate sau cu aluzie la sex, ca efectiv nu exista un grad de moralitate, ca nu avea cu cine discuta despre, stiu si eu, frumusete si bine si adevar.
Initial dorea sa plece de dimineata, dar apoi am stat de povesti pana in jur de 18.
Viorel a fost prin oras si apoi la cumparaturi.
Liviu P. a vorbit mult. Si multe din viata sa, din ideile lui. Stateam pe pat si il ascultam. Apoi am vrut sa il iau de mana si ma gandeam daca sa i-o cer sau doar sa las, ca din intamplare, mana intinsa langa el. Mi-am dat seama ca ar dori si el dar nu indraznea, in fond nu stia nimic despre mine si Viorel. Putea crede ca este mai mult decat este in fond. De aceea i-am luat mana si l-am tinut doar asa de mana. Si nu a refuzat.
Timpul s-a scurs fara sa-l fi simtit. Viorel ma suna ca vine. Si suna interfonul. Ma duc ii deschid apoi ma intorc si il sarut pe Liviu P., doar asa, usor pe buze. Se prinde o suvita de par intre buzele noastre. Ii zambesc si il mai sarut inca o data, la fel de usor, corectand intreruperea parului. A zambit. Viorel intra pe usa... Si eu ma duc sa ii pregatesc ceva de mancare.
Apoi Liviu P. da drumul la televizor, urmarim un final de film, dupa care pleaca.
Viorel intre timp adoarme. In fata usii, se intoarce imi prinde barbia si ma saruta la fel de simplu, ca si mine. Apoi zambeste si pleaca.
Viorel dupa vreo jumatate de ora se trezeste si are chef de sex. Eu nu prea aveam dar am facut totusi.
Toata seara m-am gandit la Liviu P., la morala pe care o pretinde societatii, la felul cat de asemanatoare sunt unele momente din viata noastra, la idealurile pierdute, la visele ce se pot renaste etc.
Liviu P. mi-a amintit de George- parul cret, inalt, slab, ochii albastrii-, primul barbat care a facut cu mine sex si despre care nici in ziua de azi nu am o parere buna. Iar Liviu imi spune zambind, dar si pe mine pe cheama George.
Iar eu la randul meu i-am amintit de o iubita ce a stat cu el doar pentru bani si pe care el o tolera fara a sti exact de ce ii ingaduie toate toanele.
Un week-end plin. De ganduri si emotii.


3 aprilie

Azi am mutat prin birou acasa. Imi place sa simt schimbarea. Iar schimbarea aceasta o prevede pe cea din planul sentimental. Va trebui sa discut serios cu Viorel.
Ma doare capul si nu stiu de ce. As manca ceva dulce. Poate iau niste prajiturele.
Am promisiunea ca maine voi avea internet si acasa. Ar fi frumos.
Parca m-am rupt de toata agitatia lumii virutale. Dar am redescoperit ca imi e dor sa ma plimb prin natura. Sa citesc carti. Sa scriu poezii. Sa petrec mai mult timp studiind. Sa imi fie de ajuns doar o strangere de mana.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 5 Apr 2006, 02:10 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



4 aprilie

Zi obisnuita de lucru.
Dar am ajuns acasica si eram singura. Si mi-a placut. Era o liniste aparte. Ma simteam bine in ordinea care era. Nu imi lipsea nimic si chiar ma deranja putin gandul ca va veni imediat, de la lucru, Viorel.
Nu stiu ce e este cu mine. Poate doar imbatranesc. Putin, asa, dintr-odata.

5 aprilie

Azi m-am imbracat elegant. Cu fusta portocalie si sacou vernil, pastrand totusi un ton de trendy cu tricoul inscriptionat Angel si cu margele la gat si cu un fular lung portocaliu legat de poseta. Cizmulitele sunt maro si sunt scurtute, iar poseta, tot maro. M-am machiat si mi-am aranjat parul cu crema.
Azi sunt eleganta si simt lumea admirandu-ma si imi place. Ma simt insa matura. Si imi e dor sa fiu copilita cu doua codite, asa cum am fost zilele trecute.

E primavara si e bine.

Am revenit sa strig ca AM NET ACASA!!! Am revenit la noptile pe Internet! Sunt bucuroasa!!
Ah, azi cizmulitelea alea bate-le-ar vina sa le bata mi-au nenorocit degetul mic!


Acest topic a fost editat de secunda: 5 Apr 2006, 08:22 PM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 6 Apr 2006, 09:21 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



06 aprilie

Azi a fost zi de alergat prin oras.
Mi-am facut un abonament pe zi pe toate liniile si l-am pus in buzunarul de la spate al blugilor. La un moment dat imi e cald si leg in brau geaca de blugi. Dupa ce ies din Romtelecom, unde am platit factura si era foarte cald, imi pun geaca pe mine, ca sa nu racesc, incepand sa fiu transpirata. Merg cam 50 pasi si ma trezesc ca pun mana in buzunar si nu mai gasesc abonamentul. Incep sa imi reprosez ca trebuia sa-l fi pus in portofel si fac cale intoarsa. Ma intorsesem parca ghidata si am gasit abonamentul pe margina unei borduri ce delimita un spatiu verde la inaltimea genunchiului. Statea frumos acolo, asteptandu-ma. A fost o trecere de la un sentiment de a pierde la cel de a gasi, destul de repede. Si apoi a ramas doar starea de mirare, fata de ambele sentimente.

Azi nu m-am pieptanat. Am umblat aiurea si cu casti la urechi, ascultand fie muzica de dor-asa ii spun la cea mai romantata- fie KaTaNa. Parul imi sta putin ondulat cand e nepieptanat si imi place. Imi plac diminetile cand ma simt ca si Shakira de creata si de dulce... Sunt acele dimineti cand vreau sa mi se aduca la pat cafeaua si sa fiu usor rasfata sa ma cobor din patul cald si somnoros.

Nu mai stiu cum sa ma impart...Maine daca as putea fi in cel putin 3 parti in acelasi timp ar fi excelent. Dar ce o fi maine, om vedea...

In seara asta, e bere, sunt alune, mamaliga cu branza burduf, masline, pulpe de pui prajite, bezele, meci si lene.

Sa imi fie de bine, viata asta!


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 8 Apr 2006, 05:32 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



07 aprilie

O zi in care nimic nu mi-a iesit cum am vrut. Fapt pentru care nici nu am dorit sa scriu ceva aici. Nu e nimic de retinut. A fost o zi ce am dorit sa treaca, atata tot.

08 aprilie

Curatenie prin casa si facut mancare.
Si ploaie. Si singura.
Am vorbit si cu Claudiu, sefu`. Eu intelesem ca ramane stabilit intr-un fel, el ca in alt fel, fapt pentru care acum seara cand ma suna sa ma intrebe daca am fost acolo unde vorbiseram, eu ii raspund "pai, nu a ramas ca nu mai e necesar sa merg acolo?", iar el de aici a tras concluzia ca, da, nu am chef sa fac... Si nu mi-a picat bine asta.

Ma duc acum. Sa nu mi se prajeasca prea tare ficatii.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 11 Apr 2006, 09:42 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



09 aprilie

Duminica am avut ceva treaba cu colegii. A fost destul de plictisitor. Dar asa a trecut ziua.

10 aprilie

E luni si e alergatura de colo, colo. Nimic interesant.
A, era sa uit, m-a sunat Liviu P., cel care a fost pe la mine si am stat de vorba cu el vreo 20 de minute. A fost placut, mai ales faptul ca un coleg avea treaba cu mine si se enerva cand vedea cat vorbesc! Dar ce puteam sa fac? Nu eu sunasem...era seara...
A, si am iesit cu Ovidiu -berarul- la bere! Am mers la MyPlace in gara. Ciudat ca ma asteptam sa gasesc acolo lume cu bagaje asteptand un tren, dar, nu a fost asa. Oamenii erau pur si simplu localnici care ieseau la o bere. O singura dna, la o masa avea doau sacose de selgros incarcate si banuiesc ca urma sa plece in curand.
A fost frumos sa ies asa... Era placut ca era destul de aerisit si nu se simtea fumul celor care fumau. Sau fumau oricum, putini.
Da, o zi interesanta totusi.

11 aprilie

M-am gandit azi daca sunt in stare sa merg cu acest jurnal pana la capat. Am zile cand parca nimic nu merita notat, zile searbade cand totul pare ca se misca prea incet ca sa mai tremure vreo frunza prin par.
In noaptea asta Adi, iubitul surorii mele, pleaca in America sa lucreze si se va intoarce abia in decembrie. Cand ne-am vazut azi si ne-am luat la revedere a fost usor induiosator. Daca dura mai mult despartirea cred ca ma buseau lacrimile.

Sunt despartiri care ma impresioneaza. Sunt lacrimi care imi vin fara sa le chem, fara sa le inteleg splendoarea si alinarea.
Imi trec mana prin par si las gandul sa inlature lacrimile de acum.
Si o inteleg atat de bine pe draga mea Liliana care in ultimele zile abia a rezistat sa nu se gandeasca la asteptarea ce va urma de maine.

Un film despre Arthur si cavelerii lui m-a tinut la televizor. Stiam filmul. Dar mi-a placut sa-l revad. Sa re-aud discursurile lor de incurajare, dorinta lor de libertate, dragostea lor de adevar. Ah, oricat ar fi filmul de fictiune, eu cred ca au existat astfel de oameni ce si-au riscat viata pentru valori pe care azi, noi le folosim fara a le cunoaste seva si certitudinea.

Am sa adaug aici fragment din G. Liiceanu- Apel catre lichele. As vrea sa nu il uit niciodata.
"Lasati cuvintele sa spuna ceea ce sunt; nu mai folositi o vreme vorbele "demnitate", "libertate", "constiinta", "dreptate", " popor". Nu asasinati aceste cuvinte."

Ma intreb ce rost am pe acest pamant... Pentru ca simt ca ziua de azi a trecut fara vreunul.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 13 Apr 2006, 11:32 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



12 aprilie

O zi fara fast. Doar ploaie. Am zis ca tin post si nu am tinut. Am zis ca platesc intretinerea pe 2 luni si am platit doar pentru cea restanta. Am preferat sa iau bere.

13 aprilie

O zi cum nu se poate mai aiurea. Am plecat de-acasa si dupa statii de autobuz constat ca nu am abonamentul la mine fapt ce ma face sa cobor cu Viorel si sa ii cer un bilet- pentru ca aveam o unitate de dus la birou si era prea complicat sa ma intorc din drum.
Azi mi s-a schimbat si seful. Ceea ce inseamna ca multe se vor schimba de azi.
Acum seara am baut bere, am mancat inghetata, cips-uri si nuci de acelea frusecuri cu ciocolata umplute.... Si prea multa bere totusi...
Am ajuns sa vad dublu...chiar si acum.. sunt obosita... si chiar nu stiu ce va fi cu viata mea... Am sa intru in multe proiecte, uite asa...sa imi ocup timpul cu atat de multe incat sa nu ma mai intreb ...ce fac cu viata mea?
simt ca mi se invarte capul...

Ma duc sa dorm. Sper sa nu vomit...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 16 Apr 2006, 09:58 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



14 aprilie

E vineri si e ziua lui Daniel P. insa i-am trimis doar un sms.
In rest... liniste si pace.

15 aprilie

Am fost acasa la parinti, am facut curatenie pentru Paste. Dar am papat si chec, caci din incercarea de a iesi bezele din albusul ramas de la oualele pentru lichior, s-a ajuns la un bun si meritat chec.
Seara am facut un mujdei cu smantana mai mult de pofta decat de a avea cu ce sa il pap.

16 aprilie

E duminica si sunt Floriile. Asadar, Viorel trebuie sa faca cinste. Noroc ca mi-a zis mama, ca eu nu imi dadusem seama...Chiar ma intrebasem aseara ce Florini/e cunosc si, iata, era sub nasul meu sarbatoritul...

Hm ... nu stiu ce altceva s-ar putea intampla azi.
Oare cat de grav ar fi daca spal mocheta azi...?


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 17 Apr 2006, 09:39 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



17 aprilie

Mocheta nu a mai ajuns spalata. Am dormit destul de rau aseara.
E luni. Saptamana Mare. Am incercat sa tin post azi. Din pacate, de dimineata nu prea imi era foame, asa ca abia am inghitit cam o felie de paine cu margarina. Si cafea.
Am mers la birou. Alta cafea. Pe la doua imi simteam stomacul ca vrea ceva. Orice. Am plecat cu treaba si in drum am luat niste pufuleti. Doar o punga am reusit sa pap. A doua am impartit-o prin birou, la intoarcere.
Asa ca am ajuns seara la opt acasa si simteam ca imi e foame dar totodata o sete ce nu trece cu apa. Am pus sa fac o supa. Dar pana la urma tot am luat o bucatica de ficat cu usturoi. Nu mai puteam, ma rodea stomacul. Si apoi cum am facut snitel- pentru Viorel- desigur ca am luat si eu o bucatica. Am baut si suc de portocale.
Sunt atat de obosita incat imi vine sa plang. As bea bere. Poate aduce Viorel.

Tocmai a adus bere. E bine.
Si Dumnezeu e mare.

Noapte senina, lume!


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 18 Apr 2006, 10:49 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



18 aprilie

Azi a fost o zi de birou...Seara, la stiri, vestile despre inundatii m-au impresionat si in acelasi timp m-au facut sa ridic neputincioasa din umeri... Parca asteptand si eu o nenorocire care sa imi innece toate nefericirile.

Ah, iar am baut... am chef de sex, dar am zis ca macar la asta tin post...
Vine Pastele si nu mai stiu unde e sfintenia din toata sarbatoarea asta...

of


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 19 Apr 2006, 09:57 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



19 aprilie

Tradarea facea parte din plan, nu? Tradarea lui Iuda. Azi am facut sex...Desi incepusem ziua convinsa ca voi tine post, nici de mancare nu a fost, nici trupeste. Asa, Dumnezeu stie ce se va intampla cu vesnicia mea.

Am fost prin Carrefour azi...Si ma uitam cat de agitati erau toti sa cumpere...Iar, in alta parte de tara, lumea se agita sa supravietuiasca inundatiilor. A fost impresionat azi sa vad la stiri cum un taran adusese paine, muraturi si alte cate ceva pentru soldatii care munceau la dig. Avea lacrimi in ochi batranul, dar a zis ca trebuie sa ajute si el, era singurul mod in care o putea face si isi arata recunostinta pentru cei care stateau de straja ca sa ii salveze casa.

In fine... Veni-va si peste mine potopul... candva.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 20 Apr 2006, 09:21 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



20 aprilie

Sunt zile cand rastignirea e fireasca, naturala si o acceptam ca atare. Astfel de zile sunt cele in care ne platim pacatele, fata de societate, fata de familie, fata de cineva. Azi a fost randul meu sa dau socoteala societatii.

Am avut abonamentul de autobuz al surorii mele si la control mi s-a solicitat buletinul. Desigur ca am invocat lipsa lui, dar zarisera o legitimatie in portofel fapt pentru care au insistat si au ajuns la amenintare cu proces verbal, cu control de la politist, ca deh, taman la capat ma prinsera. Era in joc totusi si sora mea, fapt pentru care recunosc ca nu e abonamentul meu, aveam doar o copie a buletinului meu la mine, dovedesc ca e sora mea... si scap cu o amenda de doar 40 lei. Apoi cand m-am intors acasa, din elan de pocainta, mi-am facut bilet...

Azi a fost o zi in care parca totul s-a invartit prea repede si nu am mai putut sa fac nimic...

Imi caut inca Pastele.
Imi amintesc Joi Mari cand ingenuncheam in biserica plangand si ramanand asa pana la sfarsitul vecerniei, cand, incercand a ascunde lacrimile, sarutam usor crucifixul. Astfel de Joi cand clopotele sunau atat de tanguitor, atat de mult, incat nu intelegeam cum lumea nu le aude, cum de nu le asculta vestea. Joi cu preoti indurerati, citind Cina cea de Taina si cu oameni veniti la biserica imbracati in negru si lumanari plapande cumparand.

Acum lacrimez doar la amintire... Demult nu am mai fost la biserica. Fara a alege o cale, ramanand undeva intre credinta si tacere, am lasat lucrurile sa ma acopere...

In seara asta, tie, jurnalule, ma spovedesc...
Tu vezi lacrimile mele si poate cumva mi-L vei aduce inapoi... Am nevoie de liniste... De adevar, de lumina...de credinta.
Am gresit prin fleacuri ce zi de zi s-au adunat devenind acum prea grele ca sa le mai ignor. Ma iarta...
Si-n lumanarea aprinsa-n geam arde-mi neputinta de a fi stat drept si neruga din orice zi.
Apoi... am sa merg la Dumnezeu.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 24 Apr 2006, 12:54 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



21 aprilie

Zi de vineri. Destul de liniste pe la birou. Am stat putin. Apoi am facut ceva cumparaturi si am mers acasa la parinti. Am facut oua rosii, albastre, verzi, portocalii. Am dormit cu mama.

22 aprilie

Treaba in casa. Facut mancare. De la sarmale la prajituri. Mici certuri cu tata.
Am plecat la Brasov.
Am mers la biserica. Era foarte multa lume. Am luat Paste. Am luat Lumina. Viorel nu a avut insa rabdare sa stea. Am plecat dupa vreo jumatate de ora. Lucru care m-a deranjat. Si m-a suparat.

23 aprilie

Am mers cu sora mea la parinti, in Codlea. Viorel nu a vrut sa vina, ca ii era lene, ca ii era rusine. In fine.
Am stat si am mancat bunatiti si am jucat remy cu tata.
Apoi ne-am intors cu trenul la Brasov. Am revazut un politist ce il cunosteam din vedere cand faceam naveta, acum 3-4 ani... Mi-a amintit de multe lucruri, doar imaginea unui singur om, ce apartinea unui trecut...
Pe seara am stat de vorba cu Nae, cel intors din Italia. Si cu alti prieteni. Am vorbit putin. Apoi venise Viorel si am vorbit cu el. La un moment dat, pentru ca inca eram cumva nervoasa pe el, defapt nu nervoasa, ci pur si simplu nu eram excitata de el, i-am zis ca nu stiu ce sa fac cu el. Din in gluma am zis apoi serios ca sa scrie pe o bucatica de hartie ce vrem unul de la celalalt. Ce ne-am dori adica. Iar eu am scris la modul serios. Pentru ca asa convenisem. Dar el a scris la misto. Sau poate ca nu... a scris ca vrea doar sex. Si apoi radea cand a vazut ca eu scrisem atat de sincer si serios. Si a zis, hai mai, cineva trebuia sa glumeasca. Am izbucnit in lacrimi. Dar nu am plans. Le-am oprit. Nu am inghit gluma. N-are decat. Sex sa fie. Si punct.
Nu mai dau inapoi. Viorel e doar pentru sex. Doar atat.

Nu mai trebuie sa uit acest lucru. Orice s-ar intampla.


24 aprilie

Azi, a doua zi de Paste am facut curatenie. Am maturat. Am periat mocheta. Am facut supa. Am spalat vase, chiuveta... Sora mea a spalat in baie... Am splat cu masina covorasul din baie. Si...da, e Paste...Si trebuie sa fie curat...

E o zi senina azi. Nu cred ca Dumnezeu s-a suparat. Pentru ca pe toate le-am facut cu bucurie.

Hristos a inviat!



--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 25 Apr 2006, 08:21 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



25 aprilie

Cred ca ma paste o raceala...Mi-a curs nasucul si am stranutat prea des azi...
Sincer nu prea stiu pe ce a trecut ziua de azi. Cred ca pe ganduri. Pe momente de cumpana.
Mi-e dor de emotii...

... Si am baut prea mult lichior de oua si prea multa bere...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 27 Apr 2006, 09:50 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



26 aprilie

O zi de alergat de colo-colo... Seara am baut bere.

27 aprilie

O zi mai mult sau mai putin agitata. Mai toti asteptand meciul dintre Steaua si aia din Londra... Iar eu iar nu am apucat sa invat... Iar beau bere...

Ce jurnal mai am si eu? Cam zdrenturos... Si mi-e cam somnic..
Mi-e dor sa scriu o poezie.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 30 Apr 2006, 08:50 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



28 aprilie

Am alergat la modul cel mai propiu. Multe trebuiau rezolvate in acelasi timp. Seara a fost mai linistita.
Viorel mi-a zis ca e indragostit de mine. Dar ii e frica sa ma iubeasaca prea tare. Ma rog...


29 aprilie

Am fost cu sora mea mai mare sa isi ia rochia de mireasa. E frumoasa. O face o mica printesa. Dar dintre toate rochiile cu crinolina si flori si corset, mie mi-a placut una simpla de tot. Era nici prea alb stralucitor, dar nici crem. Avea sub sani o bentita de flori, apoi rochia curgea drept, parca plutind chiar pe manechin. Mai avea maneci din voal, dar cusute pana la cot doar, iar acelasi model de bentita cu flori una maneca de rochie. Mi-a placut simplitatea ei. Parea copilaroasa. Asa cum as vrea sa fiu eu in ziua nuntii. Vesela si copilaroasa.

Apoi am mers acasa cu Viorel si sora cea mare. Eu cu Viorel am mers in gradina de am intors acolo pamantul ca sa puna mama fasolea. A urmat gratare si bere.

Mama se simtea rau. Tot mai rau parca se simte...

Am trecut putin si pe la cimitir, am curatat buruiana de la mormantul bunicii si am plantat trei anemone- parca asa le spune.

Seara am adormit la televizor. Cand am mers in pat am mai vorbit cu Viorel si el mi-a zis ca are un copil. Nu l-am crezut. Dar mi-a aratat fotografie cu copilul. Mama e in Italia si cica nu a vrut de la Viorel decat un copil. Ciudata poveste. Sa-l cred? Nu stiu... Si-apoi, ce are? N-are decat...!


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 2 May 2006, 11:05 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



30 aprilie

Zi de curatenie, chiar de era duminica. Am spalat rufe, am facut curat prin casa.

01 mai

Ziua muncii cu bere si lene. Am facut mancare, am baut bere. Desi am zis ca nu mai beau dar na...daca a luat Viorel, ce sa nu beau? Nici chiar asa.
Am facut ceva si pentru referatul la retorica.



--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 6 May 2006, 10:36 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



02 mai

Ziua Nationala a Tineretului. Am mers pana la Centrul de Tineret unde intr-un elan- de voie, de nevoie- am inceput sa facem afise cu tema in cauza. Un coleg imi spunea, hai Anca sa vedem cum desenezi fara google! A fost amuzant si cu totii ne-am simtit ca in scoala primara. In primul rand cu nu ne prea veneau idei, in al doilea rand ca nici cu talentul la desenat nu statem prea bine. Deh, daca ne-am obisnuit cu Corel! Dar a fost amuzant si asta conteaza.

03 mai

Ziua Internationala pentru Libertatea Presei. Am baut bere.

04 mai

Zi de birou. Nimic interesant.

05 mai

Ziua in care am pasaport nou, valabil zece ani. De data aceasta la fotografie mi-au cerut sa imi dau jos ochelarii. Si apar cam batuta la ochi. Dar merge. Ce sa zic si eu acum, nu?

06 mai

Sambata. Au inceput examenele. Azi am dat la engleza.
Si afara e atat de frumos! Parca ma paste o raceala fapt pentru care nu am chef de nimic. Nici macar sa ma bucur de soare.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 10 May 2006, 08:16 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



07 mai


Iar zi de examen si oricat am incercat eu a face si altceva dupa examen parca nu mi-a reusit.

08 mai

Doar munca de birou. Extenuanta.

09 mai

Incepuseram sa ne ingrijoram de Wally, un coleg. Nu reuseam sa dam de el. Stiam ca plecase in week-end la tara dar daca luni nu a revenit, marti deja ar fi trebuit sa vina.
Am mers la film, legaturi bolnavicioase, cu Tudor Chirila. Nu prea exceptional filmul.

Seara totusi ne hotaram sa mergem la el acasa. Era mort.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 10 May 2006, 08:32 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



10 mai

Azi a trebuit sa fiu la birou, aveam conferinta de presa si trebuia sa ne pregatim.
Dar am ocolit pe rand privirile... Cu toti eram plansi... Doar un simplu cuvant, o singura referire la el si lacrimile imi izbucneau instantaneu...
Cred ca e prima si ultima oara cand scriu despre el, drag jurnal. Tu stii ca l-am iubit, apoi mai ca l-am urat cand m-a parasit. Apoi m-am imprietenit iar. Imi era drag. Apoi era coleg. Apoi era prieten. Imi era drag prin felul de a glumi. Ma uimea prin credinta lui in ceea ce spunea, in viata de dupa moarte. Toate le facea cu atata perfectiune, cu atata responsabilitate incat uneori ma facea sa ma rusinez pe mine de naivitatea cu care priveam lucrurile. El m-a invatat sa aleg mereu ce e mai bun dintre toate lucrurile. Sa nu ma multumesc cu fake-uri, ci sa caut si sa obtin mereu doar lucruri de calitate.
E ciudat sa merg acum la birou si el sa nu fie. Sa nu il mai sun pe el cand ceva nu merge la reteaua de calculatoare. El m-a invatat sa scriu cu toate degetele. Sa ma perfectionez.
Joi l-am vazut ultima oara... Imi pregatise proiectorul si apoi mi-a aratat cum sa il opresc, spunandu-mi "eu nu cred ca mai stau pana cand se termina". Si n-a mai stat...
E atat de egoist sa plang acum...Pentru ca stiu ca el credea ca dupa moarte il asteapta fericirea, libertatea mult ravnita. Nu imi ramane decat sa cred si eu ca acolo e fericit. Aici, stiu ca nu era.
Merita mai mult decat o pagina dintr-un jurnal. Merita amintirea. Si o va avea.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 11 May 2006, 10:42 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



11 mai

Azi a fost ultima zi langa el. Chiar daca el a tacut. Chiar daca el era intr-un sicriu acoperit. Era acolo si ne-a asteptat pe rand sa ii spunem adio, ramas bun...sau cum ii placea lui, pe curand, la revedere.
Dupa slujba am tinut un ultim omagiu cu totii, prietenii si familia lui. Am baut vodca finlandia. Si mi-am dat seama ca ultima data cu el vodca de asta am baut. Din sticla chiar. Si radeam de viata si ne bagam picioarele in ea.
As vrea sa cred ca azi l-am plans pentru ultima oara.
Il stiu de 4 ani si parca l-as stii de o viata... As vrea sa il pot uri acum... Dar parca il si aud cum ar spune "asta e, fato" ...Asta e, descurca-te!!
Ma cam doare capul, nu prea am mancat azi...

Ramai cu bine, Wally...! eu nu stiu cum voi reusi sa fiu...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 13 May 2006, 02:32 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



12 mai

Azi am fost precum vremea. Cand soare, cald, cand ploaie torentiala, respectiv, cand ras cu hohote, cand lacrimi amare.
Nici nu stiu cum a trecut ziua de azi. Am ajuns sa fac si ceva cumparaturi pentru plecare.
Mi-e somn de nu mai pot.
Am zis ca azi termin referatul la retorica si nu a fost asa. Ma impotmolesc tocmai de cuvinte.
Am sa incerc sa dorm macar o ora... te rog macar atat...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 24 May 2006, 12:03 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



Draga Jurnalule,

stiu ca merit sa ma bati...te-am lasat cu buna voie in tacere atatea zile...
as vrea sa te pot lua cu mine oriunde merg, sa nu fiu nevoita sa notez pe hartii...sau sa imi zic ca voi scrie cand ma intorc acasa.
dar nu esti singur, drag jurnal... uneori mazgalesc in tine cu gandul doar, dar ma tin aproape de tine.

ce sa-i fac daca in unele zile nu e nimic important de notat? viata e prea simpla uneori... sau doar imi e mie lene sa o complic.

asadar...


13 mai si 14 mai vor aparea mai incolo. ca pagina scanata.

15 si 16
program fix de lucru si de mancat si de dormit.
dar si de facut cumparaturi.

17 mai
program liber si de intors acasa.
zborul de la Berlin la Budapesta m-a determinat sa nu imi mai doresc niciodata compania respectiva.
avionul era mic, parca era un autobuz si parea destul de vechi.
in loc de un monitor unde sa vedem explicate conditiile de buna purtare in avion si cele de evacuare in caz de Doamne fereste, o stewardesa, inalta cat avionul aproape, facea pantomina pe vocea unui nene ce detalia informatiile respective.
apoi avionul da sa decoleze iar aceeasi stewardesa o vedem fugind dinspre bord spre coada avionului unde avea scaunul ei.
un tip - din tot meniul acordat- doreste doar o cafea si ajunge saracul sa bea un ceai! ca deh, stewardeza care aducea cafea venea in urma celei care servea ceaiul ... oricum, nici cafeaua respectiva nu avea vreo aroma, cred ca a fost mai avantajos ceaiul!

am ras -din orice- cat timp am stat in Budapesta sa asteptam avionul spre Bucuresti.
unii se uitau la meci, la un laptop. altii, verificau mesaje, scriau documente, desigur la laptop.
in fine... hai acasa!
drumul asta l-am dormit.

18 mai
de cum ne-am intors - ora 2am aproape-, la aeroport am aflat si noi noutatile din Romania- gripa aviara.
nu mi-a venit sa cred!
am rezistat eroic tot drumul pana acasa cu masina. asta inseamna ca nu am vomitat!
afara ploua.
e bine sa te intorci acasa.
imi era deja un fel de dor...
am ajuns acasa si ma astepta draga mea liliana. si m-am dus apoi si sarutat pe Viorel trezindu-l usor...era deja aproape 5 dimineata. saracutul era cu maseaua umflata...dar mi-a placut secunda aia cand a realizat ca sunt in eu, in bratele lui, ca m-am intors...a zambit duios atunci si m-a strans in brate.

la birou le-am adus dulciuri si de baut. a fost insa o zi cam linistita.
dar erau bucuroasa ca imi luasem tricou nou-nout de la mama lui... !

19 mai
am fost de am scos-o pe mama din spital si am aranajat sa o duca cineva cu masina acasa pana la intrare in Codlea.
de acolo luase un taxi. deh, carantina...!

20 mai
zi de stat acasa si de leneveala ...oarecum.

21 mai
zi de lucru. pe teren.
apoi acasa nu mai eram buna de nimic. iar am cam lenevit, lasandu-mi cursurile parca sa se invete singure.

dar a fost ziua mea. am implinit 8 luni din anul 28... asa ca am facut o tarta cu budinca!
si am baut bere.

22 mai
zi de luni si de birou.

23 mai
lucru cu hartogarii.
si stat la posta...desigur la o alta coada decat trebuia, fapt pentru care trebuia sa stau iar... e bine ca e deschisa non-stop acum ...sa ai tot timpul sa stai...

in jur de 8 pm am adormit. nu mai puteam de somnic.
la 11pm m-am trezit dar in loc sa fac tema de la informatica m-am pus pe verificat mesaje...

...si m-am hotarat apoi sa scriu in jurnal.

Scump jurnal, as vrea sa cred ca intr-o zi te voi reciti cu zambetul pe buze...! si nu voi regreta nici o zi din cele ce le tii cu atata drag in tine!
pupicei.


Acest topic a fost editat de secunda: 24 May 2006, 12:05 AM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 25 May 2006, 12:09 AM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



24 mai

Azi am facut mult sex... si dimineata si seara...pana la epuizare, pana la transpiratie care curgea de pe noi cu o ploaie marunta de vara.
In rest... nu mai conteaza... Visez in continuare sa petrec clipe minunate de un fost iubit...de un tip nou...
Mi-e dor de taina primului sarut.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 28 May 2006, 10:38 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



...parca as fi o bunicuta azi ce sta si isi aminteste...

25 mai

hm, nu cred ca a fost ceva extraordinar...

26 mai

nici atat...

27 mai

...la fel

28 mai

am dat examen si apoi am iesit cu Beraru` si inca doi colegi de la facultate la una mica...ei bere, ea ciocolata calda, eu vodca! si apoi toata ziua am fost cam lenesa...doar a plouat...!
a si am vorbit aiureli pe messenger, adica nimicuri.
a, si am scris o poezie... nu mai scrisesem demult...

29 mai
azi mi-am luat blugi albastri deschisi si chiloteti tanga-unul alb pentru zile negre si unul negru pentru zile albe, sau inver, ma rog...nu are importanta!
am invatat si m-a ajutat prietenul din C-ta cu proiectul la informatica...
in rest...am baut bere.
si a plouat.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 31 May 2006, 03:23 AM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



30 mai

E vant acum. Si atata noapte. Nu stiu ce naiba am avut de m-am trezit...imi era cald, sete, trebuia sa merg la wc...o fi din cauza ca am baut cam 1 l de bere inainte de culcare?
Hm, parca si capul incepe sa ma doara... As vrea sa visez la ora asta. Asa, simplu, sa visez vise din care nu inteleg nimic sau chiar la uit de cum deschid ochiii.

Si nu stiu unde suna o alarma in departare afara.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 1 Jun 2006, 11:35 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



31 mai

O zi destul de vesela. Un examen usor. Un telefon de raspuns la un mesaj... Ok.

01 iunie

Azi m-am bucurat precum o scolarita care ia zece plus la scoala! Din cauza retoricii. Am luat la referat o nota mare, singurul 9, dar am primit aprecierea profesorului pentru stil, pentru arta de a scrie, fapt ce m-a facut sa ma simt mica-mica si sa zambesc cat un munte! Nu stiu ce voi face la test, insa azi sunt asa, plina de un zambet aparte, magulita.

Azi am facut piata- pentru prima oara pe acest an?! Am cumparat o masa-ntreaga de verdeturi si ceva carne. Parca nu intra salata pe gat daca nu e si un pic de carne prajita acolo.

Si imi fac bagajul. Maine plec iar. Pentru prima oara in Danemarca. Nu stau mult, fapt pentru care sper sa am parte de un program incarcat - cu multe vizite si multe prajituri!! Si Calsberg! Am aflat ca de acolo e mama lui!

...iubit jurnal- ah, de ce nu ii spun si la Viorel iubite?- azi iti sarut paginile si te las acasa... sa nu ma uiti!


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 8 Jun 2006, 11:14 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



Calatoria spre Danemarca poate fi un vis. Sau doar o realitate catre care te indrepti fara prea multe sperante dar cu un chef nebun de a cunoaste o alta lume. Asa cum am facut noi, Anca si Florin.


02,06,2006- data de inceput.

Drumul de la Brasov la Bucuresti -aeroport Otopeni- a decurs fara incidente. La fel si zborul pana la Milano. Ei, dar aici sa vezi incurcatura cum isi baga ia coada si nu ne lasa sa ajungem la timp. Dupa o intarziere de vreo jumatate de ora, suntem pusi sa urcam in autobuzul care ne ducea spre avion. Dar, surpriza, dupa vreo alte 15 minute de stat in autobuz, suntem rugati sa coboram pentru ca avionul are nu-stiu-ce problema si va intarzia in jur de o jumatate de ora. Bun. Asta e.! DaŽde unde! Am stat in aeroport mai bine de 2 ore pana am plecat in cele din urma cu un alt avion. Asadar, adio Alitalia, pe viitor!!

Asteptarea nu a fost totusi prea rea, pentru mine. Ochisem un tip dragut- care, scumpe fete, semana cu Brad Pitt in tineretea lui- fapt pentru care am facut ce n-am facut si am ajuns sa stau in sala de asteptare langa el. La un moment dat ii spun sa facem o fotografie, asa, gen, ce-ar fi sa facem o fotografie? Prima oara a crezut ca el sa ne faca noua, dar...ok, insa de ce el? Si doar nu era sa-i spun pentru ca e un chipes de barbat! Pentru ca suntem pasageri al aceluiasi avion...na, alta scuza nu mi-a venit pe moment, ce vreti? Ideea e ca a prins!!

Apoi Florin merge sa se mai plimbe prin aeroport iar eu hm...cum naiba sa intru in vorba cu minunatul blond-saten?! Simplu...Excuse-me, but this waiting is start to be boring, so, it is possible to talk with you ...?! Radeti voi, radeti, dar si el a ras usor si a acceptat! Si uite asa am aflat o serie de lucruri despre el, cum ca e fotomodel, ca are 30 de ani, ca a mers mai prin tot vestul Europei, apoi America, respectiv, New York si prin Japonia. Daaaar despre el, cu ocazia unui articol separat...poate. Pentru ca mi-a lasat adresa de email si mi-a promis ca imi va acorda un interviu. Bine... !

In sfarsit ajungem in Danemarca. Aici, ne luam dupa semnul de Exit si chiar iesim fara a trece de vreum " passport control". Iesind ne asteptau, obositi, cei de la World House... Dar cum eu credeam ca doar liderul lor, Stacey va veni dupa noi, nici nu am bagat de seama un grup de vreo 4 persoane ce tineau hartia pe care era scris numele asociatiei lor.

OK, ajungem si sa fim cazati. Dupa o ora de mers cu masina, intr-un orasel de pe langa Copenhaga. Aici, simtim ca e cam frigut in camera si imediat ni se pune la dispozitie un calorifer. Bine, bine, dar sa vedeti ce pat avem! O saltea de aia de o vedem noi pe la teleshoping, care se umfla in 2 minute si este patul ideal pentru musafiri. Ma rog...nu am cazut din pat, daca asta va imaginati, dar au fost mici probleme la inceput cu echilibrul!

03,06,2006- data din intriga

Dimineata ne trezim si tot frig era in camera! Noroc, imi spun, ca am dormit cu pullover-ul. Dar Florin exclama: Mai, e geamul deschis! Na, sa mai comentezi ceva!?!

In jur de ora 11 luam un fel de mic dejun combinat cu pranz. Asa mananca cei de pe aici in week-end, pentru ca vor sa doarma mai mult dimineata.

Acum avem o mica pauza de vreo ora... Pa, pa.

Am vorbit noi ce-am vorbit si apoi am plecat la Carnivalul Brazilian care se desfasura in minunatul lor mare Parc. Ne-am invartit pe acolo, am vazut cantec si dansuri si apoi am plecat la masa. Au fost din belsug bucate. Doar ca masa era sub sigla "vegetariana". Seara am stat la un film.

04,06,2006- ziua ultima.

Am vizitat Copenhaga. Frumos oras, linistit, calm, plin de vant si de soare. Am ajuns pe la Marea Baltica si am zarit Suedia. Am mancat inghetata. Am admirat orasul. Ne-am plimbat cu barca. Am vazut Mica Sirena. Am baut Calsberg si Tuborg. Am mancat pizza la chinezi/ japonezi. Ne-am plimbat cu autobuzul si trenul. Obositor. Si vant. Seara discutii importante.


05,06,2006

Avionul are 2 ore intarziere. Plecam abia la 10 din Copenhaga, mai asteptam apoi inca vreo 3 ore in plus la Milano si in sfarsit ajungem la Bucuresti. Intr-un tarziu de ora 23 ajung acasa, la Brasov. E bine.

Acest topic a fost editat de secunda: 8 Jun 2006, 11:45 PM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 May 2024 - 11:10 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman