HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Secretul, Taina, Misterul
Ovidiu Bufnila
mesaj 24 Nov 2005, 02:51 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



"Secretul e pus intre oameni, Taina e asezata intre Om si Divinitate, oricare ar fi aceea, Misterul e numai al Divinitatii!"
Ovidiu Bufnila

Exercitiu de Imagine si Comunicare Bufnilian:
Va rog sa comentati in toate felurile si toate directiile de lucru aceasta spusa a Celebrului, Inegalabilului, Arhivanitosului Mare Scriitor al Lumii, AUTOIRONIC vorbind, se intelege.

rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Ovidiu Bufnila smulgand voiniceste o halca din Utopica Glorie



PS: Cate niveluri conflictuale sunt in mesajul de mai sus?
rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Ovidiu Bufnila
mesaj 2 Dec 2005, 10:46 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (alfa @ 24 Nov 2005, 07:51 PM)
Secretul e absenta celuilalt ca acces doar la imaginea lui. Imagine care il dezvaluie si invaluie sursa care se diferentiaza in permanenta cu sine. Dar dincoace de el exista iluzia accesului si bidirectionalitatii. Eu am acces la el si el la mine. Echilibru si reciproca inselare readusa de secret in realitatea ascunderii. Ascunderea rastoarna in dublul inacces, in simularea prezentei prin reflectia oglinzii care dubleaza reciproc oferind simulacrul.
Taina introduce o actiune unic directionata, rupe echilibrul si aduce asimetria. Dumnezeu inaccesibil, obscur dincolo de intelegerea omeneasca si omul nud, dezbracat de orice invaluire si aratat in goliciunea lui dinaintea atotputerniciei divine.
Misterul revine la echilibru de data asta ca raport al unuia fata cu sine care exclude multiplicitatea primului nivel. Nu mai avem pe cineva care se ascunde de altcineva si invers ci o singura entitate se invaluie in sine ca mister. In aceasta miscare isi au sursa profunda taina si secretul.

Frumos, Alfa!
OK, cum se pot rupe Simetriile?
biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 11:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman