HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Moldovenii Si Pamantul, dorul de glie
alexei
mesaj 30 Sep 2005, 02:23 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



salut am deschis acest subiect pentru a intalni si alti moldoveni si discutand poate ne mai alinam dorul de tara.eu unul sunt plecat de acasa(BOTOSANI) de 2 ani si sincer sa fiu chiar daca material vorbind stau mult mai bine imi lipseste CASA cu tot ceea ce tine de ea(si bune si rele).Chem moldovenii la cest forum pt. ca dupa parerea mea sunt cei mai legati de locul de bastina dintre toti romanii care sunt in afara


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Rehael
mesaj 15 Jul 2015, 09:47 PM
Mesaj #2


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(Marduk @ 14 Jul 2015, 10:48 AM) *
Binevenita aceasta miscare unionista, dar participarea a fost foarte slaba, simbolica, in opinia mea. Felicitari celor 5000 de participanti!!?? din atatea milioane de locuitori, merita. Pana si romanca din fotografie e descumpanita, pare sa zica: " am facut drumul degeaba, doar un dumicat de paine si-o inghititura de vin, bine c-am apucat sa iau florile astea". Trebuie sa mai curga inca 20 de ani de apa pe Dunare, pana cand romanii de pe cele doua maluri ale Prutului or sa-si dea seama ca sunt de-o mama si de-un tata. Sa speram ca pana atunci n-o sa fim obligati sa invatam iar ruseste la scoala.


Eu cred ca judeci oamenii din poze dupa chipul si asemanarea ta jamie.gif , respectiv dupa cerintele burtii tale!... mad.gif Si in plus cred ca ai putea fi ridicol avand pretentii la o prezenta numerica mai mare a participantilor, cata vreme tu ai stat cel mai probabil acasa pe cuptor, si fiindca apreciezi evenimentul dupa cantitate si nu dupa calitate.

QUOTE(abis @ 14 Jul 2015, 01:23 PM) *
Frumoase poze.

Marduk, nu conteaza numarul: stii cum se spune, putini dar buni.

Data viitoare vor fi mai multi.


Ma bucur ca ti-au placut. O sa mai pun.

Poate conta si numarul la un moment dat, dar chiar nu e cazul sa fie cineva nemultumit de numar. Ca daca ar fi fost mai multa lume s-ar putea chiar sa nu mai fi fost atat de bine.. Dar probabil ca persoanelor cum e Marduk le place imbulzeala si senzatia ca te afli intr-o turma, adica sa nu te poti misca decat odata cu tot grupul... eventual sa te alegi si cu hainele rupte de pe tine in caz ca ai incerca sa faci altcumva; el nu se gandeste se pare la aspectele astea si-i da inainte cu numarul care conteaza... Si da, conteaza si ca oamenii sa fie buni, si in marea lor majoritate chiar au fost persoane placute(exceptiile au fost niste bosorogi misogini care la un moment dat au raspuns nepoliticos unor doamne nevinovate si niste cautatori de noduri in papura cu privire la organizare).

Nu stiu de ce cred ca nu o sa mai fie o data viitoare... In primul rand fiindca circulatia basarabenilor peste Prut nu mai este atat de ingradita ca in alte vremuri, si ca frontiera exista mai mult de ochii rusilor si a ucrainienilor. La Iasi, de exemplu, vin zilnic basarabeni sa vanda in piata tot felul de produse, iar copiii lor sunt incurajati de mai bine de 20 de ani sa vina sa invete in scolile romanesti. Mai degraba pentru noi cei din Romania e mai greu sa mergem sa ii vizitam. Acum de fapt ar trebui ca "Marsul lui Stefan cel Mare" sa aiba loc in sens invers, adica sa fie facut de catre romanii care doresc unirea Romaniei cu Basarabia... Insa tare ma tem ca din partea asta nu exista o dorinta atat de mare incat sa puna niste tineri la un drum pe jos din capitala Romaniei pana peste Prut.... Plus ca nu putem fi siguri ca marsaluitorilor nostri li s-ar permite intrarea in felul acesta in Basarabia.. Ca doar ce treaba a avut Stefan cel Mare cu Bucurestiul.. Nu cumva cei care vin de acolo ar fi de fapt cotropitorii Moldovei??.. Te poti astepta cam la orice, asta e sigur.. A, iar pe de alta parte ma tem ca guvernul tarii noastre, in momentul de fata, ar fi incapabil sa preia si administrarea Basarabiei..

QUOTE(Marduk @ 15 Jul 2015, 11:03 AM) *
N-am ce comentarii rautacioase sa fac, fotografiile surprind ipostaze diferite. Batranul roman din imagine imi pare doar dezamagit de politicienii romani, care n-au stiu sa exploateze "orele astrale" ale Romaniei. Pare ca nu i-a ramas decat speranta ca intr-o zi cerurile se vor deschide din nou, iar romanii vor vedea sansa de a fi din nou impreuna.


Nu, nu esti rautacios.. ci doar extrem de subiectiv si respectiv ti se pare in functie de cat ti-e de "bun" ochiul!..

Poze:
Basarabenii veneau dinspre podul de peste Prut impartiti in grupuri de cate 20-30 de persoane pentru usurarea controlului actelor.


O doamna costumata foarte frumos si destul de curajoasa pentru varsta ei, zic eu, ca sa poarte asa o cununa de flori; cred ca era o artista... O ie la fel de frumoasa ca a ei n-am mai vazut decat la bunica mea!



Am vazut drapelul Romanesc in tot felul de marimi(de la dimensiunea unei bancnote de 1 leu, pana la cea cat 20 de cearsafuri de pat dublu) si in tot felul de variante: simplu, cu stema Moldovei, cu gaura ca la "Revolutia din 1989" si, asa cum se vede din poza, si varianta cu trei sfinte cruci!



In asta se vede parcarea bicicletelor..




--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Jul 2015, 09:30 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Rehael @ 15 Jul 2015, 10:47 PM) *
Ca doar ce treaba a avut Stefan cel Mare cu Bucurestiul..

Cum ce treaba? Stefan cel Mare a ocupat la un moment dat Bucurestiul. L-a alungat pe Radu cel Frumos si l-a instalat domn al Munteniei pe Laiota Basarab (care, in buna traditie a domnitorilor nostri, imediat ce s-a vazut instalat in scaun s-a inchinat turcilor). Atunci le-a capturat Stefan pe sotia si pe fiica lui Radu cel Frumos.

Asadar, mai degraba ocupa moldovenii Bucurestiul decat Bucurestiul sa ocupe Moldova. smile.gif

Cred ca, la un moment dat, nu stiu daca mai curand sau mai tarziu, totusi cele doua tari se vor reuni. Mi-as dori sa se intample mai curand, sa apuc si eu momentul...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 16 Jul 2015, 09:53 PM
Mesaj #4


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(abis @ 16 Jul 2015, 10:30 AM) *
Cum ce treaba? Stefan cel Mare a ocupat la un moment dat Bucurestiul. L-a alungat pe Radu cel Frumos si l-a instalat domn al Munteniei pe Laiota Basarab (care, in buna traditie a domnitorilor nostri, imediat ce s-a vazut instalat in scaun s-a inchinat turcilor). Atunci le-a capturat Stefan pe sotia si pe fiica lui Radu cel Frumos.

Asadar, mai degraba ocupa moldovenii Bucurestiul decat Bucurestiul sa ocupe Moldova. smile.gif

Cred ca, la un moment dat, nu stiu daca mai curand sau mai tarziu, totusi cele doua tari se vor reuni. Mi-as dori sa se intample mai curand, sa apuc si eu momentul...


Pai asta e, ca a ocupat Bucurestiul, dar nu cu ganduri de expansiune asa cum ar fi facut oricare alt domnitor sau rege din lume.. ci din alte motive.. N-a avut treaba cu Bucurestiul.. nu Bucurestiul i-a trebuit lui..


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 05:52 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman