HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Calatoria, [Cronica de carte a lui Serenity]
Mihai
mesaj 24 Aug 2005, 11:27 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Carte, dulce carte... cinste cui te-a scris, lauda celui ce te citeste!

Va invit sa ne delectam impreuna cu recenzii si comentarii ale lui Serenity pe marginea cartilor pe care le-a citit!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Serenity
mesaj 25 Aug 2005, 03:03 PM
Mesaj #2


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Saru'mana, denise! mwah1.gif Sa stii ca nici eu nu am dat banii - nu stiu cat o costa, imi imaginez ca nu foarte mult - dar zic ca merita.. wink.gif Cu toate ca in materie de umor, nu toata lumea gusta aceleasi lucruri.

--------------

Titlu: De veghe in lanul de secara (The Catcher in the Rye)
Autor: Jerome David Salinger
Anul publicarii: 1951

user posted image

Citate:

"...imi plac cartile care, dupa ce le ispravesti, simti c-ai vrea ca autorul sa fie cel mai bun prieten al tau..."

"Totusi, lucrul cel mai grozav la acest muzeu era ca toate ramaneau intotdeauna neschimbate. Nimic nu se misca... Totul era neschimbat. Singurul lucru care se schimba erai tu."

"Din 10 insi care plang de li se umfla ochii la filme proaste, noua sunt niste ticalosi, niste oameni mici la suflet. Vorbesc serios."

"Caracteristica omului necopt e ca vrea sa moara eroic pentru o cauza, in timp ce caracteristica omului matur e dorinta de-a trai modest in slijba ei" (Wilhelm Stekel)


Am citit cartea acum cativa ani, manata de impulsul "toata lumea a citit-o, eu sunt/voi fi pe langa", si am recitit-o zilele trecute. Nu stiu ce-ar mai putea fi de adaugat pe langa tot ce s-a spus despre aceasta carte, e si un topic special dedicat pe-aici..
Mi-a placut. E genul de carte pe care il citesti cu placere, la orice ora din zi. Nu necesita o concentare deosebita si prea mult efort din partea neuronilor ( biggrin.gif ), iar modul transant si sincer in care Holden/Salinger povesteste intamplarile si descrie trairile, incanta prin simplitate. Nu vreau sa ma lungesc.. dupa cum spuneam, toata lumea a citit cartea, fiecare are propria sa viziune asupra ei. O sa ma limitez la doua cuvinte: vocea adolescentei. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 11 May 2024 - 10:04 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman