HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

> Banalizarea Miracolelor
Lucifer
mesaj 25 Apr 2005, 02:40 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 253
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.492



O mina de oameni imping omenirea inainte. Ei fac descoperirile si inventiile ce apoi le folosesc din plin nestiutorii. Telefon, televizor, camera video, calculator, Internet. Copilul se naste cu acestea in casa si i se par banale. Lucruri care intr-un miliard de ani nu ar fi aparut daca toti oamenii de pe planeta ar fi fost asemeni lui ! Lucruri care cu adevarat ar fi trebuit sa fie niste miracole pentru el, sint de fapt niste banale instrumente de divertisment ce poseda butoane usor de apasat.
Trebuie sa recunoastem asta cu totii ca 99 % din oamenii planetei sau mai multi, suntem niste profitori (fara voia noastra) de pe urma unei minoritati care prin inteligenta lor deosebita ne tirasc si pe noi artificial inainte !


--------------------
Toate ale mele le port cu mine.

Nu cunosc alte merite, decit cele personale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
mothman
mesaj 25 Apr 2005, 03:16 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Nu stiu daca e vorba de 99%. Cand se fac statistici pe un esantion/lot de subiecti pentru a li se masura inteligenta, se obtine, daca testul este reusit, o diagrama ce pleaca de foarte jos, urca destul de mult, dupa care coboara sub acelasi unghi. La un capat si la altul sunt cei foarte slabi si cei foarte buni (geniile). Noi, majoritatea, ne aflam in mijloc.
E drept ca aici sunt cei mai multi, dar nici cei foarte slabi, sau cei foarte inteligenti, nu sunt de neglijat.

Oricum, nu numai inteligenta reprezinta factorul determinant ce-l conduce pe indivit catre o cariera stiintifica. Au fost dintotdeauna oameni cu sete de cunoastere, ce au facut totul cu pasiune; oameni pentru care anumite lucruri au devenit obsesii. Cred ca am putea spune ca obsesiile unor semeni ne-au adus in stadiul in care suntem - la dezvoltarea unor tehnologii care, la randul lor, au produs in lant dezvoltarea altora s.a.m.d.

Nu este de ajuns sa fi foarte inteligent pentru a-ti aduce aprotul la progresul omenirii, dupa cum am mai spus. Daca nu ma insel, persoana cu cel mai amre IQ din lume (o fata), a esuat lamentabil in viata, cazand prada anturajului. Si da, intr-adevar, putem spune ca sunt mici minuni toate tehnologiile astea de care dispunem in prezent. Cine s-ar fi inchipuit asa ceva cu cateva sute/mii de ani in urma ? N-am auzit de nici o profetie care sa fi prezis ceea ce traim noi in sec XXI. Astazi, futurologii, au "materialul necesar" - aflat in stadiu incipient, cu care pot face predictii in legatura cu cam ce ne asteapta intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat. Oricum, se pare ca SF-ul de azi, reprezinta viitorul de "maine".


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 02:58 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman