HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

> Analogia, Ce este şi la ce serveşte?
Amenhotep
mesaj 9 May 2005, 03:05 PM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Observând că în discuţii se folosesc adeseori analogiile şi că nu întotdeauna ele sunt înţelese/acceptate, mă gândesc să discutăm puţin pe tema aceasta: Ce este analogia şi la ce serveşte ea?

Eu cred că o analogie este aplicarea unui raţionament asupra unor obiecte/premise diferite de cele iniţiale. Cu alte cuvinte, cineva aplică raţionamentul R unor obiecte O, iar apoi aplică acelaşi raţionament R unor obiecte O' diferite. Această a doua aplicare se numeşte analogie.

Ea serveşte fie obţinerii unei cunoaşteri pozitive ("Da, ce interesant, uite că R se aplică şi în domeniul O', nu doar în domeniul O -- deci R este o lege mai generală decât părea"), fie obţinerii unei cunoaşteri negative ("Hmm... uite că R nu mai merge dacă schimbăm obiectele... deci probabil că nu poate fi invocat ca lege generală").

O caracteristică importantă a analogiei e că obiectele/domeniile trebuie să fie diferite. În principiu cu cât mai diferite, cu atât mai bine. Este în natura a analogiei să fie aşa. Nu putem critica o analogie pe motiv că "Aaa, păi nu ţine, pentru că O' nu-i tot aia cu O! Analogia nu e buna!" O' şi O trebuie să fie diferite, altfel nu mai avem de-a face cu o analogie, ci cu o simplă repetiţie a raţionamentului iniţial.

Analogiile sunt cu atât mai valoroase cu cât distanţa dintre O' şi O este mai mare. De exemplu, analogia între o colonie de albine şi una de viespi e mai puţin valoroasă decât analogia dintre o colonie de albine şi un oraş. De ce creşte valoarea analogiei o dată cu diferenţa dintre O şi O'? Pentru că funcţionarea robustă a raţionamentului poate fi probată mai bine în condiţii extrem de diferite. O probare în condiţii destul de asemănătoare este puţin relevantă şi nu ne ajută prea mult, nu putem trage cine ştie ce concluzii. De aceea e necesar ca prin analogie să ne îndepărtăm cât mai mult de domeniul/obiectele iniţiale.

Încă o observaţie: chiar dacă nu e mereu explicit, întotdeauna subiectul analogiei este un raţionament R. Simpla punere alături a obiectelor O şi O' nu este o analogie. Reluând exemplul cu colonia de albine vs. cea de viespi, analogia nu este între colonii, ci între nişte fenomene care se petrec în acele colonii. Precizând explicit fenomenul s-ar putea să constatăm că analogia nu ţine -- de exemplu dacă ceea ce ne interesează e obiceiul stocării hranei pe termen lung.

Că veni vorba de fenomene, mă gândesc acum că raţionamentul R despre care am tot vorbit poate fi şi o simplă constatare provenită din observaţie: în domeniul D se observă fenomenul F şi în domeniul D' se observă acelaşi fenomen F. Deci D şi D' sunt analoage prin prisma lui F.

Dar ce valoare are analogia atunci când de fapt domeniul care ne interesează este D, iar D' este un domeniu în care observaţia că şi-acolo se petrece fenomenul F este... inutilă (pentru D')? Eu zic că valoarea este potenţial mare, pentru că ne ajută să ne clarificăm lucruri despre F şi D. Iniţial, observând că în D se petrec fenomenele F1 şi F2, am putea fi tentaţi să explicăm "F1, deci F2". Dar ulterior, observând că într-un alt domeniu D' găsim F1, dar nu găsim şi F2, vom înţelege că "F1, deci F2" este o explicaţie greşită. Atenţie, asta nu schimbă cu nimic faptul că F1 şi F2 se petrec -- schimbarea e numai la nivel de explicaţie, de articulare cauzală, de decurgere a ceva din altceva.

Cam aşa văd eu lucrurile. (Da, şi încă o chestie, vizibilă în chiar mesajul de faţă: e mai greu de urmărit un raţionament general atunci când eşti forţat să te menţii la nivel abstract; invers, e mai intuitiv şi mai uşor de înţeles dacă în loc de F1, F2, R, D', O etc. folosesc "colonie de viespi", "oraş", "colonie de albine", "stocarea hranei" etc.)

Ziceţi şi voi, cum vedeţi problema? Ce face ca o analogie să fie bună/proastă? E bine să folosim analogii într-o discuţie? Care sunt riscurile? De ce uneori o analogie bună eşuează să ilustreze convingător o idee? Invers, există analogii greşite care totuşi conving?

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
jock
mesaj 27 May 2005, 08:21 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 18 February 04
Forumist Nr.: 2.263



Continuare:

Amenhotep:
QUOTE
Ce face ca o analogie să fie bună/proastă? E bine să folosim analogii într-o discutie? Care sunt riscurile? De ce uneori o analogie bună esuează să ilustreze convingător o idee? Invers, există analogii gresite care totusi conving?


Dacă a face o analogie înseamnă a transfera niste scheme de cunoastere (modele formale) de la un domeniu al existentei la altul, e clar că analogia va avea cu atât mai multe sanse să fie bună, cu cât schemele respective vor fi mai generale. Iar generalitatea acestora ne conduce la problema raportului formă-continut, mai bine zis la viziunea filosofică legată de aceasta.
Convingerea mea e că formele sunt, în general, dependente de continuturi, asa încât în lumea reală nu există analogie perfectă, la fel cum nu există două obiecte sau fenomene totalmente identice. Pe de altă parte însă, cred că putem vorbi, totusi, de niste forme ce pot îmbrăca orice continut, niste forme ale formelor, ca să le spun asa, si mă gândesc în primul rând la formele logice (principiile logice si diversele scheme de deductie din logica formală). Intrucât pe această temă s-a mai discutat pe forumul de filosofie (topicul "Logica si limitele ei"), n-am să mai intru în detalii. In orice caz, problema este că nu s-a putut trasa o granită precisă între o logică pură (ce s-ar ocupa doar de aceste forme) si diversele logici impurificate cu forme particulare. In afară de formele logice, cred că tot forme (scheme) pure sunt cea a unu-lui si a multiplu-lui, ultima fiind de fapt un set de scheme ce reprezintă numerele. Intre cele două tipuri de forme, logicienii s-au străduit din răsputeri să găsească o legătură, fără succes însă. Poate că formele aritmetice nici nu sunt atât de pure, sau poate că mai există niste forme intermediare, nedescoperite încă.

Asadar, dacă avem în vedere formele particulare, nu putem stabili a priori care analogii sunt bune si care nu. Există multe grade în aprecierea unei analogii, în functie de complexitatea schemei pe care o aplicăm noului obiect. S-ar putea ca analogia să meargă foarte bine până la un punct (până la un nivel al schemei) si apoi să apară diferente notabile. Exemple instructive în acest sens: modelul planetar al atomului si modelul eterului în fizică.

E bine să folosim analogii în discutii, mai ales pentru virtutile lor explicative. Dacă vrei să explici cuiva o chestiune cu care nu e familiarizat, îl pui de fapt fată în fată cu necunoscutul; ori aici, asa cum am subliniat în mesajul anterior, singura procedură de cunoastere este analogia. E chiar necesar, zic eu, să folosim analogii în aceste cazuri. Poate si acesta e un motiv pentru care Platon recurgea adesea la mituri pentru a-si expune conceptiile filosofice.
Singurul risc al folosirii analogiei în explicatie, în transmiterea cunostintelor, este folosirea unei analogii nepotrivite. In activitatea propriu-zisă de cunoastere (investigarea ne-cunoscutului) nu există nici un risc.

O analogie bună n-ar trebui să esueze în ilustrarea unei idei decât dacă este la fel de nefamiliară ca ideea respectivă. De aceea, alegerea unei analogii bune depinde si de cel căruia îi este destinată explicatia. Dacă ai multi interlocutori, e destul de greu să găsesti o analogie bună. In plus, având în vedere că nu există analogii perfecte, cineva care este interesat de un anume aspect special al ideii s-ar putea să nu găsească bine ilustrat tocmai aspectul în cauză si să respingă analogia.

Sunt multe analogii gresite care conving, dar asta se întâmplă din ratiuni pur psihologice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 07:45 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman