HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Calculatorul/computerul In Viata Copiilor
Maria Luiza
mesaj 3 Jun 2005, 04:05 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



http://www.pg2000.ro/media/pg2kcipsr.html

Eu nu sint pentru introducerea computerelor in viata copiilor de timpuriu. De cum prind gustul jocurilor nu-i mai dezlipesti din fata ecranului. Se transforma incet incet in niste momai automate. Ce cred altii?


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 3 Jun 2005, 10:04 AM
Mesaj #2


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Momai automate care stiu engleza foarte bine, de obicei invata sa scrie si sa se exprime mult mai corect datorita naturii statice a textului pe Internet, capata o cultura eclectica si o capacitate de a cauta informatiile necesare crescuta fata de "normali". Nu in ultimul rand, relatiile interumane nu sunt impiedicate ci, mai degraba, ajutate de Internet si de era emailului, messengerului si forumurilor.

Deci care e problema, pana la urma? unsure.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 3 Jun 2005, 10:48 AM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Momai automate care stiu engleza foarte bine

Dimpotriva, isi insusesc un limbaj argotic, nereprezentativ pentru limba engleza, iar apoi isi compromit si bruma de romānă pe care o stiu, impanind-o cu elemente din respectivul limbaj.
QUOTE
de obicei invata sa scrie si sa se exprime mult mai corect datorita naturii statice a textului pe Internet

Imi trec prin mina multe texte scrise de tineri (elevi de liceu si studenti, chiar studenti la litere si jurnalism): au mult de suferit la corectitudinea scrierii si la coerenta exprimarii. Intra pe un site care ofera referate scolare online - e dezastru acolo!
QUOTE
capata o cultura eclectica si o capacitate de a cauta informatiile necesare crescuta fata de "normali"

Singura "capacitate" pe care o capata e aceea de a-si cauta temele pe internet si de a le prelua cu copy-paste, fara nici o contributie proprie. Iar acea "cultura eclectica" e de fapt o suma de cunostinte disparate si superficiale, sintetizata foarte bine de termenul "trivia".
QUOTE
Nu in ultimul rand, relatiile interumane nu sunt impiedicate ci, mai degraba, ajutate de Internet si de era emailului, messengerului si forumurilor

Nu stiu daca niste contacte sporadice pe messenger sau conversatiile cu niste insi gasiti pe forumuri pot fi numite relatii interumane.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Jun 2005, 10:48 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Catalin
mesaj 3 Jun 2005, 12:45 PM
Mesaj #4


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Dimpotriva, isi insusesc un limbaj argotic, nereprezentativ pentru limba engleza, iar apoi isi compromit si bruma de romānă pe care o stiu, impanind-o cu elemente din respectivul limbaj.


Poti sa dai niste exemple de "termeni argotici, nereprezentativi pentru limba engleza" care se invata de pe Internet si nu din alta parte?

Iar asta cu compromisul limbii romane prin imprumuturi dateaza de mult de tot. E suficient sa citesti Caragiale ca sa observi. Deci in nici un caz nu poate fi vina Internetului.

QUOTE

Imi trec prin mina multe texte scrise de tineri (elevi de liceu si studenti, chiar studenti la litere si jurnalism): au mult de suferit la corectitudinea scrierii si la coerenta exprimarii. Intra pe un site care ofera referate scolare online - e dezastru acolo!


Si din ce cauza se intampla asta, pentru ca elevii stau prea putin sau prea mult pe Internet?

QUOTE

Singura "capacitate" pe care o capata e aceea de a-si cauta temele pe internet si de a le prelua cu copy-paste, fara nici o contributie proprie.


Imi poti da 3 exemple de contributii proprii la cunoasterea universala pe care le-ai avut in cadrul ciclului gimnazial sau liceal?

QUOTE

Iar acea "cultura eclectica" e de fapt o suma de cunostinte disparate si superficiale, sintetizata foarte bine de termenul "trivia".


Pai... da. Asta inseamna cultura eclectica. Tu cum ai defini-o altfel?

QUOTE

Nu stiu daca niste contacte sporadice pe messenger sau conversatiile cu niste insi gasiti pe forumuri pot fi numite relatii interumane.


Pai de ce sa nu stii? nu stii ce inseamna o relatie interumana?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 5 Jun 2005, 01:19 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Nu mai putem vorbi de DA si NU in cazul calculatorului pentru ca raspunsul e DA! Programele educationale prin care scolile au reusit sa-si achizitioneze calculatoare au fost benefice deoarece scolile romanesti sunt deficitare la acest capitol.Exista si pericolul de care vorbeste Maria Luiza...Toate trebuie sa aiba o masura!Dependenta da si televiziunea...Atata timp cat internetul iti scurteaza timpul de cautare a unor informatii...e OK!Cine vrea poate aduce si contributie personala in rezolvarea temelor...cei care acum dau copy-paste sunt aceeasi care cereau colegilor tema in paza s-o copieze.Nimic nou sub soare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 5 Jun 2005, 01:36 PM
Mesaj #6


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Daca sint indrumati si supravegheati la inceput, n-are cum sa le faca rau.... e un ajutor imens calculatorul si internetul....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 5 Jun 2005, 01:59 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Sint de acord cu dascalitza, a pus cel mai bine problema. DA pentru calculatoare si internet in scoli. NU pentru folosirea excesiva si nesupravegheata a calculatorului si a internetului. biggrin.gif


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Jun 2005, 10:17 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Si biblioteca daca e utilizata excesiv este daunatoare.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 5 Jun 2005, 10:47 PM
Mesaj #9


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mai ales cind se rastoarna peste tine.... rolleyes.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 6 Jun 2005, 05:12 AM
Mesaj #10





Guests






rofl.gif Asa e Bdl, mai ales atunci rofl.gif
sincera sa fiu nu inteleg de ce s-a deschis topicul asta, pt ca e clar ca poate avea doar 2 raspunsuri:
1. Da e bun, pt ca pot invata multe, mai ales intr-o lume a informaticii ar fi chiar culmea sa nu stie umbla la calculator si a folosi netul.
2.Nu e bun pt ca pot deveni "addicted" (cum ti se pare termenu' asta in engleza? wink.gif ) si nu se mai dezlipesc de el, indifirent ca joaca, stau pe net sau ce-or mai face ei.
Ca si in cazul TV-ului, cartilor si multor alte chestii: de aia exista parinti si cadre didactice: ca sa ii supravegheze , sa nu dea in latura aia "nashpa" si sa ii indrume.
Si cam atat ca mi-e cam somnic si incep sa ma repet tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 6 Jun 2005, 06:48 AM
Mesaj #11


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



La foarte multe intrebari exista doar doau raspunsuri : de ex. exista Dumnezeu ? da sau nu
Si totusi se dezbate si se cearta lumea si se filosofeaza tongue.gif
Prin urmare dezbatem si intrebarea asta smile.gif .
Eu cred ca fara computer nu ne mai putem inchipui generatia copiilor din ziua de astazi.Pot invata atatea lucruri interesante in afara jocurilor .Iar pentru pregatirea profesionala de mai tarziu este de o importanta deosebita.
Totul este sa pastrezi balanta intre computer si alte preocupari.
Cum am mai spus copilul meu face sport si asta ii rapeste mult din timpul liber.
Sigur ca este mai comod pentru multi parinti sa le dea voie in fata computerului ore in sir decat sa alerge tot orasul la antrenamente cu copilul si culmea sa astepte acolo pana termina .
Copilul meu merge la innot si asta iara ii ocupa mult din timp.
Insa iarasi parintii trebuie sa fie dispusi sa-si rapeasca din timpul liber .
Cat despre scoala nu cred ca reprezinta un pericol prea mare.Cate scoli (cel putin in RO) au asa o dotare de computere incat sa-si petreaca copiii prea mult timp in fata lor ?????



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 6 Jun 2005, 02:25 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Eu cred ca fara computer nu ne mai putem inchipui generatia copiilor din ziua de astazi.Pot invata atatea lucruri interesante in afara jocurilor .Iar pentru pregatirea profesionala de mai tarziu este de o importanta deosebita.

Hai sa nu exageram ca asa devenim sclavii masinilor si devenim dependenti de ele (sau addicted, ca afrodita wink.gif ). Se poate trai foarte bine fara calculator, dupa cum se poate trai foarte bine si fara televizor sau telefon mobil. Sigur ca asta iti cam taie sansele unei cariere de succes, dar ce sa-i faci, nu putem fi totzi manageri si consultantzi, cineva mai trebuie sa mulga vaca sau sa schimbe robinetu' la bucatarie.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 6 Jun 2005, 02:40 PM
Mesaj #13


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Pai tocmai asta ziceam ca daca stii sa nu exagerezi atunci computerul are locul normal in viata noastra ca si televizorul, telefonul si altele smile.gif .
Si poti sa inveti sa mulgi vaca si sa schimbi robinetu si daca faci o cariera wink.gif .
Imi pare rau ca trebuie sa spun insa taranii pe aicea trebuie sa cunoasca mai multa tehnica decat altii cu alte meserii.Nu mi-a venit sa cred cand am vazut ce masinarii au pe care trebuie sa stii sa le si folosesti ca altfel stai si te uiti la ele.
Eu una sunt sincera macar si recunosc ca pot sa spal rufele si cu mana dar tot mai bine este cu masina de spalat tongue.gif .

Sper ca acuma nu am exagerat rolleyes.gif .



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Jun 2005, 10:57 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Superunknown @ 6 Jun 2005, 04:25 PM)
cineva mai trebuie sa mulga vaca sau sa schimbe robinetu' la bucatarie.

Si asta vrei tu pentru copiii tai?

edit: spelling

Acest topic a fost editat de axel: 7 Jun 2005, 03:03 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 6 Jun 2005, 11:41 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Aici nu era vorba de copiii mei (noteaza, trei de i, da?) ci de acei oameni care nu vor avea acces la tehnologia de ultima ora sau chiar daca vor avea, vor prefera sa nu profite de ea.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 7 Jun 2005, 03:04 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Mda. E chiar bine din punct de vedere competitiv ca copiii tai sa aiba acces la cea mai buna educatie si ceilalti sa nu aiba acces.
In felul acesta cresc sansele sa se intample ce-ti doresti mai mult pentru ei: sa aiba o slujba buna, o viata usoara.

Acest topic a fost editat de axel: 7 Jun 2005, 03:05 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 7 Jun 2005, 07:33 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Problema cu accesul la cea mai buna educatie e si ea relativa...Teoretic toti copiii au acces la educatie.Nici mulsul vacii nu exclude educatia si computerul!La noi in RO nu se aplica ,dar am vazut ca existe sisteme computerizate pentru muls...
Voi faceti polemica din orice subiect!Intrebarea era daca e benefic accesul la comp de la o varsta frageda.Cat rau sau cat bine aduce el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 8 Jun 2005, 07:39 PM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695




QUOTE
sincera sa fiu nu inteleg de ce s-a deschis topicul asta, pt ca e clar ca poate avea doar 2 raspunsuri:


Nici eu nu inteleg ce nu intelegi tu! As putea da o liste de 100 de topicuri la care poti raspunde DA sau NU si totusi se dezbat pe 1000 de pagini...probabil vrei sa spui ca forumurile astea nu au nici un sens!


QUOTE
Ca si in cazul TV-ului, cartilor si multor alte chestii: de  aia exista parinti si cadre didactice: ca sa ii supravegheze , sa nu dea in latura aia "nashpa" si sa ii indrume.


Exista??? Cati parinti au timpul necesar sa-si supravegheze odraslele cand merg pe Internet....la orice ora din zi sau din noapte? Ca sa nu mai zic de cadrele didactice care au in supraveghere cate 20 de copii o data.

Ia ganditi-va numai cum se dezvolta psihic un copil care sta in jur de 50 de ore pe saptamana in fata unui ecran clapaind in sus si in jos...Din astea 50 cate sint pentru informatie si cate pentru fun?? Cum isi vor dezvolta capacitatea de a interpreta sentimentele conlocutorilor/prietenilor/rudelor si cum se vor exprima ei emotional? unsure.gif

Acest topic a fost editat de Maria Luiza: 8 Jun 2005, 07:39 PM


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Jun 2005, 09:22 PM
Mesaj #19


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Of, calmati-va smile.gif
Ce bucurosi am fi fost noi daca ar fi existat pe vremea noastra ceva sms si chestii...
Relatez dpdv a lui fiu-meu:
A inceput cu Nintendo "Super Mario Bros" samd
Cu capacitatea de acum al computerului de 3,2 GHz pot sa faca ce vor, sunt creativi.
E desi mai fain daca nu stau toata ziua pe Internet, ci merg la fotbal, la fete, party, scoala.
Daca asa e, ca computerul e "pe lānga", e bine.
Se intampla dar si alte cazuri in care computerul e lucrul principal in viata, tinerii nu se mai dezlipesc de el, ies doar afara sa-si cumpere o pizza sau ceva de la McDonalds si se afunda in obezitate. Asta chiar ca nu-i de vrut.
Se intampla mai ales daca parintii sunt prea prinsi de "cariera" lor si lasa copiii de capul lor.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framboise
mesaj 8 Jun 2005, 09:44 PM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



QUOTE (Maria Luiza @ 3 Jun 2005, 05:05 AM)


Eu nu sint pentru introducerea computerelor in viata copiilor de timpuriu.

Depinde de cat de timpuriu...Oricum, societatea evolueaza iar computerul face parte integranta din viata noastra si a copiilor. Dar si sa-i interzici accesul la un calculator este rau. Ei vorbesc intre ei despre jocuri...Unde ai ajuns, la ce nivel, cum treci acolo, ce ai facut, stii trucul ala...etc. Imagineaza-ti un copil care este pe dinafara cum se simte...In fine, in computere cat si in viata trebuie sa existe o pondere. Excesele nu fac bine nimanui! Hai sa fim seriosi, si noi, astia marii ne-am fi dorit asa ceva pe vremea copilariei noastre!


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 8 Jun 2005, 10:49 PM
Mesaj #21


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Maria,
In esenta, esti pt sau contra?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 9 Jun 2005, 03:51 AM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



Sint numai.....10% sa zicem pro! E un rau necesar. Nu sint pentru computer de la 2 ani, in nici un caz, nici TV. E obositor pentru ochii copiilor. Ca parinte mi se pare o corvoada in plus. In loc sa lasi pustiul sa bata mingia pina la 8, 9 seara tre sa-i stai in coasta sa-l spionezi peste umar sau sa-l cicalesti ca sta prea mult pe internet.
Ieri imi spunea doctorul ca din 6 asistente medicale care s-au perindat prin cabinet ( americance ) numai doua stiau sa scrie fara greseli de ortografie.....Aia care m-a consultat a scris " ***** uteranian" in laptopul cu care isi facea munca...practic din 30 de minute cat am stat in cabinet nu cred ca vreunul din ei s-a uitat la mine mai mult de 3 minute...au stat tot timpul cu ochii in ecran clapuind in sus si in jos......


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 9 Jun 2005, 04:00 AM
Mesaj #23


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Nu cred ca scrisul fara greseli tine de calculator.....dar asta e alta discutie.....iar de la 2 ani pe calculator iar mi se pare putin probabil...oricum, am inteles ideea.....Dar asa cum au spus si altii inainte, sub o supraveghere atenta pina la o anumita virsta, calculatorul este un sprijin....Vram sau nu, la ora actuala aceea clapuiala salveaza multe ore de munca si tone de hirtie...
Ca orice lucru, si calculatorul are partile lui "negre"....dar nu trebuie sa aruncam in circa lui vina....vina e a utilizatorului...
Si doctorii recomanda alcoolul, asta nu inseamna ca ei incurajeaza betivanii...
De la o anumita virsta in sus, e treaba fiecaruia.....ca unii nu se mai pot desprinde din fata monitorului...greseala lor....sint majori si vaccinati.....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 9 Jun 2005, 06:44 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Marturisesc fara sa ma jenez prea tare ca am invatat sa utilizez calculatorul de curand.Am fost stimulata de copiii mei si de dorinta de a dovedi ca ,si la varsta mea,pot sa ma adaptez la nou.Am desoperit ca imi este de folos atat mie personal cat si elevilor mei.Este mai usor acum pentru mine sa ma documentez si foarte des imi duc elevii in laboratorul de info pentru a le prezenta materiale vizuale,documentare legate de temele scolare.Nu au toti un calculator acasa,dar vreau sa cred ca pe langa jocuri,chat si alte ispite vor folosi aceasta oportunitate pentru dezvoltarea lor intelectuala.Sunt de acord ca timpul petrecut in fata comp-ului trebuie cantarit cu grija,asta e menirea familiei.Acolo unde familia nu are timp sa-si supravegheze copiii,apar riscuri ...legate nu numai de folosirea excesiva a calculatorului.Scrierea fara greseli...e o mare problema!A fost si ramane sarcina invatatorului si a profesorilor.Daca la clasele mici se insista pe acest lucru ,la gimnaziu si liceu doar profesorul de romana mai controleaza acest aspect!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 Jun 2005, 07:08 AM
Mesaj #25


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Maria Luiza @ 9 Jun 2005, 05:51 AM)
E un rau necesar. Nu sint pentru computer de la 2 ani, in nici un caz, nici TV. E obositor pentru ochii copiilor.

eu zic sa renuntam si la curentul electric... in felul asta sigur vom scapa de toagte radiatiile electromagnetice naucitoare la care suntem expusi de cimpul electric generat de firele de curent care ne impinzesc casele

important este sa fii in stare sa asiguri copilului o educatie echilibrata, sa il duci la schi, la inot, sa ii cumperi bicicleta, sa il dai la ore de pian si nu in ultimul rind sa il inveti sa se socializeze cu ceilalti copii

in modul asta nu isi va mai petrece viata in fata unui monitor, iar computerul va fi pentru el un "help" si nu un scop in viata

deja m-am saturat de interdictii, as vrea sa vad si oferte alternative in loc de interdictii...
computere nu, sex nu, telefon mobil nu... te miri ca o iau juniorii razna


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 9 Jun 2005, 10:48 AM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
computere nu, sex nu, telefon mobil nu... te miri ca o iau juniorii razna

Eu cred ca o iau razna de prea multa libertate, nu de prea multe interdictii.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 9 Jun 2005, 11:30 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



ca de obicei, exagerarile nu-s bune.
deja la momentul actual daca nu te pricepi macar la operarea calculatorului la modul rudimentar, ai o pozitie naspa pe piata de munca, lucru ce se va accentua in viitor si mai tare, deoarece joburile traditionale in industrie (stat la banda rulanta) vor dispare.
dar parca nici sa stea 5-6 ore pe zi la calculator nu-i bine pt. un copil.
trebuie sa mai iasa afara, la o bicicleta, un fotbal sau mers la un peste.
io m-as uita foarte exact la timpul petrecut de junior in fata ecranului (LCD sper biggrin.gif). eventual as scrie un policy care dupa n- numar de ore pe zi ii face un logoff si gata smile.gif.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 9 Jun 2005, 11:31 AM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 9 Jun 2005, 12:10 PM
Mesaj #28


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dead-cat @ 9 Jun 2005, 12:30 PM)
eventual as scrie un policy care dupa n- numar de ore pe zi ii face un logoff si gata smile.gif.

Da, doar ca o sa te trezesti ca policy-ul tau nu mai mere la un moment dat. Daca are net, gaseste cupilu' solutia ohyeah.gif .


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 9 Jun 2005, 01:23 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



aia s-o crezi tu rofl.gif
crezi ca io-s frizer? rofl.gif

Acest topic a fost editat de dead-cat: 9 Jun 2005, 01:29 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 9 Jun 2005, 01:38 PM
Mesaj #30


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dead-cat @ 9 Jun 2005, 02:23 PM)
aia s-o crezi tu rofl.gif
crezi ca io-s frizer? rofl.gif

Da' ce ma, e regula ca frizerii nu stiu computere? tongue.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 9 Jun 2005, 01:39 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



in principiu da rolleyes.gif . ca altfel ar fi admini si nu frizeri. de exemplu devil.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 9 Jun 2005, 01:49 PM
Mesaj #32


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dead-cat @ 9 Jun 2005, 02:39 PM)
in principiu da rolleyes.gif . ca altfel ar fi admini si nu frizeri. de exemplu devil.gif

Nu fi asa de sigur! ohyeah.gif

Tocmai am aflat ca poetul si prozatorul Vasile Voiculescu a fost medic si a profesat toata viata lui! Asa ca... nu stii niciodata! deci lasa frizerii in pace tongue.gif

P.S. Mai stii de gluma, nu?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 9 Jun 2005, 01:58 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



sanatate lui. dar n-o fost admin devil.gif
QUOTE

P.S. Mai stii de gluma, nu?

pai tu ce crezi ca fac io aici rolleyes.gif


intr-o nota mai serioasa, s-au maturizat putintel posibilitatiile de supraveghere, iar pricepindu-te putintel, iti poti configura unealta in asa fel incit odrasla cu net cu tot zboara dupa 2 ore (daca tu vrei asa) de pe computer si nici nu acceseaza vreun site care tu nu-l vrei.
asta presupune ceva timp investit in a te ocupa de copil, dar cine nu-i pregatit sa si-l sacrifice (timpul), il sacrifica (pe copil).

Acest topic a fost editat de dead-cat: 9 Jun 2005, 01:59 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 2 Jul 2005, 05:29 PM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



Copiii din zilele noastre sunt crescuti de multe ori intr-o maniera pasiva, fara prea mari sanse de a-si gasi adevarata identitate si de a-si cunoaste talentele inainte de a fi aruncati intr-o societate din ce in ce mai tehnica si mai specializata. Ei participa la viata prin intermediul televiziunii, filmelor si al jocurilor pe calculator, ca simpli spectatori sau consumatori de divertisment. Ideile pe care si le fac despre rezolvarea problemelor sau despre viata au la baza modele virtuale de tip Superman, care depasesc cu mult posibilitatile obisnuite ale oamenilor si care ii incita sa treaca peste dificultati prin violenta, aroganta sau magie.

Daca parintii ar avea mai mult timp liber la dispozitie pentru copiii lor...


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 4 Jul 2005, 02:08 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



magie? hmm.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 11 June 2024 - 10:33 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman