HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Calatoria, [Cronica de carte a lui Serenity]
Mihai
mesaj 24 Aug 2005, 11:27 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Carte, dulce carte... cinste cui te-a scris, lauda celui ce te citeste!

Va invit sa ne delectam impreuna cu recenzii si comentarii ale lui Serenity pe marginea cartilor pe care le-a citit!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Serenity
mesaj 25 Aug 2005, 12:53 AM
Mesaj #2


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Recunosc, am cam tras chiulul de la citit, cu toate ca lectura a fost, este si va ramane una din pasiunile mele. Zilele astea mi-am facut totusi timp sa citesc ceva mai mult..

O sa o iau in sens invers, si voi incepe cu ultima carte citita:

Titlu: Fulger in plina vara (Summer Lightning)
Autor: Pelham Grenvile Wodehouse
Anul publicarii: 1929

user posted image

Un oarecare critic - imi pare rau ca trebuie s-o spun, dar chiar exista asemenea oameni - a afirmat despre cel mai recent roman al meu ca ar contine "toate vechile personaje ale lui Wodehouse, sub nume noi". Probabil ca omul a fost deja mancat de ursi, asemenea copiilor care isi batusera joc de profetul Elisei, dar in cazul in care mai este in viata nu va putea aduce o acuzatie similara romanului "Fulger in plina vara". Cu inteligenta-mi superioara, de data asta i-am luat-o inainte si am dat tuturor vechilor personaje aceleasi nume. Ceea ce-mi inchipui ca o sa-l faca sa se simta destul de prost.

Nu-mi pot exprima decat speranta ca povestea de fata va fi considerata demna de-a fi inclusa pe lista celor mai bune carti intitulate "Fulger in plina vara" (P.G.Wodehose - Prefata)


Citate:

"-Ceaiul?
- Da, Inaltimea voastra.
- Cum?!? spuse lordul Esworth. Ha? Ceaiul? Da. Ceaiul. Foarte bine. Desigur, ceaiul. Grozav!
Din remarcile sale intelegeai ca a sosit ora ceaiului, lucru care ii facea placere. Se grabi sa impartaseasca revelatia nepoatei sale Millicent, care ademenita de aceeasi misterioasa chemare, aparuse langa el.
- Ceaiul, Millicent.
- Da.
- Pai da.. ceaiul, spuse lordul Emsworth, punand puncrul pe i."

"- E individul ala, Baxter!"



Am primit cartea acum mai bine de un an si totusi, abia in urma cu cateva zile am reusit sa o termin. Probabil ca nu as fi facut-o nici acum daca nu ar fi fost Nefertiti tongue.gif La vremea respectiva nu mi-a atras atentia in mod deosebit. Am rasfoit-o putin, am citit cateva pagini si comentariile de pe spate unde erai avertizat ca te vei tavali pe jos de ras. Pfff.. o alta carte care se vrea amuzanta, mi-am spus. Citisem acest avertisment pe alte n'spe carti.. Nu reusisera sa-mi smulga nici macar un zambet, majoritatea. Ma rog.. ideea e ca nu aveam chef sa aspir din nou mocheta pentru nimic si sa mi se demonstreze iar ca sunt defecta si nu am simtul umorului. De Wodehouse nu auzisem, nu stiam ce-i poate capul. Pur si simplu nu ma tenta.
Mare greseala. Cartea e pur si simplu delicioasa.. Nu doar o data m-am trezit razand in gura mare fara sa ma pot opri (la faza cu "- E individul ala, Baxter!" rad si-acum rofl.gif ), facandu-i pe cei din jur sa ma bage in aceeasi oala cu Baxter, probabil.. tongue.gif
O carte lejera, tonica, amuzanta si totusi foarte bine scrisa. De la primul si pana la ultimul rand, actiunea "curge", mi-a dat senzatia de uniformitate, perfecta inchegare.. fara improvizatii ieftine menite sa lege firul intamplarilor. Care, printre altele, ma asteptam sa fie incredibil de previzibil. Nu stiu, poate oi fi citit prea multe Bridget Jones-uri si mi s-au atrofiat emisferele, dar nici chiar finalul nu l-am intrezarit 100%.
Una peste alta, Fulger in plina vara e o carte pe care o recomand cu toata caldura, iar Wodehouse, pe langa faptul ca e "un geniu al comicului si un maestru al farsei" (The Times), e un tip al naibii de simpatic! laugh.gif

user posted image

P.G. Wodehouse (1881-1975)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 12 May 2024 - 07:17 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman