HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Dumnezeu Intre Fantasma Si Adevar
Figaro
mesaj 27 May 2003, 05:40 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Subiectul mi s-a parut interesant, asa ca merita un topic propriu.

Care este opinia voastra despre Dumnezeu?

1) Dumnezeu e o fantezie a propriei noastre minti, o stare de spirit. Dumnezeu nu exista.

2) Dumnezeu exista si este perceput prin experienta religioasa si prin transmiterea acestei experiente. Dumnezeu exista.

3) Dumnezeu exista, insa religiile nu il pot percepe corect. Reprezentarile crestina si islamica, mozaica sau orienta nu sunt corecte. Cu toate acestea Dumnezeu exista independent de religie.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
2 Pagini V   1 2 >  
Start new topic
Raspunsuri (1 - 34)
bubu
mesaj 27 May 2003, 05:47 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



3)

Parerea mea este ca nu trebuie sa ne alipim unei religii ca sa il vedem pe Dumnezeu.Dumnezeu vrea sa il vedem pe El, nu prin telescop, nu prin religie, nu prin stiinta...ci asa cum este El.Daca mergem direct la EL vom gasi adevarul, daca il cautam prin intermediari, adevarul incepe sa se deformeze din ce in ce mai mult.
Deci este bine sa avem contact direct cu El si sa tinem legatura cu intermediarii despre EL. smile.gif


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 27 May 2003, 05:48 PM
Mesaj #3


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



3

Și asta pentru că Dumnezeu există. Și atât. Punct. Nu există "pentru că...". El doar există...

Orice încercare de a-L percepe într-un mod rațional este sortită eșecului. Cum dealtfel e sortită eșecului și orice tentativă de a-i "explica" altcuiva ce înseamnă Dumnezeu. Fiecare îl percepe pe Dumnezeu într-un mod diferit, deoarece ceea ce noi "percepem" e doar o părticică din EL. Sunt extrem de puțini cei care au reușit și reușesc să-L cunoască în totalitate...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 May 2003, 05:48 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Figaro
mesaj 27 May 2003, 05:51 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Tudy")

Orice încercare de a-L percepe într-un mod rațional este sortită eșecului.


Ok, dar atunci vin cu intrebarea: de ce monoteism si nu politeism? Monoteismul este o definitie rationala a lui Dumnezeu, nu una afectiva. Poate ca unii cred in mai multi Dumnezei, nu in unul singur.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 27 May 2003, 05:55 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Marky, te astept si pe tine cu un raspuns pe acest topic. Bubu si Tudy sunt de parere ca Dumnezeu exista. Tu ce crezi?


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 27 May 2003, 07:23 PM
Mesaj #6


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



2 Din punctul meu de vedere un asemenea subiect nu merita discutie, pentru ca se preconizeaza dinainte raspunsurile participantilor. Este o intrebare subtila pentru Esti ateu, religios sau esti in deriva? biggrin.gif

Referitor la monoteism, monism si politeism vom discuta in alt topic wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 28 May 2003, 12:09 AM
Mesaj #7


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



1


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 28 May 2003, 12:47 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Eu nu sustin ca D-zeu nu poate fi perceput prin experienta religiosa. Problema e la voi, care sustineti ca D-zeu nu poate fi perceput decat prin experienta religioasa si ca toti ceilalti, care cred altfel, nu sunt decat niste indivizi in deriva, eretici, new ageri etc.
Eu pot sa-l percep pe D-zeu atat printr-o forma de practica religioasa cat si prin una nereligioasa. Asta pt ca, in Realitate, D-zeu nu se subscrie dogmelor voastre inguste care vor sa infatiseze un D-zeu faurit dupa chipul si mintea voastra.
D-zeu exista si fara religiile voastre, a existat si inainte de religiile voastre si va exista si cand de religiile voastre nu-si va mai aduce aminte nimeni.


Acest topic a fost editat de gio19ro: 28 May 2003, 01:48 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 28 May 2003, 09:22 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



1.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 28 May 2003, 09:24 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("gio19pro")

care cred altfel, nu sunt decat niste indivizi in deriva, eretici, new ageri etc.


G, tu ai idei putine, dar fixe.

QUOTE ("gio19pro")

Asta pt ca, in Realitate, D-zeu nu se subscrie dogmelor voastre inguste care vor sa infatiseze un D-zeu faurit dupa chipul si mintea voastra.


In primo tempo nu stiam ca tu crezi in Dumnezeu (sau in divinitate mai corect). In secundo tempo ar trebui sa-ti amintesc ca orice notiune trebuie sa se inscrie intr-o forma accesibila modului de gandire uman. Notiunea de atom nu corespunde realitatii numite atom. Atomul nu este decat un model de contabilizare a realitatii, nu realitatea insasi. Insa notiunea de atom, in ciuda faptului ca nu este adevarata este totusi functionala. Poti manipula realitatea prin interfata oferita de atom. Notiunea de Dumnezeu nu este una reala. Teologii vorbesc de Fata Neapropiata a lui Dumnezeu (teza miezului, a energiilor necreate), diferita de perceptia, de interfata numita Dumnezeu.

Aici trebuie sa vedem lucrurile foarte clar. In momentul in care vorbim de Dumnezeu inseamna ca obligatoriu folosim ratiunea, capacitatea de a gandi logic. Facem acest lucru fie ca e vorba de un copac, fie ca e vorba de Dumnezeu.

Cand spun copac declasez un intreg sistem de gandire (perceptie, experienta, etc.). Cand spun anorak nu pot declansa nici un proces de gandire. Mai mult, fata de cuvantul anorak nu pot avea nici o atitudine afectiva. Nu stiu daca anorak e un lucru bun sau rau, daca e util sau inutil, daca trebuie sa simt dragoste sau tristete. Cei care sustin ca se pot apropia de Dumnezeu doar prin poarta afectivitatii ar trebui sa se gandeasca totusi ca afectivitatea e determinata de ratiune. Daca aflu ca termenul de anorak inseamna o imbracaminte eschimosa care apara de vant (devenit hanorac in limba romana), pot avea un concept despre acest cuvant, si automat chiar si o abordare afectiva. Insa nu pot fi afectiv in lipsa unui concept, iar un concept presupune ratiune.

Acesta ar fi motivul pentru care ii intreb pe cei de pe forum - inclusiv pe gio19pro, cu care presimt ca voi avea discutii interesante - de unde au capatat conceptul rational de monoteism? Pentru ca e clar ca un asemenea concept nu putea veni pe cale afectiva. Hai sa lasam putin religiile la o parte. Vorbim strict de concepul de Dumnezeu, in care credem cu totii. Diferit, dar credem.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 28 May 2003, 09:30 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
de unde au capatat conceptul rational de monoteism


pt ca acest concept a fost transmis de societatea in care traim.
Daca TOTI din jurul nostru ar fii fost politeisti atunci si noi 2 cu siguranta credeam in mai multi zei acum.
Daca in TOATE bisericile din Romania oamenii s-ar inchina la mai multi zei si tu Figaro ai fii facut la fel.. dar vad ca pt tine e foarte greu sa intelegi treaba asta.

Si nu ai dat raps tau la intrebarea care ai pus-o.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 28 May 2003, 09:44 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



DA, marky, este adevarat. Insa Dumenzeu exista sau nu, in afara oricarei religii si a oricarei experieinte omenesti? Dumnezeu exista sau nu?

QUOTE ("marky")

Si nu ai dat raps tau la intrebarea care ai pus-o.


Scuze, e 2

Marky, nici tu nu mi-ai raspuns la intrebarea de baza. Inteleg ca tu nu crezi in religii, insa consideri ca exista sau nu exista Dumnezeu? Nu ca o fantasma, ci ca o realitate concreta (atentie, nu palpabila!)?


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 28 May 2003, 09:56 AM
Mesaj #13


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Figaro @ May 27 2003, 07:14 PM)
QUOTE ("Tudy")

Orice încercare de a-L percepe într-un mod rațional este sortită eșecului.


Ok, dar atunci vin cu intrebarea: de ce monoteism si nu politeism? Monoteismul este o definitie rationala a lui Dumnezeu, nu una afectiva. Poate ca unii cred in mai multi Dumnezei, nu in unul singur.

De ce monoteism și nu politeism? Politeismul a fost un rezultat al percepției eronate a lui Dumnezeu. Inițial, religiile erau predominant politeiste. Asta pentru că, după cum am mai spus, omul tinde să perceapă doar "fragmente" ale manifestării lui Dumnezeu în lume. Și de aceea, pentru fiecare manifestare de acel fel, omul a "identificat" o cauză, un zeu dacă vrei. Abia mai apoi, percepția asupra lui Dumnezeu a început să se modifice. Treptat, s-a ajuns din ce în ce mai aproape de Esență. Omul a început să-și dea seama că de fapt toți acești zei erau de fapt "bucățele" din Dumnezeu, că de fapt Dumnezeu e Unul, și că "diferențieri" apar doar la nivelul manifestării Sale în lume.

Monoteismul nu e o definiție "rațională" a lui Dumnezeu. E, dacă vrei, un mod mai "optim" de a-L percepe. Nu e cel mai bun, dar deocamdata e cam "the best we've got"... Că, după ce omul a "învățat" să-L perceapă astfel, a reușit parțial să coboare acea percepție la nivelul Rațiunii, asta e altceva. E drept, există unii (foarte puțini) care reușesc să se ridice și deasupra acestui mod de a-L percepe pe Dumnezeu, nelimitându-se la a "atinge" doar părți distincte ale manifestării Sale...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 28 May 2003, 10:10 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Perceptia rationala este o perceptie transmisibila. Esti monoteist pentru ca ai invatat sa fii monoteist. Iar daca ai fi fost politeist si ai fi ajuns la concluzia monoteismului atunci hotararea ta e rationala.

Tudy, am citit mesajul tau. L-am citit si l-am inteles. Asta inseamna ca este rational. Daca tu spui urmatorul lucru:

Abia mai apoi, percepția asupra lui Dumnezeu a început să se modifice. Treptat, s-a ajuns din ce în ce mai aproape de Esență.

inseamna ca rationalizezi.

Daca tu spui:

Dumnezeu tramvai este pe casa care ajunge cu frunze in apa de mare

nu poti vorbi de ratiune si nici de concept, ci de o colectie de cuvinte disparate. Orice perceptie trebuie mai intai sa treaca prin prisma ratiunii. Felul in care gandesti e rational, nu irational.

Monoteismul este o definitie rationala a lui Dumnezeu. In primul rand monoteismul este o definitie, nu o stare afectiva.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 28 May 2003, 10:22 AM
Mesaj #15


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Felul în care eu mă manifest pare rațional. Pentru a-ți putea transmite ție un mesaj, trebuie să apelez la Rațiune, la concepte, la idei, la abstractizări, la teoretizări. Deocamdată nu beneficiez de o metodă mai bună. Dar asta nu înseamnă că sursa mesajului este una rațională. Asta nu te îndreptățește pe tine să crezi că psihanaliza freudiană, de exemplu, se aplică și în cazul meu. Asta nu îți dă ție vreun indiciu despre mine. Tot ce vezi tu e un efect. Și nu cred că ești capabil să identifici cu o certitudine de 100% cauza, cunoscând doar efectele sale... Eu a trebuit să apelez la Rațiune, pentru a putea să-ți transmit ție un mesaj. Dar dincolo de acel mesaj e "Mesajul" pe care eu am intenționat de fapt să-l transmit. Recepționarea "Mesajului" depinde de doi factori: de mine și de tine. De mine pentru că, în coborârea mesajului la nivel rațional, trebuie să încerc să păstrez o cantitate cât mai mare din informația pe care vreau s-o transmit, iar de tine depinde "decodarea" mesajului - trecerea lui de la nivelul conceptelor, al ideilor, pe scurt de la nivelul Rațiunii, la un nivel mai elevat, la care poate fi înțeles pe deplin. Problema e ca există și persoane care consideră Rațiunea un instrument extraordinar, poate cel mai eficient pe care omul îl are la dispoziție, limitându-se la a rămâne la nivelul Rațiunii și refuzând să creadă că există ceva dincolo de ea.

P.S. Încearcă să citești și eseul pe care l-am postat eu la Editorial ("Cuvântul, între derizoriu și splendoare"). Are o foarte strânsă legătură cu ce ți-am spus mai sus...

Acest topic a fost editat de Tudy: 28 May 2003, 02:28 PM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 28 May 2003, 12:58 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Nu numai ca nu am facut confuzia, dar am si folosit pentru Dumnezeu conceptul de interfata. L-am folosit chiar de mai multe ori.

E adevarat ca interfata pe care o aplicam lui Dumnezeu nu e reala, insa scopul unei interfete nu este realitatea ci functionalitatea

Ce conteaza daca sistemul nu e real, din moment ce functioneaza?


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 28 May 2003, 02:33 PM
Mesaj #17


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Da, dar funcționează optim, sau "doar" funcționează?... Din punctul meu de vedere, a vorbi despre această interfață quasi-eficientă e ca și cum ai vorbi despre un avion care "aproape" zboară... biggrin.gif Poate că, pe undeva, cândva, noi (oamenii) am făcut un pas greșit, iar mai apoi am stăruit în propria greșeală, având ca efect situația actuală...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 28 May 2003, 03:37 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Aici depinde de persoana. Unii spun ca functioneaza excelent. E cazul lui Petre Tutea, Dumitru Staniloae, Nicolae Steinhard, Gala Galaction, Andrutos, Bulgakov, Pavel Evdokimov etc. Altii spun ca are probleme sau ca nu functioneaza de nici o culoare.

Poanta e ca trebuie sa incerci ca sa te convingi. Tot ce pot spune e ca functioneaza. In rest, vorba colegului meu de birou: "e dupa om!"


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 3 Jun 2003, 10:57 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("gio19pro")
O prostie pe care a repetat-o pe toate forumurile pe care a intrat, e afirmatia potrivit careia protestantii nu au biserici.

Afirmatia ta ma amuza mai ales ca imi aminteste de o veche prietenie cu o tip deosebit, protestant, cu care discutam probleme interconfesionale fara nici o jena si fara nici o umbra de jignire, cu toate ca ne placea sa ne cam ridicam mingi la fileu (vorba lui gio). La un moment dat i-am atras atentia ca numeste biserica o cladire care este in fapt o Casa de Rugaciune, nu o biserica propriuzi-sa (spatiu de desfasurare a exercitiului sacramental al sacerdotiului). El mi-a raspuns: "Ei... nu e biserica, dar asa m-am obisnuit sa-i spun". Iar daca te referi la arhitectura preluata de catolici ar trebui sa cunosti, gio19pro, ca exista o oarecare diferenta intre protestantism si neoprotestantism, avand in vedere ca nu aspectul exterior e important (infatisarea cladirilor, amvonul devenit piesa de rezistenta etc.) ci mai mult exercitiul sacramental, in special preluarea catorva din Sf. Taine de la catolici (Botezul si Euharistia), in timp ce pentru neoprotestanti exercitiul devine pur simbolic, nu sacramental.

Asa ca ar trebui sa iti cam retragi afirmatia de "prostie repetata pe alte forumuri". Si ca sa nu las lucrurile in suspans treubie spus ca notiunea de Biserica inteleasa de protestanti si neoprotestanti si notiunea de Biserica inteleasa de catolici si ortodocsi e diferita. Pentru ultimii Biserica are aspect nevazut - toatlitatea credinciosilor in Hristos - si aspectul vazut, adica acordarea harului de catre urmasii apostolilor, numiti si preoti (sau slujitori). Protestantismul in schimb renunta in totalitate la Biserica vazuta, intelegand-o doar ca pe o adunare spirituala a credinciosilor, considerand ca harul se ofera gratuit oricui. Prostetantii nu au biserici si preoti, ci Case de Rugaciune si pastori sau predicatori (supraveghetor spirituali). Ca aceste case au o arhitectura asemanatoare cu bisericile clasice ori ca li se spune impropriu "biserica" nu are imporatanta foarte mare, pentru ca din punct de vedere al functiei nu sunt. Sunt Case de Rugaciune, nu biserici.

QUOTE ("gio19pro")
O prostie pe care a repetat-o pe toate forumurile


Ma bucur ca discut cu o persoana inteligenta. Iti dau insa un sfat prietenesc, venit din strafundurile inimii mele: nu deschide o asemenea discutie cu un protestant, ca s-ar putea sa provoci zambete. In general e indicat sa discuti o tema avand si ceva cunostinte in domeniu, nu cu argumente de genul "protestantii au biserici ca le-au preluat de la catolici". Este... putin ridicol. Informatia pe care ti-am dat-o tine de primii an de seminar teologic, si tine putin si de cultura generala.

Te rog sa ma nu ma intelegi gresit: nu spun ca toti care intra pe forum ar trebui sa cunoasca absolut totul, insa cand stii ca nu ai cunostinte nu te lansezi in discutii si mai ales nu acuzi fara cap si coada.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 4 Jun 2003, 07:29 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Figaro @ Jun 3 2003, 11:32 AM)
Ma bucur ca discut cu o persoana inteligenta. Iti dau insa un sfat prietenesc, venit din strafundurile inimii mele: nu deschide o asemenea discutie cu un protestant, ca s-ar putea sa provoci zambete. In general e indicat sa discuti o tema avand si ceva cunostinte in domeniu, nu cu argumente de genul "protestantii au biserici ca le-au preluat de la catolici". Este... putin ridicol. Informatia pe care ti-am dat-o tine de primii an de seminar teologic, si tine putin si de cultura generala.


Dupa tine si alti ortodocsi, domul Catedralei din Koln e de fapt domul unei case de rugaciune iar preotii luterani sunt de fapt predicatori, insa asta DOAR dupa tine si altii ortodocsi asemeni tie.
Tatal meu, desi ortodox, a fost ani de zile administratorul unei parohii luterane prospere iar mama a fost deasemenea contabila la ceea ce echivaleaza cu episcopia la ortodocsi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 4 Jun 2003, 07:41 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Ar mai fi de spus ca subiectul pus in discutie aici e altul.

" Cei care sustin .......ar trebui sa se gandeasca totusi ca afectivitatea e determinata de ratiune"

Imi pare f rau pt tine. Chiar si privind rational lucrurile, ne dam seama ca experienta lui Pavel pe drumul Damascului n-a avut ca substrat rationamentul ci revelatia.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 4 Jun 2003, 09:08 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Gio19ro, cred ca e vorba de o confuzie. Tangenta mea cu seminarul teologic este perfect egala cu tangenta ta despre seminarul teologic. Daca intelegi ce vreau sa spun.

Gio, protestantii nu au har sacaramental. Ei nu sunt preoti. Luteranii pastreaza botezului si euharistia ca taine, desi in euharistie problemele sunt destul de mari prin inlocuirea transsubstantierii euharistice cu alaturarea lui Hristos in materia painii si vinului. Daca vrei o mai mare acuratete a termenilor voi cauta mai clar.

Hai sa discutam clar. Exista protestantismul si neoprotestantismul. Protestantismul a preluat structura administrativa (sper ca intelegi termenul), dar nu si harul preotiei, nu si succesiunea apostolica. Luteranii NU au preoti. Confuzia vine ca spre deosebire de neoprotestanti exista doar doua din cele 7 Taine, dar care sunt reformulate diferit. Preotul este o persoana care beneficiaza de harisma preotiei si care poate exercita cele 7 Taine transmitand folosind harul sau. Luteranii considera ca harul sfintitor vine direct de la Dumnezeu, si ca o simpla rugaciune facuta de pastor poate sfinti apa botezului. Pai cu ee si-a inceput Luther Reforma? Nu cu negarea preotiei? Nu cu eliminarea verigii de legatura intre om si Dumnezeu reprezentata prin preot? Cum poti sa spui ca luteranii au preoti? E absurd!

1,618033, te rog, lamureste-l putin pe Gio cum e cu preotimea!!!!!!!!!! protestanta, ca am impresia ca va face o contrareforma


Luteranii pastreaza structuri organizatorice catolice - parohie, ierarhie simplificata - dar in nici un caz nu poti vorbi de preoti in cazul lor.

Punctul doi. Cand se vorbeste de protestanti se face deseori o confuzie grava intre protestantism si neoprotestantism. Neoprotestantii sunt confesiuni care o rup total cu catolicismul. In neoprotestantism nu exista Sf. Taine - in timp ce protestantii pastreaza doar doua -, nu exista nici preoti si nici biserici.

QUOTE ("gio19ro")

. Chiar si privind rational lucrurile, ne dam seama ca experienta lui Pavel pe drumul Damascului n-a avut ca substrat rationamentul ci revelatia.



Experienta lui Pave a fost data prin Revelatia, insa traducerea ei s-a facut prin concepte absolut obisnuite (lumina, voce, cuvinte cu inteles clar etc.)

Cand ma refer la ratiune nu am in vedere cine stie ce filosofie complicata, ci ratiunea in ansamblu, care cuprinde si treptele de jos. Conceptele tin tot de ratiune. Ratiune are si un copil de 1 an, spre diferenta de un caine, care nu va fi rational niciodata.


Acest topic a fost editat de Figaro: 4 Jun 2003, 09:15 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 5 Jun 2003, 06:48 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Figaro @ Jun 4 2003, 09:43 AM)
Protestantismul a preluat structura administrativa (sper ca intelegi termenul

Ma straduiesc din greu sa inteleg termenul asta.

Inteleg mai bine faptul ca termenii "determinat" si "tradus" nu sunt echivalenti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 5 Jun 2003, 09:07 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



biggrin.gif Si eu la fel de al tau. Nu am vazut niciodata pana acum o albina rationala, care sa fie trista sau vesela.

Gio, omul se naste cu capacitatea (aptitudinea) de a rationa. Poate ca esti destul de amabil sa-ti explici uluirea. Sincer nu inteleg. Din cate stim cu totii oamenii sunt capabili de ratiune, in timp ce animalele nu sunt.

Cogito ergo sum iti spune ceva?


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 5 Jun 2003, 10:57 AM
Mesaj #25


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Figaro, am și eu o întrebare: ce legătură are rațiunea cu tristețea sau cu veselia?


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 5 Jun 2003, 11:03 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Prin faptul ca esti constient de starea pe care o ai inseamna ca rationezi. Doar animalele nu sunt constiente de starea lor. Animalele nu sunt constiente nici macar de existenta lor.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 5 Jun 2003, 11:11 AM
Mesaj #27


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Da, dar conștientizarea nu reduce și nici nu intensifică nivelul tristeții sau al veseliei. E doar o conștientizare. Atât. Dacă nu conștientizezi sentimentele tale, asta nu înseamnă că nu le ai, nu le simți, nu le trăiești. Pur și simplu nu le conștientizezi...

Care e argumentul care îți conferă ție certitudinea că animalele nu sunt conștiente de propria existență? Sau, hai s-o luăm altfel: cum îți explici instinctul de supraviețuire, dacă tu afirmi că animalele nici măcar nu au habar că există?... Ce anume protejează ele, dacă nu propria existență?...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 5 Jun 2003, 11:24 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Nu am vorbit de instrumentarea tristetii sau veseliei prin ratiune, ci am spus pur si simplu ca oamenii isi constientizeza impulsurile, sau isi dau seama pur si simplu ca exista.

"Nu stiu ce am. Sunt obosit", "Am un sentiment ciudat", "Mi-e frig" "Sunt indragostit" etc, toate sunt concepte rationale pentru stari afective. Nu trebuie sa uitam ca starile afective determina si stari fizice deosebite.

Depresiile sunt stari incerte, insa au o simptomatologie clara. Iar un om isi cam da seama cand exista o problema.

Animalele se bazeaza strict pe instinct, fara sa vada in viitor. Exista oameni care, in pragul mortii, regreta ca nu au avut copii, ca nu s-au casatorit cu fata iubita etc.

Animalele nu-si protejeaza propria existenta, din simplul motiv ca n-au habar ca exista. Pentru ele exista doar instinct.



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 5 Jun 2003, 11:30 AM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



interesante idei...

ia un animal si pune-l in fata unei oglinzi. remarca-i reactiile.

eu m-am prapadit de ras cu pisica pe care am avut-o la un moment dat: sarea la atac, crezand ca e vorba de altcineva...

noi nu putem sti cat de constiente sunt animalele, insa mi se pare evident ca constiinta de sine le este total straina.

eu ma pot gandi la viitor, si mi-l pot imagina in orice fel. imi pot programa o cariera... ma pot gandi si la trecut, si daca ma uit pe fotografiile mai vechi ma apuca nostalgia...

nu gasesc asa ceva la animale. ele se rezuma la cicluri extrem de simple: nastere, crestere, hranire, reproducere, hranire, reproducere, hranire, reproducere, moarte.
nu mi-a fost dat sa vad sau sa aud deocamdata de un animal care sa faca altceva decat cei din specia sa...

pana si un tigru hranit la sanul unei scroafe, si care a trait de mic printre porci, se va comporta ca un porc (tocmai am vazut un mic reportaj pe aceasta tema), asta in cazul in care instinctul lui de pradator nu i se va trezi intr-o buna zi...

dar nu va incepe sa faca tumbe prin aer ca un cangur - nici macar nu-i va trece prin cap asa ceva...

un om insa poate face absolut orice doreste.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 6 Jun 2003, 01:53 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Figaro @ Jun 5 2003, 09:42 AM)
Nu am vazut niciodata pana acum o albina rationala, care sa fie trista sau vesela.

Pai tu iti dai seama sau nu de faptul ca introduci elemente noi si complet nepotrivite pt a-ti argumenta afirmatiile? Daca nu iti dai seama, inseamna ca e grav cu capacitatea ta in a face un sir de rationamente. Daca iti dai seama, e si mai grav. Inseamna ca esti pervers.

Pai ce cauta albina in discutia noastra privitoare la capacitatea unui copil de doar UN an de a rationa?
Tu ai pornit sa te argumentezi aducand in discutie un caine si un copil de UN an!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 6 Jun 2003, 01:57 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Mai astept cu deosebit interes si sa-mi expici prin ce rationament ai ajuns la concluzia ca termenii "determinat" si "tradus" sunt echivalenti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 6 Jun 2003, 09:35 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Gio19ro, imi scoti peri albi! Chiar nu inteleg ce vrei sa spui!!!!!!!!! Unde ai vazut tu un animal RATIONAL?

QUOTE ("gio19ro")
Inseamna ca esti pervers


Ia citeste putin raspunsurile lui 1,618033. Vad ca incerci sa ma izolezi de restul persoanelor care sustin acelasi lucru. Nu e frumos, gio19ro! Si trucul nu e nou. Cred ca te-ai convins pana acum ca stiu destule de multe "poante" de tipul asta.

Iti recomand ca sa incetezi cu temporizarile si acuzatiile. Sa nu fiu nevoit sa iti curat mesajele. Spune direct si clar ce ai de spus, nu incepe cu ghicitori de genul: Tie nu-ti spun, esti prost. Iti atrag atentia ca incalci regulamentul forumului.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 7 Jun 2003, 07:50 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



N-am calcat nici un regulament.

" Cei care sustin .......ar trebui sa se gandeasca totusi ca afectivitatea e determinata de ratiune"
Asta ai scris tu.

Apoi, ai dat-o la intors punand insa semnul echivalentei intre "determinat" si "tradus".
"Experienta lui Pave a fost data prin Revelatia, insa traducerea ei s-a facut prin concepte absolut obisnuite (lumina, voce, cuvinte cu inteles clar etc.) "

Nu-mi vine sa cred ca nu intelegi ce vreau sa zic. Sa-ti explic babeste?
Vreau sa-mi explici cum ai ajuns sa pui semnul echivalentei intre "determinat" si "tradus".

Adevarata iubire de Dumnezeu e atat de mare incat n-o poate cuprinde nici o ratiune umana. E un sentiment coplesitor si teribil in acelasi timp. Ratiunea nu poate cuprinde decat in termeni foarte, foarte palizi acest sentiment. Asta ar trebui sa-ti arate si tie (daca ai trait vreodata asa ceva) foarte clar faptul ca afectivitatea nu e determinata de ratiune.
Afectivitatea nu e romantism schizoid ce se manifasta prin anumite tipare de mimetism social.
Daca vorbim de atasamentul vizavi de anumite dogme religioase, atunci da, acest atasament este determinat intr-o anumita masura de functii rationale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 8 Jun 2003, 10:42 PM
Mesaj #34


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Inainte de orice filosofii intortocheate, de citate care ne convin doar noua, de intentia unora de a arata cat de docti suntem in materie de religie,si vai de capul celui care nu este de acord cu noi, eu una stiu: Dumnezeu este si inspira PACEA !!! Ori aici nu prea o observ. Macar tonul ar trebui temperat ca parca prea si-a bagat coada "stim noi cine"!!!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 9 Jun 2003, 10:54 AM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Cred ca rationalul ne poate influenta afectivitatea in sensul ca, adaugand noi "motivatii" logice, care sa le confirme/infirme justetea sentimentelor, le putem spori/scadea intensitatea. Oricum, este un lucru destul de dificil pe care foarte putini il reusesc (sa-ti controlezi sentimentele).


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 17 May 2024 - 08:20 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman