HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Exprimand Inexprimabilul, [Cronica lui Serenity]
Mihai
mesaj 16 Nov 2005, 08:04 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Va invit sa ne delectam impreuna cu comentariile lui Serenity referitoare la muzica preferata, la melodiile indragite si albumele pe care le asculta cu placere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Serenity
mesaj 29 Dec 2005, 06:49 AM
Mesaj #2


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



B.U.G Mafia"La Vorbitor"

1998. Eram printr-a VI-a sau a VII-a cand primisem primul casetofon. De fapt, mai aveam o combina din vremuri imemoriabile dar acesta era oarecum deosebit – te puteai inregistra! laugh.gif Cu greu mai reusea cineva sa ne dezlipeasca de el...
Tin minte ca pierdeam ore intregi cu fetele unor prieteni inregistrandu-ne pe casete, inscenand emisiuni de radio si-asa mai departe (stiti voi, toata lumea a facut asta probabil.. tongue.gif ). Un lucru e sigur, pe vremea aia ni se parea o chestie din cale-afara de distractiva. Imi facusem chiar si o caseta "a mea" pe care nu mai tin minte ce am inregistrat dar careia ii confectionasem o coperta mov cu floricele dintr-o revista de-a mamei. Trebuie ca am tinut mult la ea cand ma gandesc la ce bataie am mancat...
Cand nu ne inregistram, ascultam emisiunile de la radio. Facusem impreuna cu frate-miu o pasiune pentru emisiunile cu dedicatii si concursuri (am castigat o data o pizza – raspunsul era "Garofita Pietrei Craiului" laugh.gif ).
..... stergeam casete, faceam casete, imprumutam casete si pandeam cate o zi intreaga vreo melodie sa o inregistram... Complicate vremuri, intr-adevar! tongue.gif
Tot pe-atunci ne-a picat in mana B.U.G Mafia.. Reusisem sa-l prostim pe vecinul cu vreo 5 ani mai mare sa ne-o imprumute (cu singura conditie de-a nu afla parintii nostri) si o ascultam in draci. Unul statea de sase, celalalt ajusta volumul. Soundul dur, ritmul si limbajul de cartier, cuvintele noi precum şmenar, bulau, bulangiu.. si mai ales injuraturile (se pare ca pe toti ne-au innebunit injuraturile laugh.gif ) faceau din acea caseta ceva pe care noi il percepeam ca fiind interzis si care, probabil tocmai de aceea, ne tenta atat de mult. Pierdeam ore in sir incercand sa gasim explicatii pentru cuvintele pe care nu le intelegeam, sa memoram cuvintele si injuraturile care ni se pareau interesante, sa ne dam seama "ce-au vrut aia sa zica"...
"La Vorbitor" a fost si a ramas indiscutabil piesa mea preferata de la Mafia. Habar nu am de ce.. laugh.gif Pe vremea aia nu ma intrebam ce face ca piesa care imi place sa fie deosebita iar mai apoi, pierzandu-mi interesul pentru muzica lor, a ramas asa...
Urmatorul album, Dupa Blocuri, a prins dar cu siguranta nu atat cat primul pe care il ascultasem.. Tin minte ca mi-au atras atentia doar doua piese: cea care dadea numele albumului si "Doo Dube" care mi se parea ca suna misto de tot (acum imi du seama ca aveam o chestie pentru puscarie laugh.gif )...
Incet, incet, s-a stins interesul... si nu a mai reusit sa renasca din propria-i cenusa nici pana acum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 10 May 2024 - 10:53 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman