HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Moldovenii Si Pamantul, dorul de glie
alexei
mesaj 30 Sep 2005, 02:23 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



salut am deschis acest subiect pentru a intalni si alti moldoveni si discutand poate ne mai alinam dorul de tara.eu unul sunt plecat de acasa(BOTOSANI) de 2 ani si sincer sa fiu chiar daca material vorbind stau mult mai bine imi lipseste CASA cu tot ceea ce tine de ea(si bune si rele).Chem moldovenii la cest forum pt. ca dupa parerea mea sunt cei mai legati de locul de bastina dintre toti romanii care sunt in afara


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Rehael
mesaj 12 Jul 2015, 11:51 AM
Mesaj #2


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Sunt moldoveanca si cumva il inteleg bine, cred eu, pe @alexei in ceea ce a vrut sa spuna. Se spune despre moldoveni, si cred ca e si adevarat, ca sunt cumva mai saraci, mai lipsiti din punct de vedere material, decat cetatenii din alte zone ale Romaniei. Iar acest lucru, plus o mai mare lipsa a locurilor de munca, ii determina sa emigreze spre alte teritorii, din propria lor tara, sau din Europa, sau din intreaga lume. Insa, desi "dau de bine" pe acolo pe unde ajung si isi fac ceea ce s-ar chema un rost, multi moldoveni isi exprima adesea prin cuvant dorul profund fata de locurile in care s-au nascut si si-au petrecut primii ani din viata. Am avut ocazia sa constat ca nu sunt singura care asimileaza cu RAIUL locurile in care si-a petrecut verile copilariei, mai mult desculti si imbracata dupa 'logica' acrobatilor, adica in asa fel incat sa nu imi fie stanjenit cataratul in copaci si escaladatul gardurilor sau al malurilor rapelor.. Dar daca stam bine si ne gandim, in rai chiar se umbla gol, deci si desculti, adica practic n-aveai de niciunele, in afara de tot felul de pomi cu fructe si... frunze. (Lol!) Ok,.. o sa fiu cinstita si o sa mai adaug in lista: privelistile dealurilor, cu rasarituri atat de stralucitoare si apusuri splendid colorate, si toata viata si verdeata care le anima, cu sau fara ajutorul omului, si in mod evident prin porunca de Sus!
Am simtit nevoia sa scriu despre aceste lucruri fiindca.. ieri am fost si eu la Podul de Flori de la Ungheni.. si m-am lasat miscata de multe dintre aspectele surprinse de retina, unele si de camera foto si am de gand sa le impartasesc pe aici si pe unde se poate.. smile.gif
Nu stiu ce a stat exact in spatele acestui eveniment(probabil ca am dat in mania conspiratiilor politice si de aceea si pun problema)... dar bucuria celor sositi pe jos de peste Prut era autentica, si atat de stralucitoare, asa incat cred ca ei toti au venit cu inimi iubitoare si bune ca a unor copii.

N-am rabdare sa postez imagini in ordine cronologica, si o sa pun intai inregistrari de la Hora moldovenilor de dincolo si de dincoace de Prut:

Podul de flori Ungheni 11 iulie 2015



Se facuse un nor gros de praf negru... Cred ca locul acela se dorea un teren de fotbal cu zgura..

Sarba moldoveneasca la Podul de flori



Nu s-a cantat si Oda Bucuriei, dar am avut senzatia ca o percep in acordurile si tonalitatile Horei Unirii.. Oda.. interesant ca a fost si aceasta aleasa ca simbol al unei alte Mari Uniri..

Hora Unirii




--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 09:57 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman