HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cronicile Bufnitei Zapacite, [Cronica de Carte a lui Aschiutza]
Mihai
mesaj 8 Sep 2005, 11:00 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Carte, dulce carte... cinste cui te-a scris, lauda celui ce te citeste!

Va invit sa ne delectam impreuna cu recenzii si comentarii ale lui Aschiutza pe marginea cartilor pe care le-a citit! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Aschiutza
mesaj 23 Oct 2005, 06:54 PM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 30 September 03
Forumist Nr.: 881



Ei bine, am fost in tara, mi-am incarcat tolba de carti. Am inceput deja sa recitesc unele (Toate pinzele sus) si sa citesc altele (Izvoade), dar de concentrat m-am concentrat asupra unei carti imprumutate de la biblioteca din oras.

Cartea se numeste "Habemus Papam" de Andreas Englisch si daca va pica in miini, v-o recomand calduros. Am citit-o cu mare placere si curiozitate si cu greu am putut sa o las din mina!

De mult am fost fascinata de acest mic loc pe pamint unde multe dintre secretele istoriei sunt ingropate. Ca vizitator obisnuit insa nu ai parte de prea multe "revelatii". Te calci pe picioare la coada pentru a intra in Dom sau in Muzeu si constati ca nimic misterios nu ti-i se revela, ca nu ai nici un contact cu aceasta lume ciudata. Nici macar luminari nu ai voie sa aprinzi...spre totala mea dezamagire. Vizitatorii sunt impinsi printr-un sir lung de camere si de trepte, au un moment timp sa arunce ochii asupra camerei hartilor, e avertizat cu celebrul "Silentio" sa taca cind patrunde in Capela Sixtina si poate sa trimita acasa o vedere cu stampila Vatican.

Pentru toti cei care sunt curiosi despre ce se intimpla intre zidurile inalte si misterioase ale Vaticanului, cartea da o gramada de amanunte si anecdote, informatii pe care nu le aflii de oriunde mai ales cind nu esti catolic. Scriitorul e din 1988 jurnalist la Vatican, l-a cunoscut pe Papa JPII personal, l-a insotit in calatoriile lui prin lume, a vizitat apartamentele papale, a fost de fata la diverse ceremonii si cunoaste o gramada din marii Vaticanului. Cu alte cuvinte stie mai multe decit un simplu muritor si o parte din ceea ce stie apare in carte. Pe deasupra are si talentul povestirii. Tot tacimul unei carti interesante.

Deosebit de interesant au fost pentru mine mecanismul alegerii, filozofia alegerilor, sferele de influenta, existenta unor organizatii gen Opus Dei. Englisch prezinta posibilii candidati, de cine ar fi putut fii sustinuti, cum recunosti un cardinal de aripa "stinga " de unul de "aripa dreapta" ( foarte haios comentariul acesta, am ris cu lacrimi cind am citit ca diferenta de mentalitate e data pe fata de preferinta pentru magazinul de unde isi cumpara imbracamintea clericala).

Cartea nu e un manual de istorie ci mai degraba un reportaj despre zilele alegerilor, amestecat cu diverse amintiri despre noul si vechiul papa.

Acest topic a fost editat de Aschiutza: 23 Oct 2005, 06:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 17 May 2024 - 01:22 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman