HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Sabina - La 6 Luni Intre Viata Si Moarte, Umanitar
Lucia Csoma
mesaj 27 Jul 2005, 07:04 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Ajutorul tau poate face diferenta dintre viata si moartea unui copilas de numai 6 luni.

Unesco UK a sunat spitalul in care este Sabina si a pubicat cazul pe site-ul www.unesco.co.uk - prima pagina.

Sabina este un copilas care sufera de o forma rara de cancer de ficat. Din fericire sansele ca acest tip de cancer sa fie tratat sunt de 70-80%, dar a aparut problema banilor - 50 mii lire sterline este suma de care depinde viata Sabinei. Suma este fabuloasa la prima vedere, dar totodata este o suma care se poate strange cu putin efort din partea mai multor oameni.

user posted image

Cu niste bani imprumutati pentru avans, Sabina a reusit sa ajunga la spital (Scotia), tratamentele sunt incepute, dar se opresc imediat in momentul in care familia nu face rost de aceasta suma de bani.


In mesajul urmator este povestea detailata a Sabinei trimisa de catre tatal ei.

Info Sabina:

Pana acum s-au strans aproximativ: 9.500 Euro

Pagina de web:
http://sabinac.netfirms.com/ro.htm
(aici gasiti documente medicale, poze si noutati)

Pagina UNESCO:
www.unesco.co.uk
(pe prima pagina in coltul din dreapta apare cu verde "Sabina Romania")

Articol "The Herald" - ziar faimos in Scotia
http://www.theherald.co.uk/news/43800-print.shtml
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Lucia Csoma
mesaj 27 Jul 2005, 07:06 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Aceasta poveste disperata a fost scrisa de tatal acestui mic ingeras:


"Dragi oameni de bine, stimate mamici si tati,

Va scriu in speranta de a primi ajutor de la dumneavoastra intr-o problema care ne depaseste pe noi ca parinti,cel putin financiar.
Daca credeti ca ne puteti ajuta sau sprijini financiar pentru ca fetita noastra sa aibe o sansa de a trai ,va imploram sa cititi intai povestea noastra si apoi sa hotarati.


Daca-mi permiteti,va voi spune povestea noastra tragica,dar care poate avea un rezultat bun,adica vindecarea fetitei noastre de cel mai rar tip de cancer - HEPATOBLASTOM (cancer de ficat).
Fetita noastra are 6 luni de zile ,o cheama Cimpeanu Sabina Ioana,s-a nascut pe 05 Ianuarie 2005 ,sanatoasa, 3,3 kg. Nimic nu anticipa vestea pe care aveam sa o primim si care ne-a schimbat viata,credem noi.

Fetita a fost sanatoasa pana acum o luna,pe 10 Iunie 2005(exceptand o usoara raceala acum 2 luni),cand a avut febra destul de mare 38,5 grade Celsius.
De data aceasta nu am mai chemat doctorul de familie(am avut cred noroc) sa vada fetita si a vazut-o un prieten de familie(nu foarte apropiat),prof. doctor Arion Constantin de la Fundeni,specializat in pediatrie.

Acesta cred ca a fost marele noroc al fetei (si al nostru ca parinti) ca a consultat-o un doctor pediatru care stie foarte bine oncologia pentru copii.
Bineinteles ca de la prima palpare acest extraordinar doctor si-a dat seama ca este vorba despre hepatomegalie ,mai exact cel mai rar tip de cancer (1 la un milion ),dar totusi cel mai frecvent cancer la copii asa mici si anume HEPATOBLASTOM(ceea ce nu putem spune despre doctorul de familie care consultase copilul recent).

Noua ca parinti nu ne-a spus in acea seara suspiciunea lui,dar ne-a programat la o ecografie abdominala pentru urmatoarea zi ,unde am aflat disperati ca este un cancer de marime 11/8 cm la ficat si ca domnul doctor banuise asta cu o seara inainte,dar nu a vrut sa ne alerteze pana nu este 100% sigur.

Printre lacrimile care nu mai conteneau(ele nici acum nu se opresc tot timpul,dupa prima tura de citostatice -cand a intervenit aplazia-adica caderea tuturor analizelor,arsuri si rani ale pielii din gurita si pana la fundulet,ce mai totul era carne vie)am cautat pe internet tot ce se putea despre acest tip de cancer ,despre copii care au trecut prin asta si mai ales cum se poate trata si care este procentul de reusita ale acestor cazuri.

Am gasit foarte multe cazuri de copii care au reusit sa scape de acest tip de cancer si parintii lor care au facut site-uri pentru a-i ajuta pe altii in aceeasi situatie si pentru care le multumim lor si Domnului ca i-am gasit.

Am aflat ca din 2000 exista un protocol
de tratament cu succes care are un foarte mare procent de reusita si care consta in 4 sau 5 rund
e de tratament 5 zile cu citostatic(CISPLATIN si Adriblastin sau DOXORUBICIN -de unde si denumirea PLADO)pentru micsorarea tumorii,operatie pentru indepartarea totala a tumorii(sau mai multe pentru a nu ramane nici o ramasita) sau chiar transplant de ficat,si la sfarsit inca 2 runde de tratament cu citostatice,tocmai pentru a intra cancerul in remisie.

Dupa aceste 6-8 luni de zile cat dureaza totul,se testeaza pacientul foarte des ,urmand ca de abia dupa 4-5 ani de zile sa se declare ca nu mai poate reveni cancerul.

In disperarea noastra ,am inceput sa trimitem mail la toti cei despre care am citit,la toti cei care au incurajat acei copii in paginile lor,la multe cadre medicale care au participat la vindecarea copiilor si erau pusi la loc de frunte in acele pagini induiosatoare.

Spre surpriza noastra,am inceput sa primim raspunsuri foarte multe mai ales din America(multi ne-au oferit cazare gratuita,ne-au sfatuit la ce sa ne asteptam),dar si de la un doctor din Scotia ,de la spitalul Royal Hospital for Sick Children,orasul Edinburgh. Acesta ne-a raspuns chiar din prima zi (era Duminica) si ne-a incurajat si ne-a spus ca ar trebui inceput tratamentul cat mai repede sau mai ales macar dupa sfarsitul celei de-a doua ture de citostatice.

Citind cat am citit noi pe internet,incepi sa nu te mai miri de ce te ajuta un om necunoscut cand afla ca poate ajuta un copil in suferinta(lucru care la noi in Romania se intampla mai rar si atunci cand se intampla te intrebi daca nu are un gand ascuns).

Asa ca am pastrat legatura cu acest minunat doctor Pritchard care ne-a mai ridicat moralul, ca si doctorul Arion. Pentru aceste lucruri si pentru acesti oameni i-i multumim lui Dumnezeu!

Asa am aflat ca sunt 4 grupuri mari de studiu si tratament in lume:in S.U.A. ,Anglia, Germania, Japonia.Cum Anglia si Japonia ies din discutie pentru ca sunt foarte departe,Germania iese si ea deoarece nu stim spitale ,nu cunoastem limba si tratamentul este mai toxic si cu mai putine reusite,am optat pentru Anglia ,mai exact Scotia,Edinburgh,Royal Hospital for Sick Children.

Tratamentul a fost inceput la spitalul Fundeni(prima runda de citostatice),dar la noi nu prea exista medicamente(majoritatea le-am facut noi rost contra cost bineinteles),aparatura este ca si inexistenta,operatia in nici un caz nu se poate face la noi,nu mai vorbesc ca toate mamicile din salon au foarte multe medicamente ele,ca se mai si fura medicamente,ca i-ti trebuie pile la Institutul de hematologie pentru trombocite,eritrocite,masa,ca asistentele de multe ori sunt depasite,ca in weekend doctorul de garda nu face fata si mai rau te baga in panica,ca te intrebi tot timpul oare azi i-mi baga trombocite sau stau cu frica pana maine sa nu se intample ceva.

Asa ca dupa foarte mari peripetii si frica de a nu innebuni tu ca parinte si sa nu-l mai poti ajuta si mai ales frica de a nu se ivi vreo complicatie si a nu se descurca si copilul de numai 6 luni sa moara inainte de a ajunge la operatie,unde este riscul cel mai mare am decis sa nu mai asteptam si a doua runda de citostatice la noi in tara(tin sa precizez ca oricum trebuia sa plecam dupa a doua runda)si sa urgentam lucrurile si sa putem pleca in Scotia pentru tratament si operatie,mai ales ca fata a iesit din aplazie,analizele s-au imbunatatit si poate rezista zborului cu avionul.

Problema este insa aceasi ca si inainte :suma pe care o cere spitalul din Scotia este de 50.000 lire sterline(in Germania depasea 100.000 euro),suma pe care nu o avem si pe care nu o putem face rost nici chiar vanzandu-ne apartamentul in care locuim,mai ales ca spitalul din Edinburgh ne-a admis intr-un sfarsit pentru tratament ,dar ne-a conditionat venirea pe 18 Iulie 2005.

Acesti bani nu ne trebuie toti de la inceput,doar o parte din suma care se depune ca garantie intr-un cont si pe masura ce continua tratamentul ,se mai cer.
Binenteles ca daca este cineva interesat ,se pot pune la dispozitie toate actele din spital,toate mail-urile dintre noi si doctorul Pritchard din Scotia,toate analizele,tot ce este necesar pentru a dovedi ca ceea ce spunem este adevarat.

Daca credeti ca ne puteti ajuta sau sprijini financiar pentru ca fetita noastra sa aibe o sansa de a trai(mai ales ca de succesul sau calitatea operatiei depind urmatoarele interventii si mai ales posibilitatea de a apare metastaze) ,va rugam sa ne contactati :
crisflo34@yahoo.com
0722363818
021 7717932
031 4091290
sau aici pentru orice informatie.
Cimpeanu Florentin
Cimpenu Irina Cristina

Va cerem scuze pentru lungimea scrisorii si va multumim pentru intelegere."

_____________

Donatii:

Chiar si o suma mica ce pare a fi insignifianta, este un mare ajutor pentru Sabina: $1, $5, $10, $100, $500, sau orice alta suma puteti dona, va face o diferenta.

Contact:

Matusa Sabinei, Cosmina Neagoe:
crisflo34yahoo.com
Telefon: +4-0723.305.762

Europa:
Chetă în Germania: contactati-o pe Laura Blănaru.
E-mail: laura_blanaruhotmail.com
Mai multe detalii >

International:
Traveler's check sau International money semnat la Lucia sau Cosmina
Western Union: Cosmina Ruxandra Neagoe- Bucuresti (să ne anuntati)

SUA:
Daca doriti sa faceti o donatie deductibila sau sa timiteti check, scrieti la adresa:
lucia_csomayahoo.com
sau sa sunati pe Lucia Csoma la (410) 889-5567

IBAN (International Bank Account Number), transfer bancar:
BCR sucursala Iuliu Maniu Nr.190-192, Bucuresti
Name: Cimpeanu Irina Cristina
ROL: RO87RNCB5064000103030002
Euro: RO33RNCB5064000103030004
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Lucia Csoma   Sabina - La 6 Luni Intre Viata Si Moarte   27 Jul 2005, 07:04 PM
Lucia Csoma   Aceasta poveste disperata a fost scrisa de tatal a...   27 Jul 2005, 07:06 PM
Lucia Csoma   Pana acum s-au strans 12.700 Euro, imediat suntem ...   28 Jul 2005, 10:09 PM
Lucia Csoma   Cazul Sabinei a fost publicat in ziarul Libertatea...   29 Jul 2005, 01:26 AM
Lucia Csoma   Maine 29 Iulie 2005 Romaniei orele 21-22, ora Roma...   29 Jul 2005, 05:42 AM
Lucia Csoma   Multumim Radio Romania International pentru gadui...   29 Jul 2005, 10:00 PM
Lucia Csoma   Toti cei ce doresc sa asculte emisunea de pe RRI, ...   30 Jul 2005, 07:01 PM
Lucia Csoma   Matusa Sabinei mi-a spus ca a vorbit cu parintii e...   31 Jul 2005, 10:31 PM
Lucia Csoma   Multe dintre persoanele care au aflat despre Sabin...   1 Aug 2005, 02:06 AM
Lucia Csoma   Sabina este bine, dupa prima tura de citostatice i...   4 Aug 2005, 04:11 AM
Lucia Csoma   Sabina a avut azi un test pentru a se vedea daca c...   5 Aug 2005, 05:04 AM
Lucia Csoma   Am uitat sa va spun ca maine Sabinutza implineste ...   5 Aug 2005, 05:21 AM
Lucia Csoma   Sambata 6 August, 2005, pe postul de televiziune S...   5 Aug 2005, 06:18 PM
Lucia Csoma   Strangerea fondurilor pentru Sabinutza a inceput s...   6 Aug 2005, 06:34 PM
dascalita   Sa va ajute Dumnezeu si rugaciunile noastre...Sper...   7 Aug 2005, 09:51 AM
Lucia Csoma   Dascalita, multumesc. Sabina a inceput astzi...   9 Aug 2005, 12:13 AM
Lucia Csoma   Sabina a terminat astazi o noua tura de citostatic...   11 Aug 2005, 05:38 AM
Lucia Csoma   Sarah Howden a scris un articol despre Sabina in z...   11 Aug 2005, 06:19 PM
Lucia Csoma   Cazul Sabinutzei a aparut in Jurnalul National: ht...   13 Aug 2005, 05:24 AM
Lucia Csoma   Sabina se simte bine, deja poate sa rosteasca sila...   17 Aug 2005, 04:52 AM
Cla   ... am vazut ochii...   17 Aug 2005, 05:41 AM
Lucia Csoma   Marius, ma tem ca nu ti-am inteles mesajul. M...   23 Aug 2005, 05:00 AM
Lucia Csoma   Sabina este conectata la fire pentru ultima cura d...   23 Aug 2005, 06:54 PM
Lucia Csoma   Sabina ee simte f bine si AFP-ul e in scadere. Ar...   26 Aug 2005, 04:25 AM
Lucia Csoma   Cu mare bucurie, doresc sa va anunt ca am strans s...   1 Sep 2005, 12:02 AM
dascalita   Dumnezeu sa ii ajute!Noi ne rugam pentru ei...   1 Sep 2005, 06:54 AM
Lucia Csoma   Rezultatete de la RMN arata scaderea tumorii la 5,...   2 Sep 2005, 05:48 PM
Lucia Csoma   Operatia va incepe la ora 11 ora Romaniei. Sabina...   6 Sep 2005, 05:57 AM
dascalita   Am speranta ca Sabina va depasi momentul critic......   6 Sep 2005, 07:05 AM
Lucia Csoma   Dascalita, toate rugaciunile au fost auzite. Ope...   6 Sep 2005, 04:57 PM
dascalita   Doamne,iti multumim pentru ca ai auzit durerea ace...   6 Sep 2005, 05:49 PM
Lucia Csoma   Sabinutza a trecut noapte cu bine. Da semne bune d...   8 Sep 2005, 07:41 PM
Lucia Csoma   Mesaj de la matusa Sabinei: "Am poze noi cu ...   13 Sep 2005, 04:14 AM
Lucia Csoma   Imi cer scuze ca nu am venit cu prea multe vesi, d...   22 Sep 2005, 04:42 PM
Lucia Csoma   Rezultatele (inca neoficiale) arata ca Sabina merg...   29 Sep 2005, 08:45 PM
dascalita   Si noi iti multumim tie ca ne-ai tinut la curent,s...   30 Sep 2005, 06:51 PM
Lucia Csoma   Cu mare bucurie in suflet va pot da ultimele vesti...   3 Nov 2005, 09:26 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 10 May 2024 - 11:25 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman