HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Unicul Filozof Ortodox, (pe care l-am cunoscut eu)
Vlad-Ioan
mesaj 21 Jul 2005, 10:40 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 8 March 05
Forumist Nr.: 5.890



Va salut pe toti!

Cu ceva vreme in urma am avut bucuria de a descoperi un filozof ortodox autentic - singurul de care eu am dat pana acum.

Acesta este filozoful rus I.M. Kireevski, ucenic al marelui staret Macarie de la Optina.

Cele doua scrisori-eseuri prin care l-am cunoscut le gasiti la:

http://www.geocities.com/trvalentine/ortho...principles.html

http://www.geocities.com/trvalentine/ortho...ky_culture.html

Este colosal! Cititi-l de mai multe ori, daca nu il intelegeti din prima; eu asa am facut. Merita! Omul acesta este exact veriga lipsa dintr-o viziune ortodoxa asupra lumii. Cele scrise de el despre Europa, cel putin, se potrivesc perfect cu UE...

Cel putin asta e parerea mea. As dori sa le cunosc si pe ale voastre.

Parintele Seraphim Rose il aminteste admirativ, iar ucenicul lui, Parintele Alexey Young, a scris o carte despre Kireevski: "A Man Is His Faith".

Din pacate, la noi nu exista nimic tradus din scrierile acestui intelectual care pune credinta deasupra ratiunii, asa cum se cuvine. In legatura cu asta, va adresez o rugaminte: daca cunoasteti ceva resurse legate de Kireevski, tiparite sau pe web, in romana sau engleza, va rog sa-mi comunicati.

Foarte important! Nu va lasati inselati de etichetele facile de "slavofil" si "narodnicist" care i se aplica de cei ce nu l-au citit. De altfel, o simpla lectura a resurselor de mai sus va va convinge de contrariu.

Toate cele bune!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 02:19 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman