HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Cine A Fost Isus ? Dumnezeu, Fiu Al Lui, Om ?, Misterul lui Isus e mai rar inteles
Grabillion
mesaj 28 Oct 2005, 03:54 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Deschis acest topic pentru a clarifica si intelege mai bine, misterul lui Isus si scopul
vietii si mortii Lui, asa cum reise din Biblie si dupa parerea mea un mister inca pentru multi.

Isus a fost numai un om indeplinit, un rabin (invatator) invatat prin care actiona si vorbea Dumnezeu Tatal ?
Isus a fost Fiul lui Dumnezeu Tatal ?
Isus a fost Dumnezeu Tatal si Mesia si deci si Fiul lui Dumnezeu in trup de om, deci Iehova,
Dumnezeu in trup de om ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Grabillion
mesaj 13 Nov 2005, 10:39 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Misterul lui Iisus - Interpretarea corecta a Bibliei

Inaintea venirii lui Iisus, poporul evreu era singurul popor care credea intr-un Dumnezeu unic, creatorul lumii si a omului, atotputernic, cu constienta si personalitate, si care, pe vremea aceea nu putea fii vazut de nimeni. Acest Dumnezeu unic vorbea in inima la oameni alesi sau cu chiar cu voce tare, ca din nori, in anumite ocazii.
Acest Dumnezeu se numea El Insusi Iehova sau Savaot.

Profetiile despre Mesia din Vechiul Testament.

Venirea lui Mesia a fost anuntata de toti profetii (Moise, Isaia, Irimia, etc.) in VT si este profetia cea mai detaliata din acesta. Nici o alta profetie nu este atat de mareata si de nenumarat pomenita in VT ca aceasta. Numai faptul acesta arata importanta acestui eveniment deosebit, care pare sa fii fost programat sa se intimple inca de pe vremea lui Adam.

Fariseii si preotii Templului lui Ierusalim erau in posesia tututor acestor scrieri sfinte ale profetilor si serveau ca baza a credintei poporului evreu. Preotii templului il asteptau intradevar pe Mesia sa vina deoarece pana atunci toate celelalte profetii ale profetilor se indeplinisera.

Evreii erau pe vremea aceea o colonie a romanilor si poporul evreu impreuna cu fariseii erau nemultumit de aceasta ocupatie si vedeau in Mesia de fapt pe salvatorul care ii va scapa de romani, neintelegand in orbirea lor, ca imparatia lui Mesia la care se refereau profetii nu era una lumeasca ci una spirituala.

Aceasta profetie despre Mesia este una din cele 3 chei pentru a intelege pe Iisus cum trebuie. A doua cheie este reprezentata de cele spuse de Iisus insusi in evanghelii si a treia de scrierile apostolilor. Profetia despre Mesia este facuta de toti profetii, incepand de pe vremea lui Adam si pana la ultimul profet Maleachi, din jurul anilor 440 i.C.

In aceste profetii sunt o sumedie de detalli: este pomenit cine se va naste in Mesia si cu ce scop va veni acesta, ca Mesia va fii nascut de catre o fecioara in orasul Betleem, precum si cum va murii Mesia.

Atunci cand Adam a pacatuit impotriva lui Dumnezeu, Iehova a promis sa trimita un salvator,
un Mesia. Acest salvator va fi insusi Iehova asa cum se poate citi din Isaia Cap. 9:

5. Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui si se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie.
6. Si mare va fi stăpânirea Lui si pacea Lui nu va avea hotar. Va împărăti pe tronul si peste împărătia lui David, ca s-o întărească si s-o întemeieze prin judecată si prin dreptate, de acum si până-n veac. Râvna Domnului Savaot va face aceasta.

Mai departe profetia spune ca Mesia va manca miere si lapte pana cand va fi in stare sa deosebeasca intre bine si rau, asta inseamna ca va fii umplut cu dragoste si intelepciune, Isaia Cap. 7:
4. Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece ai va naste fiu si vor chema numele lui Emanuel.
15. El se va hrăni cu lapte si cu miere până în vremea când va sa-ti să arunce răul si să aleagă binele.

In profetia lui Miheia se scrie pana si numele orasului unde se va naste Iehova ca Mesia, fapt confirmat prin nasterea lui Iisus in Betleem. Miheia , cap. 5 :

1. Si tu, Betleeme Efrata, desi esti mic între miile lui Iuda, din tine va iesi Stăpânitor peste Israel, iar obârsia Lui este dintru început, din zilele vesniciei.
2. Pentru aceasta îi va lăsa până în vremea când aceea ce trebuie să nască va naste. Atunci rămăsita fratilor săi se va întoarce la fiii lui Israel.
3. El va fi voinic si va paste poporul prin puterea Domnului, întru slava numelui Domnului Dumnezeului Său si toti vor fi fără de grijă, iar El va fi mare, până la marginile pământului.
4. si El Însusi va fi pacea noastră!

Zaharia 13,1. În vremea aceea va fi un izvor cu apă curgătoare pentru casa lui David si pentru locuitorii Ierusalimului, pentru curătirea de păcat si de orice altă întinare.
2. Si în ziua aceea", zice Domnul Savaot, "voi stârpi din tară numele idolilor, ca nimeni să nu-i mai pomenească; de asemenea voi da afară din tară pe proorocii lor si duhul cel spurcat.

Profetul Maleachi a spus si ca Ilie prorocitorul, ca Ioan Botezatorul va fi pregatitorul drumului lui Mesia. Isaia a povestit cum va trai si muri Mesia si totul s-a intimplat exact asa, ceea ce si David a povestit intr-unul dintre psalmele sale, despre moarte si invierea din a treia zi. Daniel arata si sfarsitul dramei, ca Israelul va fi distrus si imprastiat in toata lumea ceea ce s-a si intamplat 70 de ani dupa Hristos.

Numai din aceste profetii se poate vedea deci ca : Iehova = Iisus Hristos = Mesia, deci Dumnezeu. Preotii templului din Ierusalim, cu asteparile lor cu totul gresite si orbi din cauza lipsei totale de dragoste, tineau cu orice pret sa-si pastreze puterea si nu l-au recunoscut pe Mesia in Iisus. Ca urmare evreii si rabinii lor il mai astepata pe Mesia si in ziua de azi !

De ce Iisus a trebuit sa fie nascut de o fecioara ?

Dupa cum se vede foarte bine din profeti, copilul Mariei nu era un copil oarecare ci era chiar Creatorul lumii, Dumnezeu Tatal, care si-a anuntat si pregatit venirea in trup de om cu mult timp inainte. Dumnezeu nu s-a putut lasa zamislit de un om
pacatos in trup omenesc si de aceea si-a ales un vas adecvat unde el, prin vointa Lui, deci prin Sfantul Duh s-a zamislit ca om.

Maria nu era o femeie de rand caci ea se tragea din neamul lui David, deci era din neam de rege. Maria la randul ei nu era zamislita trupeste. Maria era fiica Anei, care a nascut-o pe Maria la o varsta foarte inaintata si a carei zamislire s-a facut tot in mod spiritual, dupa ce aceasta s-a imbratisat scurt timp cu sotul ei Ioachim in fata tuturor slujitorilor templui din Ierusalim in care ea traia. Sotul ei Ioachim a venit sa o viziteze o data in templu dupa ce acestia doi se despartisera trupeste pentru a sluji mai bine lui Dumnezeu iar Dumnezeu a zamislit-o spiritual pe Maria in momentul imbratisarii celor doi.

Dupa moartea Anei, 10 ani dupa nasterea Mariei, aceasta din urma a fost ingrijita si crescuta in Templu pana la varsta de 14 ani cand ea insasi a ramas insarcinata prin Duhul Sfant, asa cum ingerul (Gavril) i-a dat de stire.

Maria, ca una din putinele fice din neamul lui David, era pazita in templu cu o foarte mare grija, pentru ca preotii stiau sa profetia despre Mesia trebuia sa se indeplineasca in curand si era exclus ca ea sa fi pacatuit in templu, chiar daca ar fi vrut.
Deci Dumnezeu s-a zamislit prin vointa lui in cea mai pura si mai curata femeie care a existat vreodata pe pamant, pentru ca numai un asemenea vas era demn de a primi si purta cel mai sfant trup a lui Iehova, si nu o simpla mama lumeasca.

Maria a devenit insarcinata in mod spiritual si a si nascut in cea mai curata nevinovatie, in mod spiritual, caci Hristos era un om, insa mai mult duh decat om, pentru ca era fara pacat, si a iesit ca un duh din trupul ei.

Dupa ce Maria a devenit insarcinata, preotii templului, ca sa se scape de rusine au casatorit-o in secret cu Iosef, de asemenea din neamului lui David, un vaduv batran de 70 de ani care avea deja 5 fii din prima casatorie: Ioel si Iose, Simon, Iuda und Iacov. Deci fratii lui Iisus erau frati vitregi, doar copii lui Iosef. Surorile lui Iisus care sunt pomenite in Marcu nu erau de fapt ficele lui Iosef, ci erau numai copii adoptati si care traiau in casa lui ca si copii lui proprii si care erau numite ca surori.

Daca ar fi fost mai mult decat un Dumnezeu, atunci popoarele vechi, care au trait intre Adam si Iisus si a caror istorie se afla in VT, ar fi stiut asta; daca apostolii ar fi inteles numele de Tata, Fiu si Duhul Sfant ca trei persoane diferite, atunci ei ar fi invatat lumea depre acesti trei Dumnezei si ar fi notat asta in Noul Testament, numai ca nici una din aceste lucruri nu s-a intimplat.

Tata, Fiu si Sfantul Duh nu sunt trei persoane in Dumnezeu, ci trei insusiri ale acestuia:
Dragostea (Tatal), Intelepciunea (Fiul) precum si Milostivirea care impreuna cu Atotputerea (Sfantul Duh) actioneaza, acesta din urma provine din Iubire si Intelepciune si ca urmare din Tata si Fiu. Dragostea (Tatal) a trimis Intelepciunea (Fiul) pe pamant: “Tatal M-a trimis”.

Tatal este o corespundere spirituala care inseamna dragostea din Dumnezeu, Fiul este corespunderea spirituala pentru Intelepciune iar Sfantul Duh este Vointa care actioneaza, asa cum Intelepciunea si Dragostea lui Dumnezeu au hotarit.

Iisus s-a numit el insusi de trei direct ca Tata in Evanghelia lui Ioan

10,30. Iar Eu si Tatăl Meu una suntem.
12,45. Si cel ce Mă vede pe Mine vede pe Cel ce M-a trimis pe Mine.
14,9. IIisus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe?
Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu: Arată-ne pe Tatăl?

In primul rand trebuie sa fie limpede ca Iisus, vorbind pentru eternitate, si nu numai pentru lumea materiala, ci si pentru cea spirituala, el nu a vorbit ca un om de rand si ca urmare ceea ce a spus a avut intotdeauna, pe langa semnificatia directa a cuvintelor, cel putin inca o semnificatie spirituala cu mult mai adanca. In realitate, cele spuse de Iisus mai au si a o a treia semnificatie, cea cereasca, care nu se poate intelege doar ca duh si nu in trup omenesc.

Din Biblie reiese foarte limpede deci ca Iisus este de fapt Dumnezeu Tatal, Cel din Vesnicie, Mesia, Mantuitorul omenirii.

Iisus Hristos este acum deci exact acel Dumnezeu, care dupa notiunea multor oameni este invisibil, atotputernic si atotprezent si El nu se afla la dreapta lui Dumnezeu si nici la stanga lui, caci acea fraza din Biblie trebuie interpretata spiritual, caci dupa cum se stie pe Dumnezeu ca Duh nu il poate vedea nimeni asa cum scrie in VT.

Dumnezeu se manifesta acum in Iisus Hristos si a devenit ca Iisus un Tata vizibil pentru copiii Lui. Acesta este de fapt cel mai important scop al intruparii lui Dumnezeu in Iisus si care se poate deduce din biblie; insa putin il inteleg fara sa fie invatati de Dumnezeu.

Dupa moartea pe cruce, Iisus a deschis pentru prima oara posibilitatea, “poarta”, prin care sufletele din sferele joase ale lumilor spirituale sa se poata inalta catre sferele mai inalte.
Prin faptul ca Dumnezeu a devenit vizibil in Iisus, El a putut coborii in iad si elibera acele suflete care de la sine nu il mai puteau parasii, Iisus le-a aratat viata si moartea lui si acestia l-au recunoscut ca Dumnezeu si ca Mantuitor si l-au urmat, parasind astfel sferele acelea pline de suferinta. Caci inaltarea, schimbarea trebuie sa fie dorita de aceste suflete si trebuie facuta din vointa libera, Dumnezeu nu poate forta nici o fiinta sa se schimbe in bine pentru a inainta in sfere mai inalte.

Jertfa de pe cruce Iisus a adus-o ca om, si nu ca Dumnezeu, caci Dumnezeu nu poate suferii. Iisus a adus jertfa in deplina constiinta si vointa libera si de aceea si fraza de pe cruce: “ Tata, de ce m-ai parasit “, caci Duhul vesnic al lui Dumnezeu a trebuit sa il paraseasca in acele momente, pentru ca el sa aduca jertfa ca om. Caci Iisus a fost si Dumnezeu insa si om.

Deci cine vrea sa si-l imaginze pe Dumnezeu nu trebuie decat sa si-L imaginze pe Iisus Hristos asa cum El a trait pe pamant. Asa arata Dumnezeu acum si asa va arata in vecii vecilor si acesta este si modul in care Dumnezeu doreste sa fie imaginat. Dumnezeu a trebuit, ca Tata, sa devina vizibil pentru copiii Lui, caci nimeni nu poate iubii pe cineva pe care nu il poate vedea.

Copii lui Dumnezeu traiesc in aceeasi sfera in care El este prezent si actioneza ca Tata, ca Iisus, sfera de cea mai inalta fericire spirituala, de indeplinire totala, destinul final al oricarui om, pe care omul il poate ajunge daca vrea, sfera in care El a promis ca: “Nici un ochi nu a vazut si nici o ureche nu a auzit , ceea ce eu le-am pastrat copiilor mei” si care se numeste Cerul Iubirii. In afara de Cerul Iubirii mai exista un Cer al Intelepciunii si un Cer al Iubirii-Intelepciunii.

Cele scrise mai sus sunt inspirate de Iisus Insusi prin cuvantul launtric, insa scrise in mare parte cu cuvintele mele. Se poate vedea cu usurinta ca cele spuse concorda cu Biblia si aceasta este interpretatea corecta, obiectiva si adevarata a celor scrise in Biblie despre Iisus. Aceluia care se indoieste si judeca fara sa cerceteze ii recomand doua proverbe din Biblie :

"Omul bogat se crede întelept, dar săracul care este priceput îl cercetează"
"Ci cercetati toate lucrurile, si păstrati ce este bun"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Grabillion   Cine A Fost Isus ? Dumnezeu, Fiu Al Lui, Om ?   28 Oct 2005, 03:54 PM
dannst   ce cred acum: a fost un om; a fost instruit; a fos...   28 Oct 2005, 04:23 PM
Grabillion   Cum explici atunci faptul ca Isus, ca Mesia a fost...   28 Oct 2005, 04:40 PM
Bolt   Eu zic asa : 1. Isus e una din persoanele divinita...   28 Oct 2005, 06:33 PM
thunder   QUOTE (Grabillion @ 28 Oct 2005, 05:54 PM)Des...   29 Oct 2005, 02:10 PM
Riverdance   M-se pare aiurea modul in care a fost pusa intreba...   29 Oct 2005, 02:56 PM
Grabillion   @Riverdance Modul in care am pus intrebarea este ...   29 Oct 2005, 05:39 PM
Riverdance   Mey grabillion, disertarea ta este mai mult emotio...   30 Oct 2005, 10:35 PM
Grabillion   Draga riverdance, "dizertatia" mea intr...   30 Oct 2005, 11:06 PM
Riverdance   mai gabriolnule, sincer in aceste zile nu am timp ...   1 Nov 2005, 11:37 PM
Grabillion   QUOTE Un ultim cuvant, cum Messia este Yahve? T...   2 Nov 2005, 11:05 AM
Riverdance   mai omule, tu cum scrii? Ai afirmat ca Messia e...   2 Nov 2005, 11:30 AM
Grabillion   Ok, riverdance... dovezile din biblie despre Mesia...   2 Nov 2005, 11:42 AM
Eris   QUOTE 1. Isus e una din persoanele divinitatii, de...   2 Nov 2005, 12:01 PM
Grabillion   QUOTE Isus e una din persoanele divinitatii, deci...   2 Nov 2005, 12:17 PM
gypsyhart   QUOTE Isus a fost numai un om indeplinit, un rabin...   2 Nov 2005, 12:57 PM
caa   QUOTE (Eris @ 2 Nov 2005, 01:01 PM) Poate cin...   2 Nov 2005, 01:47 PM
Grabillion   QUOTE Intotdeauna am considerat ca aceasta termin...   2 Nov 2005, 01:58 PM
Riverdance   Tu spune-i linsitit Yehova, eu prefer Yahve. Dumne...   3 Nov 2005, 01:24 PM
Grabillion   QUOTE si Ok, riverdance... dovezile din biblie ...   3 Nov 2005, 02:57 PM
Leonardo   O parere profana: orice om este fiul lui Dumnezeu...   3 Nov 2005, 05:22 PM
Grabillion   @ Leonardo. Faina teorie, dar am facut acest thr...   3 Nov 2005, 05:32 PM
Leonardo   scuze atunci pentru interventia mea, sunt mai nou ...   3 Nov 2005, 05:59 PM
Grabillion   @Leonardo nu ai de ce sa te scuzi... Citeste thre...   3 Nov 2005, 06:24 PM
Clopotel   Dragii mei, QUOTE Deschis acest topic pentru a cla...   3 Nov 2005, 08:20 PM
Grabillion   In ceea ce priveste demonstratia la cine a fost Is...   4 Nov 2005, 02:22 AM
Clopotel   Draga Gabrilion, QUOTE In ceea ce priveste demonst...   4 Nov 2005, 10:05 AM
Eris   Da, Eris. Poate. A făcut-o deja Grabillon ac...   4 Nov 2005, 10:12 AM
Grabillion   @Eric QUOTE "Iar Eu si Tatăl Meu una suntem...   4 Nov 2005, 11:45 AM
calfa   Oare sa "cauti si [sa] analizezi serios, cu l...   4 Nov 2005, 12:19 PM
Grabillion   Calfa, daca tu stii mai bine, explica-ne tu atunci...   4 Nov 2005, 01:05 PM
Grabillion   Salut clopotel si tuturor, eu sunt un prieten al ...   4 Nov 2005, 03:24 PM
Grabillion   @clopotel QUOTE Trebuie precizat ce fel de punct ...   4 Nov 2005, 03:29 PM
caa   Grabillon, nu ţi se pare că ai devenit c...   4 Nov 2005, 04:20 PM
Grabillion   @caa: cine te pune sa citesti ? Deschide-tu un thr...   4 Nov 2005, 04:24 PM
caa   Da, da, mă doare de nu mai pot. Sînt încovoia...   4 Nov 2005, 04:29 PM
Grabillion   @caa. Harmalie trebuie sa fie :-) Threadul are s...   4 Nov 2005, 04:34 PM
calfa   QUOTE (Grabillion @ 4 Nov 2005, 03:05 PM) Cal...   4 Nov 2005, 04:38 PM
Grabillion   @calfa. Draga calfa, intr-un forum, oricum ai scr...   4 Nov 2005, 05:06 PM
calfa   Probabil ca intrebarea mea numarul 4 e gresit pusa...   4 Nov 2005, 05:29 PM
Grabillion   @calfa QUOTE hmm, totusi mi se pare cel putin ci...   4 Nov 2005, 05:45 PM
Clopotel   Draga Grabilion, QUOTE Argumentele si cunoasterea ...   4 Nov 2005, 07:11 PM
thunder   QUOTE (Grabillion @ 2 Nov 2005, 12:05 PM)Si e...   4 Nov 2005, 10:15 PM
Grabillion   @clopotel Dupa cum am spus, este usor sa arunci i...   5 Nov 2005, 12:21 PM
Grabillion   @thunder Nu pot decat sa te felicit, esti primul ...   5 Nov 2005, 01:11 PM
Clopotel   Draga Grabilion, QUOTE Deja renunti la lupta si o ...   5 Nov 2005, 02:11 PM
Grabillion   @clopotel QUOTE pur si simplu expun niste raspun...   5 Nov 2005, 02:47 PM
Clopotel   Draga Grabilion, QUOTE Exista un Tata separat de F...   5 Nov 2005, 05:18 PM
thunder   QUOTE (Grabillion @ 5 Nov 2005, 02:11 PM)@thu...   5 Nov 2005, 05:20 PM
thunder   QUOTE (Grabillion @ 29 Oct 2005, 06:39 PM)Num...   6 Nov 2005, 03:25 AM
Grabillion   @thunder. Ceea ce am scris pt. altul nu este vala...   6 Nov 2005, 04:18 PM
Grabillion   @clopotel QUOTE Eu sunt ispitit sa-ti spun aceste...   6 Nov 2005, 04:34 PM
Clopotel   Draga Grabilion, Ma fac ca nu inteleg anumite nuan...   6 Nov 2005, 08:13 PM
Grabillion   Mai crede cineva pe aici ca Sfanta Treime este con...   7 Nov 2005, 05:55 PM
Clopotel   Draga Grabilion, QUOTE Mai crede cineva pe aici ca...   7 Nov 2005, 06:58 PM
Grabillion   Domnule Clopotel, eu am deschis threadul asta pt....   7 Nov 2005, 08:19 PM
Clopotel   Draga Grabiliom, QUOTE Deci tu atata vreme cat nu ...   7 Nov 2005, 10:37 PM
Grabillion   QUOTE Pai eu nu am argumentat cu citate din Bibli...   7 Nov 2005, 10:58 PM
thunder   QUOTE (Grabillion @ 6 Nov 2005, 05:18 PM)@thu...   8 Nov 2005, 01:46 PM
thunder   QUOTE     Arjuna a spus: 4. Tu te-ai nascut mai în...   8 Nov 2005, 01:49 PM
cociuba   -ideile spuse mai sus de fapt nu sunt decat o mare...   8 Nov 2005, 02:06 PM
abureala   Grabillon, te chinuie rau de tot?   8 Nov 2005, 02:16 PM
bishop   @thunder QUOTE 4. Întreaga aceasta lume este desfa...   8 Nov 2005, 02:20 PM
bishop   QUOTE (cociuba @ 8 Nov 2005, 02:06 PM) -ideil...   8 Nov 2005, 02:23 PM
abureala   Iisus Hristos este Fiul Dumnezeului Cel Viu, ...   8 Nov 2005, 02:25 PM
abureala   Terminati cu amestecul de altor religii in crestin...   8 Nov 2005, 02:29 PM
cociuba   new-age= amestec de diverse religii,sincretism...,...   8 Nov 2005, 02:35 PM
Grabillion   @thunder QUOTE a vorbi fara sa te afli in treaba...   8 Nov 2005, 04:39 PM
thunder   QUOTE (bishop @ 8 Nov 2005, 03:20 PM)@thunder...   9 Nov 2005, 05:13 AM
thunder   QUOTE (abureala @ 8 Nov 2005, 03:29 PM) Terminati ...   9 Nov 2005, 05:15 AM
thunder   QUOTE (Grabillion @ 8 Nov 2005, 05:39 PM)@thu...   9 Nov 2005, 05:49 AM
abureala   QUOTE (thunder @ 9 Nov 2005, 06:15 AM) QUOTE (abur...   9 Nov 2005, 10:08 AM
Grabillion   QUOTE Citeste tot de a scris Lorber si dupa aia av...   9 Nov 2005, 06:14 PM
thunder   QUOTE (abureala @ 9 Nov 2005, 11:08 AM) QUOTE (thu...   10 Nov 2005, 03:03 PM
abureala   QUOTE (thunder @ 10 Nov 2005, 04:03 PM) [- pe ling...   10 Nov 2005, 03:20 PM
thunder   QUOTE (Grabillion @ 9 Nov 2005, 07:14 PM)QUOT...   10 Nov 2005, 03:31 PM
Grabillion   QUOTE uite, ca sa nu mai pierdem mult timp, te ro...   10 Nov 2005, 04:27 PM
thunder   QUOTE (Grabillion @ 9 Nov 2005, 07:14 PM)QUOT...   10 Nov 2005, 10:40 PM
thunder   QUOTE (Grabillion @ 10 Nov 2005, 05:27 PM)QUO...   11 Nov 2005, 12:23 AM
thunder   QUOTE (abureala @ 10 Nov 2005, 04:20 PM) M-am lamu...   11 Nov 2005, 12:27 AM
Grabillion   @thunder QUOTE Nu vezi ca toti te contrazic ? Ch...   11 Nov 2005, 01:52 AM
abureala   QUOTE (thunder @ 11 Nov 2005, 01:27 AM) QUOTE (abu...   11 Nov 2005, 09:03 AM
thunder   QUOTE (abureala @ 11 Nov 2005, 10:03 AM)QUOTE...   12 Nov 2005, 05:02 PM
Grabillion   Misterul lui Iisus - Interpretarea corecta a Bibli...   13 Nov 2005, 10:39 PM
1,618033   Cred ca sunt in iad: s-au intalnit thunder cu grab...   14 Nov 2005, 09:50 AM
Grabillion   @ Numarul Phi QUOTE Intrebare: Cine a fost Isus,...   14 Nov 2005, 10:18 PM
abureala   QUOTE (Grabillion @ 14 Nov 2005, 11:18 PM) @ Numar...   15 Nov 2005, 09:39 AM
saldora   QUOTE (1,618033 @ 14 Nov 2005, 09:50 AM) Si un ras...   15 Nov 2005, 04:22 PM
thunder   QUOTE (1,618033 @ 14 Nov 2005, 10:50 AM) Cred ca s...   19 Nov 2005, 08:47 AM
thunder   QUOTE (Grabillion @ 14 Nov 2005, 11:18 PM)QUO...   19 Nov 2005, 09:06 AM
Bolt   QUOTE Uite asa e si cu biblia... - nu prea e chiar...   17 Dec 2005, 04:48 PM
Kyklos   Isus a fost o persoana care a cred ca a existat ,d...   17 Dec 2005, 05:25 PM
ducoro   In loc sa puneti in aplicare spusele LUI voi cauta...   17 Dec 2005, 07:26 PM
Bolt   @plutarh : QUOTE Isus a fost o persoana care a cre...   18 Dec 2005, 06:50 AM
bishop   QUOTE (Bolt @ 18 Dec 2005, 06:50 AM) cand Lazar st...   18 Dec 2005, 02:58 PM
Bolt   Cu placere. Ca unul care cred pe baze biblice ca o...   18 Dec 2005, 09:56 PM
Grabillion   Invierea lui Lazar nu a fost facuta pentru Lazar i...   20 Dec 2005, 11:09 AM
Bolt   @grabillion : QUOTE In plus, Iisus a hotarit doar ...   20 Dec 2005, 10:11 PM
Grabillion   Draga Bolt, nu scrie doar in Biblie in Ioan ca ...   21 Dec 2005, 10:41 AM
Clopotel   Draga Grabillion, Ok...esti fan Lorber, si nu e ni...   21 Dec 2005, 07:19 PM
6 Pagini V   1 2 3 > » 


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 05:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman