HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Piese Din Sufletul Meu..., ... adica al lui genicon
Mihai
mesaj 16 Nov 2005, 12:35 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Va invit sa ne delectam impreuna cu comentariile lui genicon referitoare la muzica preferata, la melodiile indragite si albumele pe care le asculta cu placere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
genicon
mesaj 20 Dec 2005, 05:00 PM
Mesaj #2


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Am ascultat colinde...

Sunt peste tot, pe oriunde te-ai duce. Iti intra adanc in cap, te trezesti fredonandu-le in diferite momente ale zilei, sunt mereu altele, dar mereu aceleasi. Sunt colindele, aceste melodioare simplute care suna bine, care te apropie parca mai mult de spiritul Sarbatorilor, parca te fac mai bun, mai calm, mai melancolic. Ma rog... poate nu e tocmai potrivit sa vorbesc la persoana a II-a... tongue.gif

Si, bine-nteles, ca orice roman care a ascultat ceva muzica in trecut, cu ocazia altor Sarbatori de Iarna, mi-am adus aminte de Hrusca. Cel putin din cunostintele mele, este cam cel mai celebru "interpret" de colinde. E imposibil, daca intrebi persoane de varsta parintilor mei de niste colinde sa nu ti-l recomande cu caldura pe Hrusca. Nu il mai ascultasem de mult, recunosc - cred ca in ultimii doi ani am fost "bombardat" de noi creatii, fie romanesti, fie straine, care, in majoritatea cazurilor, m-au dezamagit. Asta pe langa, bine-nteles, Jingle Bells-ul care rula incontinuu alaturi de alte colinde in limba engleza.

Asa ca iata-ma, tremurand de emotie, cu Hrusca intrat frumusel in lista de winamp, gata sa dau play, gata sa il ascult, sa ma relaxez, sa simt mai bine spiritul sarbatorilor, Craciunul care se apropie, Anul Nou ce ne asteapta.... sa ia locul zapezii si realitatii urate de afara.
..........................
..........................
Insa, ceva foarte ciudat s-a intamplat. Nu stiu cine sau ce e de vina, nu stiu ce s-a intamplat exact, nu stiu nici macar daca trebuie sa ma ingrijorez... Pur si simplu am ramas rece ascultandu-l pe Hrusca. Pe omul care, cu ceva ani in urma, imi bucura si mie ca multor altii urechile cu colindele lui si ma ducea inspre starea aceea care in general doar de sarbatori apare. Acum, insa, nimic. Mi se parea ca interpreteaza prea repede versurile, voiam ceva mai lent, voiam, parca, ceva mai mult suflet... Si uite asa cel pe care il consideram monstru sacru, daca ii pot zice astfel, a devenit doar "niste mega" in plus, care imi ocupa memorie si care, in cel mai scurt timp, vor dispare. Sa fiu eu mai insensibil fata de anii trecuti? Sa fie globalizarea de vina? Bombardamentul cu colinde straine? Nu am idee, nu stiu, insa cert e ca nu mi-a placut.

Si acum ma duc sa-l ascult pe Alifantis, cu Decembre al lui cu tot.... wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 07:02 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman